53rd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 21, 2017
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
51
3 8:40 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
    Narragansett Boat Club
B. Eldridge/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
 
    Cambridge Boat Club
J. Randle
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Wiener Ruderclub Lia
R. Haberl
 
    Sunshine Coast Rowing Club
I. Luxford
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
R. Lombardi
 
    Atomic Rowing
M. Schay
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    New Haven Rowing Club
P. Becker/
 
    Cambridge Boat Club
P. Rioux
 
    Unaffiliated (USA)
J. Rich
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Dietz
 
    K.A.R.&Z.V.De Hoop
Y. Shamir
 
    Occoquan Boat Club
R. Spousta
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight
 
    Potomac Boat Club
C. Selden
 
    Maine Rowing Association
T. Cattell
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    Vesper Boat Club
D. Vreugdenhil
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Traverse Area Community Rowing
D. Ordway
 
    Partez Rowing Club
K. Kamoi/
 
    Unaffiliated (USA)
F. Chernoff
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
P. White
 
    Minneapolis Rowing Club
T. Palmer
 
    Riverfront Recapture, Inc.
C. Resnick
 
    New Haven Rowing Club
S. Davies
 
    Maine Rowing Association
D. Seales
 
    Pettipaug YC Rowing
J. Bogaert
 
    Union Boat Club
R. Wettach
 
    Mid Hudson Rowing Association
W. Davies
 
    Riverside Boat Club
R. Emmel
 
    Whistler Rowing Club
G. Groff
 
    Harvard Sculling Club
k. mcgrath
 
    Harvard Sculling Club
M. Fagan
 
    Western Rowing Club
V. Nolte/
 
    Unaffiliated (USA)
D. Wassall
 
    Western Rowing Club
J. Dwyer/
 
    University of Virginia Rowing Association
R. Payne
 
    East End Rowing Institute, LTD.
S. Gould
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Shaw
 
    Swan Creek Rowing Club
t. pytlar
 
    Lincoln Park Boat Club
T. Conway
 
    Texas Rowing Center
R. Gilbane
 
    Riverside Boat Club
E. Ballo
 
    Baltimore Rowing Club
S. Perry
 
    Cambridge Boat Club
E. Parizeau
 
    College Club Seattle
L. Yaffe
 
    Cambridge Boat Club
G. Stuart
 
    Carnegie Lake Rowing Association
M. Hurley
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
D. Powers
 
    San Diego Rowing Club
S. Vegar
 
4 9:06 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
52
5 9:26 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
38
6 9:50 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
57
    Molesey Boat Club (A)
C. Roberts/J. Wright/G. Pooley/H. Worden/M. Brittin/R. Shirley/C. Leonard/M. McGowan/L. Peltz (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
J. Geluk/M. Batchelder/G. Evans/p. paradis/M. Stralka/S. Hoite/M. Breard/J. Kennel/A. Andrews (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Muffelman/J. Fargo/J. Heder/S. Norman/C. Redhead/A. Schotter/J. Byrd/C. Ippolito/J. Cholnoky (Cox)
 
    London Rowing Club (A)
S. Harris/B. Baker/D. Harte/M. Bell/A. Theed/R. Humphrey/D. Riches/S. Harries/T. Robinson (Cox)
 
    Upper Thames Rowing Club (A)
P. Stuart-Bennett/W. Scott/L. Brown/A. Almand/A. Stokes/K. Riekemann/G. Lloyd/T. Lincoln/S. Perkins (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Schonewald/J. Manfredi/Z. Halsey/M. Bannister/P. Heimlicher/C. Boyd/E. Grace/J. Owens/M. Strom (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Folger/J. Kriegsman/C. Jungbluth/G. Le Sage/J. Forrest/G. Love/D. Bales/N. Holland/L. Schumer (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
M. Kapicka/J. Bea/J. Scherzinger/M. Weber/S. Krum/D. Frick/J. Seaver/J. Ciani/L. Velez (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. McLaughlin/P. Teti/R. Kaehler/P. Nordell/M. Still/E. Patton/J. Smith/M. Teti/S. Bauer (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
T. Hull/J. Everett/F. Borchelt/C. Clapp/S. Kiesling/P. Lambert/T. Wood/P. Hayes/S. Stokes (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
T. Chyla/P. Salyards/P. Klose/R. Dupcak/D. Kearing/J. Bohan/T. Crimmins/J. Hintlian/E. Spector (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
C. Andrews/M. Vatis/M. Michalowski/G. Ritter/C. Magid/P. Jacobs/A. Ballard/C. Cobbs/D. Covin (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/T. Rooney/B. Harwood/D. Muller/S. Whalen/T. Denny/J. Jones/D. Desaulniers (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
R. Stedman/D. Schofield/D. Krmpotich/J. Phinney/P. Horvat/C. Kaufman/J. Green/M. Fountain/V. Puma (Cox)/
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
T. Vogt/R. Dexter/D. Wagener/S. McKiernan/R. Shaw/E. McCall/O. Simanovsky/J. Hughes/A. Chang (Cox)
 
