53rd Head Of The Charles
- Oct 21, 2017 To Oct 22, 2017
- head
- Charles River
- Cambridge, MA (USA)
- Hosted By: Head Of The Charles Regatta
- 2017 USRowing Sanctioned Regatta (Special)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 21, 2017 | |||||
1 | 7:45 AM | M SR-VET 1X | Men's Senior Veteran Singles I and II [70+] | 50 |
|
2 | 8:05 AM | W SR-VET 1X | Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+] | 51 |
|
Cambridge Boat Club |
M. Zezza
|
|
|||
South End Rowing Club |
D. Davis
|
|
|||
Washington Rowing School |
C. Cole
|
|
|||
Riverside Boat Club |
C. Widgery
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
A. Sanders-Fleming
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
L. Stirton Aust
|
|
|||
GMS Rowing Center |
P. Meyer
|
|
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) |
V. Bialas/
|
|
|||
GMS Rowing Center |
K. Simmons
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
S. Karcz/
|
|
|||
Conibear Rowing Club |
I. Baker
|
|
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) |
K. Young/
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
M. Hagelstein
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
D. Chute
|
|
|||
College Club Seattle |
J. Gardner
|
|
|||
612 Endurance |
S. Michals/
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
P. Glover
|
|
|||
Portland Boat Club |
M. McCormick
|
|
|||
Potomac Boat Club |
D. Perrone
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
L. Turner
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
L. Freed
|
|
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club |
E. Braithwaite
|
|
|||
Colorado Rowing |
M. Wurster/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
J. Stone
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
R. Berenson/
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
J. Morse/
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation |
P. Sadler/
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
C. Corkery/
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
B. Green
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School |
B. Tarrant
|
|
|||
Winnebago Sculling Club |
E. Lasek
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
K. Huber
|
|
|||
Friends of Brown Women's Crew |
M. Hooper
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
j. campbell
|
|
|||
San Diego Rowing Club |
C. Kemper
|
|
|||
New Haven Rowing Club |
D. Davies
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
J. Pieszak
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. Rindlaub
|
|
|||
Union Boat Club |
H. Oatis
|
|
|||
Vero Beach Rowing, Inc |
L. Merk-Gould
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
K. Wharton
|
|
|||
Vancouver Rowing Club |
L. McCulloch/
|
|
|||
GMS Rowing Center |
C. Purcell
|
|
|||
Whistler Rowing Club |
J. Groff
|
|
|||
Long Beach Rowing Association |
M. PERROT
|
|
|||
Mile High Rowing Club |
A. Strobridge
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
N. Hendrickson
