53rd Head Of The Charles
- Oct 21, 2017 To Oct 22, 2017
- head
- Charles River
- Cambridge, MA (USA)
- Hosted By: Head Of The Charles Regatta
- 2017 USRowing Sanctioned Regatta (Special)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 21, 2017 | |||||
1 | 7:45 AM | M SR-VET 1X | Men's Senior Veteran Singles I and II [70+] | 50 |
|
2 | 8:05 AM | W SR-VET 1X | Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+] | 51 |
|
3 | 8:40 AM | M VET 1X | Men's Veteran Singles I and II [60+] | 57 |
|
4 | 9:06 AM | M GM 1X | Men's Grand Master Singles [50+] | 52 |
|
5 | 9:26 AM | W GM 1X | Women's Grand Master Singles [50+] | 38 |
|
6 | 9:50 AM | M SM 8+ | Men's Senior Master Eights [50+] | 57 |
|
7 | 10:11 AM | W SM 8+ | Women's Senior Master Eights [50+] | 36 |
|
Marin Rowing Association (A) |
T. VanderVeldt/K. Boyd/W. Tobiasson/L. Weidner/K. Commesso/C. Connolly/M. May/J. Vanneman/A. Hubbell (Cox)/
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
D. Davis/N. Dynan/R. Cunningham/C. Davies/C. McHugh/T. Falkenthal/K. MCGILL/D. Barr/L. Wright (Cox)/
|
|
|||
Don Rowing Club (A) |
R. Toporowski/E. Brett-Evans/S. Martin/C. Simms/M. Dunlop/T. Abbott/C. Strachan/K. Ristic/J. Gutierrez Noriega (Cox)
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
C. Scull/B. McCagg Hills/A. Browning/K. Stoddard/M. McCagg/M. Yount/H. McFie-Simone/M. Anderson/M. Burnett (Cox)/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
T. Stevens/N. Siemens/A. Woolwine/J. Perrin/M. Mayers/S. Spens/A. Creighton/S. Nowers/A. Shotwell (Cox)/
|
|
|||
Etats Unis Rowing Club (A) |
E. Hamann/C. Bower/K. Worthington/C. Schneider/C. Graves/J. Marshall/C. Brown/P. Bailey/H. Hatton (Cox)/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
V. Keenan/J. Goldblum/E. Szigethy/M. Ulsh/G. Lewis/D. Feierabend/K. Ke/T. Yanowitz/M. Naron (Cox)
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
A. James/L. Detlefsen/C. Parker/R. Sudduth/M. Folco/N. Streeter/N. Butterfield/K. Fowks/A. Hartfield (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
M. Barckert/C. Tallman/J. Metzger/L. Leak/A. Wopat/S. Jones/S. Phillips/K. Sternberg/S. Lesser (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
C. Fisher/L. Hafner/C. Hamilton/D. Barnes/C. Holland/T. Capozzola/D. Howk/p. lusignan/W. MacPherson (Cox)
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
C. Galloway/M. Klutey/C. Lange/C. Schoen/G. Gasser/K. Liffmann/J. Hackett/H. Johnston/K. Isaza (Cox)
|
|
|||
DeWolfe Rowing Club (A) |
S. Warner/F. Colegrave/T. Sullivan/L. Moffitt/S. Shea Myette/j. musky/C. Cook/K. Green/A. Hasslacher (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
L. Crandall/L. Schmieg/D. Peszek/K. Casper/K. Stenersen/M. O'Donnell/J. Stanton/B. Brooks/T. Lindenbaum (Cox)
|
|
|||
1980 Rowing Club (A) |
S. Hooten/A. Jonik/S. Hingley/J. Geer/E. Miles/N. Vespoli/E. Kent/C. Geer/K. Smith (Cox)
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
M. Goodlett/T. Vagen/M. Coffren-Barton/K. Skanderup/D. Klein/J. Powers/B. Seaton/S. Smith/J. Bodle (Cox)/
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
E. Shanower/M. Laugen/C. Way/A. McBride/J. Spiro/C. Krause/S. Mathison/F. Smith/J. Gesch (Cox)
|
|
|||
Radcliffe Alumnae Rowing Association (A) |
S. Mahan/A. Pugh/E. Kryder-Reid/R. Hyson/C. Doyle/E. Wilder/V. Lang/C. Han/R. Millman (Cox)
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
D. Foster/T. Hartert/J. Cheij/M. Mazzone/A. Boatman/J. Duckworth/E. Noel/L. Delaney/E. Chen (Cox)/
|
|
|||
Blue Heron Rowing Club (A) |
M. Zisling/T. Welsh/A. Holdsworth/R. Jerril/E. Walsh/L. Finsrud Wilson/A. Roach/C. Holdsworth/S. Wilson (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (B) |
A. Killpack/c. keller/M. Donaldson/J. Brophy/B. Newhouse/B. Bentley/O. Blackburn/M. Nolan/E. Gesten (Cox)/
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
P. Kelling/L. Choate/M. Staargaard Dikkers/E. O'Rourke/J. Carmody/S. Sales/N. Evison/D. Orlando/E. Powers (Cox)
|
|
|||
Avalon Rowing Club (A) |
H. Keohane/M. Hilf/L. del Castillo/M. Westermeyer/P. Higgins/M. Maguire/S. Lucas-Conwell,/L. Griskevich/C. Coughlan (Cox)
