53rd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 21, 2017
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
51
3 8:40 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 9:06 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
52
5 9:26 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
38
6 9:50 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
57
7 10:11 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
36
8 10:29 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
45
9 10:47 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
46
10 11:11 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
17
11 11:20 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
49
12 11:40 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
13 11:50 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
34
14 12:07 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
22
15 12:19 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
36
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    Koven Training Center
J. Koven
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins
 
    Cambridge Boat Club
G. Myhr
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    Whitemarsh Boat Club
K. Wobeser
 
    Vesper Boat Club
G. Kaplan/
 
    Unaffiliated (LAT)
A. Zosuls
 
    Beat Cancer Boat Club
M. Sivigny
 
    Capital Rowing Club
S. NEUMANN
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Cambridge Boat Club
W. Castle
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Union Boat Club
S. Glick
 
    Harvard Sculling Club
P. Cannistraro
 
    S&M Rowing
M. Brown
 
    Pettipaug YC Rowing
D. Kelley
 
    Capital Rowing Club
R. Best
 
    Union Boat Club
A. Adam
 
    Maine Rowing Association
M. Skacel
 
    Unaffiliated (USA)
G. Lennon
 
    Hanlan Boat Club
D. Fisman
 
    Union Boat Club
W. Rowe
 
    Green Mountain Rowing Club
E. Breiland
 
    Cambridge Boat Club
T. Runeman
 
    Merrimac River Rowing Association
G. Amantini
 
    Pioneer Valley Riverfront Club
J. Moss
 
    Headington School Oxford Boat Club
R. Demaine
 
    Green Mountain Rowing Club
D. Connelly
 
    Dolphin Club
T. Loughlin
 
    Cambridge Boat Club
K. Itrato
 
    Pocock Rowing Center
D. Deschenes
 
    Riverside Boat Club
C. Harrigan
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
M. Van Der Heide
 
16 12:31 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
13
17 12:41 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
30
18 12:59 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
19 1:18 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
43
20 1:37 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
21 1:57 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
53
22 2:23 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:37 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
40
24 2:55 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
27
25 3:07 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
21
26 3:25 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:37 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
28 3:51 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 4:00 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
20
30a 4:11 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
30b M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
31a 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
31b W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
32a 4:45 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
32b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 22, 2017
33a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
33b TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
34a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
37
34b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
35a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
35b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
36 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/M. Frizzell/T. Trovato/A. Mico/A. Christensen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. ten Cate/E. Shorrock/H. Delaney/I. Mezei/E. Schumer (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Parker/C. Stipe/A. Czajkowski/K. Bolitho/J. Ramsey (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
L. Miles/A. Sutherland/A. Jones/O. Bay/M. Kim (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
C. Cross/C. Bunuan/E. Carman/A. Sigfstead/P. McNamara-Pittler (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
E. Smith/A. Shlimak/K. Fay/K. Liu/S. Inanoglu (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Knifton/D. Devlyn/J. Grim/E. Rowe/I. Sura (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Maxson/J. Flohr/D. HOEKSTRA/B. Campbell/G. Rullo (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
A. Tappe/E. Strambi/S. Hope/M. Buxton/E. Goldberg (Cox)/
 
    The Winsor School (A)
A. Holland/L. Cabot/A. De Vito/C. Perry/J. Sclar (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
S. Cesare/A. Escudero/S. Kaufman/T. Delaney/E. SMYERS (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
E. Dabney/K. Turk/C. Thibault/S. Gilroy/M. Lundberg (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
E. Klysen/E. Loehrer/I. Balder/M. Robinson/J. Lippincott (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Cuneo/C. Griskowitz/M. Preller/M. Lahr/S. Shea (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Drennan/I. Frolick/M. Orlando-Jepsen/J. Connell/B. Kew (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    RowAmerica Rye (A)
H. Schaenman/K. Morrissy/A. GIANNETTI/E. Tonkel/I. Aronin (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Martin/M. Cote/E. Smicka/R. Smith/V. Van Ingen (Cox)/
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
J. Robertson/E. Yager/T. Khatau/S. Nieman/S. Kim (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
S. Jackson MacManus/J. Rosenthal/E. Andrew/E. Simonsen/Z. Tekeian (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
E. Collier-Hezel/M. Polechetti/H. Prince/L. Evans/R. Patel (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
S. Vorperian/A. Gaard/K. Moeser/T. lofgren/L. Stewart (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
E. Cagliostro/K. Thomas/C. McGee/N. Bregman/C. Gomes (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
M. Asher/E. Ratliffe/A. Heia/C. Lundberg/L. Grim (Cox)/
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
A. Kenney/K. McNulty/M. Roche/C. Stehn/K. Reynolds (Cox)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
K. McKinley/E. Grimshaw/J. McKenna/O. Friend/V. Glynn (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
M. Lee/H. Joyce/L. Bomberg/K. Westover/V. del Real (Cox)/
 
