53rd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 21, 2017
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
51
3 8:40 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 9:06 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
52
    Cambridge Boat Club
G. Benning
 
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    DeWolfe Rowing Club
T. Bohrer
 
    Unaffiliated (USA)
J. Dahl
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt/
 
    Delta Deas Rowing Club
C. Garrett
 
    DeWolfe Rowing Club
S. Hornney
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Riverside Boat Club
J. Tracey
 
    Riverside Boat Club
R. White
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Union Boat Club
M. Cataldo
 
    Linzer Ruderverein Ister
D. Kuttelwascher
 
    White Rock Boathouse, Inc.
T. Carr
 
    Miami International RowHouse
F. Viacava
 
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
 
    Riverside Boat Club
T. Lowe
 
    Lea Rowing Club
M. Hyndman
 
    Fort Worth Rowing Club
P. McDonough
 
    The Milwaukee Rowing Club
S. Wong
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
G. Smith
 
    Cambridge Boat Club
L. Floyd
 
    Navesink River Rowing
M. Malone
 
    West Side Rowing Club
T. Marks
 
    Maine Rowing Association
G. Bickford
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Community Rowing, Inc.
D. McIntosh
 
    Green Lake Crew
M. Stanley/
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
J. Carlson/
 
    Whitemarsh Boat Club
S. West/
 
    Megunticook Rowing
M. Vannorsdall
 
    Alexandria Community Rowing
P. Heimberg
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Preston
 
    Narragansett Boat Club
B. Hannon
 
    Cambridge Boat Club
K. Galie', J.D., M.M./
 
    Cambridge Boat Club
M. Findeis
 
    Potomac Boat Club
E. Caudron
 
    Rudergesellschaft Heidelberg 1898 e.V.
H. Sontgerath
 
    Washington Rowing School
C. Arnold/
 
    Club España
A. RODRIGUEZ
 
    Cork Boat Club
B. Crean
 
    Cambridge Boat Club
D. Curtis
 
    Maine Rowing Association
D. Lilly
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Brisbane Grammarians' Rowing Club
S. Austin
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
T. de Koekkoek
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
J. Gingold
 
    Potomac Boat Club
M. Gwadz
 
    Vero Beach Rowing, Inc
T. Young
 
    St Ives Rowing Club
G. Gilbey
 
    Western Rowing Club
S. Matthews
 
5 9:26 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
38
6 9:50 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
57
7 10:11 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
36
8 10:29 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
45
9 10:47 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
46
10 11:11 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
17
11 11:20 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
49
12 11:40 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
13 11:50 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
34
14 12:07 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
22
15 12:19 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
36
16 12:31 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
13
17 12:41 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
30
18 12:59 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
19 1:18 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
43
20 1:37 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
21 1:57 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
53
22 2:23 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
    Harvard University Crew (A)
R. Rasmussen/B. Strathmore/J. Clarke/C. Dickinson/J. Johnson/M. Mezger/N. Plaut/J. Luby/G. Cozens (Cox)
 
    Northeastern University (A)
C. Tzekov/J. Newton/C. Purcell/R. Houghton/B. Phillips/B. McCarthy/D. Tento/D. Papes/M. Sweeden (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
K. Blackburn/T. Kennedy/L. Carter/A. Marsh/D. Fox/Z. Burkhart/G. Eberst/T. Thun/S. Dooling (Cox)
 
    Brown University Men's Crew (A)
J. Dow/D. Norris/R. Patton/H. Hollingsworth/G. Vannewkirk/J. Norton/B. Kingrey/M. Hoite/L. Li (Cox)
 
    Riverside Boat Club (M)
C. Wu/J. Dwyer/K. Meador/B. Stoner/M. Kapp/J. Leech/E. Meisler/G. Calloway/S. Ivey (Cox)/
 