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
A. Iannaccone/J. Iannuzzi/D. Yatsuk/J. Gundersen/M. Hentschel/W. Smith/M. Wrabley/S. Parker Hughes/H. Ansaldi (Cox)
|
|
|||
Style Driven Rowing Club (A) |
D. Hewitson/L. Williams/N. Shearman/B. Noll/B. Herrmann/m. koblan/G. Robertson/D. Hurley/S. Stento (Cox)
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
F. Beaudoin/A. Arena/D. Roop/M. Haronian/K. Worrell/S. Rutherford/L. Iler/R. Gross/C. David (Cox)/
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
L. Civiletti/J. Brown/M. Kaupp/J. Morris/E. Montgomery/K. Fogle/A. Parker/K. Vosburgh/M. Yeatts (Cox)
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
C. Gruver/E. Lanske/Z. Macomber/S. Eden/M. Hoeffel/N. Martinsen/A. Bogaard/L. Heffernan/L. Huggenvik (Cox)
|
|
|||
Ever Green Boat Club, Inc (A) |
K. Dorsey/A. Stanwood/B. Hack/N. Ullrich/D. Dyer/J. Williams/K. Briscoe/K. Clark/K. Arnott (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
A. Rhodes/S. Linowski/L. Hannum/G. DiFulvio/L. glading-dilorenzo/N. Blake/W. Bernstein/a. bucan/E. Kazimer (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
T. Macleod/J. Shortall/K. Sogge/C. Fernandez/L. Prystay/R. Gal/M. McEvoy/K. Germann/R. Hermann (Cox)/
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
C. Conway/K. Norton/M. Hill/K. Griffiths/C. Zurawski/P. Coyle/G. Teborek/L. Cotton-Smith/H. Levitz (Cox)/
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
m. ewing/B. Brody/S. Edelstein/N. Holly Stone/K. Varga/A. Shepard/J. Meyer/A. Kelly/C. Carew-Miller (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
D. Carey/K. Dent/M. Laskaris/E. Glenshaw/N. Conaty/L. Sonder/s. brighton/M. Sheehan/H. Glenshaw (Cox)
|
|
|||
North Suburban Crew, Inc. (A) |
R. Kunkler/M. Corboy/m. krause/T. Alford/T. Cook/S. Azure/P. Lanphier/K. Hayley/K. Moy (Cox)
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
P. Schnepp/J. Malloy/J. WRIGHT/M. Czupryna/J. Eitas/F. Michaud/L. Larson/S. Rooney/T. Napolitan (Cox)
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
C. Holdorf/F. Horton/J. Watson/S. Keller/J. Jewell/A. Bigelow/M. Shepatin/B. Smith/S. Grady (Cox)
|
|
|||
8 | 10:29 AM | M SM 4+ | Men's Senior Master Fours [50+] | 45 |
|
9 | 10:47 AM | W SM 4+ | Women's Senior Master Fours [50+] | 46 |
|
10 | 11:11 AM | M MSTR 2X | Men's Master Doubles [40+] | 17 |
|
11 | 11:20 AM | M SM 2X | Men's Senior Master Doubles [50+] | 49 |
|
12 | 11:40 AM | W MSTR 2X | Women's Master Doubles [40+] | 17 |
|
13 | 11:50 AM | W SM 2X | Women's Senior Master Doubles [50+] | 34 |
|
14 | 12:07 PM | M MSTR 1X | Men's Master Singles [30+] | 22 |
|
15 | 12:19 PM | M SM 1X | Men's Senior Master Singles [40+] | 36 |
|
Carnegie Lake Rowing Association |
H. Halvorson
|
|
|||
Koven Training Center |
J. Koven
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
J. Watkins
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
G. Myhr
|
|
|||
Hanlan Boat Club |
E. Szonyi
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
A. Sherman
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
M. Chapman
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
K. Wobeser
|
|
|||
Vesper Boat Club |
G. Kaplan/
|
|
|||
Unaffiliated (LAT) |
A. Zosuls
|
|
|||
Beat Cancer Boat Club |
M. Sivigny
|
|
|||
Capital Rowing Club |
S. NEUMANN
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. |
P. Fitzgerald
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
W. Castle
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
P. Riordan
|
|
|||
Union Boat Club |
S. Glick
|
|
|||
Harvard Sculling Club |
P. Cannistraro
|
|
|||
S&M Rowing |
M. Brown
|
|
|||
Pettipaug Scullers |
D. Kelley
|
|
|||
Capital Rowing Club |
R. Best
|
|
|||
Union Boat Club |
A. Adam
|
|
|||
Maine Rowing Association |
M. Skacel
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
G. Lennon
|
|
|||
Hanlan Boat Club |
D. Fisman
|
|
|||
Union Boat Club |
W. Rowe
|
|
|||
Green Mountain Rowing Club |
E. Breiland
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
T. Runeman
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
G. Amantini