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
A. Warner
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
L. Fischetti
|
|
|||
New York Athletic Club |
J. Hannafin
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
M. Franzen
|
|
|||
3 | 8:40 AM | M VET 1X | Men's Veteran Singles I and II [60+] | 57 |
|
4 | 9:06 AM | M GM 1X | Men's Grand Master Singles [50+] | 52 |
|
5 | 9:26 AM | W GM 1X | Women's Grand Master Singles [50+] | 38 |
|
6 | 9:50 AM | M SM 8+ | Men's Senior Master Eights [50+] | 57 |
|
7 | 10:11 AM | W SM 8+ | Women's Senior Master Eights [50+] | 36 |
|
8 | 10:29 AM | M SM 4+ | Men's Senior Master Fours [50+] | 45 |
|
9 | 10:47 AM | W SM 4+ | Women's Senior Master Fours [50+] | 46 |
|
10 | 11:11 AM | M MSTR 2X | Men's Master Doubles [40+] | 17 |
|
Riverside Boat Club |
S. Wolf/P. Morelli
|
|
|||
Composite: Union, Portland CRA |
N. Flint/E. Demetriou
|
|
|||
612 Endurance |
P. Johnson/J. Dundon
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
J. Spencer/F. McCarthy
|
|
|||
Riverside Boat Club |
T. Keister/I. Belakovskiy
|
|
|||
Union Boat Club |
S. Batchelor/D. Silveira/
|
|
|||
Cincinnati Rowing Club |
A. Martin/G. BEGLEN
|
|
|||
See-Club Kuesnacht |
L. Luechinger/N. von der Schulenburg
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association |
P. Sobieszczyk/C. Braun
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
S. Whitney/E. Hagberg
|
|
|||
Union Boat Club |
C. Storm/B. Mannino/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
R. Lorentsen/J. Taylor
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
J. Dorfman/K. Vanasse/
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. |
W. Cloherty/J. Chun
|
|
|||
Composite: Austin, Texas Rowing Center |
J. Mitrowski/E. Cornet
|
|
|||
Composite: Shandon, Tralee |
J. Morris/G. Quin
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
J. Haisman/J. Brock
|
|
|||
11 | 11:20 AM | M SM 2X | Men's Senior Master Doubles [50+] | 49 |
|
12 | 11:40 AM | W MSTR 2X | Women's Master Doubles [40+] | 17 |
|
13 | 11:50 AM | W SM 2X | Women's Senior Master Doubles [50+] | 34 |
|
14 | 12:07 PM | M MSTR 1X | Men's Master Singles [30+] | 22 |
|
15 | 12:19 PM | M SM 1X | Men's Senior Master Singles [40+] | 36 |
|
Carnegie Lake Rowing Association |
H. Halvorson
|
|
|||
Koven Training Center |
J. Koven
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
J. Watkins
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
G. Myhr
|
|
|||
Hanlan Boat Club |
E. Szonyi
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
A. Sherman
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
M. Chapman
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
K. Wobeser
|
|
|||
Vesper Boat Club |
G. Kaplan/
|
|
|||
Unaffiliated (LAT) |
A. Zosuls
|
|
|||
Beat Cancer Boat Club |
M. Sivigny
|
|
|||
Capital Rowing Club |
S. NEUMANN
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. |
P. Fitzgerald
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
W. Castle
