53rd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 21, 2017
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
51
3 8:40 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 9:06 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
52
5 9:26 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
38
6 9:50 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
57
7 10:11 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
36
8 10:29 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
45
9 10:47 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
46
10 11:11 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
17
11 11:20 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
49
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Cambridge Boat Club
J. Grant/T. Darling
 
    Cambridge Boat Club
J. Pierce/J. Manson
 
    Belmont Hill School
J. Tunnicliffe/P. Kermond
 
    Harvey's Lake Rowing Club
S. Meuser/F. Loucks
 
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy/D. Chernoff
 
    612endurance Racing
S. Faber/R. Lesnau
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Narragansett Boat Club
E. Watne/J. Cotter
 
    Boucherville RC
A. Rochon/E. Therrien
 
    Green Harbor River Rowing, Inc.
O. Rosenbladt/D. McDonald
 
    Seattle Rowing Center
P. Hirtle/C. Groom
 
    Composite: Cambridge, Detroit Boat Club
G. Walker/A. Baur
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/M. Alloway
 
    Minneapolis Rowing Club
J. Jablonic/J. Cheesebro
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch
 
    Duluth Rowing Club
T. Rauschenfels/G. Peterson
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn/J. Duke
 
    Pettipaug YC Rowing
J. Laundon/R. Slocum
 
    Cambridge Boat Club
m. gefter/b. erkelens
 
    Club España
J. Lopez/J. Caraballo
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Van Der Tuin/P. Willcox
 
    Burnstown Rowing Club
M. Robson/B. Stevens
 
    Club España
J. GOMEZ GURZA/J. Irurita
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
J. LeMay/M. Harrington/
 
    Maritime Rowing Club
D. Townsend/R. Potts/
 
    Toronto Sculling Club
V. Vinje/P. Monckton
 
    Marblehead Rowing Club, Inc. aka Rock N Row
H. Killen/B. O'Meara
 
    Carolina Masters Crew Club
P. Barker/D. Margolis
 
    CHAOS Rowing
R. McDonogh/T. Bukowski/
 
    North Dakota Indoor Rowing Team
R. Leet/P. Ramsey
 
    Navesink River Rowing
A. Sorensen/C. Gross
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
D. Hunt/S. Schaffran
 
    Composite: Favorite, Hamburger und Germania
K. Jancke/K. Ramming
 
    Vashon Island Rowing Club
C. Magnuson/M. Ripley
 
    Pettipaug YC Rowing
P. Falk/J. Swift
 
    College Club Seattle
R. Colven/M. Biery
 
    Connecticut Boat Club
J. Sweitzer/J. Fogarty/
 
    Composite: Louisville Rowing, Upper Valley Rowing
C. Ruml/D. Ruml
 
    Chinook Performance Racing
M. Nash/R. Reichart
 
    Potomac Boat Club
F. Slakey/G. van der Vink
 
    Composite: Tideway Scullers, Partez
C. Mallon/N. Ishizuka
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
P. Donohue/D. Lynch
 
    Virginia Boat Club
O. Barth/S. Chilmaid
 
    Composite: Cambridge, Thames
B. Crawford/M. Guy
 
    Vesper Boat Club
D. Kremer/M. Kremer
 
    società canottieri firenze
S. Santi/G. Tarchi
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
B. Schneider/T. Carmody
 
12 11:40 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
13 11:50 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
34
14 12:07 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
22
15 12:19 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
36
16 12:31 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
13
17 12:41 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
30
18 12:59 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
19 1:18 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
43
20 1:37 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
21 1:57 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
53
22 2:23 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
    Harvard University Crew (A)
R. Rasmussen/B. Strathmore/J. Clarke/C. Dickinson/J. Johnson/M. Mezger/N. Plaut/J. Luby/G. Cozens (Cox)
 
    Northeastern University (A)
C. Tzekov/J. Newton/C. Purcell/R. Houghton/B. Phillips/B. McCarthy/D. Tento/D. Papes/M. Sweeden (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
K. Blackburn/T. Kennedy/L. Carter/A. Marsh/D. Fox/Z. Burkhart/G. Eberst/T. Thun/S. Dooling (Cox)
 
    Brown University Men's Crew (A)
J. Dow/D. Norris/R. Patton/H. Hollingsworth/G. Vannewkirk/J. Norton/B. Kingrey/M. Hoite/L. Li (Cox)
 
    Riverside Boat Club (M)
C. Wu/J. Dwyer/K. Meador/B. Stoner/M. Kapp/J. Leech/E. Meisler/G. Calloway/S. Ivey (Cox)/
 
