53rd Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 21, 2017
1 7:45 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:05 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II Singles [60 - 69, 70+]
51
3 8:40 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
57
4 9:06 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
52
5 9:26 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
38
6 9:50 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
57
    Molesey Boat Club (A)
C. Roberts/J. Wright/G. Pooley/H. Worden/M. Brittin/R. Shirley/C. Leonard/M. McGowan/L. Peltz (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
J. Geluk/M. Batchelder/G. Evans/p. paradis/M. Stralka/S. Hoite/M. Breard/J. Kennel/A. Andrews (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
M. Muffelman/J. Fargo/J. Heder/S. Norman/C. Redhead/A. Schotter/J. Byrd/C. Ippolito/J. Cholnoky (Cox)
 
    London Rowing Club (A)
S. Harris/B. Baker/D. Harte/M. Bell/A. Theed/R. Humphrey/D. Riches/S. Harries/T. Robinson (Cox)
 
    Upper Thames Rowing Club (A)
P. Stuart-Bennett/W. Scott/L. Brown/A. Almand/A. Stokes/K. Riekemann/G. Lloyd/T. Lincoln/S. Perkins (Cox)/
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Schonewald/J. Manfredi/Z. Halsey/M. Bannister/P. Heimlicher/C. Boyd/E. Grace/J. Owens/M. Strom (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Folger/J. Kriegsman/C. Jungbluth/G. Le Sage/J. Forrest/G. Love/D. Bales/N. Holland/L. Schumer (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
M. Kapicka/J. Bea/J. Scherzinger/M. Weber/S. Krum/D. Frick/J. Seaver/J. Ciani/L. Velez (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. McLaughlin/P. Teti/R. Kaehler/P. Nordell/M. Still/E. Patton/J. Smith/M. Teti/S. Bauer (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
T. Hull/J. Everett/F. Borchelt/C. Clapp/S. Kiesling/P. Lambert/T. Wood/P. Hayes/S. Stokes (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
T. Chyla/P. Salyards/P. Klose/R. Dupcak/D. Kearing/J. Bohan/T. Crimmins/J. Hintlian/E. Spector (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
C. Andrews/M. Vatis/M. Michalowski/G. Ritter/C. Magid/P. Jacobs/A. Ballard/C. Cobbs/D. Covin (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/T. Rooney/B. Harwood/D. Muller/S. Whalen/T. Denny/J. Jones/D. Desaulniers (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
R. Stedman/D. Schofield/D. Krmpotich/J. Phinney/P. Horvat/C. Kaufman/J. Green/M. Fountain/V. Puma (Cox)/
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
T. Vogt/R. Dexter/D. Wagener/S. McKiernan/R. Shaw/E. McCall/O. Simanovsky/J. Hughes/A. Chang (Cox)
 
    Team Attager (A)
J. Van Blom/C. Hamlin/D. Johnson/J. Greer/F. Schoch/C. Pieper/R. Borggaard/N. Kurmakov/D. Grossman (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
W. Greene/D. Dickison/B. Keuch/S. Kazmierczak/B. Johnson/J. Murphy/D. Green/R. Yocum/M. Higgins (Cox)
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. Ives/C. Webster/j. metras/J. Snody/W. Browder/J. Nunn/S. Volianitis/J. Baker/D. Fuller (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Friel/D. Vogel/D. Thomas/K. Knudsen/A. Jackson/C. Gamble/S. Killen/S. Lathers/S. Lin (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (B)
R. Van Cleve/T. Pounds/J. Peterson/B. Werntz/D. Huntington/C. Gaylord/S. Morss/D. Guenther/J. Dougherty (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
G. Naden/J. Holt/J. Laband/J. Christianson/W. Perkins/D. Struzyna/B. Christie/B. Charters/T. Hunt (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
S. Barrington/M. Aloian/P. Milde/J. Kermond/R. Baney/P. Bennett/B. McMeekin/R. Biddle/P. Mende (Cox)
 
    Hartford Barge Club (A)
M. Dreier/F. Storey/E. Rosow/C. Massing/S. Pape/R. Twarkins/M. Puckly/C. Miller/K. Regan (Cox)
 
    Aviron Bayonnais (A)
J. VERGNES/s. ravera/S. RIETH/P. BRIMALDI/F. ANDRE/N. LOURDAUX/J. MATHIEU/t. richard/N. Sasselli (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
P. Dave/J. Millar/M. Dent/M. Ives/K. Jomo/E. Burke/J. Bouscaren/E. Chandler/A. Fisher (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
d. rourke/B. Ingleton/B. Wink/J. Garms/M. Clark/M. Jansen/J. Akitt/G. Kott/M. Hall (Cox)
 
