53rd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 21, 2017
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
51
3 8:40 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 9:06 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
52
5 9:26 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
38
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Calm Waters Rowing
C. Hollings
 
    Whistler Rowing Club
M. Harriman
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Marin Rowing Association
C. Battani
 
    Detroit Waterfront Rowing Association
R. Kirchhoff/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
E. Acworth
 
    Merrimac River Rowing Association
K. Scammell
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Cambridge Boat Club
N. Strom
 
    Community Rowing, Inc.
H. Lazaridis
 
    Portland Boat Club
S. Wood/
 
    Mile High Rowing Club
G. Malacrida
 
    Georgian Bay Rowing Club
D. Baillie
 
    Hanlan Boat Club
A. Collins-Mrakas
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
G. Haines-Sharp
 
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst
 
    Rocky Mountain Rowing Club
K. Gress
 
    Palo Alto Rowing Club
k. faust/
 
    Greenwich Crew
M. McCormack
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Brennan
 
    Cambridge Boat Club
L. Pierce
 
    Amoskeag Rowing Club
C. Curran
 
    Lake Washington Rowing Club
J. Walker
 
    Dallas Rowing Club
G. Tomaseski
 
    Cambridge Boat Club
M. Farrell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. de Biasi/
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nash
 
    San Diego Rowing Club
L. Roth
 
    Narragansett Boat Club
L. Evans
 
    Lansing Rowing Club
D. DeLuca
 
    Greenwich Crew
K. Erickson
 
    Community Rowing, Inc.
R. Churchill
 
    Cambridge Boat Club
B. Harling
 
    Unaffiliated (USA)
K. Klinger
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital
C. Flowers
 
    Community Rowing, Inc.
M. Dorna/
 
    The Milwaukee Rowing Club
E. Gore
 
6 9:50 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
57
7 10:11 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
36
8 10:29 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
45
9 10:47 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
46
10 11:11 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
17
11 11:20 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
49
12 11:40 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
13 11:50 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
34
14 12:07 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
22
15 12:19 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
36
16 12:31 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
13
17 12:41 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
30
18 12:59 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
19 1:18 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
43
20 1:37 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
21 1:57 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
53
22 2:23 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:37 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
40
24 2:55 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
27
25 3:07 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
21
26 3:25 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:37 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
28 3:51 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 4:00 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
20
30a 4:11 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
30b M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
31a 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
31b W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
32a 4:45 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
32b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 22, 2017
33a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
33b TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
34a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
37
34b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
35a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
35b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
36 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/M. Frizzell/T. Trovato/A. Mico/A. Christensen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. ten Cate/E. Shorrock/H. Delaney/I. Mezei/E. Schumer (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Parker/C. Stipe/A. Czajkowski/K. Bolitho/J. Ramsey (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
L. Miles/A. Sutherland/A. Jones/O. Bay/M. Kim (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
C. Cross/C. Bunuan/E. Carman/A. Sigfstead/P. McNamara-Pittler (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
E. Smith/A. Shlimak/K. Fay/K. Liu/S. Inanoglu (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Knifton/D. Devlyn/J. Grim/E. Rowe/I. Sura (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Maxson/J. Flohr/D. HOEKSTRA/B. Campbell/G. Rullo (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
A. Tappe/E. Strambi/S. Hope/M. Buxton/E. Goldberg (Cox)/
 
    The Winsor School (A)
A. Holland/L. Cabot/A. De Vito/C. Perry/J. Sclar (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
S. Cesare/A. Escudero/S. Kaufman/T. Delaney/E. SMYERS (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
E. Dabney/K. Turk/C. Thibault/S. Gilroy/M. Lundberg (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Klysen/E. Loehrer/I. Balder/M. Robinson/J. Lippincott (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Cuneo/C. Griskowitz/M. Preller/M. Lahr/S. Shea (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Drennan/I. Frolick/M. Orlando-Jepsen/J. Connell/B. Kew (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
H. Schaenman/K. Morrissy/A. GIANNETTI/E. Tonkel/I. Aronin (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Martin/M. Cote/E. Smicka/R. Smith/V. Van Ingen (Cox)/
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
J. Robertson/E. Yager/T. Khatau/S. Nieman/S. Kim (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
S. Jackson MacManus/J. Rosenthal/E. Andrew/E. Simonsen/Z. Tekeian (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
E. Collier-Hezel/M. Polechetti/H. Prince/L. Evans/R. Patel (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
S. Vorperian/A. Gaard/K. Moeser/T. lofgren/L. Stewart (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
E. Cagliostro/K. Thomas/C. McGee/N. Bregman/C. Gomes (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
M. Asher/E. Ratliffe/A. Heia/C. Lundberg/L. Grim (Cox)/
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
A. Kenney/K. McNulty/M. Roche/C. Stehn/K. Reynolds (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
K. McKinley/E. Grimshaw/J. McKenna/O. Friend/V. Glynn (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
M. Lee/H. Joyce/L. Bomberg/K. Westover/V. del Real (Cox)/
 
