53rd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 21, 2017
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
51
3 8:40 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 9:06 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
52
5 9:26 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
38
6 9:50 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
57
7 10:11 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
36
8 10:29 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
45
9 10:47 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
46
10 11:11 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
17
11 11:20 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
49
12 11:40 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
    Riverside Boat Club
A. Lanfer/S. White
 
    Composite: Ann Arbor RC, PNRA/Mercer
K. Salchow MacArthur/H. Gehman
 
    Riverside Boat Club
T. Vandersteel/A. Belakovskiy
 
    Cambridge Boat Club
M. Scannell/J. Sacchetti
 
    Sarasota Scullers
K. Wiegandt/L. Corbett
 
    Cambridge Boat Club
C. Collins/B. Grant
 
    Prince William Rowing Club, Inc.
M. Murphree/M. Fleming/
 
    Composite: Cambridge, CRI
C. Sheehan/L. Sheffner
 
    Winnipeg Rowing Club
T. Taylor/B. Smith
 
    College Club Seattle
M. Pearlstein/L. Mittendorf
 
    Maine Rowing Association
L. Seward/B. Beretich
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
K. Guinan/L. Alphonse
 
    Community Rowing, Inc.
K. Burnett/D. Kemper/
 
    Argonaut Rowing Club
T. Brooks/J. Ellis
 
    612endurance Racing
K. Green/M. Kaleta/
 
    Narragansett Boat Club
s. cage/T. Hogan
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
C. Goodness/K. Siciliano
 
13 11:50 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
34
14 12:07 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
22
15 12:19 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
36
16 12:31 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
13
17 12:41 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
30
18 12:59 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
19 1:18 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
43
20 1:37 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
21 1:57 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
53
22 2:23 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:37 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
40
24 2:55 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
27
25 3:07 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
21
26 3:25 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:37 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
28 3:51 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 4:00 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
20
30a 4:11 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
30b M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
31a 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
31b W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
32a 4:45 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
32b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 22, 2017
33a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
33b TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
34a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
37
34b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
35a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
35b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
36 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/M. Frizzell/T. Trovato/A. Mico/A. Christensen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. ten Cate/E. Shorrock/H. Delaney/I. Mezei/E. Schumer (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Parker/C. Stipe/A. Czajkowski/K. Bolitho/J. Ramsey (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
L. Miles/A. Sutherland/A. Jones/O. Bay/M. Kim (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
C. Cross/C. Bunuan/E. Carman/A. Sigfstead/P. McNamara-Pittler (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
E. Smith/A. Shlimak/K. Fay/K. Liu/S. Inanoglu (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Knifton/D. Devlyn/J. Grim/E. Rowe/I. Sura (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Maxson/J. Flohr/D. HOEKSTRA/B. Campbell/G. Rullo (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
A. Tappe/E. Strambi/S. Hope/M. Buxton/E. Goldberg (Cox)/
 
    The Winsor School (A)
A. Holland/L. Cabot/A. De Vito/C. Perry/J. Sclar (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
S. Cesare/A. Escudero/S. Kaufman/T. Delaney/E. SMYERS (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
E. Dabney/K. Turk/C. Thibault/S. Gilroy/M. Lundberg (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Klysen/E. Loehrer/I. Balder/M. Robinson/J. Lippincott (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Cuneo/C. Griskowitz/M. Preller/M. Lahr/S. Shea (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Drennan/I. Frolick/M. Orlando-Jepsen/J. Connell/B. Kew (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    RowAmerica Rye (A)
H. Schaenman/K. Morrissy/A. GIANNETTI/E. Tonkel/I. Aronin (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Martin/M. Cote/E. Smicka/R. Smith/V. Van Ingen (Cox)/
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
J. Robertson/E. Yager/T. Khatau/S. Nieman/S. Kim (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
S. Jackson MacManus/J. Rosenthal/E. Andrew/E. Simonsen/Z. Tekeian (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
E. Collier-Hezel/M. Polechetti/H. Prince/L. Evans/R. Patel (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
S. Vorperian/A. Gaard/K. Moeser/T. lofgren/L. Stewart (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
E. Cagliostro/K. Thomas/C. McGee/N. Bregman/C. Gomes (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
M. Asher/E. Ratliffe/A. Heia/C. Lundberg/L. Grim (Cox)/
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
A. Kenney/K. McNulty/M. Roche/C. Stehn/K. Reynolds (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
K. McKinley/E. Grimshaw/J. McKenna/O. Friend/V. Glynn (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
M. Lee/H. Joyce/L. Bomberg/K. Westover/V. del Real (Cox)/
 
    Milton High School Crew (A)
L. Cormack/A. Kelly/F. Collins/M. Joiner/O. Shapiro (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
L. Nicolai/E. Puckett/S. Dodds/V. Spiegelthal/S. Keating (Cox)/
 