    Dartmouth College Rowing (A)
M. Levinson/L. Keane/L. Hudspeth/W. Sanford/L. Davidson/G. Arvidsson/M. Sevastopoulo/J. Hajjar/E. Cooper (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Barpoulis/M. Kummer/S. Allin/T. Morrison/M. Cunningham/D. Watson/C. Barker/P. Clements/J. Kim (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
T. Ferme/A. Dellechiaie/M. Sullivan/W. Boudreau/J. Schofield/E. Arhold/J. Heart/C. Benavent/C. Jacobs (Cox)
 
    U.S. Naval Academy Men's Crew (A)
E. Camp/A. Hanko/A. Gould/N. Payne/J. Heropoulos/Z. Scholz/D. Russell/C. Robertson/E. Odom (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
V. Olsen/N. Burhance/E. Dobrushkin/I. Walker/B. Stevens/M. Yuan/F. Johnson/T. Huffman/A. Kennedy-Yoon (Cox)
 
    Harvard University Crew (C)
A. Kenny/N. Laurberg/J. Richards/A. Green/C. McLeod/A. Haimovici/E. Patterson/M. Neumann/J. ZHONG (Cox)
 
    U.S. Naval Academy Men's Crew (B)
C. Jackson/M. Shirey/T. Freidenrich/C. Tarrant/M. Pentaleri/K. Schwarzkopf/D. Bennett/B. Capannari/B. Kauffman (Cox)
 
    College of the Holy Cross (A)
P. Curley/T. McGrail/L. McGuire/C. McCormack/M. Chandler/N. Taubkin/D. Gesang/C. Hanc/J. Siangco (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
M. Farmer/G. Mckallagat/B. Parsons/R. Barker/P. Thalheim/S. Laird/A. Amico/A. Taaffe/A. Goel (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Scaduto/N. Kielt/B. Lawhon/J. Ludders/J. Green/S. Rupp/C. Mangan/J. Farrington/T. Ivancic (Cox)
 
    Brown University Men's Crew (B)
N. Manrique/c. rossi/B. Mundelius/A. Rose/M. Nash/A. Berghella/B. Hasegawa/B. Giampetroni/A. Semjen (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
G. Hall/B. Savidge/D. Schell/P. Riley/B. Rossignol/J. O'Neill/G. Bowling/R. Applin/C. Tanega (Cox)
 
    Massachusetts Institute of Technology (A)
A. Cummings/C. Krikorian/J. Gordon/A. Haeffner/B. Haeffner/K. Maier/W. Robinson/W. de Rubertis/A. Meredith (Cox)
 
    Boston College (A)
G. Cunningham/E. Bolling/A. Bailey/A. Chansky/L. Brenninkmeijer/M. Poindexter/J. McMahon/K. Maldjian/C. Secor (Cox)
 
    Friends of Georgetown Rowing (A)
C. Mahaney/J. Guppy/C. Smith/c. Mathieu/P. Wrenn/J. Leveroni/S. Dotto/M. Mcgrath/K. Francolini (Cox)
 
    Davenport Rowing Club (A)
J. Nolan/R. Yeager/J. Donaher/C. Coletta/K. Song/V. Lupardi/A. Nowicki/P. Iori/S. Anderson (Cox)
 
    Miami University Rowing Club (A)
M. Dunn/R. Driscoll/Z. thornton/W. Stewart/D. Woon/S. Boggess/A. Jimenez/S. Stewart/S. West (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/P. Falto/C. Perry/A. Blakeslee/B. Fisher/N. Swinton/J. McGuirk/A. Fish/S. Jerome (Cox)
 
    A.S.R. Nereus (A)
K. den Herik/H. Schut/T. Plusjé/J. Walchenbach/N. Euser/F. der Krogt/D. van der Linden/D. Oostendorp/T. Fijen (Cox)
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A)
A. Leigh/C. Bayliss/M. Williams/M. Wyatt/W. White/J. Reini/G. Lanser/R. Paz Abromson/K. Vatave (Cox)/
 