    Milton High School Crew (A)
L. Cormack/A. Kelly/F. Collins/M. Joiner/O. Shapiro (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
L. Nicolai/E. Puckett/S. Dodds/V. Spiegelthal/S. Keating (Cox)/
 
    Choate Rosemary Hall (A)
e. wilson/C. Pagnozzi-Schwam/A. Sekhon/S. Bocek/E. Hummel (Cox)
 
    Avon High School (A)
E. Boswell/K. Bucci/L. Raines/M. Boswell/P. Finch (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
M. Lyons/K. Miller/A. Crewe/D. Apostolou/A. Miller (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
A. Baccile/I. Begley/S. Romberger/K. Ernst/C. Mattioli (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
M. Barbosa/K. Edwardson/K. Muccia/E. Butler/A. Thompson (Cox)
 
    Havergal College (A)
A. Neilas/G. Smith/K. Ross/E. Fletcher/G. Rao (Cox)/
 
    St. Mark's School (A)
K. Normandin/L. King/C. McGinnis/C. O'Brien/S. Haugen (Cox)/
 
    Kent School Boat Club (A)
H. Uliasz/T. Aronson/J. Dinapoli/p. Lane/J. story (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
C. Young/G. Welp/A. Deljanin/L. Carroll/E. Mazzola (Cox)/
 
    Boston Latin School Crew (A)
I. Aikens/L. Wu/C. Guichard/M. O'Byrne/R. Feininger (Cox)
 
    Emma Willard School (A)
M. McNary/C. Kershaw/G. Mitzen/E. Lindberg/Z. O'Bryon (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
M. Potter/C. Ryan-Embry/O. Petersen/O. Okeremi/E. Hogan (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Thomson/C. Jones/T. Infante/r. mills/C. Murphy (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
J. Trull/R. O'Connor/C. Kinghorn/A. Poole/S. Janower (Cox)/
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
J. Smith/J. Barker/G. Douglas/E. Waldron/I. Rooney (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
J. Chandler/E. Popkov/J. Roudebush/A. Kelly/M. Shrivastava (Cox)
 
    Port Rowing (A)
B. Lipset/Z. Cotronis/L. Maroney/A. Bluni/S. Philipson (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Carter/E. Schneider/G. Powell/E. Fremont-Smith/V. Tardugno (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
A. McDermott/L. Poehlmann/E. Dolcini/H. Charlton/S. Falls (Cox)
 
    The Winsor School (B)
M. Kussman/D. Piou/B. Tam/M. Chen/A. Kothari (Cox)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
k. bergstrom/G. Bagdonas/H. Howard/C. Nevin/E. Facey (Cox)/
 
    Manchester Rowing Alliance (A)
M. Lee/A. Baker/H. Ricker/A. Valledor/L. Carlson (Cox)/
 
    Walter Johnson Crew Club Inc (A)
G. Mann/K. Owens/J. Rose/A. Hoffman/B. Olivares (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Koelsch/S. Kolb/A. Fisher/E. Weiss/A. Backal (Cox)
 
    Berkshire School (A)
D. Thompson/E. Rowland/C. Appleyard/C. Kittredge/T. Haskel (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
C. Gervais/E. Gossman/A. Surette/H. Bronson/E. Calnan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Vorbach/L. Yu/B. McIver/G. Sperber/C. Gilman (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
L. Marcouillier/C. Frost/E. Place/E. Nolan/M. DeCesare (Cox)
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
d. Forbes/H. Moody/R. Fernandez/H. Taylor/S. Thornton (Cox)
 
