53rd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 21, 2017
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
51
3 8:40 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 9:06 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
52
5 9:26 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
38
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    Calm Waters Rowing
C. Hollings
 
    Whistler Rowing Club
M. Harriman
 
    Cambridge Boat Club
S. Remmler
 
    Marin Rowing Association
C. Battani
 
    Detroit Women's Rowing Association
R. Kirchhoff/
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
E. Acworth
 
    Merrimac River Rowing Association
K. Scammell
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Cambridge Boat Club
N. Strom
 
    Community Rowing, Inc.
H. Lazaridis
 
    Portland Boat Club
S. Wood/
 
    Mile High Rowing Club
G. Malacrida
 
    Georgian Bay Rowing Club
D. Baillie
 
    Hanlan Boat Club
A. Collins-Mrakas
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
G. Haines-Sharp
 
    Maritime Rowing Club
H. Parkhurst
 
    Rocky Mountain Rowing Club
K. Gress
 
    Palo Alto Rowing Club
k. faust/
 
    Greenwich Crew
M. McCormack
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Brennan
 
    Cambridge Boat Club
L. Pierce
 
    Amoskeag Rowing Club
C. Curran
 
    Lake Washington Rowing Club
J. Walker
 
    Dallas Rowing Club
G. Tomaseski
 
    Cambridge Boat Club
M. Farrell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. de Biasi/
 
    Community Rowing, Inc.
J. Nash
 
    San Diego Rowing Club
L. Roth
 
    Narragansett Boat Club
L. Evans
 
    Lansing Rowing Club
D. DeLuca
 
    Greenwich Crew
K. Erickson
 
    Community Rowing, Inc.
R. Churchill
 
    Cambridge Boat Club
B. Harling
 
    Unaffiliated (USA)
K. Klinger
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital
C. Flowers
 
    Community Rowing, Inc.
M. Dorna/
 
    The Milwaukee Rowing Club
E. Gore
 
6 9:50 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
57
7 10:11 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
36
8 10:29 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
45
    Wallingford Rowing Club (A)
R. Smith/S. Pearson/P. King/M. Edge/S. Ball (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
T. Fulham/S. Michals/J. Kershaw/E. Ford/C. Boit (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
P. Stekl/A. Cook/M. Totta/D. Sayner/G. Goldring (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/P. Mancuso/C. Macke (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Clemmer/K. Clark/R. Wertz/M. McGinn/J. Ransick (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Watterson/R. Abady/R. Emmet/K. Lang/E. Anthopoulos (Cox)/
 
    Grasshopper Club Zurich (A)
M. Hitz/G. Tintor/M. Grobert/E. Grobert/D. Davis (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. McGinnis/M. Norelius/K. Hansen/S. Merritt/K. Grimaldi (Cox)/
 
    East Arm Rowing Club (A)
N. Kasparsons/j. Cody/R. Wagner/C. Shepherd/L. Grant (Cox)
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
G. Obenshain/M. Monplaisir/J. Crawford/P. Oudheusden/B. Alston (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
D. Tharp/J. Pfeifer/M. Paiva/R. Osborn/J. Holmes (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/A. O'Brien/J. Yasaitis/E. Cook/E. Bayne (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Sesler/D. Diefenbach/S. Humphrey/G. Houlihan/C. Reino (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Schreiber/M. Sheehan/M. Feldman/E. Frankenberry/S. Finkel (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Johnson/S. Ellmann/S. Imbriaco/J. Massmann/M. Bolender (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (B)
B. Kelly/R. Sherwood/G. Rinehart/S. McHugh/T. Allen (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
e. stevens/M. Gasper/H. Graves/M. Stormberg/G. Quizon (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
D. Whitford/S. Birch/S. Sarkar/T. Kovacs/W. O'Neill (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (C)
J. Thorp/B. CROTTY/A. Vare/A. Pirri/B. Tong (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/B. Hubler/I. Duthie/M. Broder/S. Schofield (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
S. Tenney/A. Stockly/P. Ventre/C. Thomas/D. Hirschhorn (Cox)/
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Geall/M. Davis/D. Frost/G. Schweighardt/R. Johnston (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
J. Saxelby/E. Lev/S. Hamilton/J. Lambert/G. Carrillo (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
S. King/S. DeTeresa/P. Siebach/C. Galvanek/D. Good (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
J. O'Brien/b. pitlick/S. Spiering/W. Hume/a. Zecha (Cox)
 
