53rd Head Of The Charles
- Oct 21, 2017 To Oct 22, 2017
- head
- Charles River
- Cambridge, MA (USA)
- Hosted By: Head Of The Charles Regatta
- 2017 USRowing Sanctioned Regatta (Special)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 21, 2017 | |||||
1 | 7:45 AM | M SR-VET 1X | Men's Senior Veteran Singles I and II [70+] | 50 |
|
2 | 8:05 AM | W SR-VET 1X | Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+] | 51 |
|
3 | 8:40 AM | M VET 1X | Men's Veteran Singles I and II [60+] | 57 |
|
4 | 9:06 AM | M GM 1X | Men's Grand Master Singles [50+] | 52 |
|
5 | 9:26 AM | W GM 1X | Women's Grand Master Singles [50+] | 38 |
|
6 | 9:50 AM | M SM 8+ | Men's Senior Master Eights [50+] | 57 |
|
Molesey Boat Club (A) |
C. Roberts/J. Wright/G. Pooley/H. Worden/M. Brittin/R. Shirley/C. Leonard/M. McGowan/L. Peltz (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
J. Geluk/M. Batchelder/G. Evans/p. paradis/M. Stralka/S. Hoite/M. Breard/J. Kennel/A. Andrews (Cox)
|
|
|||
Palm Beach Rowing Association, Inc. (A) |
M. Muffelman/J. Fargo/J. Heder/S. Norman/C. Redhead/A. Schotter/J. Byrd/C. Ippolito/J. Cholnoky (Cox)
|
|
|||
London Rowing Club (A) |
S. Harris/B. Baker/D. Harte/M. Bell/A. Theed/R. Humphrey/D. Riches/S. Harries/T. Robinson (Cox)
|
|
|||
Upper Thames Rowing Club (A) |
P. Stuart-Bennett/W. Scott/L. Brown/A. Almand/A. Stokes/K. Riekemann/G. Lloyd/T. Lincoln/S. Perkins (Cox)/
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
M. Schonewald/J. Manfredi/Z. Halsey/M. Bannister/P. Heimlicher/C. Boyd/E. Grace/J. Owens/M. Strom (Cox)
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
P. Folger/J. Kriegsman/C. Jungbluth/G. Le Sage/J. Forrest/G. Love/D. Bales/N. Holland/L. Schumer (Cox)
|
|
|||
University of San Diego Alumni 85.5 (A) |
M. Kapicka/J. Bea/J. Scherzinger/M. Weber/S. Krum/D. Frick/J. Seaver/J. Ciani/L. Velez (Cox)
|
|
|||
87 Gold Rowing Club (A) |
J. McLaughlin/P. Teti/R. Kaehler/P. Nordell/M. Still/E. Patton/J. Smith/M. Teti/S. Bauer (Cox)
|
|
|||
Etats Unis Rowing Club (A) |
T. Hull/J. Everett/F. Borchelt/C. Clapp/S. Kiesling/P. Lambert/T. Wood/P. Hayes/S. Stokes (Cox)
|
|
|||
Cornell University Alumni (A) |
T. Chyla/P. Salyards/P. Klose/R. Dupcak/D. Kearing/J. Bohan/T. Crimmins/J. Hintlian/E. Spector (Cox)
|
|
|||
Fat Cat Rowing Club (A) |
C. Andrews/M. Vatis/M. Michalowski/G. Ritter/C. Magid/P. Jacobs/A. Ballard/C. Cobbs/D. Covin (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
M. Stafford/D. Haedrich/T. Rooney/B. Harwood/D. Muller/S. Whalen/T. Denny/J. Jones/D. Desaulniers (Cox)
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
R. Stedman/D. Schofield/D. Krmpotich/J. Phinney/P. Horvat/C. Kaufman/J. Green/M. Fountain/V. Puma (Cox)/
|
|
|||
North Dakota Indoor Rowing Team (A) |
T. Vogt/R. Dexter/D. Wagener/S. McKiernan/R. Shaw/E. McCall/O. Simanovsky/J. Hughes/A. Chang (Cox)
|
|
|||
Team Attager (A) |
J. Van Blom/C. Hamlin/D. Johnson/J. Greer/F. Schoch/C. Pieper/R. Borggaard/N. Kurmakov/D. Grossman (Cox)
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
W. Greene/D. Dickison/B. Keuch/S. Kazmierczak/B. Johnson/J. Murphy/D. Green/R. Yocum/M. Higgins (Cox)
|
|
|||
Kent Mitchell Rowing Club (A) |
E. Ives/C. Webster/j. metras/J. Snody/W. Browder/J. Nunn/S. Volianitis/J. Baker/D. Fuller (Cox)
|
|
|||
New Haven Rowing Club (A) |
G. Friel/D. Vogel/D. Thomas/K. Knudsen/A. Jackson/C. Gamble/S. Killen/S. Lathers/S. Lin (Cox)
|
|
|||
Fat Cat Rowing Club (B) |
R. Van Cleve/T. Pounds/J. Peterson/B. Werntz/D. Huntington/C. Gaylord/S. Morss/D. Guenther/J. Dougherty (Cox)
|
|
|||
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
G. Naden/J. Holt/J. Laband/J. Christianson/W. Perkins/D. Struzyna/B. Christie/B. Charters/T. Hunt (Cox)
|
|
|||
Warren Rowing Club (A) |
S. Barrington/M. Aloian/P. Milde/J. Kermond/R. Baney/P. Bennett/B. McMeekin/R. Biddle/P. Mende (Cox)
|
|
|||
Hartford Barge Club (A) |
M. Dreier/F. Storey/E. Rosow/C. Massing/S. Pape/R. Twarkins/M. Puckly/C. Miller/K. Regan (Cox)
|
|
|||
Aviron Bayonnais (A) |
J. VERGNES/s. ravera/S. RIETH/P. BRIMALDI/F. ANDRE/N. LOURDAUX/J. MATHIEU/t. richard/N. Sasselli (Cox)
|
|
|||
Bulldog Rowing Club (A) |
P. Dave/J. Millar/M. Dent/M. Ives/K. Jomo/E. Burke/J. Bouscaren/E. Chandler/A. Fisher (Cox)
|
|
|||
Leander Boat Club (A) |
d. rourke/B. Ingleton/B. Wink/J. Garms/M. Clark/M. Jansen/J. Akitt/G. Kott/M. Hall (Cox)
|
|
|||
Motley Rowing Club (A) |
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/L. Gluckman/R. Buchanan/M. Verlin/J. Hooten/D. Curtis/B. Baker (Cox)
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
R. Sampson/E. Golding/A. Kallfeiz/T. Kennett/J. Goddard/C. Richards/A. Balogh/J. Lindberg/A. Noort (Cox)
|
|
|||
Northeastern University Rowing Alumni (A) |
V. Pisinski/B. OConnor/W. McGowan/J. May/G. Harrington/P. Sundquist/R. Leaver/G. Marshall/F. Leahy (Cox)
|
|
|||
Occoquan International (A) |
D. Findlay/M. McGuirk/V. Krizek/P. Knight/E. Meyers/r. brayton/H. Rasmussen/D. Miksic/S. Zuckerman (Cox)/
|
|
|||
MIT Grad Crew (A) |
D. Saer/B. Parker/M. Coates/P. Billings/W. Lee/M. Perlmutter/B. Anderson/J. Malarkey/G. Vicens (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
S. Behrbaum/P. Eames/E. Hall/S. Winter/m. skirgaudas/B. Barton/S. Waltar/D. Walker/J. Pare (Cox)/
|
|
|||
Molesey Boat Club (B) |
M. Burbanks/I. McNuff/M. Cross/P. Wright/J. Beattie/F. Mossop/P. Reynolds/T. Brook/A. Ellison (Cox)/
|
|
|||
Alumni Blue Boat Club (A) |
J. Relle/P. Turner/B. Williams/P. MacGowan/T. Turner/E. Gibson/B. Ross/J. Houlding/J. Collins (Cox)/
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