    George Watson's College Boat Club (A)
K. Hall/S. Orr/S. Cameron/E. Dickerson/L. Sandland (Cox)/
 
    Arlington Belmont Crew (A)
H. Croteau/C. Wilson/N. McElhoe/L. Bell/O. Green (Cox)
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
A. Bradus/S. Ranker/M. Chakrabarti/T. Kasyanchuk/C. Baxter (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
D. Harrington/T. Brewington/K. Liu/N. Carr/S. Khanna (Cox)
 
    Souhegan Crew Club (A)
A. Schulte/H. Parrott/H. Kershaw/O. Freud/H. Rawitscher (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
H. Kerber/L. Humphrey/L. Nash/L. Colby/L. Mitchell (Cox)
 
    Osprey Rowing Club (A)
E. Yanusas/M. Moynihan/A. Sauvigne/G. McCall/S. Taboada (Cox)
 
    Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A)
D. Manzano/D. Moore/M. Gaudet/O. Oudkirk/J. Thomas (Cox)/
 
    Unionville High School (A)
B. Horine/c. Hutter/E. WORTH/M. Welsch/I. Robb (Cox)/
 
    Glastonbury High School Crew (A)
F. Caces/K. Robinson/M. Kehoe/M. DuBaldo/M. Cyr (Cox)
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
G. Rett/K. Horan/M. Brooks/L. Mayen/O. Duncan (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Carleo/L. Salem/S. Downie/A. Moore/K. Rivera Cotto (Cox)/
 
    Greenwich Academy (A)
H. Ferguson/M. Kilgallon/I. Stemerman/b. lange/E. Osman (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
E. Cornelius/K. Ryan/A. Stewart/E. Carey/C. Mergy (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
M. Bailey/F. Galazzi/E. Miller/K. Elliott-Grunes/M. Poepsel (Cox)
 
    Shaker Heights High School Crew (A)
O. Whittier/J. Cahn/N. Miklos/G. Fortin/C. Lewis (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
J. Burghardt/J. Gaughan/K. Hagerty/A. Patel/J. Levine (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
R. Vaules/M. Pasquarette/F. HERRON/E. Ekholm/M. Marshall (Cox)
 
    Orange County Rowing Association (A)
J. Forbes/S. Seliquini/E. Trieste/M. Tice/J. Roy (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
S. Ernst/A. Merten/J. Cochran/K. Beiler/S. Chan (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Hilal/M. Palastra/J. Zachman/s. lorenzini/I. Fisher (Cox)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
E. Marks/M. Hilt/J. Pack/K. Pataky/M. Black (Cox)/
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
C. Adams/M. French/G. bradley/G. Weeks/J. Roach (Cox)
 
    Rockford Crew (A)
E. Loveless/L. Cisco/T. Cass/H. powers/M. Gannon (Cox)/
 
    Dublin School Crew (A)
Z. Hewitt/F. Lewis/L. Ryder/I. Von Mertens/L. Coffin (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
S. Kelley/R. Kelley/E. Elliott/T. Erickson/G. Basil (Cox)
 
DCW4X 9:29 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
34
37 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
31
    Don Rowing Club (A)
K. Breen/M. Meschkuleit/B. Hill/A. Foksa/G. Greenwood (Cox)/
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
T. Bryan/B. Munro/B. Connors/O. Merolle/C. Pustay (Cox)
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
R. Grainger/H. Dunmore/C. Mahony/L. Greig-Connor/E. Townhill (Cox)
 
    Redwood Scullers/Stanford Rowing Center (A)
E. Bonham/K. Tonsfeldt/L. Carlson/T. Lee/C. Duan (Cox)
 
    RowLA (A)
I. Schumaker/J. Yeo/M. Welch/R. Wilson/A. Castillo (Cox)/
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
T. Khurana/N. Kreusch/O. VanderWaal/J. Grady/G. Kellogg (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
Z. Brown/G. McDaniel/A. Hinton/C. Davis/A. Wilson (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
N. O'Sullivan/c. williams/K. Giglio/E. Karageorgiou/A. Russo (Cox)
 
    Groton School (A)
N. Pierce/S. Conroy/R. Lovell-Smith/L. McDermott/o. potter (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
Z. Koechling/K. Williams/S. Orlov/M. George/C. Nolan (Cox)
 
