53rd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 21, 2017
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
51
3 8:40 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 9:06 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
52
5 9:26 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
38
6 9:50 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
57
7 10:11 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
36
8 10:29 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
45
9 10:47 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
46
10 11:11 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
17
11 11:20 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
49
12 11:40 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
13 11:50 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
34
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    612endurance Racing
S. Whicher/L. Randazzo
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko/L. Devitt
 
    Composite: Victoria City, Burnaby Lake
G. Bickel/T. Taylor
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, RV Ister Linz
I. Stekl/F. Tuite
 
    Capital Rowing Club
R. Hollins/C. Dinion
 
    Maritime Rowing Club
M. Collins/E. Picard/
 
    Narragansett Boat Club
A. Fleet/J. Brush
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing
T. Glover/C. Reynolds
 
    Riverside Boat Club
L. Osborn/P. Belden
 
    Minneapolis Rowing Club
K. Lund/J. Cooper
 
    Chinook Performance Racing
T. Walters/R. Whidden
 
    Fairmount Rowing Association
S. Sargent/B. Hogan
 
    Community Rowing, Inc.
P. Montain/A. Redmon/
 
    Potomac Boat Club
J. Lytel/l. porter
 
    Dallas Rowing Club
K. Elting/A. Molenaar
 
    Narragansett Boat Club
D. Nardone/J. Martin
 
    Composite: Cambridge, Open Water
E. Hansen/J. Moore
 
    Cincinnati Rowing Club
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Green Mountain Rowing Club
M. Breiland/L. Graves
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
A. Cann/C. Coffman
 
    California Yacht Club
M. Cate/J. palchikoff
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association
J. Kratt/C. Flaherty
 
    Station L Rowing Club
c. heron/L. Jensen
 
    Maritime Rowing Club
P. Ellett/M. Flaherty-Ludwig
 
    Washington Rowing School
P. Jackman/L. Arnold/
 
    Indianapolis Rowing Center
G. Vance/W. Vik
 
    Narragansett Boat Club
S. Cutts/C. Browning
 
    Composite: Cambridge, College Club Seattle
N. Andreadis/B. Mooney
 
    Upper Thames Rowing Club
E. gleave/J. Burne
 
    Composite: Riverside, Rio Salado
R. Levy/K. Sullivan
 
    Unaffiliated (USA)
T. Otsuka/A. Roosendahl/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
A. Dyer/A. Hermans
 
    Independence Rowing Club
G. LaFreniere/M. Beckett
 
14 12:07 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
22
15 12:19 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
36
16 12:31 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
13
17 12:41 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
30
    Ridley Graduate Boat Club
M. Prince/
 
    Potomac Boat Club
E. Stieve-Caldwell
 
    Dolphin Club
R. Perry
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Bullock
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    Peachtree City Rowing Club
M. Gradek
 
    Don Rowing Club
A. Oke/
 
    Greenwich Crew
K. DeLuca/
 
    Lansing Rowing Club
L. Weise
 
    Cambridge Boat Club
M. Watkins
 
    Texas Rowing Center
K. Wilson
 
    Riverside Boat Club
B. McConarty
 
    South End Rowing Club
K. Pross
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Williams
 
    East End Rowing Institute, LTD.
J. Gatz
 
    City of Bristol (UK) Rowing Club
H. Fullman
 
    Union Boat Club
C. McCarthy
 
    Maritime Rowing Club
J. Sherman
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Sag Harbor Community Rowing
S. Fitzgibbon
 
    Merrimac River Rowing Association
E. Lallemand
 
    Harvard Sculling Club
c. graves
 
    Narragansett Boat Club
G. Simmons
 
    Occoquan Boat Club
G. Koloszyc
 
    California Yacht Club
S. Karasik
 
    Unaffiliated (USA)
A. Moquin
 
    Rockford YMCA Rowing Club
K. Polen
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten
 
    Vesper Boat Club
M. Hilton
 
    Long Beach Rowing Association
S. Kline
 
18 12:59 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
19 1:18 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
43
20 1:37 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
21 1:57 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
53
22 2:23 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:37 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
40
24 2:55 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
27
25 3:07 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
21
26 3:25 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:37 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
28 3:51 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 4:00 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
20
30a 4:11 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
30b M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
31a 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
31b W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
32a 4:45 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
32b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 22, 2017
33a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
33b TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
34a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
37
    Undine Barge Club of Philadelphia
L. Rein/
 
    Cornell University
P. McKendall
 
    Seattle Rowing Center
D. Lee/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
A. Chavez
 