a. stefanski/d. kennedy/K. Piree/m. kirwan/C. Hoey/R. Podwojski/P. Murray/R. Canavan/P. Mokha (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
A. Hewitt/D. O'Neill/S. Burns/J. Chang/B. Geary/E. Piegza/J. Allen/R. Johnson/T. Boedeker (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Gulick/C. Howard/J. Traynor/M. Richards/K. Kruger/P. Podolsky/M. Wind/L. Kuranko/E. Kiev (Cox)
|
|
|||
Navy Masters Rowing Club (A) |
D. Lyons/K. Patton/A. Bigelow/S. Gordon/M. Medve/P. Schnorr/F. Griggs/T. Bennett/T. Griffith (Cox)/
|
|
|||
Melbourne University Boat Club (A) |
G. Rees/A. Marshall/P. Antonie/A. Langford/F. Rickards/T. Mallin/G. Gullock/R. Henderson/T. Koo (Cox)
|
|
|||
Rock Creek Rowing, Inc. (A) |
R. McClennan/K. Fennelly/M. Pfeiffer/P. Thompson/E. Ritland/J. Mulligan/P. Morrison/P. Gruber/C. Gellatly (Cox)
|
|
|||
Alexandria Community Rowing (A) |
G. Teisan/G. Smith/J. Pickup/H. Cardwell/M. Walsh/A. Weatherley/S. Martinez/J. Miller/H. Batson (Cox)
|
|
|||
Prince William Rowing Club, Inc. (A) |
R. Rodriguez/T. Richbourg/M. Pohlmeier/E. Doyle/M. Brewer/R. Ward/W. Sorensen/B. Rolander/K. Compy (Cox)/
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
D. Hoxie/W. Plage/T. Stottlemyer/R. Durham/G. Hack/G. Joseph/C. McCawley/H. Thompson/A. Socha (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (B) |
T. Greenwood/T. Sibson/D. Baugh/J. Scott/J. Krajewski/M. Caldwell/E. Villanueva/T. Toland/M. Bersani (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (B) |
J. Younger/D. Sarson/D. DeRuff/A. Collenette/B. Laurberg/S. Johnson/C. Ellis/S. Killeen/R. Rodrigues (Cox)
|
|
|||
Orleans Sweeps and Sculls (A) |
A. Aikens/J. O'Neil/R. Doherty/G. White/D. Hamilton/J. Floyd/E. Fitzgerald/J. Lynch/H. Eisenach (Cox)
|
|
|||
Purple Reign Boat Club (A) |
R. Sloman/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Graff/P. Kelly-Detwiler/T. Knowlton/S. Schweighauser/T. Rizzo/E. Soskin (Cox)
|
|
|||
Friends of Andover Crew (A) |
C. McKay/S. Fondriest/C. Sweeney/J. Abrams/N. Kosmynin/D. Lippold/B. Dubois/J. Pawlowski/S. McKay (Cox)
|
|
|||
Deep Dive (A) |
S. Wang/D. Reinhard/W. Wang /B. Smith/B. Yang/H. Li/K. Lee/G. Xia/A. Xue (Cox)
|
|
|||
A.S.D. C.C. Pro Monopoli (A) |
G. Battaglia/M. Pierro/A. Mager/G. Mascelli/M. Raffa/V. Capuano/P. Cortelazzo/P. Roggero/K. Huynh (Cox)
|
|
|||
Catawba Yacht Club (A) |
T. Phillips/P. Jeffrey/K. Dalton/C. Parziale/P. Gilmore/B. Fitzgerald/B. Walthall/H. Durand/M. Fuchs (Cox)
|
|
|||
Cambridge Boat Club (B) |
K. Dupuis/R. Scannell/C. Petruzziello/J. Geshwiler/T. DeWitt/m. rademacher/A. Cole/S. Danberg/P. Yao (Cox)
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
K. Geoca/T. Thayer/G. Hale/N. COLUMBARE/E. Geoca/R. Yochum/G. Swagler/J. Morone/R. Beldner (Cox)
|
|
|||
Nonesuch Oar & Paddle Club - Idaho (A) |
D. Harman/D. Moore/P. Huntsman/J. Richardson/A. Narva/H. Burnett/L. Terry/B. Braun/F. Yalouris (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
C. Gates/E. Krengel/A. de Rivera/S. Spatny/W. Rickman/W. Donoho/R. Eckles/P. Kopp/J. Saxton (Cox)/
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
M. LeMay/W. Manning/R. Williams/S. Rogers/J. Frohnmayer/A. Steele/J. Elder/S. van de Wetering/J. Park (Cox)/
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
R. Blanchard/D. Rand/J. Karl/D. Potter/P. Evans/G. Calise/B. Sandstede/C. Bardt/A. Gorriaran (Cox)/
|
|
|||
7 | 10:11 AM | W SM 8+ | Women's Senior Master Eights [50+] | 36 |
|
Marin Rowing Association (A) |
T. VanderVeldt/K. Boyd/W. Tobiasson/L. Weidner/K. Commesso/C. Connolly/M. May/J. Vanneman/A. Hubbell (Cox)/
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
D. Davis/N. Dynan/R. Cunningham/C. Davies/C. McHugh/T. Falkenthal/K. MCGILL/D. Barr/L. Wright (Cox)/
|
|
|||
Don Rowing Club (A) |
R. Toporowski/E. Brett-Evans/S. Martin/C. Simms/M. Dunlop/T. Abbott/C. Strachan/K. Ristic/J. Gutierrez Noriega (Cox)
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
C. Scull/B. McCagg Hills/A. Browning/K. Stoddard/M. McCagg/M. Yount/H. McFie-Simone/M. Anderson/M. Burnett (Cox)/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
T. Stevens/N. Siemens/A. Woolwine/J. Perrin/M. Mayers/S. Spens/A. Creighton/S. Nowers/A. Shotwell (Cox)/
|
|
|||
Etats Unis Rowing Club (A) |
E. Hamann/C. Bower/K. Worthington/C. Schneider/C. Graves/J. Marshall/C. Brown/P. Bailey/H. Hatton (Cox)/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
V. Keenan/J. Goldblum/E. Szigethy/M. Ulsh/G. Lewis/D. Feierabend/K. Ke/T. Yanowitz/M. Naron (Cox)
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
A. James/L. Detlefsen/C. Parker/R. Sudduth/M. Folco/N. Streeter/N. Butterfield/K. Fowks/A. Hartfield (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
M. Barckert/C. Tallman/J. Metzger/L. Leak/A. Wopat/S. Jones/S. Phillips/K. Sternberg/S. Lesser (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
C. Fisher/L. Hafner/C. Hamilton/D. Barnes/C. Holland/T. Capozzola/D. Howk/p. lusignan/W. MacPherson (Cox)
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
C. Galloway/M. Klutey/C. Lange/C. Schoen/G. Gasser/K. Liffmann/J. Hackett/H. Johnston/K. Isaza (Cox)
|
|
|||
DeWolfe Rowing Club (A) |
S. Warner/F. Colegrave/T. Sullivan/L. Moffitt/S. Shea Myette/j. musky/C. Cook/K. Green/A. Hasslacher (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
L. Crandall/L. Schmieg/D. Peszek/K. Casper/K. Stenersen/M. O'Donnell/J. Stanton/B. Brooks/T. Lindenbaum (Cox)
|
|
|||
1980 Rowing Club (A) |
S. Hooten/A. Jonik/S. Hingley/J. Geer/E. Miles/N. Vespoli/E. Kent/C. Geer/K. Smith (Cox)
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