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
J. Moss
|
|
|||
Headington School Oxford Boat Club |
R. Demaine
|
|
|||
Green Mountain Rowing Club |
D. Connelly
|
|
|||
Dolphin Club |
T. Loughlin
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
K. Itrato
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
D. Deschenes
|
|
|||
Riverside Boat Club |
C. Harrigan
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. |
M. Van Der Heide
|
|
|||
16 | 12:31 PM | W MSTR 1X | Women's Master Singles [30+] | 13 |
|
17 | 12:41 PM | W SM 1X | Women's Senior Masters Singles [40+] | 30 |
|
18 | 12:59 PM | M ALUM 8+ | Men's Alumni Eights | 50 |
|
19 | 1:18 PM | W ALUM 8+ | Women's Alumni Eights | 43 |
|
20 | 1:37 PM | M CLUB 4+ | Men's Club Fours | 52 |
|
21 | 1:57 PM | W CLUB 4+ | Women's Club Fours | 53 |
|
22 | 2:23 PM | M CLUB 8+ | Men's Club Eights | 36 |
|
23 | 2:37 PM | W CLUB 8+ | Women's Club Eights | 40 |
|
24 | 2:55 PM | M MSTR 4+ | Men's Master Fours [40+] | 27 |
|
25 | 3:07 PM | W MSTR 4+ | Women's Master Fours [40+] | 21 |
|
26 | 3:25 PM | M MSTR 8+ | Men's Master Eights [40+] | 21 |
|
27 | 3:37 PM | W MSTR 8+ | Women's Master Eights [40+] | 22 |
|
Toronto Sculling Club (A) |
M. Roman/M. McBean/E. Taylor/J. Beattie/T. Hunter/N. Mills/W. O'Brien/K. Ainley/A. Chacon (Cox)
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
A. Hunt/K. Malcolm/W. Kirk/K. Newman/E. Cauchi/K. Czajkowski/A. Moore/Y. Taskor/R. Petersson (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
J. Battistini/M. Somers/A. Lenz/C. Fratzke/C. Elias/K. Hall/S. Dunham/S. Acerra/G. Abell (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
A. van der Kamp/M. McKenzie/I. Teolis/A. Moen/J. Bell/C. Salter MacDonald/M. Tendilla/J. Fournier/J. Courtney (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Miller/B. Robinson/E. Tremblay/A. Kunau/H. Friedlander/R. Winn/K. Lamppa/L. Wasserman/R. Rubin (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Smith/J. Potter/M. Hupp/S. Seeman/M. Peterson/S. Chace/S. Hurley/P. Mulkern/M. Kerst (Cox)/
|
|
|||
BMA Boat Club (A) |
T. Canfield/J. Hathaway/A. Thies/E. Mastrianni/J. Dickson/S. Edmunds/S. VanderMeer/T. Doggett/C. Bassler (Cox)
|
|
|||
University of Queensland Boat Club (A) |
M. Draydon/J. Bourne/A. McDonnell/A. Scobbie/S. Carpenter/N. Hughes/M. Bridgeford/C. Rodmell/J. Gilbert (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Forrester/L. Angione/M. Mance/A. Alton/J. Nicol/L. Gassner Otting/A. Phillips/E. McKenna/K. Bilicka (Cox)
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
J. Withycombe/P. Shen/K. Wojda/S. Wright/C. Lund/S. Copeland/L. Mand/E. Slikas/J. Byrd (Cox)
|
|
|||
East Bay Rowing Club (A) |
P. Velez/S. Sidia/C. Jenkins/E. GRIFFITH/C. Jourdan/A. Mudge/J. Krakauer/D. Martini/A. Rezneck (Cox)/
|
|
|||
Quinsigamond Rowing Club Inc. (A) |
A. Maloney/M. Hyland/M. Egan/S. Davis/R. Russo/J. Maranto/S. O'Toole/B. Hay/S. Garrity (Cox)
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
C. Pittman/T. Schmidt/D. Pili/M. Guth/K. Aaboe/E. Hardy Carey/J. Phair/J. Reilly/S. Good (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
A. Spires/G. Woolford/R. Or-Shahar/C. Levey/C. O'Toole/M. Stewart/E. Dierze/L. Piette/L. Bicknell (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
S. Bolen/C. Jobe/V. Ozimek/K. Garrett/R. Berman/H. Boisseau/K. Weinberg/L. Austin/C. Hart (Cox)
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
S. Greenwood/A. Alexander/K. Walsh/A. Burgos/L. Lancaster/F. Mancini/E. Rowland/K. Briggs/W. Lawrence (Cox)
|
|
|||
Avalon Rowing Club (A) |
C. McMahon/M. Anelopoulous/K. Clifton/J. Griffith/D. Logan/A. Pollock/L. Fernandez/S. Vuppala/M. Bernardo (Cox)
|
|
|||
Gentle Giant Rowing Club (A) |
C. Bell/C. Holmes/W. Stopps/S. Jones/J. Siegel/J. Eliopoulos/L. Pedone/S. Oliveira/A. Purcell (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
S. Reder/L. Lana/T. Granger/B. Weber/M. Personick/E. Fuller/M. Gregg/T. Hazelton/L. Gonda-King (Cox)
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
S. Roberson/C. Stock/T. Carr/K. Tolcser/A. Kelly/A. Murphy/R. Bloomer/L. Morris/V. Allen (Cox)/