    Ridley College (A)
E. Broski/B. Prince/a. cook/E. Sabine/G. Tylee (Cox)
 
    Putney High School Boat Club (A)
H. Saunders/L. Thomas/J. Gonzalez/E. Mitchell/L. Woodhouse (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Lipsett/E. McDonald/M. Lipsett/A. McDonald/C. Halston (Cox)
 
    Kai Tak Youth Rowing Community Limited (A)
L. chan/K. Ho/H. Wan/G. Chan/H. Leung (Cox)
 
    Rondout Rowing Club, Inc. (A)
R. Beisswenger/A. Sullivan/A. Dailey/H. Niemi/C. Irizarry (Cox)
 
    Argonaut Rowing Club (A)
A. Freeman/A. Filan/A. Tintor/J. Blunt/E. Balke (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
P. Pucel/B. Galloway/E. Imrie/L. Conway/I. Fox (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
m. moses/R. Milewski/H. White/E. Greenlee/A. Ryan (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
A. Wrenn-Walz/B. Corcoran/C. Panfil/C. Kiyonaga/M. Pandey (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
V. Zdrazil/A. Giongo/H. Savastano/M. Jones/T. Taylor (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
C. Tanasijevich/A. Osborne/A. Shannon/A. Hoover/L. Lefter (Cox)
 
    Seattle Preparatory School (A)
A. Tuminello/E. Conaty/C. Todd/A. MARGARITIS/M. Cerceo (Cox)/
 
    Newport Rowing Club (A)
A. Hallinan/S. Kust/A. Goodwin/M. Maier/S. Manno (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
E. Dockray/T. Arsenault/A. Lavecchia/H. Fitzpatrick/A. Bland (Cox)
 
    Alumni of Phillips Academy (A)
S. Brown/L. Brady/E. Scheer/I. Mikheev/E. Eldracher (Cox)
 
    Miami International RowHouse (A)
G. Ouellette/S. Zanzuri/B. Kerr/I. Pinilla/N. Han (Cox)
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
S. Pancoe/E. Cheung/K. Maguire/I. Ortega/M. Esberg (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
R. Chavali/F. Abad-Neagu/J. Lasek/T. Ellis/S. Harper (Cox)/
 
    Greenwich Academy (A)
A. mozingo/S. Hyde/J. Watson/M. van Biesen/L. Brooks (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Lanatta/s. yphantides/C. Rogers-Schmidt/P. Hardy/M. Rott (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
O. Vavasour/L. Meidenbauer/E. Swenson/K. Grabowski/L. Mastrianni (Cox)
 
38 10:06 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. McGinley/C. Esse/B. Pushner/S. Kend/N. Amlicke/P. Cuthbertson/J. McGuire/C. Everett/I. Grosgogeat (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
A. Goldman/H. Willner/H. Salvas/S. Noble/R. Chaver/A. Shunk/L. Gebbie/M. Gagnon/W. Zec (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
A. Pyne/L. Koven/I. Wilkowski/D. DeVore/C. Boylan/N. Neitzell/S. de la sierra/E. Talgo/E. Leites (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. Martin/Z. HasBrouck/S. Haley/M. Dodd/A. Matrassi/O. Dolan/M. Smith/M. Rascoe/S. Klotz (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
K. Miles/M. Yates/A. Alessandria/B. O'Kelly/L. Mei/A. Elmgren/S. Coufal/c. Birdsall/C. Ricksen (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
C. McNamara-Smith/S. Dixon/L. Aronson/I. Little/M. Cameron/S. Wolfson/K. Henricksen/A. Garrison/A. Galbraith (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/A. Fall/A. Brenner/H. Ondak/S. Ferguson/H. Holmes/A. Wilson/A. Serven/C. Mulligan (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
c. melgard/L. Feinerman/J. Olson/J. Rudolph/E. Lewis/l. duffy/E. Axelrod/R. Chiao/N. Pofcher (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
M. Drandell/l. rosen/H. Harris/J. Duckworth/S. Kuehler/I. Kaplan/M. Abraham/M. Cookson/L. Liebes (Cox)/
 