M. Goodlett/T. Vagen/M. Coffren-Barton/K. Skanderup/D. Klein/J. Powers/B. Seaton/S. Smith/J. Bodle (Cox)/
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
E. Shanower/M. Laugen/C. Way/A. McBride/J. Spiro/C. Krause/S. Mathison/F. Smith/J. Gesch (Cox)
|
|
|||
Radcliffe Alumnae Rowing Association (A) |
S. Mahan/A. Pugh/E. Kryder-Reid/R. Hyson/C. Doyle/E. Wilder/V. Lang/C. Han/R. Millman (Cox)
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
D. Foster/T. Hartert/J. Cheij/M. Mazzone/A. Boatman/J. Duckworth/E. Noel/L. Delaney/E. Chen (Cox)/
|
|
|||
Blue Heron Rowing Club (A) |
M. Zisling/T. Welsh/A. Holdsworth/R. Jerril/E. Walsh/L. Finsrud Wilson/A. Roach/C. Holdsworth/S. Wilson (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (B) |
A. Killpack/c. keller/M. Donaldson/J. Brophy/B. Newhouse/B. Bentley/O. Blackburn/M. Nolan/E. Gesten (Cox)/
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
P. Kelling/L. Choate/M. Staargaard Dikkers/E. O'Rourke/J. Carmody/S. Sales/N. Evison/D. Orlando/E. Powers (Cox)
|
|
|||
Avalon Rowing Club (A) |
H. Keohane/M. Hilf/L. del Castillo/M. Westermeyer/P. Higgins/M. Maguire/S. Lucas-Conwell,/L. Griskevich/C. Coughlan (Cox)
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
A. Iannaccone/J. Iannuzzi/D. Yatsuk/J. Gundersen/M. Hentschel/W. Smith/M. Wrabley/S. Parker Hughes/H. Ansaldi (Cox)
|
|
|||
Style Driven Rowing Club (A) |
D. Hewitson/L. Williams/N. Shearman/B. Noll/B. Herrmann/m. koblan/G. Robertson/D. Hurley/S. Stento (Cox)
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
F. Beaudoin/A. Arena/D. Roop/M. Haronian/K. Worrell/S. Rutherford/L. Iler/R. Gross/C. David (Cox)/
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
L. Civiletti/J. Brown/M. Kaupp/J. Morris/E. Montgomery/K. Fogle/A. Parker/K. Vosburgh/M. Yeatts (Cox)
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
C. Gruver/E. Lanske/Z. Macomber/S. Eden/M. Hoeffel/N. Martinsen/A. Bogaard/L. Heffernan/L. Huggenvik (Cox)
|
|
|||
Ever Green Boat Club, Inc (A) |
K. Dorsey/A. Stanwood/B. Hack/N. Ullrich/D. Dyer/J. Williams/K. Briscoe/K. Clark/K. Arnott (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
A. Rhodes/S. Linowski/L. Hannum/G. DiFulvio/L. glading-dilorenzo/N. Blake/W. Bernstein/a. bucan/E. Kazimer (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
T. Macleod/J. Shortall/K. Sogge/C. Fernandez/L. Prystay/R. Gal/M. McEvoy/K. Germann/R. Hermann (Cox)/
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
C. Conway/K. Norton/M. Hill/K. Griffiths/C. Zurawski/P. Coyle/G. Teborek/L. Cotton-Smith/H. Levitz (Cox)/
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
m. ewing/B. Brody/S. Edelstein/N. Holly Stone/K. Varga/A. Shepard/J. Meyer/A. Kelly/C. Carew-Miller (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
D. Carey/K. Dent/M. Laskaris/E. Glenshaw/N. Conaty/L. Sonder/s. brighton/M. Sheehan/H. Glenshaw (Cox)
|
|
|||
North Suburban Crew, Inc. (A) |
R. Kunkler/M. Corboy/m. krause/T. Alford/T. Cook/S. Azure/P. Lanphier/K. Hayley/K. Moy (Cox)
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
P. Schnepp/J. Malloy/J. WRIGHT/M. Czupryna/J. Eitas/F. Michaud/L. Larson/S. Rooney/T. Napolitan (Cox)
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
C. Holdorf/F. Horton/J. Watson/S. Keller/J. Jewell/A. Bigelow/M. Shepatin/B. Smith/S. Grady (Cox)
|
|
|||
8 | 10:29 AM | M SM 4+ | Men's Senior Master Fours [50+] | 45 |
|
Wallingford Rowing Club (A) |
R. Smith/S. Pearson/P. King/M. Edge/S. Ball (Cox)
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
T. Fulham/S. Michals/J. Kershaw/E. Ford/C. Boit (Cox)
|
|
|||
1980 Rowing Club (A) |
P. Stekl/A. Cook/M. Totta/D. Sayner/G. Goldring (Cox)
|
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
G. Emberling/D. Olson/M. Myers/P. Mancuso/C. Macke (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
K. Clemmer/K. Clark/R. Wertz/M. McGinn/J. Ransick (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
K. Watterson/R. Abady/R. Emmet/K. Lang/E. Anthopoulos (Cox)/
|
|
|||
Grasshopper Club Zurich (A) |
M. Hitz/G. Tintor/M. Grobert/E. Grobert/D. Davis (Cox)/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
M. McGinnis/M. Norelius/K. Hansen/S. Merritt/K. Grimaldi (Cox)/
|
|
|||
East Arm Rowing Club (A) |
N. Kasparsons/j. Cody/R. Wagner/C. Shepherd/L. Grant (Cox)
|
|
|||
Ever Green Boat Club, Inc (A) |
G. Obenshain/M. Monplaisir/J. Crawford/P. Oudheusden/B. Alston (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
D. Tharp/J. Pfeifer/M. Paiva/R. Osborn/J. Holmes (Cox)/
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
G. Milne/A. O'Brien/J. Yasaitis/E. Cook/E. Bayne (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
D. Sesler/D. Diefenbach/S. Humphrey/G. Houlihan/C. Reino (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
R. Schreiber/M. Sheehan/M. Feldman/E. Frankenberry/S. Finkel (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
M. Johnson/S. Ellmann/S. Imbriaco/J. Massmann/M. Bolender (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (B) |
B. Kelly/R. Sherwood/G. Rinehart/S. McHugh/T. Allen (Cox)
|
|
|||
Rocky Mountain Rowing Club (A) |
e. stevens/M. Gasper/H. Graves/M. Stormberg/G. Quizon (Cox)
|
|
|||
Don Rowing Club (A) |
D. Whitford/S. Birch/S. Sarkar/T. Kovacs/W. O'Neill (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (C) |
J. Thorp/B. CROTTY/A. Vare/A. Pirri/B. Tong (Cox)
|
|
|||
New Haven Rowing Club (A) |
M. Schofield/B. Hubler/I. Duthie/M. Broder/S. Schofield (Cox)
|
|
|||
Yarmouth Rowing Club (A) |
S. Tenney/A. Stockly/P. Ventre/C. Thomas/D. Hirschhorn (Cox)/
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