    Dartmouth College Rowing (A)
M. Levinson/L. Keane/L. Hudspeth/W. Sanford/L. Davidson/G. Arvidsson/M. Sevastopoulo/J. Hajjar/E. Cooper (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Barpoulis/M. Kummer/S. Allin/T. Morrison/M. Cunningham/D. Watson/C. Barker/P. Clements/J. Kim (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
T. Ferme/A. Dellechiaie/M. Sullivan/W. Boudreau/J. Schofield/E. Arhold/J. Heart/C. Benavent/C. Jacobs (Cox)
 
    U.S. Naval Academy Men's Crew (A)
E. Camp/A. Hanko/A. Gould/N. Payne/J. Heropoulos/Z. Scholz/D. Russell/C. Robertson/E. Odom (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
V. Olsen/N. Burhance/E. Dobrushkin/I. Walker/B. Stevens/M. Yuan/F. Johnson/T. Huffman/A. Kennedy-Yoon (Cox)
 
    Harvard University Crew (C)
A. Kenny/N. Laurberg/J. Richards/A. Green/C. McLeod/A. Haimovici/E. Patterson/M. Neumann/J. ZHONG (Cox)
 
    U.S. Naval Academy Men's Crew (B)
C. Jackson/M. Shirey/T. Freidenrich/C. Tarrant/M. Pentaleri/K. Schwarzkopf/D. Bennett/B. Capannari/B. Kauffman (Cox)
 
    College of the Holy Cross (A)
P. Curley/T. McGrail/L. McGuire/C. McCormack/M. Chandler/N. Taubkin/D. Gesang/C. Hanc/J. Siangco (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
M. Farmer/G. Mckallagat/B. Parsons/R. Barker/P. Thalheim/S. Laird/A. Amico/A. Taaffe/A. Goel (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Scaduto/N. Kielt/B. Lawhon/J. Ludders/J. Green/S. Rupp/C. Mangan/J. Farrington/T. Ivancic (Cox)
 
    Brown University Men's Crew (B)
N. Manrique/c. rossi/B. Mundelius/A. Rose/M. Nash/A. Berghella/B. Hasegawa/B. Giampetroni/A. Semjen (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
G. Hall/B. Savidge/D. Schell/P. Riley/B. Rossignol/J. O'Neill/G. Bowling/R. Applin/C. Tanega (Cox)
 
    Massachusetts Institute of Technology (A)
A. Cummings/C. Krikorian/J. Gordon/A. Haeffner/B. Haeffner/K. Maier/W. Robinson/W. de Rubertis/A. Meredith (Cox)
 
    Boston College (A)
G. Cunningham/E. Bolling/A. Bailey/A. Chansky/L. Brenninkmeijer/M. Poindexter/J. McMahon/K. Maldjian/C. Secor (Cox)
 
    Friends of Georgetown Rowing (A)
C. Mahaney/J. Guppy/C. Smith/c. Mathieu/P. Wrenn/J. Leveroni/S. Dotto/M. Mcgrath/K. Francolini (Cox)
 
    Davenport Rowing Club (A)
J. Nolan/R. Yeager/J. Donaher/C. Coletta/K. Song/V. Lupardi/A. Nowicki/P. Iori/S. Anderson (Cox)
 
    Miami University Rowing Club (A)
M. Dunn/R. Driscoll/Z. thornton/W. Stewart/D. Woon/S. Boggess/A. Jimenez/S. Stewart/S. West (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/P. Falto/C. Perry/A. Blakeslee/B. Fisher/N. Swinton/J. McGuirk/A. Fish/S. Jerome (Cox)
 
    A.S.R. Nereus (A)
K. den Herik/H. Schut/T. Plusjé/J. Walchenbach/N. Euser/F. der Krogt/D. van der Linden/D. Oostendorp/T. Fijen (Cox)
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A)
A. Leigh/C. Bayliss/M. Williams/M. Wyatt/W. White/J. Reini/G. Lanser/R. Paz Abromson/K. Vatave (Cox)/
 
    Fordham University (A)
K. Tyrrell/A. Pollini/H. Tsavaris/O. Hickey/J. Delara/S. Altier/N. Chwalkowski/G. Makris/H. Kurihara (Cox)
 
    Ruder-Club Favorite Hammonia (A)
L. Schießwohl/J. Korth/M. Hesselmann/J. Roeckendorf/T. Folgmann/C. Lentz/F. Rosenke/J. Matthies/J. Schulz (Cox)
 
    University of Massachusetts Crew (A)
J. Wenzel/J. Hall/G. MELTZER/J. Calkins/A. Hofmann/C. SPERRY/M. Plummer/A. Desrochers/Y. Akkeh (Cox)
 
    University Barge Club (A)
N. Mcpeak/J. Pardoe/J. Lipiros/L. Smith/K. Kennedy/E. Hammond/J. Abele/J. McLaughlin/A. Kelly (Cox)
 