    Team Attager (A)
J. Van Blom/C. Hamlin/D. Johnson/J. Greer/F. Schoch/C. Pieper/R. Borggaard/N. Kurmakov/D. Grossman (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
W. Greene/D. Dickison/B. Keuch/S. Kazmierczak/B. Johnson/J. Murphy/D. Green/R. Yocum/M. Higgins (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. Ives/C. Webster/j. metras/J. Snody/W. Browder/J. Nunn/S. Volianitis/J. Baker/D. Fuller (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/D. Vogel/D. Thomas/K. Knudsen/A. Jackson/C. Gamble/S. Killen/S. Lathers/S. Lin (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (B)
R. Van Cleve/T. Pounds/J. Peterson/B. Werntz/D. Huntington/C. Gaylord/S. Morss/D. Guenther/J. Dougherty (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
G. Naden/J. Holt/J. Laband/J. Christianson/W. Perkins/D. Struzyna/B. Christie/B. Charters/T. Hunt (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
S. Barrington/M. Aloian/P. Milde/J. Kermond/R. Baney/P. Bennett/B. McMeekin/R. Biddle/P. Mende (Cox)
 
    Hartford Barge Club (A)
M. Dreier/F. Storey/E. Rosow/C. Massing/S. Pape/R. Twarkins/M. Puckly/C. Miller/K. Regan (Cox)
 
    Aviron Bayonnais (A)
J. VERGNES/s. ravera/S. RIETH/P. BRIMALDI/F. ANDRE/N. LOURDAUX/J. MATHIEU/t. richard/N. Sasselli (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
P. Dave/J. Millar/M. Dent/M. Ives/K. Jomo/E. Burke/J. Bouscaren/E. Chandler/A. Fisher (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
d. rourke/B. Ingleton/B. Wink/J. Garms/M. Clark/M. Jansen/J. Akitt/G. Kott/M. Hall (Cox)
 
    Motley Rowing Club (A)
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/L. Gluckman/R. Buchanan/M. Verlin/J. Hooten/D. Curtis/B. Baker (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/E. Golding/A. Kallfeiz/T. Kennett/J. Goddard/C. Richards/A. Balogh/J. Lindberg/A. Noort (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
V. Pisinski/B. OConnor/W. McGowan/J. May/G. Harrington/P. Sundquist/R. Leaver/G. Marshall/F. Leahy (Cox)
 
    Occoquan International (A)
D. Findlay/M. McGuirk/V. Krizek/P. Knight/E. Meyers/r. brayton/H. Rasmussen/D. Miksic/S. Zuckerman (Cox)/
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/M. Coates/P. Billings/W. Lee/M. Perlmutter/B. Anderson/J. Malarkey/G. Vicens (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Behrbaum/P. Eames/E. Hall/S. Winter/m. skirgaudas/B. Barton/S. Waltar/D. Walker/J. Pare (Cox)/
 
    Molesey Boat Club (B)
M. Burbanks/I. McNuff/M. Cross/P. Wright/J. Beattie/F. Mossop/P. Reynolds/T. Brook/A. Ellison (Cox)/
 
    Alumni Blue Boat Club (A)
J. Relle/P. Turner/B. Williams/P. MacGowan/T. Turner/E. Gibson/B. Ross/J. Houlding/J. Collins (Cox)/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
a. stefanski/d. kennedy/K. Piree/m. kirwan/C. Hoey/R. Podwojski/P. Murray/R. Canavan/P. Mokha (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Hewitt/D. O'Neill/S. Burns/J. Chang/B. Geary/E. Piegza/J. Allen/R. Johnson/T. Boedeker (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Gulick/C. Howard/J. Traynor/M. Richards/K. Kruger/P. Podolsky/M. Wind/L. Kuranko/E. Kiev (Cox)
 
    Navy Masters Rowing Club (A)
D. Lyons/K. Patton/A. Bigelow/S. Gordon/M. Medve/P. Schnorr/F. Griggs/T. Bennett/T. Griffith (Cox)/
 