A. Geall/M. Davis/D. Frost/G. Schweighardt/R. Johnston (Cox)
|
|
|||
Cambridge Boat Club (B) |
J. Saxelby/E. Lev/S. Hamilton/J. Lambert/G. Carrillo (Cox)
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
S. King/S. DeTeresa/P. Siebach/C. Galvanek/D. Good (Cox)
|
|
|||
Kent Mitchell Rowing Club (A) |
J. O'Brien/b. pitlick/S. Spiering/W. Hume/a. Zecha (Cox)
|
|
|||
Maidenhead Rowing Club (A) |
P. Alington/S. Janisch/K. Bedwell/B. Brooks/K. degutis (Cox)
|
|
|||
Deep Dive (A) |
S. Wang
|
|
|||
Cornell University Alumni (A) |
D. Barclay/B. Boericke/D. Stanton/I. Rudolph-Shabinsky/H. Cook (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
R. Haynes/T. Cox/r. versteeg/P. Gross/H. Stafford (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
W. Thiesse/P. Johnson/R. Schleck/D. Schnobrich/S. Baldvins (Cox)
|
|
|||
Orleans Sweeps and Sculls (A) |
K. Boyle/M. Rose/A. Lamb/J. Swansey/L. Saidel-Baker (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
M. Truesdell/C. Gilbert/M. Vaccaro/D. Potts/H. Wolk (Cox)
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
|
||||
Wesleyan Alumni Rowing Association (A) |
G. Lewis/R. McClenahan/M. Greenstein/D. Myers/E. Cole (Cox)
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
J. Herring/D. Sullivan/S. Grant/M. Ragland/S. Alwan (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (G) |
J. Sonzogni/T. Nash/R. Sargent/J. Willemin/M. Mark (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Christensen/O. Schueller/E. Mahoney/S. Kovacs/J. Evans (Cox)
|
|
|||
Skidmore Community Rowing (A) |
T. Christenfeld/D. Szot/P. Verardi/E. Littell/H. Weis (Cox)
|
|
|||
Rock Creek Rowing, Inc. (A) |
H. Baker/H. Wolf Rodda/T. Keany/I. Hayes/K. Connolly (Cox)
|
|
|||
Rudergesellschaft Benrath (A) |
M. Miesen/K. Schulz/W. Goeritz/U. Milbacher/P. Kappek (Cox)
|
|
|||
Row New York (A) |
|
||||
Chinook Performance Racing (B) |
J. O'Neill/S. Rocconi/D. Little/A. Busuioceanu/F. Pollock (Cox)
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/H. Cashen (Cox)
|
|
|||
Leander Boat Club (A) |
M. Forgeron/M. LaForme/G. Gage/N. Toulmin/B. Rosloski (Cox)
|
|
|||
Quinsigamond Rowing Club Inc. (A) |
G. Watt/S. Fagans/F. Burke/N. Tsantes/A. Zettek-Sumner (Cox)
|
|
|||
9 | 10:47 AM | W SM 4+ | Women's Senior Master Fours [50+] | 46 |
|
Toronto Sculling Club (A) |
T. Black/N. Wilkie/C. Coles/S. Corley/V. Muir-Burcea (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/A. Stein (Cox)
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
S. Padilla/P. Raila/V. Moors/V. Leinfelder/A. Yao (Cox)
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
L. Thoron/A. Schneider/H. Friel/C. Arends/T. DiAngelo (Cox)
|
|
|||
Early Lights Rowing Club (A) |
J. Linse/S. Kinne/P. Johnston/K. Dietz/A. Wells (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
A. Cichanowski/J. Greenstein/L. Retelny/S. Kane/C. Hanlon (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Dodge/S. Radman/C. Nicklas/K. Weber/A. Reilly (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Sutter/C. Egan/P. Robinson/L. Doucett/S. Lamprey (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
J. Teschke/L. Golebiowski/S. Solaro/B. Calvert/A. Finkelstein (Cox)/
|
|
|||
Chinook Performance Racing (B) |
M. Scully/D. Noonan/J. Lancaster/C. Graubard/D. Lloyd (Cox)
|
|
|||
Mendota Rowing Club (A) |
A. Wencel/m. moody/F. Breit/M. Raby/E. Klapheke (Cox)
|
|
|||
East Arm Rowing Club (A) |
C. Cody/A. Lawrence/K. Glover/J. Zimmer/H. Franklin (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
S. Durno/K. Davis/A. Mikkola/S. Shepard/P. Claflin (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
k. atterbury/S. Mills/D. Herman/S. Yung/C. Minyo (Cox)
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
Z. Brookes/V. Oomen/L. Suplick/G. Chernaya/E. Zimmer (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
B. Morcom/N. Lockett/M. Pailthorp/M. Deering/V. Bhatwadekar (Cox)/
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
R. Alexander/B. Connolly/A. Smith/M. Armstrong/K. Durm (Cox)
|
|
|||
Old Glory Boat Club (A) |
A. Martin/M. Kowal/S. Kendall/C. Mehaffey/S. Weinstein (Cox)
|
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
L. Robins/E. Runde/J. Chow/C. Fletcher/L. Downey (Cox)
|
|
|||
Yarmouth Rowing Club (A) |
C. Stockly/C. Boyack/L. Haney/K. Finnegan/S. O'Connor (Cox)/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
K. Appelget/S. Waters/M. Lavery/T. Gruber McDonough/M. Alden (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
L. Sanders/C. Feher/I. Skobreva/W. Russell/M. Watson (Cox)
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
D. Parker/J. Bowne/J. Crispino/J. Shulman/A. Unger (Cox)
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
N. Biery/L. De Leuw/T. Wahl/A. Lynch/M. Donnelly (Cox)
|
|
|||
Lea Rowing Club (A) |
K. Reith/J. Baxter/H. Middleton/P. Pinkerton/M. Rusher (Cox)
|
|
|||
Fat Cat Rowing Club (A) |
K. Marsh/S. Pelmas/E. Bannister Rapp/K. Kuhlthau/H. Kwoun (Cox)
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
N. Falasco/K. Sagrati/J. Bloom/K. Turner/c. kelley (Cox)
|
|
|||
Melbourne University Boat Club (A) |
S. Andrews/G. Goss/J. Bant/P. Whiting/C. Blackmore (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (C) |
C. Mioli/V. Morest/S. Quinn/L. Mandel/N. DiLeo (Cox)
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
M. Nielsen/K. Rossi/C. Henson/L. McCarty/L. Carpenter (Cox)
|
|
|||
Ever Green Boat Club, Inc (A) |
D. Hannam/L. Gillespie/B. Vale/C. Boghosian/B. Stephenson (Cox)
|
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
J. Janusz/P. Goforth/L. Thompson/R. Schultz-Purves/H. Ross (Cox)/
