53rd Head Of The Charles
- Oct 21, 2017 To Oct 22, 2017
- head
- Charles River
- Cambridge, MA (USA)
- Hosted By: Head Of The Charles Regatta
- 2017 USRowing Sanctioned Regatta (Special)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 21, 2017 | |||||
1 | 7:45 AM | M SR-VET 1X | Men's Senior Veteran Singles I and II [70+] | 50 |
|
2 | 8:05 AM | W SR-VET 1X | Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+] | 51 |
|
3 | 8:40 AM | M VET 1X | Men's Veteran Singles I and II [60+] | 57 |
|
4 | 9:06 AM | M GM 1X | Men's Grand Master Singles [50+] | 52 |
|
5 | 9:26 AM | W GM 1X | Women's Grand Master Singles [50+] | 38 |
|
6 | 9:50 AM | M SM 8+ | Men's Senior Master Eights [50+] | 57 |
|
7 | 10:11 AM | W SM 8+ | Women's Senior Master Eights [50+] | 36 |
|
8 | 10:29 AM | M SM 4+ | Men's Senior Master Fours [50+] | 45 |
|
Wallingford Rowing Club (A) |
R. Smith/S. Pearson/P. King/M. Edge/S. Ball (Cox)
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
T. Fulham/S. Michals/J. Kershaw/E. Ford/C. Boit (Cox)
|
|
|||
1980 Rowing Club (A) |
P. Stekl/A. Cook/M. Totta/D. Sayner/G. Goldring (Cox)
|
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/P. Mancuso/C. Macke (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
K. Clemmer/K. Clark/R. Wertz/M. McGinn/J. Ransick (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
K. Watterson/R. Abady/R. Emmet/K. Lang/E. Anthopoulos (Cox)/
|
|
|||
Grasshopper Club Zurich (A) |
M. Hitz/G. Tintor/M. Grobert/E. Grobert/D. Davis (Cox)/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
M. McGinnis/M. Norelius/K. Hansen/S. Merritt/K. Grimaldi (Cox)/
|
|
|||
East Arm Rowing Club (A) |
N. Kasparsons/j. Cody/R. Wagner/C. Shepherd/L. Grant (Cox)
|
|
|||
Ever Green Boat Club, Inc (A) |
G. Obenshain/M. Monplaisir/J. Crawford/P. Oudheusden/B. Alston (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
D. Tharp/J. Pfeifer/M. Paiva/R. Osborn/J. Holmes (Cox)/
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
G. Milne/A. O'Brien/J. Yasaitis/E. Cook/E. Bayne (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
D. Sesler/D. Diefenbach/S. Humphrey/G. Houlihan/C. Reino (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
R. Schreiber/M. Sheehan/M. Feldman/E. Frankenberry/S. Finkel (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
M. Johnson/S. Ellmann/S. Imbriaco/J. Massmann/M. Bolender (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (B) |
B. Kelly/R. Sherwood/G. Rinehart/S. McHugh/T. Allen (Cox)
|
|
|||
Rocky Mountain Rowing Club (A) |
e. stevens/M. Gasper/H. Graves/M. Stormberg/G. Quizon (Cox)
|
|
|||
Don Rowing Club (A) |
D. Whitford/S. Birch/S. Sarkar/T. Kovacs/W. O'Neill (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (C) |
J. Thorp/B. CROTTY/A. Vare/A. Pirri/B. Tong (Cox)
|
|
|||
New Haven Rowing Club (A) |
M. Schofield/B. Hubler/I. Duthie/M. Broder/S. Schofield (Cox)
|
|
|||
Yarmouth Rowing Club (A) |
S. Tenney/A. Stockly/P. Ventre/C. Thomas/D. Hirschhorn (Cox)/
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
A. Geall/M. Davis/D. Frost/G. Schweighardt/R. Johnston (Cox)
|
|
|||
Cambridge Boat Club (B) |
J. Saxelby/E. Lev/S. Hamilton/J. Lambert/G. Carrillo (Cox)