    Melbourne University Boat Club (A)
G. Rees/A. Marshall/P. Antonie/A. Langford/F. Rickards/T. Mallin/G. Gullock/R. Henderson/T. Koo (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
R. McClennan/K. Fennelly/M. Pfeiffer/P. Thompson/E. Ritland/J. Mulligan/P. Morrison/P. Gruber/C. Gellatly (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
G. Teisan/G. Smith/J. Pickup/H. Cardwell/M. Walsh/A. Weatherley/S. Martinez/J. Miller/H. Batson (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
R. Rodriguez/T. Richbourg/M. Pohlmeier/E. Doyle/M. Brewer/R. Ward/W. Sorensen/B. Rolander/K. Compy (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
D. Hoxie/W. Plage/T. Stottlemyer/R. Durham/G. Hack/G. Joseph/C. McCawley/H. Thompson/A. Socha (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (B)
T. Greenwood/T. Sibson/D. Baugh/J. Scott/J. Krajewski/M. Caldwell/E. Villanueva/T. Toland/M. Bersani (Cox)
 
    Marin Rowing Association (B)
J. Younger/D. Sarson/D. DeRuff/A. Collenette/B. Laurberg/S. Johnson/C. Ellis/S. Killeen/R. Rodrigues (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
A. Aikens/J. O'Neil/R. Doherty/G. White/D. Hamilton/J. Floyd/E. Fitzgerald/J. Lynch/H. Eisenach (Cox)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
R. Sloman/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Graff/P. Kelly-Detwiler/T. Knowlton/S. Schweighauser/T. Rizzo/E. Soskin (Cox)
 
    Friends of Andover Crew (A)
C. McKay/S. Fondriest/C. Sweeney/J. Abrams/N. Kosmynin/D. Lippold/B. Dubois/J. Pawlowski/S. McKay (Cox)
 
    Deep Dive (A)
S. Wang/D. Reinhard/W. Wang /B. Smith/B. Yang/H. Li/K. Lee/G. Xia/A. Xue (Cox)
 
    A.S.D. C.C. Pro Monopoli (A)
G. Battaglia/M. Pierro/A. Mager/G. Mascelli/M. Raffa/V. Capuano/P. Cortelazzo/P. Roggero/K. Huynh (Cox)
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/P. Jeffrey/K. Dalton/C. Parziale/P. Gilmore/B. Fitzgerald/B. Walthall/H. Durand/M. Fuchs (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
K. Dupuis/R. Scannell/C. Petruzziello/J. Geshwiler/T. DeWitt/m. rademacher/A. Cole/S. Danberg/P. Yao (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Geoca/T. Thayer/G. Hale/N. COLUMBARE/E. Geoca/R. Yochum/G. Swagler/J. Morone/R. Beldner (Cox)
 
    Nonesuch Oar & Paddle Club - Idaho (A)
D. Harman/D. Moore/P. Huntsman/J. Richardson/A. Narva/H. Burnett/L. Terry/B. Braun/F. Yalouris (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Gates/E. Krengel/A. de Rivera/S. Spatny/W. Rickman/W. Donoho/R. Eckles/P. Kopp/J. Saxton (Cox)/
 
    Corvallis Rowing Club (A)
M. LeMay/W. Manning/R. Williams/S. Rogers/J. Frohnmayer/A. Steele/J. Elder/S. van de Wetering/J. Park (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Blanchard/D. Rand/J. Karl/D. Potter/P. Evans/G. Calise/B. Sandstede/C. Bardt/A. Gorriaran (Cox)/
 
7 10:11 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
36
8 10:29 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
45
    Wallingford Rowing Club (A)
R. Smith/S. Pearson/P. King/M. Edge/S. Ball (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
T. Fulham/S. Michals/J. Kershaw/E. Ford/C. Boit (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
P. Stekl/A. Cook/M. Totta/D. Sayner/G. Goldring (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/P. Mancuso/C. Macke (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Clemmer/K. Clark/R. Wertz/M. McGinn/J. Ransick (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Watterson/R. Abady/R. Emmet/K. Lang/E. Anthopoulos (Cox)/
 
    Grasshopper Club Zurich (A)
M. Hitz/G. Tintor/M. Grobert/E. Grobert/D. Davis (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. McGinnis/M. Norelius/K. Hansen/S. Merritt/K. Grimaldi (Cox)/
 