    Fordham University (A)
K. Tyrrell/A. Pollini/H. Tsavaris/O. Hickey/J. Delara/S. Altier/N. Chwalkowski/G. Makris/H. Kurihara (Cox)
 
    Ruder-Club Favorite Hammonia (A)
L. Schießwohl/J. Korth/M. Hesselmann/J. Roeckendorf/T. Folgmann/C. Lentz/F. Rosenke/J. Matthies/J. Schulz (Cox)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
J. Wenzel/J. Hall/G. MELTZER/J. Calkins/A. Hofmann/C. SPERRY/M. Plummer/A. Desrochers/Y. Akkeh (Cox)
 
    University Barge Club (A)
N. Mcpeak/J. Pardoe/J. Lipiros/L. Smith/K. Kennedy/E. Hammond/J. Abele/J. McLaughlin/A. Kelly (Cox)
 
    Harvard Business School Boat Club (A)
T. Peterson/C. Schroeder/A. Faulkner/N. Reeve/N. Stahl/N. Kernick/d. ibekwe/N. Serna/E. Sillari (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
W. Fistek/D. Hooper Goetinck/G. Coultrup/D. Begley/J. Metague/L. Thomas/A. Delgreco/S. Kasas/C. Hummel (Cox)
 
    MIT Rowing Club (A)
S. Walsh/A. Cunningham/J. Weinberg/N. Meijers/J. Higgins/P. Luedi/T. Funnell/J. Michon/S. Law (Cox)
 
    Bucknell University (A)
C. Daugherty/J. Koenigsberg/R. Wang/R. Galli/L. Gibbons/N. Bermeo/P. Thompson/L. Oakley/C. Moye-Linehan (Cox)
 
    K.A.R.&Z.V.De Hoop (A)
C. Coenders/A. Steenbeek/R. Lubbers/J. Hout/A. Sinkeler/M. Munneke/M. Tromp/S. Alberga/R. Soetekouw (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
A. Broucek/M. Brooks/D. Savrasov/A. O'Sullivan/A. Faulds/P. Buchanan/D. Woodward/G. Hernandez/L. Woodward (Cox)/
 
    WPI Crew (A)
N. Carabillo/M. Reardon/D. Bovich/Z. Estrella/J. Vorosmarti/J. Leonard/D. Muse/A. Johnston/A. MORRISON (Cox)/
 
23 2:37 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
40
24 2:55 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
27
25 3:07 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
21
26 3:25 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:37 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
28 3:51 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 4:00 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
20
30a 4:11 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
30b M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
31a 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
31b W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
32a 4:45 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
32b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 22, 2017
33a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
33b TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
34a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
37
    Undine Barge Club of Philadelphia
L. Rein/
 
    Cornell University
P. McKendall
 
    Seattle Rowing Center
D. Lee/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
A. Chavez
 
    Lookout Rowing Club
J. Moore
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Maritime Rowing Club
C. Bowen
 
    Unaffiliated (USA)
P. Belmonte
 
    Aqueduct Rowing Club
M. Kokurin
 
    Potomac Boat Club
K. Cronin
 
    California Yacht Club
M. Schaeffer
 
    New York Athletic Club
S. Marsico
 
    Weld Scullers
J. James
 
    Clarkson University Crew Club
S. Berry
 
    Cotuit Rowing Club
R. Mitchell
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Cipolla
 
    Potomac Boat Club
J. Olbrys/
 
    Essex Rowing Club, Inc.
M. Poreba/
 
    Cork Boat Club
D. Collins/
 
    Unaffiliated (USA)
H. Palmer
 
    Harvard Sculling Club
B. Oseroff
 
    Vesper Boat Club
R. Boyd
 
    West Side Rowing Club
G. Hobika
 
    Riverside Boat Club
T. Chandler
 
    RTHC Bayer Leverkusen e.V. Ruderabteilung
G. Mimberg
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
M. Kimmins
 