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
S. King/S. DeTeresa/P. Siebach/C. Galvanek/D. Good (Cox)
|
|
|||
Kent Mitchell Rowing Club (A) |
J. O'Brien/b. pitlick/S. Spiering/W. Hume/a. Zecha (Cox)
|
|
|||
Maidenhead Rowing Club (A) |
P. Alington/S. Janisch/K. Bedwell/B. Brooks/K. degutis (Cox)
|
|
|||
Deep Dive (A) |
S. Wang
|
|
|||
Cornell University Alumni (A) |
D. Barclay/B. Boericke/D. Stanton/I. Rudolph-Shabinsky/H. Cook (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
R. Haynes/T. Cox/r. versteeg/P. Gross/H. Stafford (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
W. Thiesse/P. Johnson/R. Schleck/D. Schnobrich/S. Baldvins (Cox)
|
|
|||
Orleans Sweeps and Sculls (A) |
K. Boyle/M. Rose/A. Lamb/J. Swansey/L. Saidel-Baker (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
M. Truesdell/C. Gilbert/M. Vaccaro/D. Potts/H. Wolk (Cox)
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
|
||||
Wesleyan Alumni Rowing Association (A) |
G. Lewis/R. McClenahan/M. Greenstein/D. Myers/E. Cole (Cox)
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
J. Herring/D. Sullivan/S. Grant/M. Ragland/S. Alwan (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (G) |
J. Sonzogni/T. Nash/R. Sargent/J. Willemin/M. Mark (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Christensen/O. Schueller/E. Mahoney/S. Kovacs/J. Evans (Cox)
|
|
|||
Skidmore Community Rowing (A) |
T. Christenfeld/D. Szot/P. Verardi/E. Littell/H. Weis (Cox)
|
|
|||
Rock Creek Rowing, Inc. (A) |
H. Baker/H. Wolf Rodda/T. Keany/I. Hayes/K. Connolly (Cox)
|
|
|||
Rudergesellschaft Benrath (A) |
M. Miesen/K. Schulz/W. Goeritz/U. Milbacher/P. Kappek (Cox)
|
|
|||
Row New York (A) |
|
||||
Chinook Performance Racing (B) |
J. O'Neill/S. Rocconi/D. Little/A. Busuioceanu/F. Pollock (Cox)
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/H. Cashen (Cox)
|
|
|||
Leander Boat Club (A) |
M. Forgeron/M. LaForme/G. Gage/N. Toulmin/B. Rosloski (Cox)
|
|
|||
Quinsigamond Rowing Club Inc. (A) |
G. Watt/S. Fagans/F. Burke/N. Tsantes/A. Zettek-Sumner (Cox)
|
|
|||
9 | 10:47 AM | W SM 4+ | Women's Senior Master Fours [50+] | 46 |
|
10 | 11:11 AM | M MSTR 2X | Men's Master Doubles [40+] | 17 |
|
11 | 11:20 AM | M SM 2X | Men's Senior Master Doubles [50+] | 49 |
|
12 | 11:40 AM | W MSTR 2X | Women's Master Doubles [40+] | 17 |
|
13 | 11:50 AM | W SM 2X | Women's Senior Master Doubles [50+] | 34 |
|
14 | 12:07 PM | M MSTR 1X | Men's Master Singles [30+] | 22 |
|
15 | 12:19 PM | M SM 1X | Men's Senior Master Singles [40+] | 36 |
|
16 | 12:31 PM | W MSTR 1X | Women's Master Singles [30+] | 13 |
|
Vesper Boat Club |
S. Kaplan/
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. |
P. Jones
|
|
|||
New York Athletic Club |
K. Donoho
|
|
|||
Alexandria Community Rowing |
L. Criado
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. |
J. Figueroa
|
|
|||
Peterborough Rowing Club |
R. Lloyd
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
J. McAlear
|
|
|||
Aqueduct Rowing Club |
K. Lischynsky
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club |
S. Minc
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Deja
|
|
|||
Texas Rowing Center |
L. McGee