    Milton High School Crew (A)
L. Cormack/A. Kelly/F. Collins/M. Joiner/O. Shapiro (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
L. Nicolai/E. Puckett/S. Dodds/V. Spiegelthal/S. Keating (Cox)/
 
    Choate Rosemary Hall (A)
e. wilson/C. Pagnozzi-Schwam/A. Sekhon/S. Bocek/E. Hummel (Cox)
 
    Avon High School (A)
E. Boswell/K. Bucci/L. Raines/M. Boswell/P. Finch (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
M. Lyons/K. Miller/A. Crewe/D. Apostolou/A. Miller (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
A. Baccile/I. Begley/S. Romberger/K. Ernst/C. Mattioli (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
M. Barbosa/K. Edwardson/K. Muccia/E. Butler/A. Thompson (Cox)
 
    Havergal College (A)
A. Neilas/G. Smith/K. Ross/E. Fletcher/G. Rao (Cox)/
 
    St. Mark's School (A)
K. Normandin/L. King/C. McGinnis/C. O'Brien/S. Haugen (Cox)/
 
    Kent School Boat Club (A)
H. Uliasz/T. Aronson/J. Dinapoli/p. Lane/J. story (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
C. Young/G. Welp/A. Deljanin/L. Carroll/E. Mazzola (Cox)/
 
    Boston Latin School Crew (A)
I. Aikens/L. Wu/C. Guichard/M. O'Byrne/R. Feininger (Cox)
 
    Emma Willard School (A)
M. McNary/C. Kershaw/G. Mitzen/E. Lindberg/Z. O'Bryon (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
M. Potter/C. Ryan-Embry/O. Petersen/O. Okeremi/E. Hogan (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Thomson/C. Jones/T. Infante/r. mills/C. Murphy (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
J. Trull/R. O'Connor/C. Kinghorn/A. Poole/S. Janower (Cox)/
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
J. Smith/J. Barker/G. Douglas/E. Waldron/I. Rooney (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
J. Chandler/E. Popkov/J. Roudebush/A. Kelly/M. Shrivastava (Cox)
 
    Port Rowing (A)
B. Lipset/Z. Cotronis/L. Maroney/A. Bluni/S. Philipson (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Carter/E. Schneider/G. Powell/E. Fremont-Smith/V. Tardugno (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
A. McDermott/L. Poehlmann/E. Dolcini/H. Charlton/S. Falls (Cox)
 
    The Winsor School (B)
M. Kussman/D. Piou/B. Tam/M. Chen/A. Kothari (Cox)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
k. bergstrom/G. Bagdonas/H. Howard/C. Nevin/E. Facey (Cox)/
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
M. Lee/A. Baker/H. Ricker/A. Valledor/L. Carlson (Cox)/
 
    Walter Johnson Crew Club Inc (A)
G. Mann/K. Owens/J. Rose/A. Hoffman/B. Olivares (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Koelsch/S. Kolb/A. Fisher/E. Weiss/A. Backal (Cox)
 
    Berkshire School (A)
D. Thompson/E. Rowland/C. Appleyard/C. Kittredge/T. Haskel (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Gervais/E. Gossman/A. Surette/H. Bronson/E. Calnan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Vorbach/L. Yu/B. McIver/G. Sperber/C. Gilman (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
L. Marcouillier/C. Frost/E. Place/E. Nolan/M. DeCesare (Cox)
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
d. Forbes/H. Moody/R. Fernandez/H. Taylor/S. Thornton (Cox)
 