    Unaffiliated (USA)
A. Dillon/
 
    Hanlan Boat Club
M. Plaudis/
 
    Anchorage Rowing Association
R. Connell
 
    Weld Scullers
J. Copeland
 
    Fairmount Rowing Association
K. Kelly/
 
    Potomac Boat Club
W. Meeker/
 
    Unaffiliated (GEO)
L. Khizanishvili
 
    Sydney Rowing Club
J. Quinn
 
    Steel City Rowing Club
A. Ascoli
 
    Weld Scullers
W. Rafey
 
    University of Pittsburgh
B. Luksik
 
34b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
35a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
35b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
36 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/M. Frizzell/T. Trovato/A. Mico/A. Christensen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. ten Cate/E. Shorrock/H. Delaney/I. Mezei/E. Schumer (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Parker/C. Stipe/A. Czajkowski/K. Bolitho/J. Ramsey (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
L. Miles/A. Sutherland/A. Jones/O. Bay/M. Kim (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
C. Cross/C. Bunuan/E. Carman/A. Sigfstead/P. McNamara-Pittler (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
E. Smith/A. Shlimak/K. Fay/K. Liu/S. Inanoglu (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Knifton/D. Devlyn/J. Grim/E. Rowe/I. Sura (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Maxson/J. Flohr/D. HOEKSTRA/B. Campbell/G. Rullo (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
A. Tappe/E. Strambi/S. Hope/M. Buxton/E. Goldberg (Cox)/
 
    The Winsor School (A)
A. Holland/L. Cabot/A. De Vito/C. Perry/J. Sclar (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
S. Cesare/A. Escudero/S. Kaufman/T. Delaney/E. SMYERS (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
E. Dabney/K. Turk/C. Thibault/S. Gilroy/M. Lundberg (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Klysen/E. Loehrer/I. Balder/M. Robinson/J. Lippincott (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Cuneo/C. Griskowitz/M. Preller/M. Lahr/S. Shea (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Drennan/I. Frolick/M. Orlando-Jepsen/J. Connell/B. Kew (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    RowAmerica Rye (A)
H. Schaenman/K. Morrissy/A. GIANNETTI/E. Tonkel/I. Aronin (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Martin/M. Cote/E. Smicka/R. Smith/V. Van Ingen (Cox)/
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
J. Robertson/E. Yager/T. Khatau/S. Nieman/S. Kim (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
S. Jackson MacManus/J. Rosenthal/E. Andrew/E. Simonsen/Z. Tekeian (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
E. Collier-Hezel/M. Polechetti/H. Prince/L. Evans/R. Patel (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
S. Vorperian/A. Gaard/K. Moeser/T. lofgren/L. Stewart (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
E. Cagliostro/K. Thomas/C. McGee/N. Bregman/C. Gomes (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
M. Asher/E. Ratliffe/A. Heia/C. Lundberg/L. Grim (Cox)/
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
A. Kenney/K. McNulty/M. Roche/C. Stehn/K. Reynolds (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
K. McKinley/E. Grimshaw/J. McKenna/O. Friend/V. Glynn (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
M. Lee/H. Joyce/L. Bomberg/K. Westover/V. del Real (Cox)/
 
    Milton High School Crew (A)
L. Cormack/A. Kelly/F. Collins/M. Joiner/O. Shapiro (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
L. Nicolai/E. Puckett/S. Dodds/V. Spiegelthal/S. Keating (Cox)/
 
    Choate Rosemary Hall (A)
e. wilson/C. Pagnozzi-Schwam/A. Sekhon/S. Bocek/E. Hummel (Cox)
 
    Avon High School (A)
E. Boswell/K. Bucci/L. Raines/M. Boswell/P. Finch (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
M. Lyons/K. Miller/A. Crewe/D. Apostolou/A. Miller (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
A. Baccile/I. Begley/S. Romberger/K. Ernst/C. Mattioli (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
M. Barbosa/K. Edwardson/K. Muccia/E. Butler/A. Thompson (Cox)
 