    Harvard Business School Boat Club (A)
T. Peterson/C. Schroeder/A. Faulkner/N. Reeve/N. Stahl/N. Kernick/d. ibekwe/N. Serna/E. Sillari (Cox)
 
    California Rowing Club (A)
W. Fistek/D. Hooper Goetinck/G. Coultrup/D. Begley/J. Metague/L. Thomas/A. Delgreco/S. Kasas/C. Hummel (Cox)
 
    MIT Rowing Club (A)
S. Walsh/A. Cunningham/J. Weinberg/N. Meijers/J. Higgins/P. Luedi/T. Funnell/J. Michon/S. Law (Cox)
 
    Bucknell University (A)
C. Daugherty/J. Koenigsberg/R. Wang/R. Galli/L. Gibbons/N. Bermeo/P. Thompson/L. Oakley/C. Moye-Linehan (Cox)
 
    K.A.R.&Z.V.De Hoop (A)
C. Coenders/A. Steenbeek/R. Lubbers/J. Hout/A. Sinkeler/M. Munneke/M. Tromp/S. Alberga/R. Soetekouw (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
A. Broucek/M. Brooks/D. Savrasov/A. O'Sullivan/A. Faulds/P. Buchanan/D. Woodward/G. Hernandez/L. Woodward (Cox)/
 
    WPI Crew (A)
N. Carabillo/M. Reardon/D. Bovich/Z. Estrella/J. Vorosmarti/J. Leonard/D. Muse/A. Johnston/A. MORRISON (Cox)/
 
23 2:37 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
40
24 2:55 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
27
25 3:07 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
21
26 3:25 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:37 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
28 3:51 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 4:00 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
20
30a 4:11 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
30b M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
31a 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
31b W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
32a 4:45 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
32b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 22, 2017
33a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
33b TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
34a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
37
34b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
35a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
35b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
36 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:29 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
34
37 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
31
38 10:06 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCPC2X 10:40 AM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
48
40 11:16 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
41 11:36 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
86
DCM4X 12:11 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
38
42 12:27 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
32
43 12:45 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44a 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
    USRowing Training Center - Princeton (A)
P. Eble/A. Reed/J. Vanderstoep/D. Aghai/J. Venonsky (Cox)
 
    University of California-Berkeley (A)
A. Wallis/M. Pawlowski/G. Finlayson/J. Riley/B. Cataldo (Cox)
 
    Oregon State University Crew (A)
N. Koetje/B. Call/R. Pjajka/G. Miller/B. Garrison (Cox)
 
    Princeton University (A)
D. Babikian/J. Killeen/J. Lord/S. Benzecry/C. Sola (Cox)/
 
    George Washington University (A)
B. Delaney/J. Nothnagel/H. Tribe/R. Hobert/J. Hagler (Cox)
 
    Northeastern University (A)
L. Carlson/A. Maglio/P. Susak/T. Lawton/T. Fish (Cox)
 
    University of Wisconsin (A)
J. Wenner/T. Walker/T. Glennon/E. Miller/A. Condor (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
D. Glover/A. Morley/P. Quinton/A. Dempsey/N. Yan (Cox)
 
    Ruder-Club Favorite Hammonia (A)
S. Wiehe/J. Harder/N. Vorberg/A. von Schwerdtner/J. Peters (Cox)
 
    K.A.R.&Z.V.De Hoop (A)
M. Kleine Punte/M. Kamphuis/F. Verschoor/D. Noordhuis/L. van Tilburg (Cox)
 
    Stanford University Men's Crew (A)
B. Scherpbier/J. COFFEY/W. Spencer/J. Spencer/S. Taylor (Cox)
 
    RowLA (A)
M. Miller/A. Karwoski/G. Ochal/C. Cole/S. Ojserkis (Cox)
 
    Motley Rowing Club (A)
S. Zehnder/M. Stridde/A. Thurston/K. Stevenson/D. Gilbert (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
C. Heath/J. Mallen/N. Dawe/B. Wettach/P. Bose (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
K. Zimmermann/L. Madill/J. Thomas/A. Oldham/K. Akitt (Cox)
 
    Georgetown University (A)
V. Zhu/R. Warming/C. Borgogni/J. O'Brien/P. Moore (Cox)
 
    Boston University Men's Crew (A)
P. Raillon/N. Robertson/J. Barker/S. Klose/J. Goucher (Cox)
 
    Cornell University (A)
 
    New York Athletic Club (A)
D. Curtis/N. Teachey/C. Corwen/V. Celaj/M. Choi (Cox)/
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
A. Tompkins/L. Tompkins/J. Schofer/G. Wolf/A. Waitkins (Cox)
 
44b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
45a 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
16
45b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
46a 1:48 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
46b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
47 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
48a 2:22 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
36
48b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
49 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
26
50 2:53 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
41
51 3:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCMX2X 3:29 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
45
DCMX8 3:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
40
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change