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
P. Riordan
|
|
|||
Union Boat Club |
S. Glick
|
|
|||
Harvard Sculling Club |
P. Cannistraro
|
|
|||
S&M Rowing |
M. Brown
|
|
|||
Pettipaug Scullers |
D. Kelley
|
|
|||
Capital Rowing Club |
R. Best
|
|
|||
Union Boat Club |
A. Adam
|
|
|||
Maine Rowing Association |
M. Skacel
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
G. Lennon
|
|
|||
Hanlan Boat Club |
D. Fisman
|
|
|||
Union Boat Club |
W. Rowe
|
|
|||
Green Mountain Rowing Club |
E. Breiland
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
T. Runeman
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
G. Amantini
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
J. Moss
|
|
|||
Headington School Oxford Boat Club |
R. Demaine
|
|
|||
Green Mountain Rowing Club |
D. Connelly
|
|
|||
Dolphin Club |
T. Loughlin
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
K. Itrato
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
D. Deschenes
|
|
|||
Riverside Boat Club |
C. Harrigan
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. |
M. Van Der Heide
|
|
|||
16 | 12:31 PM | W MSTR 1X | Women's Master Singles [30+] | 13 |
|
17 | 12:41 PM | W SM 1X | Women's Senior Masters Singles [40+] | 30 |
|
18 | 12:59 PM | M ALUM 8+ | Men's Alumni Eights | 50 |
|
19 | 1:18 PM | W ALUM 8+ | Women's Alumni Eights | 43 |
|
20 | 1:37 PM | M CLUB 4+ | Men's Club Fours | 52 |
|
21 | 1:57 PM | W CLUB 4+ | Women's Club Fours | 53 |
|
22 | 2:23 PM | M CLUB 8+ | Men's Club Eights | 36 |
|
23 | 2:37 PM | W CLUB 8+ | Women's Club Eights | 40 |
|
24 | 2:55 PM | M MSTR 4+ | Men's Master Fours [40+] | 27 |
|
Palm Beach Rowing Association, Inc. (A) |
C. De Souza/D. Gary/T. Ayer/J. Marcon/H. Hunsberger (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Lynch/T. Simpson/W. Senenko/J. Kallay/L. Roberds (Cox)/
|
|
|||
Cornell University Alumni (A) |
G. Winkler/J. Beasley/J. O'Neil-Dunne/C. Kenaley/P. Her-Sturm (Cox)
|
|
|||
Molesey Boat Club (A) |
M. Parish/T. Backhouse/R. Manners/J. Searle/J. Wainer (Cox)
|
|
|||
DeWolfe Rowing Club (A) |
S. Williams/R. Visinski/D. Utter/T. Coffin/J. Sussman (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Borchelt/S. Bolton/M. Knifton/L. Rehwinkel/S. Smith (Cox)
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
N. Davies/G. Gillinger/T. Kiernan/A. Moburg-Jones/N. Abernethy (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
R. Nance/J. Woody/P. Kaufer/A. Thomas/C. Rosen (Cox)
|
|
|||
Argonaut Rowing Club (A) |
A. Cherwenka/J. Scannell/M. Silecky/M. Sreckovic/N. Patterson (Cox)
|
|
|||
Orleans Sweeps and Sculls (A) |
T. Cotreau/P. Rufo/C. Marino/Z. DePace/E. Rivard (Cox)
|
|
|||
Massachusetts State Police (A) |
P. Mahady/P. Moynihan/S. Maloney/J. Swift/r. purington (Cox)
|
|
|||
Black Mountain Rowing Club (A) |
A. Hourigan/S. McGlynn/M. Partridge/T. Wirth/R. Domaschenz (Cox)
|
|
|||
Club Nautico De San Juan (A) |
J. Gibbons/L. Cunningham/J. Besser/P. Hoyle/J. Izhakoff (Cox)
|
|
|||
California Rowing Club (A) |
