The Arnold Indoor Rowing Challenge

  • Hosted By Greater Columbus Rowing Association
  • 2017 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, March 5, 2017
1 Womens Adaptive (AS + TA, no time handicap) 1000m
2
2 Mens Adaptive (AS + TA, no time handicap) 1000m
2
3 Womens Masters (21+ USRA time handicapped) 500m
4
4 Mens Masters (21+ USRA time handicapped) 500m
5
5 Womens Youth (age 14-18) 2000m
2
6 Womens Youth Lwt (age 14-18) 2000m
2
7 Mens Youth (age 14-18) 2000m
2
8 Mens Youth Ltwt 1x (age14-18) 2000m
2
9 Womens Masters (30-44) 2000m
0
10 Womens Masters Senior (45-59) 2000m
3
11 Womens Masters Veteran (60+ USRA time handicapped) 2000m
1
12 Womens Masters Ltwt (30-44) 2000m
0
13 Womens Masters Ltwt Senior (45-59) 2000m
1
14 Womens Masters Ltwt Veteran (60+ USRA time handicapped) 2000m
0
15 Mixed Youth Relay 2000m
4
16 Womens Open 500m
13
17 Mens Open 500m
5
18 Mens Masters (30-44) 2000m
4
19 Mens Masters Senior (45-59) 2000m
5
20 Mens Masters Veteran (60+ - USRA time handicapped) 2000m
0
21 Mens Masters Ltwt (30-44) 2000m
0
22 Mens Masters Ltwt Senior (45-59) 2000m
0
23 Mens Masters Ltwt Veteran (60+ USRA time handicapped) 2000m
0
24 Womens Adaptive (LTA, no time handicap) 1000m
0
25 Mens Adaptive (LTA, no time handicap) 1000m
2
26 Collegiate Womens 2000m
0
27 Collegiate Mens 2000m
0
28 Womens Open 1000m
4
29 Mens Open 1000m
1
30 Womens Masters (USRA time handicapped) 1000m
2
31 Mens Masters (USRA time handicapped) 1000m
4
32 Womens Open 2000m
5
33 Womens Open Ltwt 2000m
0
34 Mens Open 2000m
3
35 Mens Open Ltwt 2000m
1
36 Mixed Collegiate Relay 2000m
0
37 Womens Open Relay 2000m
5
38 Mens Open Relay 2000m
7
    Donskov Strength and Conditioning
D. Anthony/D. Matt/C. Gagliano/H. Berthold
 
    Ohio State University Crew
M. Fisher/G. Fette/K. Gramila/B. Young
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Waterfield/S. Quinn/J. Smith/P. Sheppard
 
    Greater Columbus Rowing Association
E. Flecher/J. King/S. Lopez/T. Slater
 
    Westerville Rowing Club
E. Lane/T. Heft/K. Cook/J. Trybus/
 
    Westerville Rowing Club
Z. Thurston/A. Moran/N. Samson/S. Deegan/
 
    Upper Arlington Crew, Inc.
D. Reed/A. Martin/B. Skidmore/C. Hutchinson
 
39 Mixed Masters Relay (USRA time handicapped) 2000m
3
40 Mixed Open Relay 2000m
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change