    Havergal College (A)
A. Neilas/G. Smith/K. Ross/E. Fletcher/G. Rao (Cox)/
 
    St. Mark's School (A)
K. Normandin/L. King/C. McGinnis/C. O'Brien/S. Haugen (Cox)/
 
    Kent School Boat Club (A)
H. Uliasz/T. Aronson/J. Dinapoli/p. Lane/J. story (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
C. Young/G. Welp/A. Deljanin/L. Carroll/E. Mazzola (Cox)/
 
    Boston Latin School Crew (A)
I. Aikens/L. Wu/C. Guichard/M. O'Byrne/R. Feininger (Cox)
 
    Emma Willard School (A)
M. McNary/C. Kershaw/G. Mitzen/E. Lindberg/Z. O'Bryon (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
M. Potter/C. Ryan-Embry/O. Petersen/O. Okeremi/E. Hogan (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Thomson/C. Jones/T. Infante/r. mills/C. Murphy (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
J. Trull/R. O'Connor/C. Kinghorn/A. Poole/S. Janower (Cox)/
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
J. Smith/J. Barker/G. Douglas/E. Waldron/I. Rooney (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
J. Chandler/E. Popkov/J. Roudebush/A. Kelly/M. Shrivastava (Cox)
 
    Port Rowing (A)
B. Lipset/Z. Cotronis/L. Maroney/A. Bluni/S. Philipson (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Carter/E. Schneider/G. Powell/E. Fremont-Smith/V. Tardugno (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
A. McDermott/L. Poehlmann/E. Dolcini/H. Charlton/S. Falls (Cox)
 
    The Winsor School (B)
M. Kussman/D. Piou/B. Tam/M. Chen/A. Kothari (Cox)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
k. bergstrom/G. Bagdonas/H. Howard/C. Nevin/E. Facey (Cox)/
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
M. Lee/A. Baker/H. Ricker/A. Valledor/L. Carlson (Cox)/
 
    Walter Johnson Crew Club Inc (A)
G. Mann/K. Owens/J. Rose/A. Hoffman/B. Olivares (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Koelsch/S. Kolb/A. Fisher/E. Weiss/A. Backal (Cox)
 
    Berkshire School (A)
D. Thompson/E. Rowland/C. Appleyard/C. Kittredge/T. Haskel (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Gervais/E. Gossman/A. Surette/H. Bronson/E. Calnan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Vorbach/L. Yu/B. McIver/G. Sperber/C. Gilman (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
L. Marcouillier/C. Frost/E. Place/E. Nolan/M. DeCesare (Cox)
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
d. Forbes/H. Moody/R. Fernandez/H. Taylor/S. Thornton (Cox)
 
    George Watson's College Boat Club (A)
K. Hall/S. Orr/S. Cameron/E. Dickerson/L. Sandland (Cox)/
 
    Arlington Belmont Crew (A)
H. Croteau/C. Wilson/N. McElhoe/L. Bell/O. Green (Cox)
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
A. Bradus/S. Ranker/M. Chakrabarti/T. Kasyanchuk/C. Baxter (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
D. Harrington/T. Brewington/K. Liu/N. Carr/S. Khanna (Cox)
 
    Souhegan Crew Club (A)
A. Schulte/H. Parrott/H. Kershaw/O. Freud/H. Rawitscher (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
H. Kerber/L. Humphrey/L. Nash/L. Colby/L. Mitchell (Cox)
 
    Osprey Rowing Club (A)
E. Yanusas/M. Moynihan/A. Sauvigne/G. McCall/S. Taboada (Cox)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
D. Manzano/D. Moore/M. Gaudet/O. Oudkirk/J. Thomas (Cox)/
 