    Motley Rowing Club (A)
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/L. Gluckman/R. Buchanan/M. Verlin/J. Hooten/D. Curtis/B. Baker (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/E. Golding/A. Kallfeiz/T. Kennett/J. Goddard/C. Richards/A. Balogh/J. Lindberg/A. Noort (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
V. Pisinski/B. OConnor/W. McGowan/J. May/G. Harrington/P. Sundquist/R. Leaver/G. Marshall/F. Leahy (Cox)
 
    Occoquan International (A)
D. Findlay/M. McGuirk/V. Krizek/P. Knight/E. Meyers/r. brayton/H. Rasmussen/D. Miksic/S. Zuckerman (Cox)/
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/M. Coates/P. Billings/W. Lee/M. Perlmutter/B. Anderson/J. Malarkey/G. Vicens (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Behrbaum/P. Eames/E. Hall/S. Winter/m. skirgaudas/B. Barton/S. Waltar/D. Walker/J. Pare (Cox)/
 
    Molesey Boat Club (B)
M. Burbanks/I. McNuff/M. Cross/P. Wright/J. Beattie/F. Mossop/P. Reynolds/T. Brook/A. Ellison (Cox)/
 
    Alumni Blue Boat Club (A)
J. Relle/P. Turner/B. Williams/P. MacGowan/T. Turner/E. Gibson/B. Ross/J. Houlding/J. Collins (Cox)/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
a. stefanski/d. kennedy/K. Piree/m. kirwan/C. Hoey/R. Podwojski/P. Murray/R. Canavan/P. Mokha (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Hewitt/D. O'Neill/S. Burns/J. Chang/B. Geary/E. Piegza/J. Allen/R. Johnson/T. Boedeker (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Gulick/C. Howard/J. Traynor/M. Richards/K. Kruger/P. Podolsky/M. Wind/L. Kuranko/E. Kiev (Cox)
 
    Navy Masters Rowing Club (A)
D. Lyons/K. Patton/A. Bigelow/S. Gordon/M. Medve/P. Schnorr/F. Griggs/T. Bennett/T. Griffith (Cox)/
 
    Melbourne University Boat Club (A)
G. Rees/A. Marshall/P. Antonie/A. Langford/F. Rickards/T. Mallin/G. Gullock/R. Henderson/T. Koo (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
R. McClennan/K. Fennelly/M. Pfeiffer/P. Thompson/E. Ritland/J. Mulligan/P. Morrison/P. Gruber/C. Gellatly (Cox)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
G. Teisan/G. Smith/J. Pickup/H. Cardwell/M. Walsh/A. Weatherley/S. Martinez/J. Miller/H. Batson (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
R. Rodriguez/T. Richbourg/M. Pohlmeier/E. Doyle/M. Brewer/R. Ward/W. Sorensen/B. Rolander/K. Compy (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
D. Hoxie/W. Plage/T. Stottlemyer/R. Durham/G. Hack/G. Joseph/C. McCawley/H. Thompson/A. Socha (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (B)
T. Greenwood/T. Sibson/D. Baugh/J. Scott/J. Krajewski/M. Caldwell/E. Villanueva/T. Toland/M. Bersani (Cox)
 
    Marin Rowing Association (B)
J. Younger/D. Sarson/D. DeRuff/A. Collenette/B. Laurberg/S. Johnson/C. Ellis/S. Killeen/R. Rodrigues (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
A. Aikens/J. O'Neil/R. Doherty/G. White/D. Hamilton/J. Floyd/E. Fitzgerald/J. Lynch/H. Eisenach (Cox)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
R. Sloman/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Graff/P. Kelly-Detwiler/T. Knowlton/S. Schweighauser/T. Rizzo/E. Soskin (Cox)
 
    Friends of Andover Crew (A)
C. McKay/S. Fondriest/C. Sweeney/J. Abrams/N. Kosmynin/D. Lippold/B. Dubois/J. Pawlowski/S. McKay (Cox)
 
    Deep Dive (A)
S. Wang/D. Reinhard/W. Wang /B. Smith/B. Yang/H. Li/K. Lee/G. Xia/A. Xue (Cox)
 
    A.S.D. C.C. Pro Monopoli (A)
G. Battaglia/M. Pierro/A. Mager/G. Mascelli/M. Raffa/V. Capuano/P. Cortelazzo/P. Roggero/K. Huynh (Cox)
 