    Connecticut Boat Club (A)
H. Jacobson/E. Petreski/C. Garrett/O. Luther/K. Kern/E. Urdang/J. Abbruzzese/J. Macrae/C. Challe (Cox)
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
F. Curtis/L. Pullinger/M. Wuethrich/M. Burn/H. Hornby/A. Lockhart/A. Van Onselen/C. Barker/A. Perkins (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
T. Miller/C. Ewing/H. Bauer/I. Lysaker/C. Widzgowski/S. Longawa/N. Ferrero/M. Olson/H. Diaz (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Niva/S. Closser/E. Aronson/B. Parker/E. Adamson/K. Wild/M. Barkenbush/S. Hansen/L. Preston (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
C. Kwapinski/E. Braun/S. Lamb/A. Levine/C. Hecht/T. Gregitis/E. Welch/P. DeVlieger/C. Wendel (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
E. Varney/L. Caton/S. Larkin/M. Trost/G. Lebo/E. Hollins/S. Sperduto/G. DeNunzio/A. Neville (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
T. Kuligowski/A. Gromek/Z. McMahon/M. Miller/N. Michelsen/C. Field/K. Rupinen/L. Jiron/S. Margolin (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
K. Healy/K. Edling/C. Timoney/B. Pelletier/C. Antonacio/G. Natale/G. Hunt/M. Sandquist/M. Walsh (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
H. Prindle/M. Rodriguez/A. Ray/A. Orriols/V. Audisio/B. Rodriguez/C. Perdomo Silva/M. Sanchez/A. Delgado (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
O. DeNiro/E. Kennedy/J. Braz/A. Szabo/J. Frisch/C. Shaw/B. Newcomb/C. Strates/L. King (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Baker/M. Densel/A. Springsteel/M. Hedeman/A. Sukharevsky/J. Kohl/B. Best/M. Pini/M. Barnard (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
C. Lane/G. Vannatta/S. Pierson/G. Asch/A. Henkle/G. Fluharty/R. Saez Knapp/B. Markel/P. St. John (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
B. Smeulders/A. Bryson/E. McCamant/K. Thomas/S. Dotson/J. Erb/C. Cunningham/(. Goggin/C. DeLaney (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
B. Carpenter/R. Lynch/C. O'Brien/K. Curry/J. Lewis/Z. Bishop/F. Hopperton/B. Lee/K. Hadley (Cox)
 
    TBC Racing (A)
T. Hicks/H. Yazdani/A. Fisher/L. Till/F. Cronin/F. Keto/A. Parizek/C. Gump/S. Dunn (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
O. Lawson/A. Smith/M. Mastrorilli/S. Cook/H. Belli/G. Nickas/M. Thomas/B. Watzke/R. Miller (Cox)/
 
    Arlington Belmont Crew (A)
L. Metelmann/A. Assimakopoulos/K. Houston/S. Roberts/L. Sama/J. Cha/A. O'Brien/L. Curtis/E. Steinitz (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
L. Bench/A. Drysdale/L. Nuccitelli/J. Veerman/E. Leavens/R. Della Valle/M. Lachnit/M. Camplin/S. Lam (Cox)/
 
    Niskayuna Rowing (A)
M. Rogers/T. Wadsworth/E. Miller/H. Bachert/G. Smith/H. Meade/E. Meade/K. Ellis/L. Bennett (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
N. Ashton/C. Crowell/S. Delaney/A. Wood/E. Coolidge/J. Ashton/A. Cusumano/E. Stinton/R. Pierce (Cox)/
 
    Montclair High School (A)
M. Pitera/R. Cahill/B. Kaz/I. Wastler/D. Schlemmer/E. Mihalis/K. Troeller/M. Pradieu/C. Rosenberg (Cox)
 
    Nardin Academy Crew (A)
E. belter/K. Bauer/L. Dietrich/J. Anthony/J. Stoll/C. Dwyer/E. Huber/K. ONeill/L. Rath (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
M. Moreland/I. Doricko/C. Naughton/E. McNamara-Pittler/J. Boyd/M. Hernandez/G. Cahalane/C. Sigmund/N. Lee (Cox)
 