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (B) |
R. Ford/K. Samsel/J. Perantoni/S. Fischer/A. Pollini (Cox)
|
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (B) |
A. Fortney/D. Ellingston/A. Kulesza/J. Smith/M. Sneed (Cox)
|
|
|||
Alexandria Community Rowing (A) |
M. Cato/P. Jones/W. Nichols/C. Swartz/K. Snyder (Cox)/
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
C. Sands-Bohrer/L. Muri/o. Huxley/J. Sacheck-Ward/A. Cox (Cox)
|
|
|||
Avalon Rowing Club (A) |
M. Friend/C. Mannix/Z. Dudley/M. Wooten/K. Downey (Cox)
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
P. Sparling/K. Johnson/r. newell/K. Egolf/I. Pearce (Cox)/
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
A. Verheul/C. Main/J. Hayes-Cha/C. Higgins/H. Couture (Cox)
|
|
|||
Cambridge Boat Club (B) |
K. Donlan/L. Adams/D. Galdston/J. Barker/V. Zeamer (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
D. Brooks/K. Elinevsky/C. MacColl/M. Sanderson/E. Crain (Cox)
|
|
|||
Hollywood Rowing Club (A) |
M. Dennis/M. Mellinger/N. Orbell/S. LaGreca/C. Hom (Cox)
|
|
|||
East Arm Rowing Club (B) |
D. VanTieghem/R. Bonomo/G. Greenfield/B. DeStafeno/C. Hardy (Cox)
|
|
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club (A) |
J. Bellantoni/K. Amdur/C. Feeney/I. Brown/M. Setchko (Cox)
|
|
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
K. Fitzgerald/S. Haines/C. Vessenes/s. Entress/T. Steckel (Cox)/
|
|
|||
Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A) |
L. Pagano/D. Ferguson/R. Coughenour/E. Hay/K. Medlock (Cox)
|
|
|||
10 | 11:11 AM | M MSTR 2X | Men's Master Doubles [40+] | 17 |
|
11 | 11:20 AM | M SM 2X | Men's Senior Master Doubles [50+] | 49 |
|
Narragansett Boat Club |
M. Smith/D. Gorriaran
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
J. Grant/T. Darling
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
J. Pierce/J. Manson
|
|
|||
Belmont Hill School |
J. Tunnicliffe/P. Kermond
|
|
|||
Harveys Lake Rowing Club |
S. Meuser/F. Loucks
|
|
|||
Malta Boat Club |
T. Trocky/J. Cutler
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
R. Murphy/D. Chernoff
|
|
|||
612 Endurance |
S. Faber/R. Lesnau
|
|
|||
New York Athletic Club |
C. Windeknecht/M. Daemen
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
E. Watne/J. Cotter
|
|
|||
Boucherville RC |
A. Rochon/E. Therrien
|
|
|||
Green Harbor River Rowing, Inc. |
O. Rosenbladt/D. McDonald
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
P. Hirtle/C. Groom
|
|
|||
Composite: Cambridge, Detroit Boat Club Crew |
G. Walker/A. Baur
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
S. Majd/M. Alloway
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
J. Jablonic/J. Cheesebro
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
W. Hatch/G. Hatch
|
|
|||
Duluth Rowing Club |
T. Rauschenfels/G. Peterson
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
A. Washburn/J. Duke
|
|
|||
Pettipaug Scullers |
J. Laundon/R. Slocum
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
m. gefter/b. erkelens
|
|
|||
Club España |
J. Lopez/J. Caraballo
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
J. Van Der Tuin/P. Willcox
|
|
|||
Burnstown Rowing Club |
M. Robson/B. Stevens
|
|
|||
Club España |
J. GOMEZ GURZA/J. Irurita
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
J. LeMay/M. Harrington/
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
D. Townsend/R. Potts/
|
|
|||
Toronto Sculling Club |
V. Vinje/P. Monckton
|
|
|||
Marblehead Rowing Club, Inc. aka Rock N Row |
H. Killen/B. O'Meara
|
|
|||
Carolina Masters Rowing |
P. Barker/D. Margolis
|
|
|||
CHAOS Rowing |
R. McDonogh/T. Bukowski/
|
|
|||
North Dakota Indoor Rowing Team |
R. Leet/P. Ramsey
|
|
|||
Navesink River Rowing |
A. Sorensen/C. Gross
|
|
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club |
D. Hunt/S. Schaffran
|
|
|||
Composite: Favorite, Hamburger und Germania |
K. Jancke/K. Ramming
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club |
C. Magnuson/M. Ripley
|
|
|||
Pettipaug Scullers |
P. Falk/J. Swift
|
|
|||
College Club Seattle |
R. Colven/M. Biery
|
|
|||
Connecticut Boat Club |
J. Sweitzer/J. Fogarty/
|
|
|||
Composite: Louisville Rowing, Upper Valley Rowing |
C. Ruml/D. Ruml
|
|
|||
Chinook Performance Racing |
M. Nash/R. Reichart
|
|
|||
Potomac Boat Club |
F. Slakey/G. van der Vink
|
|
|||
Composite: Tideway Scullers, Partez |
C. Mallon/N. Ishizuka
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. |
P. Donohue/D. Lynch
|
|
|||
Virginia Boat Club |
O. Barth/S. Chilmaid
|
|
|||
Composite: Cambridge, Thames |
B. Crawford/M. Guy
|
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Kremer/M. Kremer
|
|
|||
società canottieri firenze |
S. Santi/G. Tarchi
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
B. Schneider/T. Carmody
|
|
|||
12 | 11:40 AM | W MSTR 2X | Women's Master Doubles [40+] | 17 |
|
13 | 11:50 AM | W SM 2X | Women's Senior Master Doubles [50+] | 34 |
|
Cambridge Boat Club |
C. Matthes/M. Mazzio
|
|
|||
612 Endurance |
S. Whicher/L. Randazzo
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
L. Krichko/L. Devitt
|
|
|||
Composite: Victoria City, Burnaby Lake |
G. Bickel/T. Taylor
|
|
|||
Composite: Lincoln Park Boat Club, RV Ister Linz |
I. Stekl/F. Tuite
|
|
|||
Capital Rowing Club |
R. Hollins/C. Dinion
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
M. Collins/E. Picard/
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
A. Fleet/J. Brush
|
|
|||
Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing |
T. Glover/C. Reynolds
|
|
|||
Riverside Boat Club |