    Maidenhead Rowing Club (A)
P. Alington/S. Janisch/K. Bedwell/B. Brooks/K. degutis (Cox)
 
    Deep Dive (A)
S. Wang
 
    Cornell University Alumni (A)
D. Barclay/B. Boericke/D. Stanton/I. Rudolph-Shabinsky/H. Cook (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Haynes/T. Cox/r. versteeg/P. Gross/H. Stafford (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
W. Thiesse/P. Johnson/R. Schleck/D. Schnobrich/S. Baldvins (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
K. Boyle/M. Rose/A. Lamb/J. Swansey/L. Saidel-Baker (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Truesdell/C. Gilbert/M. Vaccaro/D. Potts/H. Wolk (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Wesleyan Alumni Rowing Association (A)
G. Lewis/R. McClenahan/M. Greenstein/D. Myers/E. Cole (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
J. Herring/D. Sullivan/S. Grant/M. Ragland/S. Alwan (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (G)
J. Sonzogni/T. Nash/R. Sargent/J. Willemin/M. Mark (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Christensen/O. Schueller/E. Mahoney/S. Kovacs/J. Evans (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Christenfeld/D. Szot/P. Verardi/E. Littell/H. Weis (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
H. Baker/H. Wolf Rodda/T. Keany/I. Hayes/K. Connolly (Cox)
 
    Rudergesellschaft Benrath (A)
M. Miesen/K. Schulz/W. Goeritz/U. Milbacher/P. Kappek (Cox)
 