    East Arm Rowing Club (A)
N. Kasparsons/j. Cody/R. Wagner/C. Shepherd/L. Grant (Cox)
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
G. Obenshain/M. Monplaisir/J. Crawford/P. Oudheusden/B. Alston (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
D. Tharp/J. Pfeifer/M. Paiva/R. Osborn/J. Holmes (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/A. O'Brien/J. Yasaitis/E. Cook/E. Bayne (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Sesler/D. Diefenbach/S. Humphrey/G. Houlihan/C. Reino (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Schreiber/M. Sheehan/M. Feldman/E. Frankenberry/S. Finkel (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Johnson/S. Ellmann/S. Imbriaco/J. Massmann/M. Bolender (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (B)
B. Kelly/R. Sherwood/G. Rinehart/S. McHugh/T. Allen (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
e. stevens/M. Gasper/H. Graves/M. Stormberg/G. Quizon (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
D. Whitford/S. Birch/S. Sarkar/T. Kovacs/W. O'Neill (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (C)
J. Thorp/B. CROTTY/A. Vare/A. Pirri/B. Tong (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/B. Hubler/I. Duthie/M. Broder/S. Schofield (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
S. Tenney/A. Stockly/P. Ventre/C. Thomas/D. Hirschhorn (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Geall/M. Davis/D. Frost/G. Schweighardt/R. Johnston (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
J. Saxelby/E. Lev/S. Hamilton/J. Lambert/G. Carrillo (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
S. King/S. DeTeresa/P. Siebach/C. Galvanek/D. Good (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
J. O'Brien/b. pitlick/S. Spiering/W. Hume/a. Zecha (Cox)
 
    Maidenhead Rowing Club (A)
P. Alington/S. Janisch/K. Bedwell/B. Brooks/K. degutis (Cox)
 
    Deep Dive (A)
S. Wang
 
    Cornell University Alumni (A)
D. Barclay/B. Boericke/D. Stanton/I. Rudolph-Shabinsky/H. Cook (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Haynes/T. Cox/r. versteeg/P. Gross/H. Stafford (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
W. Thiesse/P. Johnson/R. Schleck/D. Schnobrich/S. Baldvins (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
K. Boyle/M. Rose/A. Lamb/J. Swansey/L. Saidel-Baker (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Truesdell/C. Gilbert/M. Vaccaro/D. Potts/H. Wolk (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Wesleyan Alumni Rowing Association (A)
G. Lewis/R. McClenahan/M. Greenstein/D. Myers/E. Cole (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
J. Herring/D. Sullivan/S. Grant/M. Ragland/S. Alwan (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (G)
J. Sonzogni/T. Nash/R. Sargent/J. Willemin/M. Mark (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Christensen/O. Schueller/E. Mahoney/S. Kovacs/J. Evans (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/P. Verardi/E. Littell/H. Weis (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
H. Baker/H. Wolf Rodda/T. Keany/I. Hayes/K. Connolly (Cox)
 
    Rudergesellschaft Benrath (A)
M. Miesen/K. Schulz/W. Goeritz/U. Milbacher/P. Kappek (Cox)
 
    Row New York (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
J. O'Neill/S. Rocconi/D. Little/A. Busuioceanu/F. Pollock (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/H. Cashen (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
M. Forgeron/M. LaForme/G. Gage/N. Toulmin/B. Rosloski (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
G. Watt/S. Fagans/F. Burke/N. Tsantes/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
9 10:47 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
46
10 11:11 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
17
11 11:20 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
49
12 11:40 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
13 11:50 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
34
14 12:07 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
22
15 12:19 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
36
16 12:31 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
13
17 12:41 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
30
    Ridley Graduate Boat Club
M. Prince/
 
    Potomac Boat Club
E. Stieve-Caldwell
 
    Dolphin Club
R. Perry
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Bullock
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Peachtree City Rowing Club
M. Gradek
 
    Don Rowing Club
A. Oke/
 
    Greenwich Crew
K. DeLuca/
 
    Lansing Rowing Club
L. Weise
 
    Cambridge Boat Club
M. Watkins
 
    Texas Rowing Center
K. Wilson
 
    Riverside Boat Club
B. McConarty
 
    South End Rowing Club
K. Pross
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Williams
 
    East End Rowing Institute, LTD.
J. Gatz
 
    City of Bristol (UK) Rowing Club
H. Fullman
 
    Union Boat Club
C. McCarthy
 
    Maritime Rowing Club
J. Sherman
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Sag Harbor Community Rowing
S. Fitzgibbon
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Lallemand
 
