Kings Head XXI Regatta on the Schuylkill

  • Hosted By Upper Merion Boat Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 30, 2007
1 1A Mens Champ 1x
5
2 1B Mens Club 1x
2
3 1C Mens Veteran Singles (55-69; 6 sec/yr) 1x
8
4 1D Mens HS 1x
5
    Navesink River Rowing (A)
G. Charte
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
K. Palagi
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Morel
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
A. Lee
 
    Upper Merion Boat Club (A)
A. Post
 
5 2A Womens Champ 1x
0
6 2B Womens Club 1x
2
7 2C Womens HS 1x
5
8 3A Mens Masters Fours (35-Up; 6 sec/yr) 4x
4
9 3B Mens HS Quads 4x
10
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Frazier/J. Freeman iii/D. Chestnut/C. Moscardi
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Little/B. Levinson/S. Ross/I. Bamberger
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
A. Reckless/A. Meininghaus/T. Sandora/R. Mohan
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
S. Reilly/J. Fernandez/L. Romo/J. Braun
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
M. Scott/J. McCallum/M. Wimbush/P. Rapuano
 
    Navesink River Rowing (B)
G. Driscoll/K. Gardner/A. Cerullo/M. Blaskovich
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
B. Marcus/A. Spirk/L. Ellis/Z. ONeill
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (B)
C. Wiswesser/P. Falco/C. Carlucci/Z. Frio
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
M. Dissen/J. Rectenwald/C. Colwick/D. Jefferies
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (C)
N. Clark/G. Pagano/D. Valdes/N. Margherita
 
10 3C Mens HS Fours 4+
9
11 3D Womens HS/Jr Fours 4+
7
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Medlyn/A. Palkanikis/S. Sherrer/A. Plaut/A. Boeke (Cox)
 
    Concord High School (A)
B. Washington/C. Giandonato/S. Blissick/C. Howard/T. Cabanela (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Korth/T. Black/B. Wolf/C. Dougherty/A. Freas (Cox)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
M. Negle/L. Ference/E. Mershon/C. Frazier/M. Wilson (Cox)
 
    The Shipley School (A)
M. Hayes/N. Molta/H. Scott/L. Raymond/A. Schwartz (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (B)
A. Stambaugh/L. Hill/S. Soulen/A. Fried/S. Honickman (Cox)
 
    The Shipley School (B)
A. Allen/R. Giampaolo/M. Watson/A. Panichello/K. Niedermayer (Cox)
 
12 4A Mens Masters Doubles (35-44; 6 sec/yr) 2x
5
13 4B Mens Masters Doubles (45-69; 6 sec/yr) 2x
8
14 4C Mens College Youth 2x (Not 20, yr of regatta)
0
15 4D Womens Master 2x (6 sec/yr)
6
16 4E Womens HS 2x
7
    Holy Spirit High School (A)
K. Sutton/K. Sweeney
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
J. Kelly/O. Klipa
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
K. Burke/B. Bruder
 
    The Lawrenceville School (A)
R. Marrow/J. Martynec
 
    The Shipley School (A)
J. Colgan/R. Johnson
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
J. Herbert/J. Hudson
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
M. Gray/A. Pittman
 
17 4F Womens Club 2x
0
18 5A Womens Club 4+
1
19 5B Womens College 4+
0
20 5C Womens Masters 4+ (6 sec/yr)
1
21 5D Womens HS 4+
8
22 6A Mens Novice 1x
3
23 6B Womens Masters Singles (45-54; 6 sec/yr) 1x
5
24 6C Womens Veterans Singles (55-69; 6 sec/yr) 1x
3
25 6D Mens Super Veterans 1x (70-Up: 7 sec/yr)
1
26 6E Womens Super Veterans 1x (70-Up: 7 sec/yr)
0
27 7A Mens Club 8+
0
28 7B Mens College 8+
0
29 7C Mens HS 8+
8
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A)
J. Gentile/B. Bigelow/R. Ciamaichelo/P. Simeone/L. D'Ambrosio/S. Junod/K. Jacobs/D. Dartnell/A. Jones (Cox)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
D. McQuiston/P. Joyce/J. Gaysek/K. Huber/N. Krassenstein/J. Lingenfelser/Z. Petronic/D. Palanasami/J. Milone (Cox)
 
    Northeast Catholic High School (A)
J. Brandon/B. Ficco/G. Bergen/P. Robinson/S. Clark/S. Pastor/F. Tieri/W. Palumbo/M. Shuster (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Goldstien/T. Truesdale/M. Streb/A. Micheli/T. Pagliari/B. O'Grady/P. Goldstien/A. Snow/K. Colabella (Cox)
 
    St. Mark's HS Rowing (A)
R. Nieves/T. Wallace/S. Wiley/K. Hobbs/B. Fairer/Z. Watson/A. Facciolo/B. Whittington/S. Ellis (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
R. Kretch/C. Law/A. Tyler/A. Hill/E. Englebreth/J. Ashton/D. Ashton/A. Madaus/P. Calley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
J. Wood/A. Vuotto/J. Panaccio/K. Priest/M. Eckman/G. Rushlau/K. Sicilia/J. Byrnes/L. Miraglia (Cox)
 
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (B)
R. Hidayat/P. Rowe/J. Shank/J. Zajdel/V. Cionci/D. Brennan/M. Dailey/N. D'Imperio/M. Khella (Cox)
 