|
|
|||
Fat Cat Rowing Club (A) |
S. Geoffrion/S. Connolly/M. Clarke/C. McCarthy/K. Kulig/K. Nisewaner/L. Vaughn/A. Cromwell/J. Barton (Cox)
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
j. nicoloff/J. Edwards/T. Thompson/T. Gray/P. Kritek/S. Lovell/E. Boyles Ilk/d. dobras/R. Lubker (Cox)
|
|
|||
28 | 3:51 PM | M CHAMP 2X | Men's Championship Doubles | 20 |
|
29 | 4:00 PM | W CHAMP 2X | Women's Championship Doubles | 20 |
|
30a | 4:11 PM | M CHAMP 1X | Men's Championship Singles | 25 |
|
30b | M LW 1X | Men's Lightweight Singles | 18 |
||
31a | 4:26 PM | W CHAMP 1X | Women's Championship Singles | 23 |
|
31b | W LW 1X | Women's Lightweight Singles | 16 |
||
Ridley Graduate Boat Club |
C. Pauls
|
|
|||
Potomac Boat Club |
E. Schmieg/
|
|
|||
Riverside Boat Club |
L. Ayers
|
|
|||
Craftsbury Sculling Center |
J. Mcilvane
|
|
|||
GMS Rowing Center |
M. Copenhaver/
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
A. Currie/
|
|
|||
Odder Roklub |
J. Rasmussen
|
|
|||
Aviron Bayonnais |
R. jung
|
|
|||
Argonaut Rowing Club |
A. Meiklejohn
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
B. Tobey/
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
M. Mosier
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club |
A. Leach
|
|
|||
North Star Rowing Club |
L. Hodgins
|
|
|||
The Foundry |
M. Wilson
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
A. Fogarty
|
|
|||
Marin Rowing Association |
A. Couwenhoven
|
|
|||
32a | 4:45 PM | MX PARA 4+ | Mixed Legs/Trunk/Arms Fours | 1 |
|
32b | MX INCL 4+ | Mixed Inclusion 4+ | 3 |
||
Sunday, October 22, 2017 | |||||
33a | 7:45 AM | MX INCL 2x | Mixed Inclusion 2x | 15 |
|
33b | TA 2X | Trunk/Arms Doubles | 2 |
||
34a | 8:08 AM | M CLUB 1X | Men's Club Singles | 37 |
|
34b | M YOUTH 1X | Men's Youth Singles | 33 |
||
35a | 8:31 AM | W CLUB 1X | Womens Club Singles | 30 |
|
35b | W YOUTH 1X | Women's Youth Singles | 25 |
||
36 | 8:53 AM | W YOUTH 4+ | Women's Youth Fours | 85 |
|
DCW4X | 9:29 AM | DC W 4X | Directors' Challenge Women's Quads | 34 |
|
37 | 9:47 AM | W YOUTH 4X | Womens Youth Coxed Quad | 31 |
|
38 | 10:06 AM | W YOUTH 8+ | Women's Youth Eights | 85 |
|
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
K. McGinley/C. Esse/B. Pushner/S. Kend/N. Amlicke/P. Cuthbertson/J. McGuire/C. Everett/I. Grosgogeat (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
A. Goldman/H. Willner/H. Salvas/S. Noble/R. Chaver/A. Shunk/L. Gebbie/M. Gagnon/W. Zec (Cox)/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Pyne/L. Koven/I. Wilkowski/D. DeVore/C. Boylan/N. Neitzell/S. de la sierra/E. Talgo/E. Leites (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
B. Martin/Z. HasBrouck/S. Haley/M. Dodd/A. Matrassi/O. Dolan/M. Smith/M. Rascoe/S. Klotz (Cox)
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
K. Miles/M. Yates/A. Alessandria/B. O'Kelly/L. Mei/A. Elmgren/S. Coufal/c. Birdsall/C. Ricksen (Cox)
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
C. McNamara-Smith/S. Dixon/L. Aronson/I. Little/M. Cameron/S. Wolfson/K. Henricksen/A. Garrison/A. Galbraith (Cox)/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
Z. McMillan/A. Fall/A. Brenner/H. Ondak/S. Ferguson/H. Holmes/A. Wilson/A. Serven/C. Mulligan (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
c. melgard/L. Feinerman/J. Olson/J. Rudolph/E. Lewis/l. duffy/E. Axelrod/R. Chiao/N. Pofcher (Cox)/
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
M. Drandell/l. rosen/H. Harris/J. Duckworth/S. Kuehler/I. Kaplan/M. Abraham/M. Cookson/L. Liebes (Cox)/
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
H. Jacobson/E. Petreski/C. Garrett/O. Luther/K. Kern/E. Urdang/J. Abbruzzese/J. Macrae/C. Challe (Cox)
|
|
|||
Headington School Oxford Boat Club (A) |
F. Curtis/L. Pullinger/M. Wuethrich/M. Burn/H. Hornby/A. Lockhart/A. Van Onselen/C. Barker/A. Perkins (Cox)
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
T. Miller/C. Ewing/H. Bauer/I. Lysaker/C. Widzgowski/S. Longawa/N. Ferrero/M. Olson/H. Diaz (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