P. Mansfeld/T. Katis/D. Bron/S. Trudel/P. Cipollone (Cox)/
|
|
|||
Row New York (A) |
J. Liepkalns/S. Kottwitz/S. Billinge/T. Logan/A. Olijnyk (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
E. Bailey/B. Klein/A. Craft/M. Galas/R. Gillis (Cox)
|
|
|||
Gentle Giant Rowing Club (A) |
M. MacLean/A. Dvornikov/R. Whelan/M. Hast/E. Rosenberg (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
R. Humphrey/J. Cassidy/T. Smith/N. Coto/C. Santos (Cox)
|
|
|||
BNY Mellon (A) |
P. Brockway/S. Rasin/R. DeBovis/C. Macquaker/H. Hartford (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
J. Ryan/V. Ivanoff/c. lake/J. Reardon/M. Bersani (Cox)/
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
P. Siegrist/B. Difiore/T. Forrester/C. McCoy/R. Yuhas (Cox)
|
|
|||
Blue and Gray Rowing (A) |
A. Sacchetti/T. Schumacher/C. Walters/C. Flynn/M. Ly (Cox)
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
C. Roth/A. Rees/J. Tigani/M. Rucier/B. McCulloch (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. MacCormack/M. Richardson/T. Omar/T. Merkens/L. Papadakis (Cox)
|
|
|||
Zwolsche (A) |
N. Rienks/S. Gerdes/H. Hazelbag/R. Thije/B. Hooghiemstra (Cox)
|
|
|||
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A) |
M. Levy/J. Goodman/j. zahner/E. Schofer/c. sosnowski (Cox)
|
|
|||
King's Crown Rowing Association (A) |
D. Silvera/C. Parker/M. McCarthy/T. Waldron/M. Victora (Cox)
|
|
|||
25 | 3:07 PM | W MSTR 4+ | Women's Master Fours [40+] | 21 |
|
26 | 3:25 PM | M MSTR 8+ | Men's Master Eights [40+] | 21 |
|
27 | 3:37 PM | W MSTR 8+ | Women's Master Eights [40+] | 22 |
|
Toronto Sculling Club (A) |
M. Roman/M. McBean/E. Taylor/J. Beattie/T. Hunter/N. Mills/W. O'Brien/K. Ainley/A. Chacon (Cox)
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
A. Hunt/K. Malcolm/W. Kirk/K. Newman/E. Cauchi/K. Czajkowski/A. Moore/Y. Taskor/R. Petersson (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
J. Battistini/M. Somers/A. Lenz/C. Fratzke/C. Elias/K. Hall/S. Dunham/S. Acerra/G. Abell (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
A. van der Kamp/M. McKenzie/I. Teolis/A. Moen/J. Bell/C. Salter MacDonald/M. Tendilla/J. Fournier/J. Courtney (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Miller/B. Robinson/E. Tremblay/A. Kunau/H. Friedlander/R. Winn/K. Lamppa/L. Wasserman/R. Rubin (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Smith/J. Potter/M. Hupp/S. Seeman/M. Peterson/S. Chace/S. Hurley/P. Mulkern/M. Kerst (Cox)/
|
|
|||
BMA Boat Club (A) |
T. Canfield/J. Hathaway/A. Thies/E. Mastrianni/J. Dickson/S. Edmunds/S. VanderMeer/T. Doggett/C. Bassler (Cox)
|
|
|||
University of Queensland Boat Club (A) |
M. Draydon/J. Bourne/A. McDonnell/A. Scobbie/S. Carpenter/N. Hughes/M. Bridgeford/C. Rodmell/J. Gilbert (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Forrester/L. Angione/M. Mance/A. Alton/J. Nicol/L. Gassner Otting/A. Phillips/E. McKenna/K. Bilicka (Cox)
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
