Heart of Texas
- Mar 4, 2017 To Mar 5, 2017
- sprint
- Lady Bird Lake
- Austin, TX (USA)
- Hosted By: Austin Rowing Club
- 2017 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 4, 2017 | |||||
101 | Womens Open Novice 8+ | 9 |
|||
102 | Womens Jr Varsity 4x | 13 |
|||
Dallas Rowing Club (A) |
J. Bynoe/S. Ritter Pleitez/A. Ramirez/B. Hudson
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
I. Harrington/K. Gildersleeve/S. Dodda/K. Smythe
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
J. Knowles/A. Glasgow/T. Toudouze/K. Fraser
|
|
|||
Lake Houston Rowing (A) |
Z. Fisher/O. Bedford/A. Clark/M. Raggio/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
S. Ferguson/A. Fall/L. Kline/S. Ondak
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
S. Theige/A. Brenner/H. Ondak/X. Yousey
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
L. Brown/G. Butero/J. Dolfi/M. Dial
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Knifton/D. Devlyn/E. Lynch/K. McKerrihan
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
T. Cohen/E. Williams/C. Hao/F. Diamond
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
M. Bulmer/S. McMahan/G. Poole/L. Bollinger
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
H. Ni'Shuilleabhain/E. Courtois/D. Thompson/P. Villegas
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
Founders Rowing Club (B) |
P. Hart/E. Royal/J. Mitterer-Claudet/H. Sipes
|
|
|||
103 | Womens Masters 1x | 9 |
|||
104 | Mens Open 8+ | 10 |
|||
105 | Mens Jr Varsity 2x | 21 |
|||
106 | Womens Open 4+ | 17 |
|||
107 | Mens Jr Ltwt 8+ | 5 |
|||
108 | Womens Masters Ltwt 1x | 3 |
|||
109 | Mens Masters 2x | 19 |
|||
110 | Womens Jr Novice 4x | 14 |
|||
Bay Area Rowing Club of Houston (A) |
S. Tan/M. Murphy/D. Koothan/H. Grimmett
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
S. Fearon/S. Kelton/J. Valois/C. Fraser
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
H. Holmes/A. Serven/B. Hill/L. Wilson
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
K. Bouthillette/M. Masso/F. Derville/M. Miller
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
G. Winslette/A. Ganne/P. Gayaut/E. Glasscock
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
N. Diamond/S. Pearson/K. Hancock/R. Hochman
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
V. Williams/G. Orr/B. Faerber/M. Sullins
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
A. Gonzalez/C. Moore/S. Gibbs/K. Finn
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
OKC Riversport (B) |
S. Sherry/K. Warmuth/L. Mikes/V. Clark
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
J. Settle/M. Carrigee/M. Kugler/A. Petrik
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (B) |
E. Jones/A. Rahman/B. Jewell/A. Roth
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
M. MCDANIEL/V. Barbero/H. Mentgen/H. Gulick
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
A. Harrod/B. Phillips/J. Penick/K. Dulin
|
|
|||
111 | Mens Open Novice 4+ | 8 |
|||
112 | Mens Jr Novice 1x | 15 |
|||
113 | Womens Jr Varsity 2x | 17 |
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
I. Harrington/K. Gildersleeve
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
J. Knowles/T. Toudouze
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
S. Ferguson/S. Ondak
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
A. Fall/X. Yousey
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
M. Dial/G. Butero
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
D. Devlyn/K. Knifton
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
T. Cohen/E. Williams
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
G. Poole/C. McFadden
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
H. Ni'Shuilleabhain/E. Courtois
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
J. vanWitzenburg/A. Furrh
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
A. Glasgow/K. Fraser
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
A. Pineda/J. Dolfi
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
C. Hao/F. Diamond
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
D. Thompson/P. Villegas
|
|
|||
Founders Rowing Club (C) |
P. Hart/E. Royal
|
|
|||
OKC Riversport (C) |
H. Ondak/S. Theige
|
|
|||
114 | Mens Jr JV 4x | 16 |
|||
115 | Womens Open 8+ | 10 |
|||
116 | Mens Masters Ltwt 1x | 2 |
|||
117 | Womens Masters 2x | 22 |
|||