    Unionville High School (A)
B. Horine/c. Hutter/E. WORTH/M. Welsch/I. Robb (Cox)/
 
    Glastonbury High School Crew (A)
F. Caces/K. Robinson/M. Kehoe/M. DuBaldo/M. Cyr (Cox)
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
G. Rett/K. Horan/M. Brooks/L. Mayen/O. Duncan (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Carleo/L. Salem/S. Downie/A. Moore/K. Rivera Cotto (Cox)/
 
    Greenwich Academy (A)
H. Ferguson/M. Kilgallon/I. Stemerman/b. lange/E. Osman (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
E. Cornelius/K. Ryan/A. Stewart/E. Carey/C. Mergy (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
M. Bailey/F. Galazzi/E. Miller/K. Elliott-Grunes/M. Poepsel (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
O. Whittier/J. Cahn/N. Miklos/G. Fortin/C. Lewis (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
J. Burghardt/J. Gaughan/K. Hagerty/A. Patel/J. Levine (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
R. Vaules/M. Pasquarette/F. HERRON/E. Ekholm/M. Marshall (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
J. Forbes/S. Seliquini/E. Trieste/M. Tice/J. Roy (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
S. Ernst/A. Merten/J. Cochran/K. Beiler/S. Chan (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Hilal/M. Palastra/J. Zachman/s. lorenzini/I. Fisher (Cox)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
E. Marks/M. Hilt/J. Pack/K. Pataky/M. Black (Cox)/
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
C. Adams/M. French/G. bradley/G. Weeks/J. Roach (Cox)
 
    Rockford Crew (A)
E. Loveless/L. Cisco/T. Cass/H. powers/M. Gannon (Cox)/
 
    Dublin School Crew (A)
Z. Hewitt/F. Lewis/L. Ryder/I. Von Mertens/L. Coffin (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
S. Kelley/R. Kelley/E. Elliott/T. Erickson/G. Basil (Cox)
 
DCW4X 9:29 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
34
37 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
31
38 10:06 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCPC2X 10:40 AM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
48
40 11:16 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
41 11:36 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
86
    Radley College Boat Club (A)
M. Dunlap/A. McChesney/M. Senior/J. Innes-Ker/M. Dawson (Cox)/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
N. Kennedy/F. Darling/A. Jastremski/G. McKinley/K. Keith (Cox)/
 
    Rye High School Crew (A)
B. Mackle/C. Matossian/P. Vanamee/T. Gilman/P. Hadjipanayis (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
J. Patterson/C. Nelson/L. Mackenzie/A. Qu/E. Majernik (Cox)/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
D. Richiuso/A. Santana/L. Stroud/T. Gray/B. De Avila (Cox)
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
A. Montoya/A. Terrazas/N. Klaff/B. Groess/B. Nygaard (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
E. Wicks/L. Lukenda/B. Vastola/R. Guerrera/F. Wright (Cox)
 
    Kent School Boat Club (A)
A. Rosen/A. Tosic/N. Fisher/B. Annunziato/M. Murphy (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
T. Jamidar/D. Seli/O. Brown/J. Kaiser/J. Bergantino (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
H. Thomas/S. Mannion/E. Whitehead/A. Berg/H. Vettel (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
O. Corr/M. Sullivan/J. Jarczynski/S. Napoliello/C. Edwards (Cox)
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
J. Rebillard/J. Pusey/O. Maier/N. Peyton/S. Kresge (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Reiss/W. Sosna/K. Fowler/J. Awad/J. Ruccio (Cox)
 
    Salisbury School (A)
K. Warming/R. Elsinga/C. Hively/J. Raab/W. Mulhall (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (B)
A. Barnes/J. Langelaan/A. Suthons/T. Ritchie/R. O'Neill (Cox)/
 
    Tabor Academy (A)
C. Stewart/C. Mills/C. Widing/J. Cederholm/E. BOMBERG (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
C. Morrison/C. Glennon/C. Dent/R. Sobolewski/J. Carluccio (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
H. MacArthur/W. Parman/M. Lyman/S. Leek/T. McNulty (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Bayly/J. Patterson/J. Harris/B. Hudson/S. Kaufman (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (B)
R. Bizier/T. Chow/S. Higgins/S. Rogovin/S. Shaughnessy (Cox)
 