|
|
|||
Union Boat Club |
M. Sorensen/
|
|
|||
Wallingford Rowing Club |
H. Vogels
|
|
|||
17 | 12:41 PM | W SM 1X | Women's Senior Masters Singles [40+] | 30 |
|
18 | 12:59 PM | M ALUM 8+ | Men's Alumni Eights | 50 |
|
19 | 1:18 PM | W ALUM 8+ | Women's Alumni Eights | 43 |
|
20 | 1:37 PM | M CLUB 4+ | Men's Club Fours | 52 |
|
21 | 1:57 PM | W CLUB 4+ | Women's Club Fours | 53 |
|
22 | 2:23 PM | M CLUB 8+ | Men's Club Eights | 36 |
|
23 | 2:37 PM | W CLUB 8+ | Women's Club Eights | 40 |
|
24 | 2:55 PM | M MSTR 4+ | Men's Master Fours [40+] | 27 |
|
25 | 3:07 PM | W MSTR 4+ | Women's Master Fours [40+] | 21 |
|
26 | 3:25 PM | M MSTR 8+ | Men's Master Eights [40+] | 21 |
|
27 | 3:37 PM | W MSTR 8+ | Women's Master Eights [40+] | 22 |
|
28 | 3:51 PM | M CHAMP 2X | Men's Championship Doubles | 20 |
|
29 | 4:00 PM | W CHAMP 2X | Women's Championship Doubles | 20 |
|
30a | 4:11 PM | M CHAMP 1X | Men's Championship Singles | 25 |
|
30b | M LW 1X | Men's Lightweight Singles | 18 |
||
31a | 4:26 PM | W CHAMP 1X | Women's Championship Singles | 23 |
|
31b | W LW 1X | Women's Lightweight Singles | 16 |
||
32a | 4:45 PM | MX PARA 4+ | Mixed Legs/Trunk/Arms Fours | 1 |
|
32b | MX INCL 4+ | Mixed Inclusion 4+ | 3 |
||
Sunday, October 22, 2017 | |||||
33a | 7:45 AM | MX INCL 2x | Mixed Inclusion 2x | 15 |
|
33b | TA 2X | Trunk/Arms Doubles | 2 |
||
34a | 8:08 AM | M CLUB 1X | Men's Club Singles | 37 |
|
34b | M YOUTH 1X | Men's Youth Singles | 33 |
||
35a | 8:31 AM | W CLUB 1X | Womens Club Singles | 30 |
|
35b | W YOUTH 1X | Women's Youth Singles | 25 |
||
36 | 8:53 AM | W YOUTH 4+ | Women's Youth Fours | 85 |
|
DCW4X | 9:29 AM | DC W 4X | Directors' Challenge Women's Quads | 34 |
|
37 | 9:47 AM | W YOUTH 4X | Womens Youth Coxed Quad | 31 |
|
38 | 10:06 AM | W YOUTH 8+ | Women's Youth Eights | 85 |
|
DCPC2X | 10:40 AM | DC PC 2X | Directors' Challenge Parent/Child Doubles | 43 |
|
39 | 11:01 AM | M YOUTH 2X | Men's Youth Doubles | 48 |
|
40 | 11:16 AM | W YOUTH 2X | Women's Youth Doubles | 46 |
|
41 | 11:36 AM | M YOUTH 4+ | Men's Youth Fours | 86 |
|
DCM4X | 12:11 PM | DC M 4X | Directors' Challenge Men's Quads | 38 |
|
42 | 12:27 PM | M YOUTH 4x | Mens Youth Coxed Quad | 32 |
|
43 | 12:45 PM | M YOUTH 8+ | Men's Youth Eights | 85 |
|
44a | 1:16 PM | M CHAMP 4+ | Men's Championship Fours | 20 |
|
44b | M LW 4+ | Men's Lightweight Fours | 17 |
||
45a | 1:30 PM | W CHAMP 4+ | Women's Championship Fours | 16 |
|
45b | W LW 4+ | Women's Lightweight Fours | 11 |
||
46a | 1:48 PM | M CHAMP 8+ | Men's Championship Eights | 26 |
|
46b | M LW 8+ | Men's Lightweight Eights | 16 |
||
47 | 2:05 PM | M COLLEGE 8+ | Men's Collegiate Eights | 37 |
|
48a | 2:22 PM | W CHAMP 8+ | Women's Championship Eights | 36 |
|
48b | W LW 8+ | Women's Lightweight Eights | 8 |
||
49 | 2:39 PM | W COLLEGE 8+ | Women's Collegiate Eights | 26 |
|
50 | 2:53 PM | M COLLEGE 4+ | Men's Collegiate Fours | 41 |
|
51 | 3:08 PM | W COLLEGE 4+ | Women's Collegiate Fours | 36 |
|
DCMX2X | 3:29 PM | DC MX 2X | Directors Challenge Mixed Doubles | 45 |
|
DCMX8 | 3:54 PM | DC MX 8 | Directors' Challenge Mixed Eight | 40 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change