    Lookout Rowing Club
J. Moore
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    Maritime Rowing Club
C. Bowen
 
    Unaffiliated (USA)
P. Belmonte
 
    Aqueduct Rowing Club
M. Kokurin
 
    Potomac Boat Club
K. Cronin
 
    California Yacht Club
M. Schaeffer
 
    New York Athletic Club
S. Marsico
 
    Weld Scullers
J. James
 
    Clarkson University Crew Club
S. Berry
 
    Cotuit Rowing Club
R. Mitchell
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Cipolla
 
    Potomac Boat Club
J. Olbrys/
 
    Essex Rowing Club, Inc.
M. Poreba/
 
    Cork Boat Club
D. Collins/
 
    Unaffiliated (USA)
H. Palmer
 
    Harvard Sculling Club
B. Oseroff
 
    Vesper Boat Club
R. Boyd
 
    West Side Rowing Club
G. Hobika
 
    Riverside Boat Club
T. Chandler
 
    RTHC Bayer Leverkusen e.V. Ruderabteilung
G. Mimberg
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
M. Kimmins
 
    Unaffiliated (USA)
A. Dillon/
 
    Hanlan Boat Club
M. Plaudis/
 
    Anchorage Rowing Association
R. Connell
 
    Weld Scullers
J. Copeland
 
    Fairmount Rowing Association
K. Kelly/
 
    Potomac Boat Club
W. Meeker/
 
    Unaffiliated (GEO)
L. Khizanishvili
 
    Sydney Rowing Club
J. Quinn
 
    Steel City Rowing Club
A. Ascoli
 
    Weld Scullers
W. Rafey
 
    University of Pittsburgh
B. Luksik
 
34b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
35a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
35b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
    The American School in London
E. Lambden/
 
    Cambridge Boat Club
A. Matthes
 
    Shaker Heights High School Crew
S. Calabrese
 
    North Palm Beach Rowing Club
A. Ramsey
 
    Cape Cod Youth Rowing
L. Fournier/
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. DiLauro
 
    Maritime Rowing Club
N. Partlow
 
    Leander Boat Club
A. Maillet/
 
    West Cambridge Rowing
C. Reed
 
    Niagara Falls Rowing Club
K. Verbraeken/
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Kelly/
 
    Seattle Rowing Center
E. Andrews/
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
E. Wuensch/
 
    Amadeusz Rowing Academy
A. Hutzel
 
    Unaffiliated (USA)
S. Egan
 
    Germantown Friends School Rowing
L. Zukin
 
    Founders Rowing Club
J. Knowles
 
    Unaffiliated (USA)
J. Bausano
 
    Don Rowing Club
A. Caromicoli/
 
    Atomic Rowing
C. Hay/
 
    Bergen County Rowing Academy
M. McCarthy/
 
    California Yacht Club
D. Brattesani/
 
    East End Rowing Institute, LTD.
H. O'Neill
 
    Long Lake Rowing Crew
A. Winkels
 
    Dayton Boat Club
H. Braum
 
36 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:29 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
34
37 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
31
38 10:06 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCPC2X 10:40 AM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
48
    Narragansett Boat Club (A)
J. Fay/M. Kiselev
 
    GMS Rowing Center (A)
N. Salazar/J. Schlyer/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
O. Noel/C. Rusin/
 
    GMS Rowing Center (A)
O. Peacock/L. Jenkins/
 
    Seattle Rowing Center (A)
R. Schulz/M. Shure/
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Harper/E. Evans/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Lawrence/A. Stepnowsky
 
    Ridley College (A)
S. Moyer/E. Enns
 
    Sarasota Scullers (A)
P. Watson/K. Bowles
 
    California Yacht Club (A)
Z. Steinfeld/S. Cox/
 
    CRI- Row Boston (A)
R. Pease/D. Rao
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
A. DeGrado/I. Mignone/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
H. Tager/M. Grieco
 
    Pegasus Rowing Club (A)
N. Palmer/A. Zisling
 
    Mile High Rowing Club (A)
H. Toll/E. Williams/
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
E. Singer/G. Foschi Walko/
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
E. Hida/J. O'Keefe
 
    West Cambridge Rowing (A)
T. Winkler/D. Niles
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Butler/P. Fancher
 
    Tampa Preparatory School (A)
C. Stec/G. klotz
 
    Hollis Brookline Cavaliers Crew (A)
T. Jimeno/M. Lewis/
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. DeNoble/A. Hobler/
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Leong/L. Abeln
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
J. Sullivan/H. McGrath
 