    Radley College Boat Club (B)
H. Portwood/I. Turner/H. Hawkins/W. Nelson/C. Taylour (Cox)
 
    St Paul's School Boat Club (A)
A. Doyle/H. Eaton/F. Gillard/A. Mattimoe/B. Ray (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
L. Stevens/J. von Steuben/W. Kalikman/F. Baviera Maloney/E. Saltman (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Freitas/s. ryan/E. Flint/J. Kennedy/K. Brownhill (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
S. Donaldson/M. Williamson/D. MacKelcan/D. Flogaus/N. Donahue (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
T. Francia/T. FRANCIA/J. Love/T. Francia/D. Evans (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. McCarthy/Z. Vachal/G. Le Meur/a. bauer/R. Garzelloni (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
F. Herrera/A. Fernandez-Guckes/T. Biggs/A. Bared/E. Frati (Cox)/
 
    Montgomery Boat Club (A)
B. Clarke/M. Kane/J. Grundy/M. McGhee/E. Snider (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
J. Shannon/H. McCollough/J. Kagan/N. Evers/G. Chelliah (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
A. Drummond/O. Frederiks/D. Bond/S. Fuchs/G. Stephens-Zumbaum (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Peers/J. Young/A. Hojel/P. Atherton/E. Dryer (Cox)
 
    St. Peters Preparatory School (A)
M. Coacher/D. Lerner/P. Pasquali/D. McCarthy/J. Halligan (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
B. Lyons/Z. Taylor/G. McNicholas/C. Atillasoy/E. Bond (Cox)/
 
    Xavier High School Crew (A)
M. Macijauskas/J. Marcin/G. Civitello/N. Carso/J. McKenna (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
E. Geiger/C. Warwick/P. Gerlach/C. Sergi/C. Thompson (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
R. Foglio/e. linder/D. Kuehn/R. Weisberg/A. Panzone (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Brown/M. Berdysiak/C. Schneck/Z. Berzon/E. Ferreri (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Aquilina-Piscitello/M. Bruno/T. Girard/O. Nardin/I. Emery (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
M. Hardisty/D. Halkiw/R. Berz/M. Thompson/S. Osak (Cox)
 
    Kearny High School (A)
A. Tully/D. Diaz/C. Da Silva/M. Bedon/M. Youssef (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
E. Mortati/P. Rice/M. Mostafa/T. D'Arpino/J. Kelso (Cox)
 
    Groton School (A)
R. Santry/T. Steere/L. Calder/C. Senko/L. Anderson (Cox)
 
    Phillips Academy Andover (A)
A. Oguzlu/N. Isenhower/V. Yung/N. Thorley/l. mclennan (Cox)
 
    King's College School - Wimbledon (A)
M. Cabot/R. Miremadi/A. De Kare Silver/W. Tyrrell/S. Emmins (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Lodoe/D. Sweeney/L. Spinelli/J. Costa/Z. Fredeman (Cox)
 
    St. Andrews (A)
R. Southern/J. MacRobert/y. mayosi/J. Kelly/E. Apps (Cox)/
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
J. Albee/H. Ross/P. Haley/B. Ross/P. Melki (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
m. paton/S. Costa/M. Ingersoll/C. Mitchell/P. Cannistraro (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
A. Carpenter/g. Cullings/C. Grover/C. Decatur/A. Sweet (Cox)
 
    Culver Academies (A)
P. Moore/J. Hutchison/H. Steck/G. DeVries/A. Coleman (Cox)
 