J. Withycombe/P. Shen/K. Wojda/S. Wright/C. Lund/S. Copeland/L. Mand/E. Slikas/J. Byrd (Cox)
|
|
|||
East Bay Rowing Club (A) |
P. Velez/S. Sidia/C. Jenkins/E. GRIFFITH/C. Jourdan/A. Mudge/J. Krakauer/D. Martini/A. Rezneck (Cox)/
|
|
|||
Quinsigamond Rowing Club Inc. (A) |
A. Maloney/M. Hyland/M. Egan/S. Davis/R. Russo/J. Maranto/S. O'Toole/B. Hay/S. Garrity (Cox)
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
C. Pittman/T. Schmidt/D. Pili/M. Guth/K. Aaboe/E. Hardy Carey/J. Phair/J. Reilly/S. Good (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
A. Spires/G. Woolford/R. Or-Shahar/C. Levey/C. O'Toole/M. Stewart/E. Dierze/L. Piette/L. Bicknell (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
S. Bolen/C. Jobe/V. Ozimek/K. Garrett/R. Berman/H. Boisseau/K. Weinberg/L. Austin/C. Hart (Cox)
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
S. Greenwood/A. Alexander/K. Walsh/A. Burgos/L. Lancaster/F. Mancini/E. Rowland/K. Briggs/W. Lawrence (Cox)
|
|
|||
Avalon Rowing Club (A) |
C. McMahon/M. Anelopoulous/K. Clifton/J. Griffith/D. Logan/A. Pollock/L. Fernandez/S. Vuppala/M. Bernardo (Cox)
|
|
|||
Gentle Giant Rowing Club (A) |
C. Bell/C. Holmes/W. Stopps/S. Jones/J. Siegel/J. Eliopoulos/L. Pedone/S. Oliveira/A. Purcell (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
S. Reder/L. Lana/T. Granger/B. Weber/M. Personick/E. Fuller/M. Gregg/T. Hazelton/L. Gonda-King (Cox)
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
S. Roberson/C. Stock/T. Carr/K. Tolcser/A. Kelly/A. Murphy/R. Bloomer/L. Morris/V. Allen (Cox)/
|
|
|||
Fat Cat Rowing Club (A) |
S. Geoffrion/S. Connolly/M. Clarke/C. McCarthy/K. Kulig/K. Nisewaner/L. Vaughn/A. Cromwell/J. Barton (Cox)
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
j. nicoloff/J. Edwards/T. Thompson/T. Gray/P. Kritek/S. Lovell/E. Boyles Ilk/d. dobras/R. Lubker (Cox)
|
|
|||
28 | 3:51 PM | M CHAMP 2X | Men's Championship Doubles | 20 |
|
29 | 4:00 PM | W CHAMP 2X | Women's Championship Doubles | 20 |
|
Composite: RC Zurich, VST Völkermarkter Sport und Tu |
M. Lobnig/J. Gmelin
|
|
|||
Lausanne-Sports Aviron |
P. Merz/F. Rol
|
|
|||
Composite: Sudbury, Old Collegians |
C. Zeeman/S. Puspure
|
|
|||
ARION |
M. McAuliffe/L. Keane/
|
|
|||
Riverside Boat Club |
h. saeger/J. Zieff/
|
|
|||
Roforeningen KVIK |
T. Wilson/N. Juul-Hindsgaul/
|
|
|||
Massachusetts Institute of Technology |
G. Gardner/S. Anderson
|
|
|||
Union Boat Club |
A. Norman/F. Garnier
|
|
|||
DeWolfe Rowing Club |
M. Karr-Warner/A. Knight
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. |
H. Thomas/B. Tansey
|
|
|||
National Training Centre |
E. Gleadow/J. Moffatt
|
|
|||
University of Massachusetts Crew |
D. du Toit/G. Bundy
|
|
|||
Radcliffe Crew |
J. Henry/M. Felix
|
|
|||
Riverside Boat Club |
R. Pettis/L. Reynard
|
|
|||
University of Washington |
M. Waltar/K. Gillingham
|
|
|||
Marist College Crew |
C. Withers/E. Kamm
|
|
|||
U.S. Merchant Marine Academy |
A. Lytle/J. Mique
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. |