K. Niva/S. Closser/E. Aronson/B. Parker/E. Adamson/K. Wild/M. Barkenbush/S. Hansen/L. Preston (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
C. Kwapinski/E. Braun/S. Lamb/A. Levine/C. Hecht/T. Gregitis/E. Welch/P. DeVlieger/C. Wendel (Cox)
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
E. Varney/L. Caton/S. Larkin/M. Trost/G. Lebo/E. Hollins/S. Sperduto/G. DeNunzio/A. Neville (Cox)
|
|
|||
Resilient Rowing Club (A) |
T. Kuligowski/A. Gromek/Z. McMahon/M. Miller/N. Michelsen/C. Field/K. Rupinen/L. Jiron/S. Margolin (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
K. Healy/K. Edling/C. Timoney/B. Pelletier/C. Antonacio/G. Natale/G. Hunt/M. Sandquist/M. Walsh (Cox)
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
H. Prindle/M. Rodriguez/A. Ray/A. Orriols/V. Audisio/B. Rodriguez/C. Perdomo Silva/M. Sanchez/A. Delgado (Cox)/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
O. DeNiro/E. Kennedy/J. Braz/A. Szabo/J. Frisch/C. Shaw/B. Newcomb/C. Strates/L. King (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
E. Baker/M. Densel/A. Springsteel/M. Hedeman/A. Sukharevsky/J. Kohl/B. Best/M. Pini/M. Barnard (Cox)
|
|
|||
Old Dominion Boat Club (A) |
C. Lane/G. Vannatta/S. Pierson/G. Asch/A. Henkle/G. Fluharty/R. Saez Knapp/B. Markel/P. St. John (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
B. Smeulders/A. Bryson/E. McCamant/K. Thomas/S. Dotson/J. Erb/C. Cunningham/(. Goggin/C. DeLaney (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
B. Carpenter/R. Lynch/C. O'Brien/K. Curry/J. Lewis/Z. Bishop/F. Hopperton/B. Lee/K. Hadley (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (A) |
T. Hicks/H. Yazdani/A. Fisher/L. Till/F. Cronin/F. Keto/A. Parizek/C. Gump/S. Dunn (Cox)
|
|
|||
Rose City Rowing Club (A) |
O. Lawson/A. Smith/M. Mastrorilli/S. Cook/H. Belli/G. Nickas/M. Thomas/B. Watzke/R. Miller (Cox)/
|
|
|||
Arlington Belmont Crew (A) |
L. Metelmann/A. Assimakopoulos/K. Houston/S. Roberts/L. Sama/J. Cha/A. O'Brien/L. Curtis/E. Steinitz (Cox)
|
|
|||
South Niagara Rowing Club (A) |
L. Bench/A. Drysdale/L. Nuccitelli/J. Veerman/E. Leavens/R. Della Valle/M. Lachnit/M. Camplin/S. Lam (Cox)/
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
M. Rogers/T. Wadsworth/E. Miller/H. Bachert/G. Smith/H. Meade/E. Meade/K. Ellis/L. Bennett (Cox)/
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
N. Ashton/C. Crowell/S. Delaney/A. Wood/E. Coolidge/J. Ashton/A. Cusumano/E. Stinton/R. Pierce (Cox)/
|
|
|||
Montclair High School (A) |
M. Pitera/R. Cahill/B. Kaz/I. Wastler/D. Schlemmer/E. Mihalis/K. Troeller/M. Pradieu/C. Rosenberg (Cox)
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
E. belter/K. Bauer/L. Dietrich/J. Anthony/J. Stoll/C. Dwyer/E. Huber/K. ONeill/L. Rath (Cox)/
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
M. Moreland/I. Doricko/C. Naughton/E. McNamara-Pittler/J. Boyd/M. Hernandez/G. Cahalane/C. Sigmund/N. Lee (Cox)
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters (A) |
J. SUOMELA/T. Adler/C. Palmer/J. Murray/G. Sonneveldt/S. Sergi/J. Adler/D. Rockman/G. Wagner (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
L. Kadosh/c. bell/B. Sullivan/A. Meszoely/K. Svingen/I. Dudley/E. Baumgartner/A. Blake/T. Senthilnathan (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
S. Craver/J. Berdzik/P. Mishkin/M. Linsley/J. Armetta/E. Dobbs/C. Couillens/E. Enthoven/M. Peel (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
C. Teranes/M. Graham/B. Bernard/O. Oestreich/A. Rollins/E. Troost/A. Gleason/J. Peters/K. Nemeh (Cox)/
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
G. Taylor/P. Benfer/G. Moody/S. Capello/G. Anderson/E. Dweck/B. Bolen/M. Macy/G. Goodell (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
K. Patterson/J. Cook/G. Fargnoli/K. Maietta/I. Gitten/J. Cook/C. Hurney/N. Joshi/L. Sundberg (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
J. Boyer/R. Saalman/C. Powell/M. Messinger/A. Holman/A. Dean/Y. Lee/E. Moehring/A. Mitiska (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
