Kings Head XXI Regatta on the Schuylkill

  • Hosted By Upper Merion Boat Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 30, 2007
1 1A Mens Champ 1x
5
    Wilmington Rowing Center (WRC) (..)
A. Madden
 
    Fairmount Rowing Association (A)
S. Titus
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
M. Monplaisir
 
    Upper Merion Boat Club (A)
D. Klann
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Smith
 
2 1B Mens Club 1x
2
3 1C Mens Veteran Singles (55-69; 6 sec/yr) 1x
8
    Jack Sulger's Sculling Circus (..)
S. Killen
 
    Cape Coral Rowing Club (A)
J. Pokorny
 
    Vesper Boat Club (A)
R. Jones
 
    West Potomac Crew Boosters (A)
J. Rubini
 
    Vesper Boat Club (B)
M. Schneider
 
    Upper Merion Boat Club (C)
J. Grogan
 
    Fairmount Rowing Association (E)
S. Jonik
 
    Fairmount Rowing Association (H)
R. Sargent
 
4 1D Mens HS 1x
5
    Navesink River Rowing (A)
G. Charte
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
K. Palagi
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Morel
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
A. Lee
 
    Upper Merion Boat Club (A)
A. Post
 
5 2A Womens Champ 1x
0
6 2B Womens Club 1x
2
7 2C Womens HS 1x
5
8 3A Mens Masters Fours (35-Up; 6 sec/yr) 4x
4
9 3B Mens HS Quads 4x
10
10 3C Mens HS Fours 4+
9
11 3D Womens HS/Jr Fours 4+
7
12 4A Mens Masters Doubles (35-44; 6 sec/yr) 2x
5
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Sarabia/M. Monplaisir
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Ippolito/V. Hueston
 
    Upper Merion Boat Club (B)
D. McGovern/D. Kaufmann
 
    Upper Merion Boat Club (D)
J. Suter/K. Suter
 
    Upper Merion Boat Club (K)
J. McAlinney/D. Klann
 
13 4B Mens Masters Doubles (45-69; 6 sec/yr) 2x
8
14 4C Mens College Youth 2x (Not 20, yr of regatta)
0
15 4D Womens Master 2x (6 sec/yr)
6
    Brigantine Rowing Club (A)
D. Andersen/M. Steinnacker
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
H. Woznack/D. Cenit
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Durand/I. Ghitelman
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Cooney/S. Griffith
 
    Viking Rowing Foundation (A)
P. Learn/B. Sharp
 
    Upper Merion Boat Club (C)
M. Weitzenkorn/L. Lawton-Smith
 
16 4E Womens HS 2x
7
17 4F Womens Club 2x
0
18 5A Womens Club 4+
1
19 5B Womens College 4+
0
20 5C Womens Masters 4+ (6 sec/yr)
1
21 5D Womens HS 4+
8
22 6A Mens Novice 1x
3
23 6B Womens Masters Singles (45-54; 6 sec/yr) 1x
5
24 6C Womens Veterans Singles (55-69; 6 sec/yr) 1x
3
25 6D Mens Super Veterans 1x (70-Up: 7 sec/yr)
1
26 6E Womens Super Veterans 1x (70-Up: 7 sec/yr)
0
27 7A Mens Club 8+
0
28 7B Mens College 8+
0
29 7C Mens HS 8+
8
30 7D Womens HS/JR 8+ (Not 17, yr regatta)
4
31 8A Womens 4x (THCE: 6 sec/yr)
7
    Brigantine Rowing Club (A)
R. Cahill/C. Sost/R. Burke/K. Papandrew
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
S. Hartung/A. Shapiro/S. Thomas/J. Irwin
 
    Navesink River Rowing (A)
L. Cristo/S. Toscano/J. Sandlar/K. Vilardi
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Orlando/P. Wakeham/M. Staargaard Dikk/L. Stirton Aust
 
    Upper Merion Boat Club (A)
J. Deveau/J. Beehler/K. DelRaso/K. Wilson
 
    Navesink River Rowing (B)
L. Peters/L. Ensor/D. Osepchuk/J. Martin
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
P. Kelling/N. Levitsky/D. Von Mol/A. Pitkin
 
32 8B Womens HS 4x
6
33 8C Mens HS/Jr 4+ (Not 17, yr regatta)
6
34 9A Mens Open 2x
1
35 9B Mens HS 2x
3
36 9C Father/Son 2x (6 sec/yr for rowers under 18 and over age
3
37 9D Mixed Parent/Child 2x (6 sec/yr for rowers under 18 and o
5
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
J. Hudson/J. Hudson
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Gribbin/B. Gribbin
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Holcomb/A. Holcomb
 