S. San Emeterio/L. Christoph
|
|
|||
Composite: Pocock, Seattle RC |
H. Brunner/S. Taylor
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
M. Lazorchak/O. Babiec
|
|
|||
30a | 4:11 PM | M CHAMP 1X | Men's Championship Singles | 25 |
|
30b | M LW 1X | Men's Lightweight Singles | 18 |
||
31a | 4:26 PM | W CHAMP 1X | Women's Championship Singles | 23 |
|
31b | W LW 1X | Women's Lightweight Singles | 16 |
||
32a | 4:45 PM | MX PARA 4+ | Mixed Legs/Trunk/Arms Fours | 1 |
|
32b | MX INCL 4+ | Mixed Inclusion 4+ | 3 |
||
Sunday, October 22, 2017 | |||||
33a | 7:45 AM | MX INCL 2x | Mixed Inclusion 2x | 15 |
|
33b | TA 2X | Trunk/Arms Doubles | 2 |
||
34a | 8:08 AM | M CLUB 1X | Men's Club Singles | 37 |
|
34b | M YOUTH 1X | Men's Youth Singles | 33 |
||
35a | 8:31 AM | W CLUB 1X | Womens Club Singles | 30 |
|
35b | W YOUTH 1X | Women's Youth Singles | 25 |
||
36 | 8:53 AM | W YOUTH 4+ | Women's Youth Fours | 85 |
|
DCW4X | 9:29 AM | DC W 4X | Directors' Challenge Women's Quads | 34 |
|
37 | 9:47 AM | W YOUTH 4X | Womens Youth Coxed Quad | 31 |
|
38 | 10:06 AM | W YOUTH 8+ | Women's Youth Eights | 85 |
|
DCPC2X | 10:40 AM | DC PC 2X | Directors' Challenge Parent/Child Doubles | 43 |
|
39 | 11:01 AM | M YOUTH 2X | Men's Youth Doubles | 48 |
|
40 | 11:16 AM | W YOUTH 2X | Women's Youth Doubles | 46 |
|
41 | 11:36 AM | M YOUTH 4+ | Men's Youth Fours | 86 |
|
DCM4X | 12:11 PM | DC M 4X | Directors' Challenge Men's Quads | 38 |
|
42 | 12:27 PM | M YOUTH 4x | Mens Youth Coxed Quad | 32 |
|
43 | 12:45 PM | M YOUTH 8+ | Men's Youth Eights | 85 |
|
44a | 1:16 PM | M CHAMP 4+ | Men's Championship Fours | 20 |
|
44b | M LW 4+ | Men's Lightweight Fours | 17 |
||
45a | 1:30 PM | W CHAMP 4+ | Women's Championship Fours | 16 |
|
45b | W LW 4+ | Women's Lightweight Fours | 11 |
||
46a | 1:48 PM | M CHAMP 8+ | Men's Championship Eights | 26 |
|
46b | M LW 8+ | Men's Lightweight Eights | 16 |
||
47 | 2:05 PM | M COLLEGE 8+ | Men's Collegiate Eights | 37 |
|
48a | 2:22 PM | W CHAMP 8+ | Women's Championship Eights | 36 |
|
48b | W LW 8+ | Women's Lightweight Eights | 8 |
||
49 | 2:39 PM | W COLLEGE 8+ | Women's Collegiate Eights | 26 |
|
50 | 2:53 PM | M COLLEGE 4+ | Men's Collegiate Fours | 41 |
|
51 | 3:08 PM | W COLLEGE 4+ | Women's Collegiate Fours | 36 |
|
DCMX2X | 3:29 PM | DC MX 2X | Directors Challenge Mixed Doubles | 45 |
|
DCMX8 | 3:54 PM | DC MX 8 | Directors' Challenge Mixed Eight | 40 |
|
Beat Cancer Boat Club (A) |
G. Kaplan/S. Stitt/B. Tryon/M. Sivigny/M. OLeary/L. Meyer/s. kaplan/M. Nielsen/P. Besteman (Cox)
|
0.0 (38)
|
|||
US Para National Team (A) |
D. Hansen/J. Smith/L. Jester/J. Fox/A. Norman/M. Varro/M. Ward/A. Reilly/J. Sichel (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Composite: Cambridge, Capital, Potomac, Molesey, Greenwich Crew, Palm Beach (A) |
C. De Souza/C. Leonard/J. Battistini/M. Somers/R. Nance/D. Spencer/J. Brocki/R. Soja/S. Bauer (Cox)
|
0.0 (43)
|
|||
Union Boat Club (A) |