    George Watson's College Boat Club (A)
K. Hall/S. Orr/S. Cameron/E. Dickerson/L. Sandland (Cox)/
 
    Arlington Belmont Crew (A)
H. Croteau/C. Wilson/N. McElhoe/L. Bell/O. Green (Cox)
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
A. Bradus/S. Ranker/M. Chakrabarti/T. Kasyanchuk/C. Baxter (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
D. Harrington/T. Brewington/K. Liu/N. Carr/S. Khanna (Cox)
 
    Souhegan Crew Club (A)
A. Schulte/H. Parrott/H. Kershaw/O. Freud/H. Rawitscher (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
H. Kerber/L. Humphrey/L. Nash/L. Colby/L. Mitchell (Cox)
 
    Osprey Rowing Club (A)
E. Yanusas/M. Moynihan/A. Sauvigne/G. McCall/S. Taboada (Cox)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
D. Manzano/D. Moore/M. Gaudet/O. Oudkirk/J. Thomas (Cox)/
 
    Unionville High School (A)
B. Horine/c. Hutter/E. WORTH/M. Welsch/I. Robb (Cox)/
 
    Glastonbury High School Crew (A)
F. Caces/K. Robinson/M. Kehoe/M. DuBaldo/M. Cyr (Cox)
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
G. Rett/K. Horan/M. Brooks/L. Mayen/O. Duncan (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Carleo/L. Salem/S. Downie/A. Moore/K. Rivera Cotto (Cox)/
 
    Greenwich Academy (A)
H. Ferguson/M. Kilgallon/I. Stemerman/b. lange/E. Osman (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
E. Cornelius/K. Ryan/A. Stewart/E. Carey/C. Mergy (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
M. Bailey/F. Galazzi/E. Miller/K. Elliott-Grunes/M. Poepsel (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
O. Whittier/J. Cahn/N. Miklos/G. Fortin/C. Lewis (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
J. Burghardt/J. Gaughan/K. Hagerty/A. Patel/J. Levine (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
R. Vaules/M. Pasquarette/F. HERRON/E. Ekholm/M. Marshall (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
J. Forbes/S. Seliquini/E. Trieste/M. Tice/J. Roy (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
S. Ernst/A. Merten/J. Cochran/K. Beiler/S. Chan (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Hilal/M. Palastra/J. Zachman/s. lorenzini/I. Fisher (Cox)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
E. Marks/M. Hilt/J. Pack/K. Pataky/M. Black (Cox)/
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
C. Adams/M. French/G. bradley/G. Weeks/J. Roach (Cox)
 
    Rockford Crew (A)
E. Loveless/L. Cisco/T. Cass/H. powers/M. Gannon (Cox)/
 
    Dublin School Crew (A)
Z. Hewitt/F. Lewis/L. Ryder/I. Von Mertens/L. Coffin (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
S. Kelley/R. Kelley/E. Elliott/T. Erickson/G. Basil (Cox)
 
DCW4X 9:29 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
34
37 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
31
38 10:06 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCPC2X 10:40 AM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
48
40 11:16 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
41 11:36 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
86
    Radley College Boat Club (A)
M. Dunlap/A. McChesney/M. Senior/J. Innes-Ker/M. Dawson (Cox)/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
N. Kennedy/F. Darling/A. Jastremski/G. McKinley/K. Keith (Cox)/
 
    Rye High School Crew (A)
B. Mackle/C. Matossian/P. Vanamee/T. Gilman/P. Hadjipanayis (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
J. Patterson/C. Nelson/L. Mackenzie/A. Qu/E. Majernik (Cox)/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
D. Richiuso/A. Santana/L. Stroud/T. Gray/B. De Avila (Cox)
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
A. Montoya/A. Terrazas/N. Klaff/B. Groess/B. Nygaard (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
E. Wicks/L. Lukenda/B. Vastola/R. Guerrera/F. Wright (Cox)
 
    Kent School Boat Club (A)
A. Rosen/A. Tosic/N. Fisher/B. Annunziato/M. Murphy (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
T. Jamidar/D. Seli/O. Brown/J. Kaiser/J. Bergantino (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
H. Thomas/S. Mannion/E. Whitehead/A. Berg/H. Vettel (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
O. Corr/M. Sullivan/J. Jarczynski/S. Napoliello/C. Edwards (Cox)
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
J. Rebillard/J. Pusey/O. Maier/N. Peyton/S. Kresge (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Reiss/W. Sosna/K. Fowler/J. Awad/J. Ruccio (Cox)
 