    B-CC High School /Crew Boosters (A)
J. SUOMELA/T. Adler/C. Palmer/J. Murray/G. Sonneveldt/S. Sergi/J. Adler/D. Rockman/G. Wagner (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
L. Kadosh/c. bell/B. Sullivan/A. Meszoely/K. Svingen/I. Dudley/E. Baumgartner/A. Blake/T. Senthilnathan (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
S. Craver/J. Berdzik/P. Mishkin/M. Linsley/J. Armetta/E. Dobbs/C. Couillens/E. Enthoven/M. Peel (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Teranes/M. Graham/B. Bernard/O. Oestreich/A. Rollins/E. Troost/A. Gleason/J. Peters/K. Nemeh (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
G. Taylor/P. Benfer/G. Moody/S. Capello/G. Anderson/E. Dweck/B. Bolen/M. Macy/G. Goodell (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Patterson/J. Cook/G. Fargnoli/K. Maietta/I. Gitten/J. Cook/C. Hurney/N. Joshi/L. Sundberg (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
J. Boyer/R. Saalman/C. Powell/M. Messinger/A. Holman/A. Dean/Y. Lee/E. Moehring/A. Mitiska (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Notarfrancesco/B. Schwab/H. Delaney/A. Straight/J. O'Brien/S. Ronca/M. Sachs/C. Notarfrancesco/H. Heisler (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
M. Casner/V. Cooke/M. Kirwin/K. Keating/I. Kang/E. Reese/A. Keren/D. Shuttleworth/E. Cahill (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
C. Grubb/A. Trainer/J. Volcheck/E. Hochheiser/J. Casey/K. Petronick/E. Gramley/G. Kindelberger/M. Cahall (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
M. Cincotta/G. Berrien/A. Sutrick/N. Byrne/D. Holbrook/M. Crawley/Z. Tiffin/S. Broomfield/J. Campbell (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Coleman/P. Perchinsky/H. Hoelzer/T. Wertin/M. Dawson/S. Jacobsen/J. Barrett/K. Dubinski/C. Speciale (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
Z. Chakos/J. Palaeologus/M. Gold/A. Amarantos/N. Moala-Liavaa/A. Benson/I. Moreno/M. Kunde/A. Iliria (Cox)/
 
    East Bay Rowing, Inc (A)
A. McGee/E. Hutchings/L. McMillan/E. Scheibl/A. Wilhelm/A. AINSWORTH/G. Inman/E. Swintak/G. McDermott (Cox)/
 
    City Island Rowing (A)
B. TERKUILE/J. Hall/A. Kehm/R. Richter/E. Buccheri/S. Pinzon/A. McNamara/G. Bussey/N. Kagan (Cox)
 
    Norwich High School Rowing Club (A)
C. Crawford/Z. Dodds/E. Higgs-Sharrock/I. Walton/R. Sibley/M. Pinching/K. Shearer/E. Hewett/A. Shorrock (Cox)/
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
E. Molins/J. Bigus/M. Ball/E. Funck/M. Quackenbush/K. Schumacher/H. FLANAGAN/M. McDermott/J. Harris (Cox)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
B. Habbas-Nimer/E. Hammond/S. Ring/M. Johns/S. Tice/N. van der Velde/T. McKelvey/A. Foreman/I. Luckey (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Stoff/S. Whittaker/M. Ferrer/I. Leonard/W. Kingsley/H. Brittain/i. zanen/D. Hoffstaetter/I. Gephart (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
H. Johns/M. Cofer/S. Kelly/L. O'Connor/C. Carmody/J. Weldon/L. Walt/G. Coogan/S. Carellas (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
S. Maxwell/G. White/Z. Flanzer/A. Bull/F. Carrez/V. Bulpin/A. Pope/A. Kong/R. Shrives (Cox)/
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
M. Miraglia/I. Meyerhoff/A. ARIAS/I. Rogers/E. deAlessandrini/O. Andrews/A. Knollmeyer/D. Tocco/J. Collins (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Valero/C. Carlander/G. Potter/M. Montgomery/D. Mulligan/S. Thoden/A. Long/C. Lossing-Cann/E. Strelitz-Block (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
P. Knudsen/L. Hoidn/N. Huget/A. McCale/A. Harlan/I. Lee/E. Rohloff/C. Rinkle/S. Hoidn (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
M. Comstock/M. Smith/C. Soltz/G. Filor/A. McIntyre/T. Caminiti/J. Reynolds/H. Weingartner/M. Takegami (Cox)/
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
F. Ingersoll/C. Peris/C. Kean/H. Tolba/J. Zatsiorsky/J. Miksis/L. Wells/E. Brann/M. Campbell (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
A. Lee/L. Pinciaro/J. Hillyard/c. baker/L. Erickson/K. Young/A. Lackey/I. Kron/M. McCall (Cox)
 