L. Osborn/P. Belden
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
K. Lund/J. Cooper
|
|
|||
Chinook Performance Racing |
T. Walters/R. Whidden
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
S. Sargent/B. Hogan
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
P. Montain/A. Redmon/
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Lytel/l. porter
|
|
|||
Dallas Rowing Club |
K. Elting/A. Molenaar
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
D. Nardone/J. Martin
|
|
|||
Composite: Cambridge, Open Water Rowing Center |
E. Hansen/J. Moore
|
|
|||
Cincinnati Rowing Club |
M. Alonso/M. Hatfield
|
|
|||
Green Mountain Rowing Club |
M. Breiland/L. Graves
|
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
A. Cann/C. Coffman
|
|
|||
California Yacht Club |
M. Cate/J. palchikoff
|
|
|||
Buffalo Scholastic Rowing Association |
J. Kratt/C. Flaherty
|
|
|||
Station L Rowing Club |
c. heron/L. Jensen
|
|
|||
Maritime Rowing Club |
P. Ellett/M. Flaherty-Ludwig
|
|
|||
Washington Rowing School |
P. Jackman/L. Arnold/
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center |
G. Vance/W. Vik
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
S. Cutts/C. Browning
|
|
|||
Composite: Cambridge, College Club Seattle |
N. Andreadis/B. Mooney
|
|
|||
Upper Thames Rowing Club |
E. gleave/J. Burne
|
|
|||
Composite: Riverside, Rio Salado |
R. Levy/K. Sullivan
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Otsuka/A. Roosendahl/
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. |
A. Dyer/A. Hermans
|
|
|||
Independence Rowing Club |
G. LaFreniere/M. Beckett
|
|
|||
14 | 12:07 PM | M MSTR 1X | Men's Master Singles [30+] | 22 |
|
15 | 12:19 PM | M SM 1X | Men's Senior Master Singles [40+] | 36 |
|
16 | 12:31 PM | W MSTR 1X | Women's Master Singles [30+] | 13 |
|
17 | 12:41 PM | W SM 1X | Women's Senior Masters Singles [40+] | 30 |
|
18 | 12:59 PM | M ALUM 8+ | Men's Alumni Eights | 50 |
|
19 | 1:18 PM | W ALUM 8+ | Women's Alumni Eights | 43 |
|
20 | 1:37 PM | M CLUB 4+ | Men's Club Fours | 52 |
|
21 | 1:57 PM | W CLUB 4+ | Women's Club Fours | 53 |
|
22 | 2:23 PM | M CLUB 8+ | Men's Club Eights | 36 |
|
23 | 2:37 PM | W CLUB 8+ | Women's Club Eights | 40 |
|
24 | 2:55 PM | M MSTR 4+ | Men's Master Fours [40+] | 27 |
|
25 | 3:07 PM | W MSTR 4+ | Women's Master Fours [40+] | 21 |
|
Alexandria Community Rowing (A) |
A. Braun/B. Simonen/J. Bright/J. Rubini/M. Mehta (Cox)/
|
|
|||
Berkeley Paddling & Rowing Club (A) |
A. Franklin/A. Couwenhoven/S. Hanna/S. Collins/K. McCauley (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
J. Naegeli/A. Ettel/S. Smith/K. Pratt/L. Ely (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Noha/H. Isernhagen/K. Rosso recker/c. kubusek/G. Ewig (Cox)
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
S. Forsting/A. Toal/L. Kelly/H. Holden/E. Segal (Cox)
|
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
J. Shifferd/M. Hudson/K. Kopchitz/K. Judd/K. Peretick (Cox)/
|
|
|||
Lake Merritt Rowing Club (A) |
K. Lindl/V. Marchand/E. Moore/S. VanderVelde/C. McGuire (Cox)/
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
T. Walhart/G. Zaharek/M. Stoutenburg/C. Cunningham/J. Crittenden (Cox)
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
E. Youtz/S. Amies/m. cross/J. McPhedran/N. Tran (Cox)/
|
|
|||
New Haven Rowing Club (A) |
J. Brackett/R. Hatcher/K. Byington/A. Clarke/S. Botta (Cox)
|
|
|||
Marlow Rowing Club (A) |
G. Lindsay/C. Tillett/K. Grainger/K. MacKenzie/L. Heyman (Cox)
|
|
|||
Gentle Giant Rowing Club (A) |
P. Storey/M. Marriner/S. Baccari/S. Campbell/A. Nagem (Cox)
|
|
|||
Friends of Andover Crew (A) |
A. Connolly/A. Potter/G. Bullen/A. Burnham/K. Cheney (Cox)
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
L. Wang/W. Smith/S. Weeks/B. Hygen/E. Overton (Cox)
|
|
|||
North Suburban Crew, Inc. (A) |
K. Saitelbach/D. McClanahan/S. Noyes/c. jett-rivard/M. Rane (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
T. Federer/J. Panko/I. Bagshaw/R. Lenczowski/T. Folsom (Cox)/
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
J. Waldman/A. Franz/M. OHRN/D. Lasota/M. Bronder (Cox)
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
k. chadwell/C. Shults/J. Schott/W. Gordon/A. Michaud (Cox)
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
C. Lockhart/A. Benish/C. Akers/P. Albert-McVicker/A. Kaiser (Cox)/
|
|
|||
Carolina Masters Rowing (A) |
E. Jenista/K. Kyle/S. Rexrode/J. Swenson/K. McLean (Cox)
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
26 | 3:25 PM | M MSTR 8+ | Men's Master Eights [40+] | 21 |
|
27 | 3:37 PM | W MSTR 8+ | Women's Master Eights [40+] | 22 |
|
Toronto Sculling Club (A) |
M. Roman/M. McBean/E. Taylor/J. Beattie/T. Hunter/N. Mills/W. O'Brien/K. Ainley/A. Chacon (Cox)
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
A. Hunt/K. Malcolm/W. Kirk/K. Newman/E. Cauchi/K. Czajkowski/A. Moore/Y. Taskor/R. Petersson (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
J. Battistini/M. Somers/A. Lenz/C. Fratzke/C. Elias/K. Hall/S. Dunham/S. Acerra/G. Abell (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
A. van der Kamp/M. McKenzie/I. Teolis/A. Moen/J. Bell/C. Salter MacDonald/M. Tendilla/J. Fournier/J. Courtney (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Miller/B. Robinson/E. Tremblay/A. Kunau/H. Friedlander/R. Winn/K. Lamppa/L. Wasserman/R. Rubin (Cox)
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Smith/J. Potter/M. Hupp/S. Seeman/M. Peterson/S. Chace/S. Hurley/P. Mulkern/M. Kerst (Cox)/
|
|
|||
BMA Boat Club (A) |