    Salisbury School (A)
K. Warming/R. Elsinga/C. Hively/J. Raab/W. Mulhall (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (B)
A. Barnes/J. Langelaan/A. Suthons/T. Ritchie/R. O'Neill (Cox)/
 
    Tabor Academy (A)
C. Stewart/C. Mills/C. Widing/J. Cederholm/E. BOMBERG (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
C. Morrison/C. Glennon/C. Dent/R. Sobolewski/J. Carluccio (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
H. MacArthur/W. Parman/M. Lyman/S. Leek/T. McNulty (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Bayly/J. Patterson/J. Harris/B. Hudson/S. Kaufman (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (B)
R. Bizier/T. Chow/S. Higgins/S. Rogovin/S. Shaughnessy (Cox)
 
    Radley College Boat Club (B)
H. Portwood/I. Turner/H. Hawkins/W. Nelson/C. Taylour (Cox)
 
    St Paul's School Boat Club (A)
A. Doyle/H. Eaton/F. Gillard/A. Mattimoe/B. Ray (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
L. Stevens/J. von Steuben/W. Kalikman/F. Baviera Maloney/E. Saltman (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Freitas/s. ryan/E. Flint/J. Kennedy/K. Brownhill (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
S. Donaldson/M. Williamson/D. MacKelcan/D. Flogaus/N. Donahue (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
T. Francia/T. FRANCIA/J. Love/T. Francia/D. Evans (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. McCarthy/Z. Vachal/G. Le Meur/a. bauer/R. Garzelloni (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
F. Herrera/A. Fernandez-Guckes/T. Biggs/A. Bared/E. Frati (Cox)/
 
    Montgomery Boat Club (A)
B. Clarke/M. Kane/J. Grundy/M. McGhee/E. Snider (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
J. Shannon/H. McCollough/J. Kagan/N. Evers/G. Chelliah (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
A. Drummond/O. Frederiks/D. Bond/S. Fuchs/G. Stephens-Zumbaum (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Peers/J. Young/A. Hojel/P. Atherton/E. Dryer (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
M. Coacher/D. Lerner/P. Pasquali/D. McCarthy/J. Halligan (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
B. Lyons/Z. Taylor/G. McNicholas/C. Atillasoy/E. Bond (Cox)/
 
    Xavier High School Crew (A)
M. Macijauskas/J. Marcin/G. Civitello/N. Carso/J. McKenna (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
E. Geiger/C. Warwick/P. Gerlach/C. Sergi/C. Thompson (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
R. Foglio/e. linder/D. Kuehn/R. Weisberg/A. Panzone (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Brown/M. Berdysiak/C. Schneck/Z. Berzon/E. Ferreri (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Aquilina-Piscitello/M. Bruno/T. Girard/O. Nardin/I. Emery (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
M. Hardisty/D. Halkiw/R. Berz/M. Thompson/S. Osak (Cox)
 
    Kearny High School (A)
A. Tully/D. Diaz/C. Da Silva/M. Bedon/M. Youssef (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
E. Mortati/P. Rice/M. Mostafa/T. D'Arpino/J. Kelso (Cox)
 
    Groton School (A)
R. Santry/T. Steere/L. Calder/C. Senko/L. Anderson (Cox)
 
    Phillips Academy Andover (A)
A. Oguzlu/N. Isenhower/V. Yung/N. Thorley/l. mclennan (Cox)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
M. Cabot/R. Miremadi/A. De Kare Silver/W. Tyrrell/S. Emmins (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Lodoe/D. Sweeney/L. Spinelli/J. Costa/Z. Fredeman (Cox)
 
    St. Andrews (A)
R. Southern/J. MacRobert/y. mayosi/J. Kelly/E. Apps (Cox)/
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
J. Albee/H. Ross/P. Haley/B. Ross/P. Melki (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
m. paton/S. Costa/M. Ingersoll/C. Mitchell/P. Cannistraro (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
A. Carpenter/g. Cullings/C. Grover/C. Decatur/A. Sweet (Cox)
 