C. Notarfrancesco/B. Schwab/H. Delaney/A. Straight/J. O'Brien/S. Ronca/M. Sachs/C. Notarfrancesco/H. Heisler (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
M. Casner/V. Cooke/M. Kirwin/K. Keating/I. Kang/E. Reese/A. Keren/D. Shuttleworth/E. Cahill (Cox)/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
C. Grubb/A. Trainer/J. Volcheck/E. Hochheiser/J. Casey/K. Petronick/E. Gramley/G. Kindelberger/M. Cahall (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
M. Cincotta/G. Berrien/A. Sutrick/N. Byrne/D. Holbrook/M. Crawley/Z. Tiffin/S. Broomfield/J. Campbell (Cox)
|
|
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
C. Coleman/P. Perchinsky/H. Hoelzer/T. Wertin/M. Dawson/S. Jacobsen/J. Barrett/K. Dubinski/C. Speciale (Cox)
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
Z. Chakos/J. Palaeologus/M. Gold/A. Amarantos/N. Moala-Liavaa/A. Benson/I. Moreno/M. Kunde/A. Iliria (Cox)/
|
|
|||
East Bay Rowing, Inc (A) |
A. McGee/E. Hutchings/L. McMillan/E. Scheibl/A. Wilhelm/A. AINSWORTH/G. Inman/E. Swintak/G. McDermott (Cox)/
|
|
|||
City Island Rowing (A) |
B. TERKUILE/J. Hall/A. Kehm/R. Richter/E. Buccheri/S. Pinzon/A. McNamara/G. Bussey/N. Kagan (Cox)
|
|
|||
Norwich High School Rowing Club (A) |
C. Crawford/Z. Dodds/E. Higgs-Sharrock/I. Walton/R. Sibley/M. Pinching/K. Shearer/E. Hewett/A. Shorrock (Cox)/
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
E. Molins/J. Bigus/M. Ball/E. Funck/M. Quackenbush/K. Schumacher/H. FLANAGAN/M. McDermott/J. Harris (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
B. Habbas-Nimer/E. Hammond/S. Ring/M. Johns/S. Tice/N. van der Velde/T. McKelvey/A. Foreman/I. Luckey (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
M. Stoff/S. Whittaker/M. Ferrer/I. Leonard/W. Kingsley/H. Brittain/i. zanen/D. Hoffstaetter/I. Gephart (Cox)
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
H. Johns/M. Cofer/S. Kelly/L. O'Connor/C. Carmody/J. Weldon/L. Walt/G. Coogan/S. Carellas (Cox)
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
S. Maxwell/G. White/Z. Flanzer/A. Bull/F. Carrez/V. Bulpin/A. Pope/A. Kong/R. Shrives (Cox)/
|
|
|||
Convent of the Sacred Heart (A) |
M. Miraglia/I. Meyerhoff/A. ARIAS/I. Rogers/E. deAlessandrini/O. Andrews/A. Knollmeyer/D. Tocco/J. Collins (Cox)
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
J. Valero/C. Carlander/G. Potter/M. Montgomery/D. Mulligan/S. Thoden/A. Long/C. Lossing-Cann/E. Strelitz-Block (Cox)
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
P. Knudsen/L. Hoidn/N. Huget/A. McCale/A. Harlan/I. Lee/E. Rohloff/C. Rinkle/S. Hoidn (Cox)
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
M. Comstock/M. Smith/C. Soltz/G. Filor/A. McIntyre/T. Caminiti/J. Reynolds/H. Weingartner/M. Takegami (Cox)/
|
|
|||
Shrewsbury High School Crew (A) |
F. Ingersoll/C. Peris/C. Kean/H. Tolba/J. Zatsiorsky/J. Miksis/L. Wells/E. Brann/M. Campbell (Cox)
|
|
|||
Phillips Exeter Academy (A) |
A. Lee/L. Pinciaro/J. Hillyard/c. baker/L. Erickson/K. Young/A. Lackey/I. Kron/M. McCall (Cox)
|
|
|||
Putney High School Boat Club (A) |
A. Butterworth/J. Moore/L. miles/J. Gonzalez/M. Gradidge/I. Bantick/A. James/T. Head/E. Mitchell (Cox)
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
A. Goertz/E. Segato/S. Stephenson/L. de Groot/M. Hingston/M. McLennan/M. McIntosh/Y. Savas/R. Pisek (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
S. Choat/C. Evans/E. Morales/A. Williams/C. Eby/M. Mitchell/N. GILL/M. Smith/K. Schwartzhoff (Cox)
|
|
|||
Concord High School (A) |
H. Kennedy/J. Weeks/K. Wagner/H. Walsh/M. Smithson/S. Panek/A. Umbrecht/A. Jupiter/E. Rawheiser (Cox)
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
K. Anderson/T. Pereira/S. Fletcher/N. Loram/A. Haggarty/A. Didier/T. Wilhelm/E. McGill/H. Alexander (Cox)
|
|
|||
Northfield Mount Hermon School (A) |
Y. LIM/G. Briggs/S. Key/M. Orr/C. Campbell/C. Barrett/M. Haddock/T. SHI/M. Koh (Cox)
|
|
|||
Brighton Rowing Club, Inc. (A) |
J. Friedberg/A. King/K. Northrup/S. Bassett-Arena/N. Marx/H. Raish/T. Martinez/R. Foley/L. Poland (Cox)/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club (A) |