T. Canfield/J. Hathaway/A. Thies/E. Mastrianni/J. Dickson/S. Edmunds/S. VanderMeer/T. Doggett/C. Bassler (Cox)
|
|
|||
University of Queensland Boat Club (A) |
M. Draydon/J. Bourne/A. McDonnell/A. Scobbie/S. Carpenter/N. Hughes/M. Bridgeford/C. Rodmell/J. Gilbert (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Forrester/L. Angione/M. Mance/A. Alton/J. Nicol/L. Gassner Otting/A. Phillips/E. McKenna/K. Bilicka (Cox)
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
J. Withycombe/P. Shen/K. Wojda/S. Wright/C. Lund/S. Copeland/L. Mand/E. Slikas/J. Byrd (Cox)
|
|
|||
East Bay Rowing Club (A) |
P. Velez/S. Sidia/C. Jenkins/E. GRIFFITH/C. Jourdan/A. Mudge/J. Krakauer/D. Martini/A. Rezneck (Cox)/
|
|
|||
Quinsigamond Rowing Club Inc. (A) |
A. Maloney/M. Hyland/M. Egan/S. Davis/R. Russo/J. Maranto/S. O'Toole/B. Hay/S. Garrity (Cox)
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
C. Pittman/T. Schmidt/D. Pili/M. Guth/K. Aaboe/E. Hardy Carey/J. Phair/J. Reilly/S. Good (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
A. Spires/G. Woolford/R. Or-Shahar/C. Levey/C. O'Toole/M. Stewart/E. Dierze/L. Piette/L. Bicknell (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
S. Bolen/C. Jobe/V. Ozimek/K. Garrett/R. Berman/H. Boisseau/K. Weinberg/L. Austin/C. Hart (Cox)
|
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
S. Greenwood/A. Alexander/K. Walsh/A. Burgos/L. Lancaster/F. Mancini/E. Rowland/K. Briggs/W. Lawrence (Cox)
|
|
|||
Avalon Rowing Club (A) |
C. McMahon/M. Anelopoulous/K. Clifton/J. Griffith/D. Logan/A. Pollock/L. Fernandez/S. Vuppala/M. Bernardo (Cox)
|
|
|||
Gentle Giant Rowing Club (A) |
C. Bell/C. Holmes/W. Stopps/S. Jones/J. Siegel/J. Eliopoulos/L. Pedone/S. Oliveira/A. Purcell (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
S. Reder/L. Lana/T. Granger/B. Weber/M. Personick/E. Fuller/M. Gregg/T. Hazelton/L. Gonda-King (Cox)
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
S. Roberson/C. Stock/T. Carr/K. Tolcser/A. Kelly/A. Murphy/R. Bloomer/L. Morris/V. Allen (Cox)/
|
|
|||
Fat Cat Rowing Club (A) |
S. Geoffrion/S. Connolly/M. Clarke/C. McCarthy/K. Kulig/K. Nisewaner/L. Vaughn/A. Cromwell/J. Barton (Cox)
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
j. nicoloff/J. Edwards/T. Thompson/T. Gray/P. Kritek/S. Lovell/E. Boyles Ilk/d. dobras/R. Lubker (Cox)
|
|
|||
28 | 3:51 PM | M CHAMP 2X | Men's Championship Doubles | 20 |
|
29 | 4:00 PM | W CHAMP 2X | Women's Championship Doubles | 20 |
|
30a | 4:11 PM | M CHAMP 1X | Men's Championship Singles | 25 |
|
30b | M LW 1X | Men's Lightweight Singles | 18 |
||
31a | 4:26 PM | W CHAMP 1X | Women's Championship Singles | 23 |
|
31b | W LW 1X | Women's Lightweight Singles | 16 |
||
32a | 4:45 PM | MX PARA 4+ | Mixed Legs/Trunk/Arms Fours | 1 |
|
32b | MX INCL 4+ | Mixed Inclusion 4+ | 3 |
||
Sunday, October 22, 2017 | |||||
33a | 7:45 AM | MX INCL 2x | Mixed Inclusion 2x | 15 |
|
33b | TA 2X | Trunk/Arms Doubles | 2 |
||
34a | 8:08 AM | M CLUB 1X | Men's Club Singles | 37 |
|
34b | M YOUTH 1X | Men's Youth Singles | 33 |
||
35a | 8:31 AM | W CLUB 1X | Womens Club Singles | 30 |
|
35b | W YOUTH 1X | Women's Youth Singles | 25 |
||
36 | 8:53 AM | W YOUTH 4+ | Women's Youth Fours | 85 |
|
DCW4X | 9:29 AM | DC W 4X | Directors' Challenge Women's Quads | 34 |
|
37 | 9:47 AM | W YOUTH 4X | Womens Youth Coxed Quad | 31 |
|
38 | 10:06 AM | W YOUTH 8+ | Women's Youth Eights | 85 |
|
DCPC2X | 10:40 AM | DC PC 2X | Directors' Challenge Parent/Child Doubles | 43 |
|
39 | 11:01 AM | M YOUTH 2X | Men's Youth Doubles | 48 |
|
40 | 11:16 AM | W YOUTH 2X | Women's Youth Doubles | 46 |
|
41 | 11:36 AM | M YOUTH 4+ | Men's Youth Fours | 86 |
|
DCM4X | 12:11 PM | DC M 4X | Directors' Challenge Men's Quads | 38 |
|
42 | 12:27 PM | M YOUTH 4x | Mens Youth Coxed Quad | 32 |
|
43 | 12:45 PM | M YOUTH 8+ | Men's Youth Eights | 85 |
|
44a | 1:16 PM | M CHAMP 4+ | Men's Championship Fours | 20 |
|
44b | M LW 4+ | Men's Lightweight Fours | 17 |
||
45a | 1:30 PM | W CHAMP 4+ | Women's Championship Fours | 16 |
|
45b | W LW 4+ | Women's Lightweight Fours | 11 |
||
46a | 1:48 PM | M CHAMP 8+ | Men's Championship Eights | 26 |
|
46b | M LW 8+ | Men's Lightweight Eights | 16 |
||
47 | 2:05 PM | M COLLEGE 8+ | Men's Collegiate Eights | 37 |
|
48a | 2:22 PM | W CHAMP 8+ | Women's Championship Eights | 36 |
|
48b | W LW 8+ | Women's Lightweight Eights | 8 |
||
49 | 2:39 PM | W COLLEGE 8+ | Women's Collegiate Eights | 26 |
|
50 | 2:53 PM | M COLLEGE 4+ | Men's Collegiate Fours | 41 |
|
51 | 3:08 PM | W COLLEGE 4+ | Women's Collegiate Fours | 36 |
|
DCMX2X | 3:29 PM | DC MX 2X | Directors Challenge Mixed Doubles | 45 |
|
DCMX8 | 3:54 PM | DC MX 8 | Directors' Challenge Mixed Eight | 40 |
|
Beat Cancer Boat Club (A) |
G. Kaplan/S. Stitt/B. Tryon/M. Sivigny/M. OLeary/L. Meyer/s. kaplan/M. Nielsen/P. Besteman (Cox)
|
0.0 (38)
|
|||
US Para National Team (A) |
D. Hansen/J. Smith/L. Jester/J. Fox/A. Norman/M. Varro/M. Ward/A. Reilly/J. Sichel (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Composite: Cambridge, Capital, Potomac, Molesey, Greenwich Crew, Palm Beach (A) |
C. De Souza/C. Leonard/J. Battistini/M. Somers/R. Nance/D. Spencer/J. Brocki/R. Soja/S. Bauer (Cox)
|
0.0 (43)
|
|||
Union Boat Club (A) |
S. Tucker/J. Goldsack/C. Davies/L. Harwood/B. Werntz/J. Besser/C. Sheehan/A. Van Manen/B. Quirk (Cox)
|
0.0 (35)
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
G. Milne/P. Heimlicher/A. O'Brien/J. Yasaitis/J. Hayes-Cha/C. Higgins/A. Verheul/C. Main/M. Choi (Cox)
|
0.0 (54)
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
C. Bishop/G. Lindsay/K. Grainger/K. MacKenzie/P. Stuart-Bennett/W. Scott/C. Pieper/C. Hamlin/A. Ellison (Cox)