    Choate Rosemary Hall (A)
e. wilson/C. Pagnozzi-Schwam/A. Sekhon/S. Bocek/E. Hummel (Cox)
 
    Avon High School (A)
E. Boswell/K. Bucci/L. Raines/M. Boswell/P. Finch (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
M. Lyons/K. Miller/A. Crewe/D. Apostolou/A. Miller (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
A. Baccile/I. Begley/S. Romberger/K. Ernst/C. Mattioli (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
M. Barbosa/K. Edwardson/K. Muccia/E. Butler/A. Thompson (Cox)
 
    Havergal College (A)
A. Neilas/G. Smith/K. Ross/E. Fletcher/G. Rao (Cox)/
 
    St. Mark's School (A)
K. Normandin/L. King/C. McGinnis/C. O'Brien/S. Haugen (Cox)/
 
    Kent School Boat Club (A)
H. Uliasz/T. Aronson/J. Dinapoli/p. Lane/J. story (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
C. Young/G. Welp/A. Deljanin/L. Carroll/E. Mazzola (Cox)/
 
    Boston Latin School Crew (A)
I. Aikens/L. Wu/C. Guichard/M. O'Byrne/R. Feininger (Cox)
 
    Emma Willard School (A)
M. McNary/C. Kershaw/G. Mitzen/E. Lindberg/Z. O'Bryon (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
M. Potter/C. Ryan-Embry/O. Petersen/O. Okeremi/E. Hogan (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Thomson/C. Jones/T. Infante/r. mills/C. Murphy (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
J. Trull/R. O'Connor/C. Kinghorn/A. Poole/S. Janower (Cox)/
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
J. Smith/J. Barker/G. Douglas/E. Waldron/I. Rooney (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
J. Chandler/E. Popkov/J. Roudebush/A. Kelly/M. Shrivastava (Cox)
 
    Port Rowing (A)
B. Lipset/Z. Cotronis/L. Maroney/A. Bluni/S. Philipson (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Carter/E. Schneider/G. Powell/E. Fremont-Smith/V. Tardugno (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
A. McDermott/L. Poehlmann/E. Dolcini/H. Charlton/S. Falls (Cox)
 
    The Winsor School (B)
M. Kussman/D. Piou/B. Tam/M. Chen/A. Kothari (Cox)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
k. bergstrom/G. Bagdonas/H. Howard/C. Nevin/E. Facey (Cox)/
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
M. Lee/A. Baker/H. Ricker/A. Valledor/L. Carlson (Cox)/
 
    Walter Johnson Crew Club Inc (A)
G. Mann/K. Owens/J. Rose/A. Hoffman/B. Olivares (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Koelsch/S. Kolb/A. Fisher/E. Weiss/A. Backal (Cox)
 
    Berkshire School (A)
D. Thompson/E. Rowland/C. Appleyard/C. Kittredge/T. Haskel (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Gervais/E. Gossman/A. Surette/H. Bronson/E. Calnan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Vorbach/L. Yu/B. McIver/G. Sperber/C. Gilman (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
L. Marcouillier/C. Frost/E. Place/E. Nolan/M. DeCesare (Cox)
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
d. Forbes/H. Moody/R. Fernandez/H. Taylor/S. Thornton (Cox)
 
    George Watson's College Boat Club (A)
K. Hall/S. Orr/S. Cameron/E. Dickerson/L. Sandland (Cox)/
 
    Arlington Belmont Crew (A)
H. Croteau/C. Wilson/N. McElhoe/L. Bell/O. Green (Cox)
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
A. Bradus/S. Ranker/M. Chakrabarti/T. Kasyanchuk/C. Baxter (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
D. Harrington/T. Brewington/K. Liu/N. Carr/S. Khanna (Cox)
 
    Souhegan Crew Club (A)
A. Schulte/H. Parrott/H. Kershaw/O. Freud/H. Rawitscher (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
H. Kerber/L. Humphrey/L. Nash/L. Colby/L. Mitchell (Cox)
 
    Osprey Rowing Club (A)
E. Yanusas/M. Moynihan/A. Sauvigne/G. McCall/S. Taboada (Cox)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
D. Manzano/D. Moore/M. Gaudet/O. Oudkirk/J. Thomas (Cox)/
 
    Unionville High School (A)
B. Horine/c. Hutter/E. WORTH/M. Welsch/I. Robb (Cox)/
 
    Glastonbury High School Crew (A)
F. Caces/K. Robinson/M. Kehoe/M. DuBaldo/M. Cyr (Cox)
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
G. Rett/K. Horan/M. Brooks/L. Mayen/O. Duncan (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Carleo/L. Salem/S. Downie/A. Moore/K. Rivera Cotto (Cox)/
 