S. Tucker/J. Goldsack/C. Davies/L. Harwood/B. Werntz/J. Besser/C. Sheehan/A. Van Manen/B. Quirk (Cox)
|
0.0 (35)
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
G. Milne/P. Heimlicher/A. O'Brien/J. Yasaitis/J. Hayes-Cha/C. Higgins/A. Verheul/C. Main/M. Choi (Cox)
|
0.0 (54)
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
C. Bishop/G. Lindsay/K. Grainger/K. MacKenzie/P. Stuart-Bennett/W. Scott/C. Pieper/C. Hamlin/A. Ellison (Cox)
|
0.0 (57)
|
|||
Composite: Hollywood Rowing Club, USD Alumni 85.8, FIT Alumni (A) |
M. McDevitt/J. Rivero/A. Chavez/S. Killen/M. Dennis/M. Mellinger/N. Orbell/S. LaGreca/L. Velez (Cox)
|
0.0 (54)
|
|||
Cambridge Boat Club (D) |
N. Bourassa/A. Morss/G. Myhr/S. Morss/s. imsdahl/C. Collins/N. Hanify/J. Lambert/C. Boit (Cox)
|
0.0 (39)
|
|||
Ever Green Boat Club, Inc (A) |
P. Folger/N. Vespoli/F. McNabb/W. Kaewert/D. Dyer/T. Kiernan/K. Briscoe/H. Henson/A. Stein (Cox)/
|
0.0 (58)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
D. Dickison/S. Gulick/B. Gardiner/W. Hatch/S. Radman/S. Dodge/K. Weber/C. Nicklas/A. Reilly (Cox)/
|
0.0 (54)
|
|||
Cambridge Boat Club (C) |
K. Boit/P. Hoffman/C. Petruzziello/M. Duby/T. DeWitt/N. Boznos/R. Turri Vise/M. Watkins/C. Hanlon (Cox)
|
0.0 (48)
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
S. Humphrey/G. Houlihan/D. Sesler/R. Constable/V. Sesler/M. Staargaard Dikkers/P. Kelling/D. Orlando/J. Howard (Cox)
|
0.0 (57)
|
|||
Aging Aggies Rowing Program (A) |
A. Doolin/N. Juul-Hindsgaul/C. Marino/M. Rademacher/J. Floyd/J. O'Neil/R. Adams/C. Edson/M. Naron (Cox)
|
0.0 (0)
|
|||
Riverside Boat Club (B) |
M. Schonewald/J. McGaffigan/J. Tracey/A. Hashway/T. Vandersteel/A. Belakovskiy/C. Widgery/I. Zieff/M. Floyd (Cox)
|
0.0 (44)
|
|||
Power 10 Indoor Rowing Center (A) |
M. Dreier/S. Pape/M. Puckly/K. Sherman/T. Hazelton/S. Reder/A. Shepard/R. Jones/C. Velez (Cox)/
|
0.0 (43)
|
|||
Gray Knights Rowing Club (A) |
I. Clarke-Marshall/K. Pons Haines/N. Frazier/E. Caldwell/J. Robinson/S. Anthony/J. Perkins/M. Steele/K. Connolly (Cox)/
|
0.0 (44)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Roberts/P. Colvin/P. Meyer/N. Hvidtfeldt/K. Porter/S. Cameron/Y. Cote/M. Rinta-Piirto/A. Shotwell (Cox)
|
0.0 (46)
|
|||
University of Pittsburgh (Y) |
M. Giorgi/J. Amador/F. Ostrander/J. Modica/K. Pearson/R. Nath/B. Murray/R. Lanken/R. Bowen (Cox)/
|
0.0 (32)
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
E. Turtle/P. Merkle/A. Schayowitz/J. Kauffman/B. McMahon/E. Erbelding/S. Bausch/J. Jones/L. Roman (Cox)
|
0.0 (46)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Miller/L. Schmieg/R. Wetherley/B. Levendowski/T. Palmer/D. Schnobrich/c. kubusek/H. Isernhagen/T. Lindenbaum (Cox)
|
0.0 (47)
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
S. Whitney/F. Middendorf/J. Lambert/E. Jones/K. Wise/R. Gaitskell/S. Faasse/A. Abbot/L. Rinaldi (Cox)
|
0.0 (55)
|
|||
Greenwich Crew (B) |
k. atterbury/G. Zaharek/A. Thomas/D. Gary/R. Jones/A. Schotter/E. Losch/E. Collins/A. Chung (Cox)
|
