Kings Head XXI Regatta on the Schuylkill

  • Hosted By Upper Merion Boat Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 30, 2007
1 1A Mens Champ 1x
5
2 1B Mens Club 1x
2
3 1C Mens Veteran Singles (55-69; 6 sec/yr) 1x
8
4 1D Mens HS 1x
5
5 2A Womens Champ 1x
0
6 2B Womens Club 1x
2
7 2C Womens HS 1x
5
8 3A Mens Masters Fours (35-Up; 6 sec/yr) 4x
4
9 3B Mens HS Quads 4x
10
10 3C Mens HS Fours 4+
9
11 3D Womens HS/Jr Fours 4+
7
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Medlyn/A. Palkanikis/S. Sherrer/A. Plaut/A. Boeke (Cox)
 
    Concord High School (A)
B. Washington/C. Giandonato/S. Blissick/C. Howard/T. Cabanela (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Korth/T. Black/B. Wolf/C. Dougherty/A. Freas (Cox)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
M. Negle/L. Ference/E. Mershon/C. Frazier/M. Wilson (Cox)
 
    The Shipley School (A)
M. Hayes/N. Molta/H. Scott/L. Raymond/A. Schwartz (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (B)
A. Stambaugh/L. Hill/S. Soulen/A. Fried/S. Honickman (Cox)
 
    The Shipley School (B)
A. Allen/R. Giampaolo/M. Watson/A. Panichello/K. Niedermayer (Cox)
 
12 4A Mens Masters Doubles (35-44; 6 sec/yr) 2x
5
13 4B Mens Masters Doubles (45-69; 6 sec/yr) 2x
8
14 4C Mens College Youth 2x (Not 20, yr of regatta)
0
15 4D Womens Master 2x (6 sec/yr)
6
16 4E Womens HS 2x
7
    Holy Spirit High School (A)
K. Sutton/K. Sweeney
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
J. Kelly/O. Klipa
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
K. Burke/B. Bruder
 
    The Lawrenceville School (A)
R. Marrow/J. Martynec
 
    The Shipley School (A)
J. Colgan/R. Johnson
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
J. Herbert/J. Hudson
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
M. Gray/A. Pittman
 
17 4F Womens Club 2x
0
18 5A Womens Club 4+
1
19 5B Womens College 4+
0
20 5C Womens Masters 4+ (6 sec/yr)
1
21 5D Womens HS 4+
8
22 6A Mens Novice 1x
3
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Younghein
 
    The Shipley School (A)
A. Lerman
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Young
 
23 6B Womens Masters Singles (45-54; 6 sec/yr) 1x
5
24 6C Womens Veterans Singles (55-69; 6 sec/yr) 1x
3
25 6D Mens Super Veterans 1x (70-Up: 7 sec/yr)
1
26 6E Womens Super Veterans 1x (70-Up: 7 sec/yr)
0
27 7A Mens Club 8+
0
28 7B Mens College 8+
0
29 7C Mens HS 8+
8
30 7D Womens HS/JR 8+ (Not 17, yr regatta)
4
31 8A Womens 4x (THCE: 6 sec/yr)
7
32 8B Womens HS 4x
6
33 8C Mens HS/Jr 4+ (Not 17, yr regatta)
6
34 9A Mens Open 2x
1
35 9B Mens HS 2x
3
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
M. McGowan/D. Borzelleca
 
    The Shipley School (A)
S. Kramer/M. Hyman
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
K. Kurtz/J. Mackay
 
36 9C Father/Son 2x (6 sec/yr for rowers under 18 and over age
3
37 9D Mixed Parent/Child 2x (6 sec/yr for rowers under 18 and o
5
38 9E Mother/Daughter Doubles (6 sec/yr for rowers under 18 and
0
39 10A Mens Master 1x (35-44: 4 sec/yr)
8
40 10B Mens SR Master 1x (45-54: 5 sec/yr)
15
41 10C Womens Master 1x (35-44: 4 sec/yr)
1
42 10D Womens Novice 1x
2
43 10E Mens Recreational 1x
2
44 10F Womens Recreational 1x
0
45 11A Womens Club 8+
0
46 11B Womens HS 8+
9
47 11C Womens Masters Eights (35-Up; 6 sec/yr) 8+
7
48 11D Mens HS/JR 8+ (Not 17, yr of regatta)
5
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A)
C. Baxter/D. Dartnell/S. Junod/M. Gibbons/J. Simpson/M. mariani/M. Weniger/A. Snyder/S. McGovern (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
J. Taylor/S. Mahoney/G. Kastenberg/T. Taylor/G. Mayer/J. Mitrione/D. Sumaroka/G. Bellman/R. Goldberg (Cox)
 
    Northeast Catholic High School (A)
T. O'Neil/J. Driscoll/W. Harris/B. Gleason/D. Sumara/S. Decker/B. Duffy/T. Flanagan/M. Shuster (Cox)
 
    The Shipley School (A)
K. Norris/S. Fisher/D. Timm-Brock/A. Ramsey/A. Engman/A. Armstrong/C. Wedgwood/J. Ford/I. Riley (Cox)
 
    Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (B)
D. Onimus/W. Davalos/R. Hidayat/P. Zaleski/C. Smith/N. Jeffkin/B. Hancox/T. Caimaichelo/T. Beck (Cox)
 
49 12A Mens Club 4+
2
50 12B Mens College Youth 4+ (Not 20 yr of regatta)
0
51 12C Mens HS Youth 4+ (Not 20 Year of regatta)
2
52 13A Mens Open 4x
0
53 13B Mens Masters Quads (35-Up; 6 sec/yr) 4x
2
54 13C Mixed 8+ (THCE: 6 sec/yr)
4
55 14A Mixed 2x
4
56 14B Mixed Master 2x (6 sec/yr)
6
57 14C Mens Pairs 2- (THCE: 6sec/yr)
1
58 15A Mens Champ 8+
0
59 15B Womens Champ 8+
0
60 15C Mens Masters Eights (35-Up; 6 sec/yr) 8+
3
61 15D Mixed 4x (THCE: 6 sec/yr)
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change