30 7D Womens HS/JR 8+ (Not 17, yr regatta)
4
    Archbishop Prendergast High School (A)
A. Quinn/J. Lees/K. Muff/K. Hoffman/M. Givnish/A. Dendrinos/C. Abbott/A. Gieder/M. Green (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
L. Duda/M. Dougherty/K. Gregor/R. Duffin/A. McCloy/S. Brecht/L. Gresko/N. Carlone/A. Collier (Cox)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
K. Gilmour/J. Pegher/M. Gray/A. Pittman/E. Ellis/A. Schick/M. Negle/M. Duursma/M. Wilson (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (B)
A. Stillwell/A. Zapalac/C. Travaline/N. Schneider/M. Finnegan/M. McGirr/L. Powell/K. Wzorek/S. Harkins (Cox)
 
31 8A Womens 4x (THCE: 6 sec/yr)
7
32 8B Womens HS 4x
6
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Sherrer/A. Plaut/A. Palakanis/A. Medlyn
 
    Navesink River Rowing (A)
K. Rennie/L. Grosso/M. Rennie/B. Malone
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
V. Horn/M. Weaver/M. Deluliis/L. Skoog
 
    Navesink River Rowing (B)
J. Lapp/L. Golden/C. Bennett/D. Blount
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
A. Hirsch/L. Chisolm/S. End/K. Hilderbrand
 
    Navesink River Rowing (C)
P. Reinhardt/K. Brundage/G. Donnelly/A. Doughty
 
33 8C Mens HS/Jr 4+ (Not 17, yr regatta)
6
34 9A Mens Open 2x
1
35 9B Mens HS 2x
3
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
M. McGowan/D. Borzelleca
 
    The Shipley School (A)
S. Kramer/M. Hyman
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
K. Kurtz/J. Mackay
 
36 9C Father/Son 2x (6 sec/yr for rowers under 18 and over age
3
37 9D Mixed Parent/Child 2x (6 sec/yr for rowers under 18 and o
5
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
J. Hudson/J. Hudson
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Gribbin/B. Gribbin
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Holcomb/A. Holcomb
 
    Upper Merion Boat Club (B)
J. Kurbjun/M. Kurbjun
 
    Upper Merion Boat Club (B)
J. Heckman/H. Heckman
 
38 9E Mother/Daughter Doubles (6 sec/yr for rowers under 18 and
0
39 10A Mens Master 1x (35-44: 4 sec/yr)
8
40 10B Mens SR Master 1x (45-54: 5 sec/yr)
15
41 10C Womens Master 1x (35-44: 4 sec/yr)
1
42 10D Womens Novice 1x
2
43 10E Mens Recreational 1x
2
44 10F Womens Recreational 1x
0
45 11A Womens Club 8+
0
46 11B Womens HS 8+
9
47 11C Womens Masters Eights (35-Up; 6 sec/yr) 8+
7
48 11D Mens HS/JR 8+ (Not 17, yr of regatta)
5
49 12A Mens Club 4+
2
50 12B Mens College Youth 4+ (Not 20 yr of regatta)
0
51 12C Mens HS Youth 4+ (Not 20 Year of regatta)
2
52 13A Mens Open 4x
0
53 13B Mens Masters Quads (35-Up; 6 sec/yr) 4x
2
54 13C Mixed 8+ (THCE: 6 sec/yr)
4
    Fairmount Rowing Association (A)
S. Jonik/C. Holdsworth/J. Willimen/A. Jonik/M. Myers/J. Sonzogni/T. Toland/A. Roach/R. Pawlick (Cox)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
D. Jefferies/P. Joyce/J. Rectenwald/C. Colwick/M. Gray/A. Pittman/A. Hirsch/M. Weaver/J. Graner (Cox)
 
    Viking Rowing Foundation (A)
J. Ireland/B. Murphy/M. Needleman/F. Hoch/S. Mistler/M. Lascheid/N. Deckard/P. Gilson/S. Shaltout (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
B. Smith/S. Kolbe/E. Fox/F. Walker/M. Thompson/H. O'Neill/B. Kelly/T. Kiernan/S. Harkins (Cox)
 
55 14A Mixed 2x
4
    Wilmington Rowing Center (WRC) (..)
A. Madden/C. Everett
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
R. Mohan/L. Skoog
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
E. Schmunk/D. Schmunk
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
A. Spirk/V. Horn
 
56 14B Mixed Master 2x (6 sec/yr)
6
57 14C Mens Pairs 2- (THCE: 6sec/yr)
1
58 15A Mens Champ 8+
0
59 15B Womens Champ 8+
0
60 15C Mens Masters Eights (35-Up; 6 sec/yr) 8+
3
61 15D Mixed 4x (THCE: 6 sec/yr)
5
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
B. Marcus/O. Klipa/M. Deluliis/Z. ONeill
 
    Upper Merion Boat Club (A)
J. DeVeau/D. Cutcliff/K. Fox/K. Wilson
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
A. Reckless/J. Kelly/S. End/M. McGowan
 
    Upper Merion Boat Club (B)
C. Hingley/C. Lucas/L. Benham/T. Lucas
 
    Upper Merion Boat Club (C)
L. Bradley/A. Ridall/J. McAlliney/D. Klann
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change