    Greenwich Academy (A)
H. Ferguson/M. Kilgallon/I. Stemerman/b. lange/E. Osman (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
E. Cornelius/K. Ryan/A. Stewart/E. Carey/C. Mergy (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
M. Bailey/F. Galazzi/E. Miller/K. Elliott-Grunes/M. Poepsel (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
O. Whittier/J. Cahn/N. Miklos/G. Fortin/C. Lewis (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
J. Burghardt/J. Gaughan/K. Hagerty/A. Patel/J. Levine (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
R. Vaules/M. Pasquarette/F. HERRON/E. Ekholm/M. Marshall (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
J. Forbes/S. Seliquini/E. Trieste/M. Tice/J. Roy (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
S. Ernst/A. Merten/J. Cochran/K. Beiler/S. Chan (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Hilal/M. Palastra/J. Zachman/s. lorenzini/I. Fisher (Cox)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
E. Marks/M. Hilt/J. Pack/K. Pataky/M. Black (Cox)/
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
C. Adams/M. French/G. bradley/G. Weeks/J. Roach (Cox)
 
    Rockford Crew (A)
E. Loveless/L. Cisco/T. Cass/H. powers/M. Gannon (Cox)/
 
    Dublin School Crew (A)
Z. Hewitt/F. Lewis/L. Ryder/I. Von Mertens/L. Coffin (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
S. Kelley/R. Kelley/E. Elliott/T. Erickson/G. Basil (Cox)
 
DCW4X 9:29 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
34
37 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
31
38 10:06 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCPC2X 10:40 AM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
48
    Narragansett Boat Club (A)
J. Fay/M. Kiselev
 
    GMS Rowing Center (A)
N. Salazar/J. Schlyer/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
O. Noel/C. Rusin/
 
    GMS Rowing Center (A)
O. Peacock/L. Jenkins/
 
    Seattle Rowing Center (A)
R. Schulz/M. Shure/
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Harper/E. Evans/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Lawrence/A. Stepnowsky
 
    Ridley College (A)
S. Moyer/E. Enns
 
    Sarasota Scullers (A)
P. Watson/K. Bowles
 
    California Yacht Club (A)
Z. Steinfeld/S. Cox/
 
    CRI- Row Boston (A)
R. Pease/D. Rao
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
A. DeGrado/I. Mignone/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
H. Tager/M. Grieco
 
    Pegasus Rowing Club (A)
N. Palmer/A. Zisling
 
    Mile High Rowing Club (A)
H. Toll/E. Williams/
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
E. Singer/G. Foschi Walko/
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
E. Hida/J. O'Keefe
 
    West Cambridge Rowing (A)
T. Winkler/D. Niles
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Butler/P. Fancher
 
    Tampa Preparatory School (A)
C. Stec/G. klotz
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
T. Jimeno/M. Lewis/
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. DeNoble/A. Hobler/
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Leong/L. Abeln
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
J. Sullivan/H. McGrath
 
    Miami International RowHouse (A)
C. Sahs/G. Echarte
 
    Amadeusz Rowing Academy
A. Zimny/K. Dworak
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
D. French/T. Fan
 
    Brunswick School Boat Club (A)
C. Bass/B. Shore
 
    Maidenhead Rowing Club (A)
E. O'Connor/L. Howlett
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
A. Pierce/L. Rickard/
 
    Middletown High School (A)
T. Resor/B. Clark
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
R. Uribe/R. Cancio/
 
    The Derryfield School Crew (A)
M. Rotering/M. Karpawich
 
    RowAmerica Rye (A)
J. Muirhead/H. Keegan
 
    Haddon Township High School (A)
V. Fitzpatrick/A. Cronin
 
    Maritime Rowing Club (A)
G. Cain/T. Cone/
 
    St. Peters Preparatory School (A)
D. Dias/D. Yee
 
    The American School in London (A)
N. Mannhardt/N. Kuenstler/
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
B. Veresko/M. Veresko
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Brown/D. Sprawka
 
    Maritime Rowing Club (A)
G. Lathrop/Q. Daly/
 
    Manhasset High School (A)
T. Tsimis/L. O'Day
 
    Cooper Training Center (A)
J. Raab/C. O'Neill
 
    Boston Latin School Crew (A)
R. Ciliberto/K. Eskew
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
N. Aronow/A. Milhim
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
D. Wierzbicki/H. Terry/
 
    Camden Hills Crew (A)
T. Gilson/Z. Markowitz
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Varela/M. Paolazzi
 
40 11:16 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
41 11:36 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
86
DCM4X 12:11 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
38
42 12:27 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
32
43 12:45 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44a 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
44b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
45a 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
16
45b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
46a 1:48 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
46b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
47 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
48a 2:22 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
36
48b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
49 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
26
50 2:53 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
41
51 3:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCMX2X 3:29 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
45
DCMX8 3:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
40
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change