    Putney High School Boat Club (A)
A. Butterworth/J. Moore/L. miles/J. Gonzalez/M. Gradidge/I. Bantick/A. James/T. Head/E. Mitchell (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Goertz/E. Segato/S. Stephenson/L. de Groot/M. Hingston/M. McLennan/M. McIntosh/Y. Savas/R. Pisek (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
S. Choat/C. Evans/E. Morales/A. Williams/C. Eby/M. Mitchell/N. GILL/M. Smith/K. Schwartzhoff (Cox)
 
    Concord High School (A)
H. Kennedy/J. Weeks/K. Wagner/H. Walsh/M. Smithson/S. Panek/A. Umbrecht/A. Jupiter/E. Rawheiser (Cox)
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
K. Anderson/T. Pereira/S. Fletcher/N. Loram/A. Haggarty/A. Didier/T. Wilhelm/E. McGill/H. Alexander (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
Y. LIM/G. Briggs/S. Key/M. Orr/C. Campbell/C. Barrett/M. Haddock/T. SHI/M. Koh (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
J. Friedberg/A. King/K. Northrup/S. Bassett-Arena/N. Marx/H. Raish/T. Martinez/R. Foley/L. Poland (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
M. Durfee/S. Weich/N. Bangura/M. Moody/C. Wigglesworth/A. Hansen/E. Majersik/R. Staudenraus/S. Radifera (Cox)/
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
C. Coy/M. CARNEY/K. Zink/E. Schoen/M. McDonald/B. hanratty/K. Mariano/J. Schmidt/V. Partlow (Cox)
 
    Branksome Hall (A)
H. Aston-Waldoch/R. Quinn/R. Butterworth/S. Kent/T. Kinnear/F. Johnson/F. O'Neill/V. Langhorne/C. Waldie (Cox)/
 
    Archbishop Carroll High School (A)
A. O'Brien/M. Maguire/M. Dupnock/M. Archbold/E. Molloy/G. Neeld/M. Beale/C. Demola/I. Pimentel (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
P. Burbine/L. Turner/L. Nelson/E. Ames/B. Brysacz/A. Ensley/M. Stafford/G. Rowlands/G. Murdock (Cox)/
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Rowling/H. Maskery/R. McDonnell/L. Leimkuhler/L. Mersky/H. Roche/I. DeKluyver/G. Miller/J. Hoff (Cox)
 
    Ottawa Rowing Club (A)
M. Hemphill/R. O'Brien/A. Butler/A. Heroux/E. Toma/L. Papillon/A. Saranchuk/M. Mihorean/Y. Frojmovic (Cox)/
 
    Montclair High School (B)
M. Barnett/E. Kaloudis/K. Mihalis/E. Goel/H. Nintzel/K. King/K. Adleman/D. Task/C. Stanton (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
E. Kim/R. Corcoran/E. Kiley/M. Kenlon/G. Dreyer/M. Moreira/a. panzone/V. Papadakos/A. Kim (Cox)
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
P. Carrasco/G. Schmidt/A. Reay/C. Brigl/C. Guillemin/C. Terranova/C. Janes/E. Wallace/I. Shah (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
R. Shyne/H. Walklett/M. Means/E. Mordaunt/S. Speck/A. Criss/M. Arnold/J. Snyder/S. VanAuken (Cox)/
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
B. Curran/S. Glinski/O. Evans/M. Schuettler/E. Longsjo/C. Hanley/T. Curran/E. WINTER/F. Shortt (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
G. Grassi/P. Lind/M. Jagustyn/B. Cody/K. Mirabella/V. Martins/G. Hughes/A. Mandery/N. Cleri (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
E. Spaeth/E. Nates/K. Stanton/V. Frusone/M. Katzen/E. Mernagh/P. Beck/E. Trentacoste/M. Cohan (Cox)
 