    Catawba Yacht Club (A)
T. Phillips/P. Jeffrey/K. Dalton/C. Parziale/P. Gilmore/B. Fitzgerald/B. Walthall/H. Durand/M. Fuchs (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
K. Dupuis/R. Scannell/C. Petruzziello/J. Geshwiler/T. DeWitt/m. rademacher/A. Cole/S. Danberg/P. Yao (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Geoca/T. Thayer/G. Hale/N. COLUMBARE/E. Geoca/R. Yochum/G. Swagler/J. Morone/R. Beldner (Cox)
 
    Nonesuch Oar & Paddle Club - Idaho (A)
D. Harman/D. Moore/P. Huntsman/J. Richardson/A. Narva/H. Burnett/L. Terry/B. Braun/F. Yalouris (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Gates/E. Krengel/A. de Rivera/S. Spatny/W. Rickman/W. Donoho/R. Eckles/P. Kopp/J. Saxton (Cox)/
 
    Corvallis Rowing Club (A)
M. LeMay/W. Manning/R. Williams/S. Rogers/J. Frohnmayer/A. Steele/J. Elder/S. van de Wetering/J. Park (Cox)/
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Blanchard/D. Rand/J. Karl/D. Potter/P. Evans/G. Calise/B. Sandstede/C. Bardt/A. Gorriaran (Cox)/
 
7 10:11 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
36
8 10:29 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
45
9 10:47 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
46
10 11:11 AM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
17
11 11:20 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
49
12 11:40 AM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
17
13 11:50 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
34
14 12:07 PM M MSTR 1X Men's Master Singles [30+]
22
15 12:19 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
36
16 12:31 PM W MSTR 1X Women's Master Singles [30+]
13
17 12:41 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
30
18 12:59 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
50
19 1:18 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
43
20 1:37 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
52
21 1:57 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
53
22 2:23 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
36
23 2:37 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
40
24 2:55 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
27
25 3:07 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
21
26 3:25 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
21
27 3:37 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
22
28 3:51 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
20
29 4:00 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
20
30a 4:11 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
30b M LW 1X Men's Lightweight Singles
18
31a 4:26 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
23
31b W LW 1X Women's Lightweight Singles
16
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Potomac Boat Club
E. Schmieg/
 
    Riverside Boat Club
L. Ayers
 
    Craftsbury Sculling Center
J. Mcilvane
 
    GMS Rowing Center
M. Copenhaver/
 
    Ottawa Rowing Club
A. Currie/
 
    Odder Roklub
J. Rasmussen
 
    Aviron Bayonnais
R. jung
 
    Argonaut Rowing Club
A. Meiklejohn
 
    Maritime Rowing Club
B. Tobey/
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Mosier
 
    The Milwaukee Rowing Club
A. Leach
 
    North Star Rowing Club
L. Hodgins
 
    The Foundry
M. Wilson
 
    Ottawa Rowing Club
A. Fogarty
 
    Marin Rowing Association
A. Couwenhoven
 
32a 4:45 PM MX PARA 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
1
32b MX INCL 4+ Mixed Inclusion 4+
3
Sunday, October 22, 2017
33a 7:45 AM MX INCL 2x Mixed Inclusion 2x
15
33b TA 2X Trunk/Arms Doubles
2
34a 8:08 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
37
34b M YOUTH 1X Men's Youth Singles
33
35a 8:31 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
30
35b W YOUTH 1X Women's Youth Singles
25
36 8:53 AM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCW4X 9:29 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
34
37 9:47 AM W YOUTH 4X Womens Youth Coxed Quad
31
38 10:06 AM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
DCPC2X 10:40 AM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
43
39 11:01 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
48
40 11:16 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
46
41 11:36 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
86
DCM4X 12:11 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
38
42 12:27 PM M YOUTH 4x Mens Youth Coxed Quad
32
43 12:45 PM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
44a 1:16 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
20
44b M LW 4+ Men's Lightweight Fours
17
45a 1:30 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
16
45b W LW 4+ Women's Lightweight Fours
11
46a 1:48 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
46b M LW 8+ Men's Lightweight Eights
16
47 2:05 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
37
48a 2:22 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
36
48b W LW 8+ Women's Lightweight Eights
8
49 2:39 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
26
50 2:53 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
41
51 3:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
36
DCMX2X 3:29 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
45
DCMX8 3:54 PM DC MX 8 Directors' Challenge Mixed Eight
40
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change