    Row New York (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
J. O'Neill/S. Rocconi/D. Little/A. Busuioceanu/F. Pollock (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/H. Cashen (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
M. Forgeron/M. LaForme/G. Gage/N. Toulmin/B. Rosloski (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
G. Watt/S. Fagans/F. Burke/N. Tsantes/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
9 10:47 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
46
10 11:11 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
17
11 11:20 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
49
12 11:40 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
13 11:50 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
34
14 12:07 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
22
15 12:19 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
36
16 12:31 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
13
17 12:41 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
30
18 12:59 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
19 1:18 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
43
20 1:37 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
21 1:57 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
53
22 2:23 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:37 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
40
24 2:55 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
27
25 3:07 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
21
26 3:25 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:37 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
28 3:51 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 4:00 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
20
30a 4:11 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
30b M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
31a 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
31b W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
32a 4:45 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
32b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 22, 2017
33a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
33b TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
34a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
37
34b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
35a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
35b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
36 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:29 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
34
    Shimano Rowing Dynamics (A)
L. Meyer/M. Fellows/S. Carle/L. Ayers
0.0 (29)
    Riverside Boat Club (A)
J. Zieff/H. Myers/A. Cruse/h. saeger
0.0 (26)
    Lucky Charms (A)
M. Zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (56)
    Composite: Maritime Rowing Club, Upper Valley Rowing (A)
R. Carroll/L. Krichko/A. Bracken/E. Dade
0.0 (55)
    1992 Olympic Rowing Club - Death Warmed Over (A)
M. Mazzio/A. Thies/C. Matthes/A. Eyres
0.0 (52)
    Smith Pioneer Rowing (A)
K. Latta-Landefeld/A. Coppock/J. Hettler/K. Klinger
0.0 (41)
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Kemper/K. Burnett/C. Baker/C. Lal/
0.0 (48)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
E. Davenport/S. Sarles/E. Lange/A. Dimatteo
0.0 (44)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
P. Johnston/C. Fuchs/K. Elfstrom/C. Hollings/
0.0 (54)
    Tufts University Crew (A)
A. Mann/E. Madrian/J. Turner/E. Odmark
0.0 (21)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
K. Gress/G. Malacrida/R. Pazmino/T. Evans
0.0 (49)
    Greenwich Crew (B)
M. Rodriguez/J. Brocki/S. Caffrey/L. Stirton Aust
0.0 (53)
    Farmington Valley Rowing Association (A)
E. Center-Gray/S. Richman/S. Randall/S. Center-Gray
0.0 (36)
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Whistler Rowing, WRC Lia, RV Ister Linz (A)
M. Harriman/L. Simpson/I. Stekl/F. Tuite
0.0 (55)
    Cambridge Boat Club (C)
Y. Taskor/B. Harling/k. kirk/A. Moore
0.0 (56)
    Cambridge Boat Club (B)
C. Collins/K. Pierce/A. Shaw Thornton/E. Minzner
0.0 (50)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
W. Barnard Dorris/L. Carleton/J. Jamieson/M. Grossman
0.0 (60)
    Beat Cancer Boat Club (A)
M. Nielsen/P. Meyer/S. Gross/S. Acerra/
0.0 (48)
    Composite: Station L, Saratoga, Unaff. (USA) (A)
D. Atwood/C. Fisher/L. Jensen/E. Hamann
0.0 (61)
    Row New York - Manhattan (A)
M. Zisling/L. Wilson/E. Normoyle/M. Bers
0.0 (55)
    Narragansett Boat Club (A)
T. Hogan/S. Cadge/L. Iler/G. Simmons
0.0 (48)
    Composite: CRI, Genesee (A)
S. Kaupp/M. Kaupp/L. Gassner Otting/N. Brugler
0.0 (38)
    Composite: Riverside, Whitemarsh Boat Club, Quinsigamond RC (D)
A. Hrycko/L. Hrycko/P. Sims/B. Sims
0.0 (44)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
C. Carroll/D. owen/L. Connors/S. Domenici-Walker
0.0 (55)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
L. Guida/K. Duffy/C. Ferrara/L. Baker/
0.0 (57)
    Burning Quad-riceps (A)
d. davis/K. Amdur/R. Perry/J. Moore
0.0 (53)
    Cambridge Boat Club (A)
L. Sheffner/N. Streeter/B. Mooney/S. Karcz
0.0 (55)
    Composite: Dallas, Texas Rowing Center (A)
K. Elting/G. Tomaseski/L. Toudouze/K. Wilson
0.0 (52)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Kerns/E. Knapp/C. McGeehan/J. Moody