118 | Mens Jr Varsity 4x | 12 |
|||
119 | Womens Open Novice 4+ | 12 |
|||
120 | Mens Masters 1x | 33 |
|||
121 | Womens Jr Ltwt 8+ | 3 |
|||
122 | Mens Open Novice 8+ | 5 |
|||
123 | Mens Jr Novice 4x | 12 |
|||
124 | Womens Jr Varsity 4+ | 10 |
|||
125 | Womens Jr Novice 1x | 15 |
|||
Dallas Rowing Club |
J. Schaeffer
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
C. Podeszwa
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
G. Inglis
|
|
|||
Founders Rowing Club |
H. Sipes
|
|
|||
Founders Rowing Club |
M. Wu
|
|
|||
Founders Rowing Club |
A. Hart
|
|
|||
OKC Riversport |
H. Holmes
|
|
|||
OKC Riversport |
L. Wilson
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
L. Jablonski
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
M. Masso
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
F. Derville
|
|
|||
Texas Rowing Center |
S. Slaten
|
|
|||
Texas Rowing Center |
S. Thoden
|
|
|||
The Hockaday School |
N. Diamond
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association |
M. Sullins
|
|
|||
126 | Mens Open 4+ | 19 |
|||
127 | Mens Jr Varsity 4+ | 9 |
|||
128 | Mixed Masters 4x | 16 |
|||
129 | Womens Masters 2- | 4 |
|||
130 | Mens Jr Ltwt 1x | 19 |
|||
131 | Womens Jr Varsity 8+ | 7 |
|||
Sunday, March 5, 2017 | |||||
201 | Womens Jr Novice 2x | 20 |
|||
Dallas Rowing Club (A) |
J. Schaeffer/R. Rutledge
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
D. Zubrick/J. Bynoe
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
C. Podeszwa/G. Inglis
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
A. Hart/C. Fraser
|
|
|||
Lake Houston Rowing (A) |
K. Bridwell/C. Poteet/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
H. Holmes/L. Wilson
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
D. Rinner/V. Clark
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
K. Bouthillette/M. Masso
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Fisher/S. Thoden
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
N. Diamond/S. Pearson
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
S. Chigurupati/R. Hochman
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
A. Rahman/G. Orr
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
C. Moore/S. Gibbs
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
Founders Rowing Club (B) |
S. Fearon/H. Sipes
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
M. Miller/F. Derville
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
H. Mohr/J. Chavez
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (B) |
B. Jewell/E. Jones
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
A. Gonzalez/K. Finn
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (C) |
V. Barbero/A. Price
|
|
|||
202 | Mens Jr JV 8+ | 4 |
|||
203 | Mens Jr Varsity 1x | 21 |
|||
204 | Womens Jr Ltwt 2x | 17 |
|||
Dallas Rowing Club (A) |
S. Ritter Pleitez/A. Ramirez
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
J. Knowles/K. Fraser
|
|
|||
Lake Houston Rowing (A) |
M. Raggio/Z. Fisher/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
Z. McMillan/A. Fall
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
L. Jablonski/L. Brown
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
P. Kim/M. Jones
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
P. Halverson/E. Schindel
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
C. McFadden/L. Bollinger
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
M. Wood/P. Villegas
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
Founders Rowing Club (B) |
H. Sipes/E. Royal
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
C. Robinson/A. DeVerse
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (B) |
S. Talladivedula/J. Bollinger
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
M. Wood/H. Pujats
|
|
|||
The Hockaday School (C) |
P. Halverson/P. Kim
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (C) |
L. Wood/N. Ross
|
|
|||
205 | Womens Jr JV 8+ | 5 |
|||
206 | Mens Jr Ltwt 4+ | 10 |
|||
207 | Mixed Masters 2x | 12 |
|||
208 | Men/Women Adaptive 1x | 7 |
|||
209 | Womens Jr Novice 8+ | 5 |
|||
210 | Womens Jr JV 4x | 17 |
|||
Founders Rowing Club (A) |
M. Wu/S. Kelton/H. Sipes/A. Hart
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
J. Tahmassebi/M. Olstad/A. Feeley/A. Hyles
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