0.0 (40)
|
|||
Cambridge Boat Club (B) |
B. Crawford/E. Parizeau/K. Donlan/J. Bassett/M. Meisner/S. Cowherd/T. Millay/N. Yannuzzi/P. Yao (Cox)
|
0.0 (57)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
A. Haack/C. Alo/C. Giddens/M. Brugger/B. O'Neil/B. Calvert/R. Addison/K. Rice-Narusch/K. Bodhaine (Cox)
|
0.0 (41)
|
|||
Community Rowing, Inc. (G) |
D. Lerner/L. Gassner Otting/A. Rubinger/T. Buckner/S. Smith/M. Kseniak/N. Mehta/C. Sherwood/E. Conover-Prentiss (Cox)
|
0.0 (49)
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
A. Pomfrey/D. Suleymanov/K. Krumova/T. Helgason/J. Manero/J. Stadtlander/K. Cho/K. Waters-Clark/K. Horahan (Cox)/
|
0.0 (37)
|
|||
Composite: Asheville Rowing Club, Sarasota Crew, Palm Beach (A) |
M. Muffelman/S. King/C. Galvanek/A. Marichal/l. cherner/K. Ross/S. walker/C. Toth/J. Nitterauer (Cox)
|
0.0 (47)
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
M. Nash/R. Yocum/G. Friel/s. willhoft/R. Likar/J. Davis/D. Pianko/C. Egan/T. DiAngelo (Cox)
|
0.0 (48)
|
|||
ADM Strong Team (A) |
W. Mangan/C. Mangan/P. Mangan/P. Mangan/D. Mangan/M. Mangan/A. Mangan/M. Mangan/G. Vetrano (Cox)
|
0.0 (28)
|
|||
Community Rowing, Inc. (F) |
L. Quinchia/R. Paterson/M. Jarosh/C. Tipton/E. Sullivan/L. Van Orden-Rudberg/M. Butman/C. Anderson/P. Knorring (Cox)
|
0.0 (33)
|
|||
Composite: Riverside, New Haven, Tallahassee Rowing Club, Atlanta, Greater Lawrence Rowing, Chinook, Quinsigamond RC (A) |
R. Budell/C. Esler/R. Dyer/R. McClure/G. Teborek/J. Fitzwater/J. Bickley/S. Kelly/A. Zettek-Sumner (Cox)
|
0.0 (64)
|
|||
Community Rowing, Inc. (D) |
A. Johnson/J. Thompson/D. Ivans/R. Sands/N. Buckley/C. Coloma/D. Blyden/C. Gorton/T. Senthilnathan (Cox)/
|
0.0 (43)
|
|||
Community Rowing, Inc. (E) |
T. Diab/N. Ullrich/M. Bogenstaetter/C. Lengauer/C. Scott/J. Cyr/T. Welsh/A. Covelli/M. Ly (Cox)
|
0.0 (54)
|
|||
Friends of WPI Rowing (A) |
M. White/K. Acciari/C. O'Toole/J. Lombardi/P. Tousignant/B. Bonin/R. Sweeney/F. Maldari/A. Michaud (Cox)
|
0.0 (54)
|
|||
BNY Mellon (A) |
C. Meggitt/J. Shuman/T. Whateley/S. O'Connor/T. Huygens/N. Kotler/E. Garvin/L. McDonald/C. Oakley (Cox)
|
0.0 (27)
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
J. Hudanich/W. Thompson/G. Clairmont/D. Jacobites/G. Rockwood/M. Parks-Linford/H. Craig/W. McGee/J. Voss (Cox)
|
0.0 (50)
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
P. Fischer-Groban/R. Lumpau/W. Miller/B. Gibbons/J. Patak/R. O'Brien/H. Scott/G. Fails/C. Velander (Cox)/
|
0.0 (39)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. MacCormack/K. Goetz/T. Craddock/A. Williams/S. Druker/T. Redd/B. Chase/A. Mendlein/M. Read (Cox)
|
0.0 (40)
|
|||
Team|NB (A) |
M. Leahy/G. Montello/J. Manzie/i. hamilton/K. Dean/T. Takata/K. White/E. Russ/I. Senthilnathan (Cox)
|
0.0 (29)
|
|||
Gentle Giant Rowing Club (D) |
P. Storey/P. Vaughan/W. Stopps/P. Arunagiri/M. Lesburg/N. Kehler/J. Truesdell Ellis/L. Pedone/A. Purcell (Cox)
|
0.0 (58)
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change