0.0 (62)
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Harris/L. Davis/P. Montain/A. Redmon/
0.0 (52)
    Cambridge Boat Club (D)
K. Boit/N. Boznos/J. Romano/Y. Marts
0.0 (35)
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Mance/P. Robinson/M. Allen McConkey/L. Doucett
0.0 (59)
    Composite: CRI, Unaff. (USA)
J. Ellis/K. Turland/L. Kennedy/R. Ferreiro
0.0 (56)
    Everett Rowing Association (A)
J. Raab/T. Hausmann/C. Ronhaar/R. Ellis
0.0 (37)
37 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
31
38 10:06 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCPC2X 10:40 AM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
48
40 11:16 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
41 11:36 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
86
DCM4X 12:11 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
38
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton/Y. Rigogne/S. Borchelt/T. Peszek
0.0 (38)
    Fruit Loops Rowing Association (A)
M. Smith/G. Benning/R. Cone/D. Gorriaran
0.0 (53)
    Composite: Shandon, Skibbereen, Tralee (A)
M. O'Donovan/S. O'Driscoll/G. Quin/J. Morris
0.0 (36)
    Malvern Preparatory School (A)
J. McGlinn/C. Lauder/D. Brady/C. Franck
0.0 (17)
    Cambridge Boat Club (B)
J. Grant/T. Darling/J. Pierce/J. Manson
0.0 (53)
    Marin Rowing Association (A)
K. Clark/J. Allbin/P. Bennett/R. Wertz
0.0 (49)
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Taaffe/B. Taaffe/T. Graves/P. Graves
0.0 (30)
    Malvern Preparatory School (B)
P. Keenan/A. Quintiliani/B. Mankowski/A. Wirtel
0.0 (17)
    Cambridge Boat Club (A)
C. Andrews/A. Balogh/R. Murphy/P. Rioux
0.0 (58)
    612endurance Racing (A)
A. Samsonov/S. Faber/R. Lesnau/v. vinje
0.0 (51)
    Composite: Maine Rowing Association, 1980, Upper Valley Rowing (A)
J. Tunnicliffe/P. Kermond/S. Hornney/M. Totta
0.0 (56)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
J. Dietz/W. Castle/C. Somers/M. Wilson
0.0 (54)
    Tufts University Crew (A)
Z. Merchant/J. Williams/Z. Zhou/K. Danielewicz
0.0 (23)
    St Benedict's College (A)
D. de Beer/B. Leipsig/L. Fowler/A. Bakker
0.0 (16)
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/C. Baker/M. Stormberg/P. Morelli
0.0 (56)
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Senner/D. Stevenson/S. Kovacs/P. Sobieszczyk
0.0 (52)
    Maritime Rowing Club (A)
B. Dann/C. Aronson/c. aronson/C. Massey
0.0 (35)
    Brown Intercollegiate Rowing Club (A)
M. Lonski/G. Riddell/M. Lonski/D. Crawford
0.0 (38)
    Greenwich Crew (A)
T. Wike/A. Thomas/T. Geffs/P. Oudheusden
0.0 (50)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Murdock/R. Nelson/A. Valenti/I. Hazelton
0.0 (31)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Chyla/P. Klose/J. Bohan/I. Rudolph-Shabinsky
0.0 (49)
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, Whitemarsh Boat Club (A)
C. Windeknecht/K. Wobeser/M. Malone/M. Daemen
0.0 (56)
    Community Rowing, Inc. (C)
W. Hatch/G. Hatch/F. Whitridge/R. Bettigole
0.0 (61)
    Unaffiliated (USA) (Y)
H. Wyss/M. Teti/S. Engel/J. Archibald
0.0 (54)
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/P. DeVlieger/J. Cutler/M. Brown
0.0 (55)
    Dartmouth Rowing Club (A)
T. Hull/B. McNabb/B. Kaewert/K. Somerville
0.0 (60)
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Milia/J. Quirk/R. Bacon/J. Hadley
0.0 (55)
    Akamai (A)
E. Johnson/M. Stevens/D. Amenhauser/J. Bers
0.0 (39)
    Harvard University Boat Club (A)
M. Terry/R. Baker/J. Bracewell/B. Braun
0.0 (71)
    Belmont Hill School (A)
T. Fulham/M. Vannorsdall/S. Hamilton/M. Findeis
0.0 (60)
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
C. Cantrell/E. Sipos/J. Hewson/R. Baldry
0.0 (41)
    Duxbury Boat Club (A)
D. Murphy/C. Chojnowski/J. Thomas/D. Guenther/
0.0 (49)
    Long Beach Rowing Association (E)
D. Frick/S. Krum/M. O'Donnell/S. Milosevic/
0.0 (57)
    Royal Hong Kong Yacht Club (A)
J. Pinkel/H. GILL/M. Welles/P. Adkins
0.0 (51)
    Community Rowing, Inc. (D)
J. Langermann/A. Fagan/F. Schwarzer/M. Bension
0.0 (42)
    Deep Dive (A)
S. Wang/W. Weidong/H. Li/A. Xue
0.0 (45)
    Nashaquitsa Rowing Club (A)
R. Griffoul/J. Cusack/K. Iscol/A. Anderson
0.0 (66)
    Community Rowing, Inc. (G)
A. Saint-Ourens/l. canneva/P. Lopes/L. meunier
0.0 (43)
42 12:27 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
32
43 12:45 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44a 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
44b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
45a 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
16
45b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
46a 1:48 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
46b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
47 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
48a 2:22 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
36
48b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
49 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
26
50 2:53 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
41
51 3:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCMX2X 3:29 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
45
DCMX8 3:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
40
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change