C. Bremner/P. Mundra/C. Robinson/A. SHELLUM GONZALEZ
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
M. Barchas/J. Grim/J. Valero/B. Seifert
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
P. Waters/A. Dullye/S. Parker/M. Jones
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
M. Sullins/A. Rahman/B. Faerber/S. Talladivedula
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
A. DeWitt/T. Martin/M. Wood/H. Pujats
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
Parati Competitive Rowing (B) |
J. Olson/H. Perks/J. Van Grol/L. Jablonski
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
S. Spracklen/E. Rowe/R. Fuller/D. Mulligan
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
P. Halverson/S. Ryan/P. Kim/E. Schindel
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
S. Polma/E. Sheumaker/E. Shields/N. Ross
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
|
||||
Texas Rowing Center (C) |
A. Davis/A. van Heemskerck/M. Montgomery/C. Castillo
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (C) |
E. Reed/H. Yannamani/L. Wood/K. Motta
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
S. Moran/Q. McClanahan/A. Czuchna/H. Hansen
|
|
|||
Texas Rowing Center (E) |
A. Denson/R. Chokhawala/L. Kinzy/S. Castillo
|
|
|||
211 | Mens Masters 8+ | 3 |
|||
212 | Mens Jr Novice 4+ | 12 |
|||
213 | Womens Jr Varsity 1x | 19 |
|||
Episcopal School of Dallas |
K. Gildersleeve
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
K. Smythe
|
|
|||
Founders Rowing Club |
T. Toudouze
|
|
|||
Founders Rowing Club |
P. Hart
|
|
|||
Founders Rowing Club |
J. Mitterer-Claudet
|
|
|||
OKC Riversport |
A. Brenner
|
|
|||
OKC Riversport |
H. Ondak
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
M. Dial
|
|
|||
Parati Competitive Rowing |
C. Hall
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands |
C. Dixon
|
|
|||
Texas Rowing Center |
K. Knifton
|
|
|||
The Hockaday School |
E. Williams
|
|
|||
The Hockaday School |
T. Cohen
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association |
S. McMahan
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association |
M. Bulmer
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas |
H. Ni'Shuilleabhain
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas |
D. Thompson
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. |
s. prado
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. |
K. Lay
|
|
|||
214 | Mens Jr JV 2x | 19 |
|||
215 | Mens Jr Novice 2x | 14 |
|||
216 | Mixed Adaptive 4x | 0 |
|||
217 | Mixed Masters 8+ | 7 |
|||
218 | Mixed Adaptive 2x | 3 |
|||
219 | Womens Jr JV 2x | 19 |
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
J. Clardy/C. Tong
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
M. Wu/S. Kelton
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
Z. McMillan/A. Hyles
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
C. Bremner/A. SHELLUM GONZALEZ
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
B. Kelly/B. Seifert
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Spracklen/C. Castillo
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
P. Halverson/M. Jones
|
|
|||
Tulsa Youth Rowing Association (A) |
B. Faerber/A. Roth
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
A. DeWitt/T. Martin
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
Founders Rowing Club (B) |
J. Valois/C. Fraser
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
K. Purvis/G. Winemiller
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (B) |
J. Van Grol/A. Okeefe
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
P. Waters/A. Dullye
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
S. Polma/E. Sheumaker
|
|
|||
OKC Riversport (C) |
R. Soash/S. Taylor
|
|
|||
The Hockaday School (C) |
S. Ryan/P. Kim
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (C) |
K. Hofmeister/E. Shields
|
|
|||
220 | Womens Jr Ltwt 1x | 12 |
|||
221 | Mens Masters 4x | 10 |
|||
222 | Mens Jr Varsity 2- | 10 |
|||
223 | Mens Jr Ltwt 2x | 14 |
|||
224 | Womens Masters 8+ | 5 |
|||
BREAK | |||||
225 | Womens Jr Novice 4+ | 13 |
|||
226 | Womens Jr Varsity 2- | 11 |
|||
227 | Mens Jr Novice 8+ | 9 |
|||
228 | Womens Masters 4x | 17 |
|||
229 | Mens Masters 2- The Hugh Perry Memorial 2- | 7 |
|||
230 | Womens Jr Ltwt 4+ | 7 |
|||
231 | Mens Jr Varsity 8+ | 6 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change