M. Durfee/S. Weich/N. Bangura/M. Moody/C. Wigglesworth/A. Hansen/E. Majersik/R. Staudenraus/S. Radifera (Cox)/
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
C. Coy/M. CARNEY/K. Zink/E. Schoen/M. McDonald/B. hanratty/K. Mariano/J. Schmidt/V. Partlow (Cox)
|
|
|||
Branksome Hall Rowing (A) |
H. Aston-Waldoch/R. Quinn/R. Butterworth/S. Kent/T. Kinnear/F. Johnson/F. O'Neill/V. Langhorne/C. Waldie (Cox)/
|
|
|||
Archbishop Carroll High School (A) |
A. O'Brien/M. Maguire/M. Dupnock/M. Archbold/E. Molloy/G. Neeld/M. Beale/C. Demola/I. Pimentel (Cox)
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
P. Burbine/L. Turner/L. Nelson/E. Ames/B. Brysacz/A. Ensley/M. Stafford/G. Rowlands/G. Murdock (Cox)/
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
A. Rowling/H. Maskery/R. McDonnell/L. Leimkuhler/L. Mersky/H. Roche/I. DeKluyver/G. Miller/J. Hoff (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
M. Hemphill/R. O'Brien/A. Butler/A. Heroux/E. Toma/L. Papillon/A. Saranchuk/M. Mihorean/Y. Frojmovic (Cox)/
|
|
|||
Montclair High School (B) |
M. Barnett/E. Kaloudis/K. Mihalis/E. Goel/H. Nintzel/K. King/K. Adleman/D. Task/C. Stanton (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
E. Kim/R. Corcoran/E. Kiley/M. Kenlon/G. Dreyer/M. Moreira/a. panzone/V. Papadakos/A. Kim (Cox)
|
|
|||
Friends of Brookline Rowing (A) |
P. Carrasco/G. Schmidt/A. Reay/C. Brigl/C. Guillemin/C. Terranova/C. Janes/E. Wallace/I. Shah (Cox)
|
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
R. Shyne/H. Walklett/M. Means/E. Mordaunt/S. Speck/A. Criss/M. Arnold/J. Snyder/S. VanAuken (Cox)/
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School (A) |
B. Curran/S. Glinski/O. Evans/M. Schuettler/E. Longsjo/C. Hanley/T. Curran/E. WINTER/F. Shortt (Cox)
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
G. Grassi/P. Lind/M. Jagustyn/B. Cody/K. Mirabella/V. Martins/G. Hughes/A. Mandery/N. Cleri (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
E. Spaeth/E. Nates/K. Stanton/V. Frusone/M. Katzen/E. Mernagh/P. Beck/E. Trentacoste/M. Cohan (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
M. McIntyre/L. Rust/C. Doran/C. Shields/G. Doran/S. Fleischer/N. Rosenberg/C. Maroney/S. Stehling (Cox)
|
|
|||
Pine Crest School Crew (A) |
A. Sullivan/A. Jacques/C. Navellier/M. Guido/M. Marrero/A. Feijoo/A. Rios/b. simons/J. Zelch (Cox)/
|
|
|||
Montgomery Boat Club (A) |
A. Murjikneli/L. Hutton/H. Smithberger/A. Epstein/S. Weissel/A. Ha/C. Niner/L. Cantilli/M. Sailer (Cox)/
|
|
|||
Central Crew Club (A) |
K. Howe/A. Christen/K. English/M. VALLEY/A. DIBurro/G. Bannister/B. Butters/M. Limoges/E. Boilard (Cox)
|
|
|||
Radnor Girls Crew Club (A) |
K. Bragdon/E. Dustin/R. Modell/K. McCulloch/K. Gerber/A. Frishman/E. Ching/A. Macrone/C. Zajac (Cox)
|
|
|||
DCPC2X | 10:40 AM | DC PC 2X | Directors' Challenge Parent/Child Doubles | 43 |
|
39 | 11:01 AM | M YOUTH 2X | Men's Youth Doubles | 48 |
|
40 | 11:16 AM | W YOUTH 2X | Women's Youth Doubles | 46 |
|
41 | 11:36 AM | M YOUTH 4+ | Men's Youth Fours | 86 |
|
DCM4X | 12:11 PM | DC M 4X | Directors' Challenge Men's Quads | 38 |
|
42 | 12:27 PM | M YOUTH 4x | Mens Youth Coxed Quad | 32 |
|
43 | 12:45 PM | M YOUTH 8+ | Men's Youth Eights | 85 |
|
44a | 1:16 PM | M CHAMP 4+ | Men's Championship Fours | 20 |
|
44b | M LW 4+ | Men's Lightweight Fours | 17 |
||
New York Athletic Club (A) |
B. Ptucha/R. Harding/J. Brummer/R. Ujazdowski/S. Ryder (Cox)/
|
|
|||
Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A) |
M. Matejka/B. O'Donnell/J. Goode/J. Ash/R. Colgate (Cox)
|
|
|||
Oxford Brookes University Boat Club (A) |
J. Cassells/P. Chambers/J. Copus/P. Tawns/J. Carlson (Cox)
|
|
|||
Columbia University (A) |
A. Zisimidis/M. Amsterdam/J. Robison/G. Southerland/Y. Liu (Cox)
|
|
|||
Georgetown University (A) |
J. Menendez/D. Mirabella/P. DiGiovanni/M. Jones/H. Elwell (Cox)
|
|
|||
Cornell University (A) |
L. Small/A. Hickey/M. Sanchez/J. Piegza/M. Rochford (Cox)
|
|
|||
Dartmouth College Rowing (A) |
R. Van Voorhis/C. Duan/W. Allan/H. Cawthorne/K. Outen (Cox)
|
|
|||
Harvard University Crew (A) |
D. Dunteman/C. Jarrett/T. Spiers/J. Kuppersmith/M. Cheng (Cox)