    Harvard Sculling Club
c. graves
 
    Narragansett Boat Club
G. Simmons
 
    Occoquan Boat Club
G. Koloszyc
 
    California Yacht Club
S. Karasik
 
    Unaffiliated (USA)
A. Moquin
 
    Rockford YMCA Rowing Club
K. Polen
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten
 
    Vesper Boat Club
M. Hilton
 
    Long Beach Rowing Association
S. Kline
 
18 12:59 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
19 1:18 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
43
20 1:37 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
21 1:57 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
53
22 2:23 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:37 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
40
24 2:55 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
27
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. De Souza/D. Gary/T. Ayer/J. Marcon/H. Hunsberger (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Lynch/T. Simpson/W. Senenko/J. Kallay/L. Roberds (Cox)/
 
    Cornell University Alumni (A)
G. Winkler/J. Beasley/J. O'Neil-Dunne/C. Kenaley/P. Her-Sturm (Cox)
 
    Molesey Boat Club (A)
M. Parish/T. Backhouse/R. Manners/J. Searle/J. Wainer (Cox)
 
    DeWolfe Rowing Club (A)
S. Williams/R. Visinski/D. Utter/T. Coffin/J. Sussman (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/S. Bolton/M. Knifton/L. Rehwinkel/S. Smith (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Davies/G. Gillinger/T. Kiernan/A. Moburg-Jones/N. Abernethy (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
R. Nance/J. Woody/P. Kaufer/A. Thomas/C. Rosen (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
A. Cherwenka/J. Scannell/M. Silecky/M. Sreckovic/N. Patterson (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
T. Cotreau/P. Rufo/C. Marino/Z. DePace/E. Rivard (Cox)
 
    Massachusetts State Police (A)
P. Mahady/P. Moynihan/S. Maloney/J. Swift/r. purington (Cox)
 
    Black Mountain Rowing Club (A)
A. Hourigan/S. McGlynn/M. Partridge/T. Wirth/R. Domaschenz (Cox)
 
    Club Nautico De San Juan (A)
J. Gibbons/L. Cunningham/J. Besser/P. Hoyle/J. Izhakoff (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
P. Mansfeld/T. Katis/D. Bron/S. Trudel/P. Cipollone (Cox)/
 
    Row New York (A)
J. Liepkalns/S. Kottwitz/S. Billinge/T. Logan/A. Olijnyk (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Bailey/B. Klein/A. Craft/M. Galas/R. Gillis (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
M. MacLean/A. Dvornikov/R. Whelan/M. Hast/E. Rosenberg (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Humphrey/J. Cassidy/T. Smith/N. Coto/C. Santos (Cox)
 
    BNY Mellon (A)
P. Brockway/S. Rasin/R. DeBovis/C. Macquaker/H. Hartford (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Ryan/V. Ivanoff/c. lake/J. Reardon/M. Bersani (Cox)/
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
P. Siegrist/B. Difiore/T. Forrester/C. McCoy/R. Yuhas (Cox)
 
    Blue and Gray Rowing (A)
A. Sacchetti/T. Schumacher/C. Walters/C. Flynn/M. Ly (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
C. Roth/A. Rees/J. Tigani/M. Rucier/B. McCulloch (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. MacCormack/M. Richardson/T. Omar/T. Merkens/L. Papadakis (Cox)
 
    Zwolsche (A)
N. Rienks/S. Gerdes/H. Hazelbag/R. Thije/B. Hooghiemstra (Cox)
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
M. Levy/J. Goodman/j. zahner/E. Schofer/c. sosnowski (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
D. Silvera/C. Parker/M. McCarthy/T. Waldron/M. Victora (Cox)
 
25 3:07 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
21
26 3:25 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:37 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
28 3:51 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 4:00 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
20
30a 4:11 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
30b M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
31a 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
31b W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
32a 4:45 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
32b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 22, 2017
33a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
33b TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
34a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
37
34b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
35a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
35b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
36 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:29 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
34
37 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
31
38 10:06 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCPC2X 10:40 AM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
48
40 11:16 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
41 11:36 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
86
DCM4X 12:11 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
38
42 12:27 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
32
43 12:45 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44a 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
44b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
45a 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
16
45b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
46a 1:48 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
46b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
47 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
48a 2:22 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
36
48b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
49 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
26
50 2:53 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
41
51 3:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCMX2X 3:29 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
45
DCMX8 3:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
40
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change