    Culver Academies (A)
P. Moore/J. Hutchison/H. Steck/G. DeVries/A. Coleman (Cox)
 
    Berkshire School (A)
C. Appleyard/S. Calderini/A. Buckfire/W. Keenan/M. Ryan (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
C. Toomey/C. Sauer/L. Thompson/X. Fallone/A. Fecko (Cox)/
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
P. Chalmers/C. Hutchinson/J. Duhigg/M. Weisberg/C. Fix (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. DiMarino/H. LaGatta/M. Van Buskirk/A. Laberee/S. Kim (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
B. Wilhelm/B. Ball/J. Engle/L. Cotta/K. Jones (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
B. Jablonski/P. Coomer/R. Console/T. Walsh/J. Bennett (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
A. Pohl/J. Shafer/r. latorre/B. Trask/L. Willett (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
E. Cushion/C. Panneton/T. poirier/M. Halloran/T. McDonough (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
E. Klein/S. Murrell/R. Hagerty/S. Kendrick/N. Facchinato-Sitja (Cox)
 
    Souhegan Crew Club (A)
L. Henry/C. Poor/A. Arnold/J. Smith/E. Ramm (Cox)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
A. Leavy/J. Costello/T. Scheuritzel/D. McKay/N. Liu (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
J. Bednarek/J. Veracka/R. Hogan/A. Hoff/H. Skigen (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
A. Morledge/J. Rapp/B. Dodson/M. Dochnal/H. Biggs (Cox)/
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
S. O'Connor/I. Richards/N. Schaertl/P. Grobe/A. Patterson (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/T. Wilson/H. Bodwell/R. Jobe/B. Fern (Cox)
 
    George Watson's College Boat Club (A)
L. Sandland/H. Grant/O. Dmitriev/P. Demyanov/I. Martin (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. Kopecki/A. Brown/S. Curry/S. Fisher/O. Filandro (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
L. Spagnoli/B. Skeels/J. Rivera/L. Kitson/N. D'AVANZO (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. SANDERS/L. Cusack/t. ryals/W. Durban/B. Napoli (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
H. Kolesar/M. Shanahan/C. Ganim/S. McGuinness/J. Kolesar (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
e. chandler/G. Wies/L. Jamous/S. Morgan/B. Noe (Cox)
 
    Cooper Training Center (A)
Z. GIll/C. Tanas/H. Powell/P. Malone/E. Mahaffy (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
K. Kay/J. Perda/N. Quelle/K. Kersanskas/J. Gaggini (Cox)/
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
J. McClure/N. Faulkner/B. Graass/M. Hornung/E. Bandiera (Cox)
 
    Megunticook Rowing (A)
C. James/H. Levitt/T. Grinnell/H. Chamberlin/S. Love-Webb (Cox)/
 
    Neponset Rowing Club (A)
E. Kibbee/D. Malcolm/H. McKay/T. Karoff/I. Savona (Cox)/
 
    Hanlan Boat Club (A)
B. Givertz-Steel/C. Willcocks/A. Quinn/R. Davies/S. Rao (Cox)/
 
    Great Miami Rowing Center (A)
L. Smith/G. Gifford/K. Cooper/M. Sackenheim/M. Rought (Cox)/
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
T. Labounko/E. Burke/G. Kafka-Gibbons/T. Barton/R. Riley-Jackson (Cox)
 
    Peddie School (A)
P. Cornelius/w. li/M. Rust/O. Finlay/I. Guerrero (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
C. Chiesa/B. Courtney/S. DiBurro/A. Lievens/J. Small (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Ouwerkerk/J. Theodore/D. Bartlett/D. Mutascio/K. Pang (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
C. Gruber/T. Scholtz/D. Piccinich/P. Collins/D. Joseph (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
D. Walter/M. Weber/K. Bradley/G. LeLievre/J. Perry-Greene (Cox)
 
    Avon High School (A)
a. richard/A. Moore/A. Markowski/J. McCormick/A. McLaughlin (Cox)/
 
DCM4X 12:11 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
38
42 12:27 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
32
43 12:45 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44a 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
44b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
45a 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
16
45b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
46a 1:48 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
46b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
47 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
48a 2:22 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
36
48b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
49 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
26
50 2:53 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
41
51 3:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCMX2X 3:29 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
45
DCMX8 3:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
40
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change