    Berkshire School (A)
C. Appleyard/S. Calderini/A. Buckfire/W. Keenan/M. Ryan (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
C. Toomey/C. Sauer/L. Thompson/X. Fallone/A. Fecko (Cox)/
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
P. Chalmers/C. Hutchinson/J. Duhigg/M. Weisberg/C. Fix (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. DiMarino/H. LaGatta/M. Van Buskirk/A. Laberee/S. Kim (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
B. Wilhelm/B. Ball/J. Engle/L. Cotta/K. Jones (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
B. Jablonski/P. Coomer/R. Console/T. Walsh/J. Bennett (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
A. Pohl/J. Shafer/r. latorre/B. Trask/L. Willett (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
E. Cushion/C. Panneton/T. poirier/M. Halloran/T. McDonough (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
E. Klein/S. Murrell/R. Hagerty/S. Kendrick/N. Facchinato-Sitja (Cox)
 
    Souhegan Crew Club (A)
L. Henry/C. Poor/A. Arnold/J. Smith/E. Ramm (Cox)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
A. Leavy/J. Costello/T. Scheuritzel/D. McKay/N. Liu (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
J. Bednarek/J. Veracka/R. Hogan/A. Hoff/H. Skigen (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
A. Morledge/J. Rapp/B. Dodson/M. Dochnal/H. Biggs (Cox)/
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
S. O'Connor/I. Richards/N. Schaertl/P. Grobe/A. Patterson (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/T. Wilson/H. Bodwell/R. Jobe/B. Fern (Cox)
 
    George Watson's College Boat Club (A)
L. Sandland/H. Grant/O. Dmitriev/P. Demyanov/I. Martin (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. Kopecki/A. Brown/S. Curry/S. Fisher/O. Filandro (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
L. Spagnoli/B. Skeels/J. Rivera/L. Kitson/N. D'AVANZO (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. SANDERS/L. Cusack/t. ryals/W. Durban/B. Napoli (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
H. Kolesar/M. Shanahan/C. Ganim/S. McGuinness/J. Kolesar (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
e. chandler/G. Wies/L. Jamous/S. Morgan/B. Noe (Cox)
 
    Cooper Training Center (A)
Z. GIll/C. Tanas/H. Powell/P. Malone/E. Mahaffy (Cox)
 
    Gunnery School Crew (A)
K. Kay/J. Perda/N. Quelle/K. Kersanskas/J. Gaggini (Cox)/
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
J. McClure/N. Faulkner/B. Graass/M. Hornung/E. Bandiera (Cox)
 
    Megunticook Rowing (A)
C. James/H. Levitt/T. Grinnell/H. Chamberlin/S. Love-Webb (Cox)/
 
    Neponset Rowing Club (A)
E. Kibbee/D. Malcolm/H. McKay/T. Karoff/I. Savona (Cox)/
 
    Hanlan Boat Club (A)
B. Givertz-Steel/C. Willcocks/A. Quinn/R. Davies/S. Rao (Cox)/
 
    Great Miami Rowing Center (A)
L. Smith/G. Gifford/K. Cooper/M. Sackenheim/M. Rought (Cox)/
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
T. Labounko/E. Burke/G. Kafka-Gibbons/T. Barton/R. Riley-Jackson (Cox)
 
    Peddie School (A)
P. Cornelius/w. li/M. Rust/O. Finlay/I. Guerrero (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
C. Chiesa/B. Courtney/S. DiBurro/A. Lievens/J. Small (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Ouwerkerk/J. Theodore/D. Bartlett/D. Mutascio/K. Pang (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
C. Gruber/T. Scholtz/D. Piccinich/P. Collins/D. Joseph (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
D. Walter/M. Weber/K. Bradley/G. LeLievre/J. Perry-Greene (Cox)
 
    Avon High School (A)
a. richard/A. Moore/A. Markowski/J. McCormick/A. McLaughlin (Cox)/
 
DCM4X 12:11 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
38
42 12:27 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
32
43 12:45 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44a 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
44b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
45a 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
16
45b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
46a 1:48 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
46b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
47 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
48a 2:22 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
36
48b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
49 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
26
50 2:53 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
41
51 3:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCMX2X 3:29 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
45
DCMX8 3:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
40
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change