    Upper Merion Boat Club (B)
J. Kurbjun/M. Kurbjun
 
    Upper Merion Boat Club (B)
J. Heckman/H. Heckman
 
38 9E Mother/Daughter Doubles (6 sec/yr for rowers under 18 and
0
39 10A Mens Master 1x (35-44: 4 sec/yr)
8
    Fairmount Rowing Association (A)
C. McElroy
19.6 (41)
    Malta Boat Club (A)
P. Heifetz
19.6 (41)
    Navesink River Rowing (A)
J. Crilly
25.6 (43)
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Brunelle
14.4 (39)
    Upper Merion Boat Club (A)
D. McGovern
6.4 (35)
    Baltimore Rowing Club (C)
T. Shields
16.9 (40)
    Upper Merion Boat Club (C)
G. Krumenacker
12.1 (38)
    Upper Merion Boat Club (K)
D. Klann
10.0 (37)
40 10B Mens SR Master 1x (45-54: 5 sec/yr)
15
    Unaffiliated (USA) (..)
C. Cornhill
91.1 (54)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (..)
B. Reinhard
66.1 (50)
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Anderson
72.0 (51)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Hall
60.5 (49)
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Jones
84.5 (53)
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Moran
78.1 (52)
    Monmouth Boat Club (A)
J. Miros
55.1 (48)
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Scinta
50.0 (47)
    Upper Merion Boat Club (A)
J. Tierney
55.1 (48)
    Vesper Boat Club (A)
B. Colgan
60.5 (49)
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Smith
40.5 (45)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
R. Fisher
45.1 (46)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (B)
A. Hobbs
50.0 (47)
    Upper Merion Boat Club (C)
N. Drinker
84.5 (53)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (C)
F. Mraz
78.1 (52)
41 10C Womens Master 1x (35-44: 4 sec/yr)
1
42 10D Womens Novice 1x
2
43 10E Mens Recreational 1x
2
    Upper Merion Boat Club (A)
G. Cipperly
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
F. Walker
 
44 10F Womens Recreational 1x
0
45 11A Womens Club 8+
0
46 11B Womens HS 8+
9
47 11C Womens Masters Eights (35-Up; 6 sec/yr) 8+
7
48 11D Mens HS/JR 8+ (Not 17, yr of regatta)
5
49 12A Mens Club 4+
2
50 12B Mens College Youth 4+ (Not 20 yr of regatta)
0
51 12C Mens HS Youth 4+ (Not 20 Year of regatta)
2
52 13A Mens Open 4x
0
53 13B Mens Masters Quads (35-Up; 6 sec/yr) 4x
2
    Upper Merion Boat Club (A)
C. Weingarten/B. Bovaird/R. Gionta/M. Weingarten
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Daemen/M. Malone/T. Tba/C. Doyle
 
54 13C Mixed 8+ (THCE: 6 sec/yr)
4
55 14A Mixed 2x
4
56 14B Mixed Master 2x (6 sec/yr)
6
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
J. Grose/R. Ciavarella
25.4 (41)
    Swan Creek Rowing Club (A)
P. Glover/M. Glover
168.0 (63)
    Upper Merion Boat Club (A)
E. Kelly/L. Lawton-Smith
29.2 (42)
    Vesper Boat Club (A)
R. Jones/M. Jones
158.8 (62)
    Upper Merion Boat Club (B)
D. Daly/J. Grogan
57.2 (48)
    Upper Merion Boat Club (C)
A. Deruytter/R. Russell
149.8 (61)
57 14C Mens Pairs 2- (THCE: 6sec/yr)
1
58 15A Mens Champ 8+
0
59 15B Womens Champ 8+
0
60 15C Mens Masters Eights (35-Up; 6 sec/yr) 8+
3
61 15D Mixed 4x (THCE: 6 sec/yr)
5
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
B. Marcus/O. Klipa/M. Deluliis/Z. ONeill
 
    Upper Merion Boat Club (A)
J. DeVeau/D. Cutcliff/K. Fox/K. Wilson
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
A. Reckless/J. Kelly/S. End/M. McGowan
 
    Upper Merion Boat Club (B)
C. Hingley/C. Lucas/L. Benham/T. Lucas
 
    Upper Merion Boat Club (C)
L. Bradley/A. Ridall/J. McAlliney/D. Klann
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change