    Miami International RowHouse (A)
C. Sahs/G. Echarte
 
    Amadeusz Rowing Academy
A. Zimny/K. Dworak
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
D. French/T. Fan
 
    Brunswick School Boat Club (A)
C. Bass/B. Shore
 
    Maidenhead Rowing Club (A)
E. O'Connor/L. Howlett
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
A. Pierce/L. Rickard/
 
    Middletown High School (A)
T. Resor/B. Clark
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
R. Uribe/R. Cancio/
 
    The Derryfield School Crew (A)
M. Rotering/M. Karpawich
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
J. Muirhead/H. Keegan
 
    Haddon Township High School (A)
V. Fitzpatrick/A. Cronin
 
    Maritime Rowing Club (A)
G. Cain/T. Cone/
 
    St. Peters Preparatory School (A)
D. Dias/D. Yee
 
    The American School in London (A)
N. Mannhardt/N. Kuenstler/
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
B. Veresko/M. Veresko
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Brown/D. Sprawka
 
    Maritime Rowing Club (A)
G. Lathrop/Q. Daly/
 
    Manhasset High School (A)
T. Tsimis/L. O'Day
 
    Cooper Training Center (A)
J. Raab/C. O'Neill
 
    Boston Latin School Crew (A)
R. Ciliberto/K. Eskew
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
N. Aronow/A. Milhim
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
D. Wierzbicki/H. Terry/
 
    Camden Hills Crew (A)
T. Gilson/Z. Markowitz
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Varela/M. Paolazzi
 
40 11:16 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
    Y Quad Cities Rowing (A)
D. Evans/C. Sharis/
 
    Cambridge Boat Club (A)
H. Jensen/M. Rodriguez
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. VanderMeer/K. Dolan/
 
    GMS Rowing Center (A)
I. Papov/E. Schlyer/
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Adams/I. DeSpirito/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
M. Thomas/P. Learn/
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
B. Jones/A. Peach
 
    California Yacht Club (A)
S. Hart/B. O'Callahan/
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
J. Neil/J. Meekin/
 
    Dwight-Englewood School (A)
R. Colquitt/M. Gagnon/
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
M. Polanco/E. Karras
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
A. Perez/A. Walton Roth
 
    Triangle Rowing Club (A)
C. Crouse/B. Benestad
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
K. Rubbo/D. Walters
 
    Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas (A)
F. van der Vliet/I. Feenstra
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Marlin Andrews/A. Hain
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
I. Ulitsky/e. ulitsky/
 
    Kai Tak Youth Rowing Community Limited (A)
C. Chan/L. Lo/
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
D. Bogdanovic/E. Whitehead
 
    Miami International RowHouse (A)
M. Mora/G. Ouellette
 
    Lincoln School (A)
P. Gaitskell/D. Bernier/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
D. Darvill-Kaiser/R. Haines/
 
    South Jersey Rowing Club (B)
E. Caton/H. Towhey
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
m. rudman/S. Dumaresq/
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
e. napack/C. Santry
 
    Middletown High School (A)
K. Tarnacki/C. Tyszka
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
H. Mercuri/G. Humphrey
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
O. Larder/I. Larder
 
    City of Oxford Rowing Club (A)
G. Cherry/R. Coleman/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Delphino/G. Rizzo
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
R. Hatfield/R. Kelly
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
M. Bomsta/E. Harris
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
T. English/E. Mask/
 
    Cooper Training Center (A)
V. Wilson/M. Cicha
 
    Narragansett Boat Club (C)
E. Vieten/M. Czech/
 
    Manhasset High School (A)
I. Caton/F. Flood
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Nobile/H. Stevens/
 
    Redwood Scullers/Stanford Rowing Center (A)
E. Rabinovitsj/L. Howe
 
    Narragansett Boat Club (B)
E. Hamilton/C. Noble Shriver/
 
    Noble & Greenough School (A)
S. Nomicos/S. Averill/
 
    St. Paul's School (A)
C. Congdon/V. Barletta/
 
    Haddon Township High School (A)
A. Tingley/G. Dengler
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
K. Lay/S. Prado
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
K. Gotrell/E. Maron/
 
    Pegasus Rowing Club (A)
M. Janda/S. Gross
 
    Tampa Training Center (A)
A. Williams/M. Turinsky
 
41 11:36 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
86
DCM4X 12:11 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
38
42 12:27 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
32
43 12:45 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44a 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
44b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
45a 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
16
45b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
46a 1:48 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
46b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
47 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
48a 2:22 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
36
48b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
49 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
26
50 2:53 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
41
51 3:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCMX2X 3:29 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
45
DCMX8 3:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
40
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change