    Port Rowing (A)
M. McIntyre/L. Rust/C. Doran/C. Shields/G. Doran/S. Fleischer/N. Rosenberg/C. Maroney/S. Stehling (Cox)
 
    Pine Crest School Crew (A)
A. Sullivan/A. Jacques/C. Navellier/M. Guido/M. Marrero/A. Feijoo/A. Rios/b. simons/J. Zelch (Cox)/
 
    Montgomery Boat Club (A)
A. Murjikneli/L. Hutton/H. Smithberger/A. Epstein/S. Weissel/A. Ha/C. Niner/L. Cantilli/M. Sailer (Cox)/
 
    Central Crew Club (A)
K. Howe/A. Christen/K. English/M. VALLEY/A. DIBurro/G. Bannister/B. Butters/M. Limoges/E. Boilard (Cox)
 
    Radnor Girls Crew Club (A)
K. Bragdon/E. Dustin/R. Modell/K. McCulloch/K. Gerber/A. Frishman/E. Ching/A. Macrone/C. Zajac (Cox)
 
DCPC2X 10:40 AM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
48
40 11:16 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
    Y Quad Cities Rowing (A)
D. Evans/C. Sharis/
 
    Cambridge Boat Club (A)
H. Jensen/M. Rodriguez
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. VanderMeer/K. Dolan/
 
    GMS Rowing Center (A)
I. Papov/E. Schlyer/
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Adams/I. DeSpirito/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
M. Thomas/P. Learn/
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
B. Jones/A. Peach
 
    California Yacht Club (A)
S. Hart/B. O'Callahan/
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
J. Neil/J. Meekin/
 
    Dwight-Englewood School (A)
R. Colquitt/M. Gagnon/
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
M. Polanco/E. Karras
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
A. Perez/A. Walton Roth
 
    Triangle Rowing Club (A)
C. Crouse/B. Benestad
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
K. Rubbo/D. Walters
 
    Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas (A)
F. van der Vliet/I. Feenstra
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Marlin Andrews/A. Hain
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
I. Ulitsky/e. ulitsky/
 
    Kai Tak Youth Rowing Community Limited (A)
C. Chan/L. Lo/
 
    Friends of Brookline Rowing (A)
D. Bogdanovic/E. Whitehead
 
    Miami International RowHouse (A)
M. Mora/G. Ouellette
 
    Lincoln School (A)
P. Gaitskell/D. Bernier/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
D. Darvill-Kaiser/R. Haines/
 
    South Jersey Rowing Club (B)
E. Caton/H. Towhey
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
m. rudman/S. Dumaresq/
 
    RowAmerica Rye (A)
e. napack/C. Santry
 
    Middletown High School (A)
K. Tarnacki/C. Tyszka
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
H. Mercuri/G. Humphrey
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
O. Larder/I. Larder
 
    City of Oxford Rowing Club (A)
G. Cherry/R. Coleman/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Delphino/G. Rizzo
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
R. Hatfield/R. Kelly
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
M. Bomsta/E. Harris
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
T. English/E. Mask/
 
    Cooper Training Center (A)
V. Wilson/M. Cicha
 
    Narragansett Boat Club (C)
E. Vieten/M. Czech/
 
    Manhasset High School (A)
I. Caton/F. Flood
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Nobile/H. Stevens/
 
    Redwood Scullers/Stanford Rowing Center (A)
E. Rabinovitsj/L. Howe
 
    Narragansett Boat Club (B)
E. Hamilton/C. Noble Shriver/
 
    Noble & Greenough School (A)
S. Nomicos/S. Averill/
 
    St. Paul's School (A)
C. Congdon/V. Barletta/
 
    Haddon Township High School (A)
A. Tingley/G. Dengler
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
K. Lay/S. Prado
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
K. Gotrell/E. Maron/
 
    Pegasus Rowing Club (A)
M. Janda/S. Gross
 
    Tampa Training Center (A)
A. Williams/M. Turinsky
 
41 11:36 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
86
DCM4X 12:11 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
38
42 12:27 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
32
43 12:45 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44a 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
44b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
45a 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
16
45b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
46a 1:48 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
46b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
47 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
48a 2:22 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
36
48b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
49 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
26
50 2:53 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
41
51 3:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCMX2X 3:29 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
45
DCMX8 3:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
40
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change