|
0.0 (57)
|
|||
Composite: Hollywood Rowing Club, USD Alumni 85.8, FIT Alumni (A) |
M. McDevitt/J. Rivero/A. Chavez/S. Killen/M. Dennis/M. Mellinger/N. Orbell/S. LaGreca/L. Velez (Cox)
|
0.0 (54)
|
|||
Cambridge Boat Club (D) |
N. Bourassa/A. Morss/G. Myhr/S. Morss/s. imsdahl/C. Collins/N. Hanify/J. Lambert/C. Boit (Cox)
|
0.0 (39)
|
|||
Ever Green Boat Club, Inc (A) |
P. Folger/N. Vespoli/F. McNabb/W. Kaewert/D. Dyer/T. Kiernan/K. Briscoe/H. Henson/A. Stein (Cox)/
|
0.0 (58)
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
D. Dickison/S. Gulick/B. Gardiner/W. Hatch/S. Radman/S. Dodge/K. Weber/C. Nicklas/A. Reilly (Cox)/
|
0.0 (54)
|
|||
Cambridge Boat Club (C) |
K. Boit/P. Hoffman/C. Petruzziello/M. Duby/T. DeWitt/N. Boznos/R. Turri Vise/M. Watkins/C. Hanlon (Cox)
|
0.0 (48)
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
S. Humphrey/G. Houlihan/D. Sesler/R. Constable/V. Sesler/M. Staargaard Dikkers/P. Kelling/D. Orlando/J. Howard (Cox)
|
0.0 (57)
|
|||
Aging Aggies Rowing Program (A) |
A. Doolin/N. Juul-Hindsgaul/C. Marino/M. Rademacher/J. Floyd/J. O'Neil/R. Adams/C. Edson/M. Naron (Cox)
|
0.0 (0)
|
|||
Riverside Boat Club (B) |
M. Schonewald/J. McGaffigan/J. Tracey/A. Hashway/T. Vandersteel/A. Belakovskiy/C. Widgery/I. Zieff/M. Floyd (Cox)
|
0.0 (44)
|
|||
Power 10 Indoor Rowing Center (A) |
M. Dreier/S. Pape/M. Puckly/K. Sherman/T. Hazelton/S. Reder/A. Shepard/R. Jones/C. Velez (Cox)/
|
0.0 (43)
|
|||
Gray Knights Rowing Club (A) |
I. Clarke-Marshall/K. Pons Haines/N. Frazier/E. Caldwell/J. Robinson/S. Anthony/J. Perkins/M. Steele/K. Connolly (Cox)/
|
0.0 (44)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Roberts/P. Colvin/P. Meyer/N. Hvidtfeldt/K. Porter/S. Cameron/Y. Cote/M. Rinta-Piirto/A. Shotwell (Cox)
|
0.0 (46)
|
|||
University of Pittsburgh (Y) |
M. Giorgi/J. Amador/F. Ostrander/J. Modica/K. Pearson/R. Nath/B. Murray/R. Lanken/R. Bowen (Cox)/
|
0.0 (32)
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
E. Turtle/P. Merkle/A. Schayowitz/J. Kauffman/B. McMahon/E. Erbelding/S. Bausch/J. Jones/L. Roman (Cox)
|
0.0 (46)
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Miller/L. Schmieg/R. Wetherley/B. Levendowski/T. Palmer/D. Schnobrich/c. kubusek/H. Isernhagen/T. Lindenbaum (Cox)
|
0.0 (47)
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
S. Whitney/F. Middendorf/J. Lambert/E. Jones/K. Wise/R. Gaitskell/S. Faasse/A. Abbot/L. Rinaldi (Cox)
|
0.0 (55)
|
|||
Greenwich Crew (B) |
k. atterbury/G. Zaharek/A. Thomas/D. Gary/R. Jones/A. Schotter/E. Losch/E. Collins/A. Chung (Cox)
|
0.0 (40)
|
|||
Cambridge Boat Club (B) |
B. Crawford/E. Parizeau/K. Donlan/J. Bassett/M. Meisner/S. Cowherd/T. Millay/N. Yannuzzi/P. Yao (Cox)
|
0.0 (57)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
A. Haack/C. Alo/C. Giddens/M. Brugger/B. O'Neil/B. Calvert/R. Addison/K. Rice-Narusch/K. Bodhaine (Cox)
|
0.0 (41)
|
|||
Community Rowing, Inc. (G) |
D. Lerner/L. Gassner Otting/A. Rubinger/T. Buckner/S. Smith/M. Kseniak/N. Mehta/C. Sherwood/E. Conover-Prentiss (Cox)
|
0.0 (49)
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
A. Pomfrey/D. Suleymanov/K. Krumova/T. Helgason/J. Manero/J. Stadtlander/K. Cho/K. Waters-Clark/K. Horahan (Cox)/
|
0.0 (37)
|
|||
Composite: Asheville Rowing Club, Sarasota Crew, Palm Beach (A) |
M. Muffelman/S. King/C. Galvanek/A. Marichal/l. cherner/K. Ross/S. walker/C. Toth/J. Nitterauer (Cox)
|
0.0 (47)
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
M. Nash/R. Yocum/G. Friel/s. willhoft/R. Likar/J. Davis/D. Pianko/C. Egan/T. DiAngelo (Cox)
|
0.0 (48)
|
|||
ADM Strong Team (A) |
W. Mangan/C. Mangan/P. Mangan/P. Mangan/D. Mangan/M. Mangan/A. Mangan/M. Mangan/G. Vetrano (Cox)
|
0.0 (28)
|
|||
Community Rowing, Inc. (F) |
L. Quinchia/R. Paterson/M. Jarosh/C. Tipton/E. Sullivan/L. Van Orden-Rudberg/M. Butman/C. Anderson/P. Knorring (Cox)
|
0.0 (33)
|
|||
Composite: Riverside, New Haven, Tallahassee Rowing Club, Atlanta, Greater Lawrence Rowing, Chinook, Quinsigamond RC (A) |
R. Budell/C. Esler/R. Dyer/R. McClure/G. Teborek/J. Fitzwater/J. Bickley/S. Kelly/A. Zettek-Sumner (Cox)
|
0.0 (64)
|
|||
Community Rowing, Inc. (D) |
A. Johnson/J. Thompson/D. Ivans/R. Sands/N. Buckley/C. Coloma/D. Blyden/C. Gorton/T. Senthilnathan (Cox)/
|
0.0 (43)
|
|||
Community Rowing, Inc. (E) |
T. Diab/N. Ullrich/M. Bogenstaetter/C. Lengauer/C. Scott/J. Cyr/T. Welsh/A. Covelli/M. Ly (Cox)
|
0.0 (54)
|
|||
Friends of WPI Rowing (A) |
M. White/K. Acciari/C. O'Toole/J. Lombardi/P. Tousignant/B. Bonin/R. Sweeney/F. Maldari/A. Michaud (Cox)
|
0.0 (54)
|
|||
BNY Mellon (A) |
C. Meggitt/J. Shuman/T. Whateley/S. O'Connor/T. Huygens/N. Kotler/E. Garvin/L. McDonald/C. Oakley (Cox)
|
0.0 (27)
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
J. Hudanich/W. Thompson/G. Clairmont/D. Jacobites/G. Rockwood/M. Parks-Linford/H. Craig/W. McGee/J. Voss (Cox)
|
0.0 (50)
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
P. Fischer-Groban/R. Lumpau/W. Miller/B. Gibbons/J. Patak/R. O'Brien/H. Scott/G. Fails/C. Velander (Cox)/
|
0.0 (39)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. MacCormack/K. Goetz/T. Craddock/A. Williams/S. Druker/T. Redd/B. Chase/A. Mendlein/M. Read (Cox)
|
0.0 (40)
|
|||
Team|NB (A) |
M. Leahy/G. Montello/J. Manzie/i. hamilton/K. Dean/T. Takata/K. White/E. Russ/I. Senthilnathan (Cox)
|
0.0 (29)
|
|||
Gentle Giant Rowing Club (D) |
P. Storey/P. Vaughan/W. Stopps/P. Arunagiri/M. Lesburg/N. Kehler/J. Truesdell Ellis/L. Pedone/A. Purcell (Cox)
|
0.0 (58)
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change