USRowing Northwest Youth Championships

  • May 19, 2017 To May 21, 2017
  • sprint
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2017 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, May 19, 2017
1 8:00 AM Mens Varsity 8+
7
2 Womens Varsity 8+
9
3 Womens Ltwt 2x
13
4 Womens 2 Ltwt 2x
7
5 Womens 2 Varsity 8+
7
6 Mens Varsity 1x
10
7 Womens Varsity 1x
10
8 Mens Ltwt 2x
11
9 Mens 2 Ltwt 2x
4
10 Mens Novice 4+
14
11 Mens Varsity 2-
8
12 Mens 2 Varsity 2-
5
13 Womens Varsity 2-
7
14 Womens 2 Varsity 2-
5
    Commencement Bay Rowing Club (A)
A. Perry/E. Barnes
 
    Duwamish Rowing Club (A)
M. McDonald/R. Delora
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
M. Elovitz/C. Flanagan
 
    Seattle Rowing Center (A)
S. Balint/A. Quevedo
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
15 Mens Ltwt 8+
6
16 Womens Ltwt 8+
4
17 Mens Varsity 4x
8
18 Womens Varsity 4x
12
19 Mens Ltwt 1x
12
20 Womens 3 Varsity 4+
8
21 Mens 3 Varsity 4+
7
22 Womens Novice 4+
17
23 Womens 3 Varsity 2x
13
24 Mens 2 Novice 4+
23
25 Womens Novice 2x
28
    Bainbridge Island Rowing (A)
L. Wolf/M. Carsten
 
    Clam Island Rowing (A)
A. Burns/A. Talbot
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
O. Quintanilla/V. Smith
 
    Duwamish Rowing Club (A)
H. Dahlquist/L. Glassley
 
    Eastside Preparatory School Crew (A)
P. Hawley/E. McGregor
 
    Holy Names Academy (A)
K. Dimaris/B. O'Hearn
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
M. Williams/E. Foy
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
K. Andrus/R. Toves
 
    North Cascades Crew (A)
M. Kellar/S. Ames/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
P. Prehn/P. Probart
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
M. England/E. Sirguy
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
L. Simpson/H. Moss
 
    Pocock Rowing Center (A)
L. Price/A. Meuleman
 
    Rogue Rowing (A)
R. Wilder/K. Vasey
 
    Seattle Preparatory School (A)
S. Simon/A. Gratzer
 
    Seattle Rowing Center (A)
E. Payne/I. Lysaker
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
G. Graves/A. Lorentzen
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
N. Hammel/G. Stone
 
    Lake Oswego Community Rowing (B)
I. Cevallos/E. Summers
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
C. McCall/N. Jording
 
    Orcas Island Rowing Association (B)
I. Janecek/S. Fleming
 
    Rogue Rowing (B)
A. Berwind Hoffmann/A. Prusko
 
    Seattle Rowing Center (B)
N. Orlovsky/L. DuPuis
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
J. Glatzmayer/R. Kirk
 
    Orcas Island Rowing Association (C)
P. Landsman/A. Sutton
 
    Vancouver Lake Rowing Club (C)
 
26 Mens 5 Varsity 4+
11
27 Mens Novice 2x
30
28 Womens 5 Varsity 4+
15
29 Womens 2 Novice 4+
26
30 Mens 3 Varsity 2x
8
31 Mens Youth 4x+
10
32 Womens Youth 4x+
5
33 Mens 2 Varsity 8+
7
34 Womens 3 Varsity 8+
7
35 Mens 3 Varsity 8+
8
36 Mens 2 Varsity 4x
7
37 Womens Ltwt 1x
7
    Duwamish Rowing Club (A)
J. Suggs
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
V. Kennedy
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
M. Woolworth
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
M. Beremski
 
    Seattle Rowing Center (A)
E. Andrews
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
A. Oliver
 
    Whatcom Rowing Association (A)
A. Gallant
 
38 Mens Varsity 2x
17
39 Womens Varsity 2x
18
40 Mens Varsity 4+
13
41 Womens Varsity 4+
13
42 Mens 2 Varsity 2x
10
43 Mens Novice 1x
16
44 Womens Novice 8+
12
45 Mens Ltwt 4+
9
46 Womens Ltwt 4+
11
47 Mens Novice 8+
13
48 Womens Novice 4x+
17
49 Womens 2 Varsity 4+
10
50 Mens Novice 4x+
22
51 Womens Novice 1x
13
52 Womens 2 Varsity 4x
7
53 Womens 2 Novice 8+
11
54 Mens 2 Varsity 4+
9
55 Womens 2 Varsity 2x
13
56 Mens 2 Novice 8+
10
57 Mens 2 Varsity 1x
14
58 Mens 4 Varsity 4+
6
59 Womens 4 Varsity 4+
7
60 Mens 2 Ltwt 4+
4
61 Womens 2 Varsity 1x
12
62 Womens 2 Ltwt 4+
7
63 Mens HS 8+
12
64 Womens HS 8+
13
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change