|
|
|||
University of Virginia Rowing Association (A) |
T. Rodriguez/C. Burke/C. Heimberg/J. Massey/C. Joslin (Cox)
|
|
|||
University of Pennsylvania Crew (A) |
M. Abram/J. Ebner/N. Armetta/d. mann/Z. Xiong (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
G. Bernick/J. Hanna/B. Harrington/M. Mahon/M. Jang (Cox)
|
|
|||
Massachusetts Institute of Technology (A) |
J. Konuru/N. Amato/A. Derry/S. Yang/C. Jaicks (Cox)
|
|
|||
University of Delaware Men's Crew (A) |
E. Frezza/M. Campone/S. Bacharach/A. Dildar/S. Ugas (Cox)/
|
|
|||
University of Rhode Island Rowing Club (A) |
C. Dunn/J. Mannion/A. Isabelle/M. Leal/E. King (Cox)
|
|
|||
D.C. Strokes Rowing Club (A) |
D. Scherzer/R. Rudd/B. Forehand/C. Barkey/C. Wirth (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
M. Bruce-Fuoco/C. Bénard/A. Kunkel/R. Park/K. Daibes (Cox)/
|
|
|||
Geneseo Crew Club (A) |
d. biskup/P. McKinney/J. Sparling/A. Solowski/V. Farruggia (Cox)
|
|
|||
45a | 1:30 PM | W CHAMP 4+ | Women's Championship Fours | 16 |
|
45b | W LW 4+ | Women's Lightweight Fours | 11 |
||
46a | 1:48 PM | M CHAMP 8+ | Men's Championship Eights | 26 |
|
46b | M LW 8+ | Men's Lightweight Eights | 16 |
||
Cornell University (A) |
J. Pinnola-Vizza/H. Ellis/S. Koszyk/N. Anderson/L. Sendelbach/A. Kost/E. Krum/M. Battaglia/M. Ordonez (Cox)
|
|
|||
Princeton University (A) |
D. Slear/D. Hogan/J. Cabanas/A. Teece/J. Sincavage/J. Goble/C. Kwitchoff/R. Swanton/S. Edwards (Cox)/
|
|
|||
Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A) |
W. Harrington/D. Saldarriaga/T. Von Warburg/R. O'Mahony/N. Matthes/G. Skelly/N. Parks/N. Sauder/G. Seo (Cox)
|
|
|||
University of Pennsylvania Crew (A) |
A. Bowlby/C. Loum/D. Williams/L. Pratt/J. Meeker/A. Beheshti/B. Weaver/M. Roberts/E. Rickard (Cox)
|
|
|||
University of Delaware Men's Crew (A) |
J. McCullough/N. Pereira/C. Hurley/B. Kungl/Z. AbuAwad/W. Marello/A. Buck/W. Beardell/T. Snow (Cox)/
|
|
|||
Princeton University (B) |
P. Watt/M. Jonas/O. Arzt-Jones/K. McDaniel/S. Breckenridge/L. Manning/H. Ogilby/R. Pristo/S. Minter (Cox)/
|
|
|||
U.S. Naval Academy Men's Crew (A) |
M. Gagnon/D. Brady/K. Dohm/S. Haber/H. Forsythe/N. Chaskin/A. Schutta/C. Washburn/T. Geoffroy (Cox)
|
|
|||
University of Pennsylvania Crew (B) |
N. Hutchins/J. Kiyonaga/T. Hogeboom/E. Barry/V. Armetta/A. Kern/J. Konopka/B. Klehm/L. Klufas (Cox)
|
|
|||
Harvard University Crew (A) |
S. Hayes/D. Deuel/N. Barry/h. wallace/C. Skokowski/A. Wilkins/A. Dupuis/C. Bearly-Malinowski/M. Yeh (Cox)
|
|
|||
Massachusetts Institute of Technology (A) |
L. Mount/J. Stroming/A. Evenchik/L. Green/K. Yue/C. Renae/C. Douglas/A. Wu/K. Sessa (Cox)
|
|
|||
Columbia University (A) |
J. Maloney/B. Landis/J. Monahan/K. Borup/J. Stewart/S. Krappe/L. Beckett/G. Patterson/I. Zionts (Cox)
|
|
|||
Fenerbahçe Spor Kulübü (A) |
F. Unsal/M. Kartal/E. Acar/B. Tamas/E. Kusku/U. Ozcan/E. Haymana/H. Avunduk/R. Colburn (Cox)
|
|
|||
Georgetown University (A) |
H. FORMOSO-MURIAS/A. Hayda/J. Cecil/K. Mueller/O. Malle/C. Boehm/T. Ruggles/T. Little/R. Zuccala (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
J. Sukstorf/M. Hietkamp/F. Erazo/N. Clover/K. Gobeil Odai/P. Zaporzan/C. McIntyre-Garcia/A. Hickey/A. Harrison (Cox)/
|
|
|||
University of Colorado Crew (A) |
C. Lang/J. Holtestaul/J. Goldt/J. Newkirk/Z. Greenwood/T. LaVecchia/R. Tyrrell-Ead/A. Cole/E. Tucker (Cox)
|
|
|||
Harvard University Crew (B) |
A. Sterne/M. Genovesi/D. Wexner/T. Satterthwaite/N. Kochanek/A. Crawford/J. Rogers/R. Lowe/J. Stone (Cox)
|
|
|||
47 | 2:05 PM | M COLLEGE 8+ | Men's Collegiate Eights | 37 |
|
48a | 2:22 PM | W CHAMP 8+ | Women's Championship Eights | 36 |
|
48b | W LW 8+ | Women's Lightweight Eights | 8 |
||
49 | 2:39 PM | W COLLEGE 8+ | Women's Collegiate Eights | 26 |
|
50 | 2:53 PM | M COLLEGE 4+ | Men's Collegiate Fours | 41 |
|
51 | 3:08 PM | W COLLEGE 4+ | Women's Collegiate Fours | 36 |
|
DCMX2X | 3:29 PM | DC MX 2X | Directors Challenge Mixed Doubles | 45 |
|
DCMX8 | 3:54 PM | DC MX 8 | Directors' Challenge Mixed Eight | 40 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change