Independence Day Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 30, 2017
NOTES Time trials for all events (except Masters) with > 18 entries.
Heats for JR events (except JR 8's) with 7 to 18 entries.
Heats for any of the following events with 7 to 18 entries:
Mens Intermediate, Ltwt Intermediate & Ltwt Open 1x
Womens Intermediate, Ltwt Intermediate & Ltwt Open 1x
Mens & Womens Intermediate & Open 2-
Heats for Mens & Womens JR 8+
Saturday, July 1, 2017
1 Mens Masters 2-
5
2 Womens Masters 2-
3
3 Womens Masters 4+
19
4 Mens Masters 8
8
5 Father/son 2x (1000m)
7
6 Father/daughter 2x (1000m)
7
7 Mother/son 2x (1000m)
5
8 Mother/daughter 2x (1000m)
3
9 Womens Novice 1x (1000m)
11
10 Mens Novice 1x (1000m)
15
11 Womens U17 4x
11
12 Womens U19 4x
19
13 Mens Senior 2x
0
14 Mens U17 1x
24
15 Mens U19 2x
42
    Advanced Community Rowing Association INC.
J. Irving/T. Yadali
 
    Amadeusz Rowing Academy
A. Zimny/K. Dworak
 
    Amadeusz Rowing Academy
N. Chiu/N. Ereshkin
 
    Amadeusz Rowing Academy
T. Chabowski/B. Annunziato
 
    Atlanta Junior Rowing Association
K. Richardson/W. Holt
 
    Bergen County Rowing Academy
A. D'Iorio/P. Benderly/
 
    Bergen County Rowing Academy
S. Olsen/A. Fajardo/
 
    Boston College High School
J. Luck/J. Pavlik
 
    Cambridge Boat Club
J. Patterson/L. O'Hare
 
    Cambridge Boat Club
L. Mackenzie/M. Lyman
 
    Cambridge Boat Club
J. Stone/K. Warming
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
M. Palmer/W. Rhodes
 
    Crescent Boat Club
J. Bucko/L. Iacovelli/
 
    Crescent Boat Club
D. Rostucher/Y. Gilad/
 
    Crescent Boat Club
E. Meadows/N. Kumpf/
 
    Crescent Boat Club
E. Matos/A. Wilsey/
 
    Essex Rowing Club, Inc.
N. Brovender/N. Smith
 
    Fairmount Rowing Association
T. Leichner/T. Gregson
 
    Gloucester Rowing Association
G. Holland/J. Hutson
 
    Great Blue Heron Rowing Club
J. Hehmeyer/W. Stocovaz
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
C. Greiner/T. Doherty
 
    Malta Boat Club
Z. Simpson/S. Connell
 
    Malta Boat Club
E. Kane/L. Draper
 
    Malta Boat Club
M. Malarkey/M. Madica
 
    Manhasset High School
B. Weisberg/E. Wolff
 
    Manhasset High School
R. Foglio/J. Kirikian
 
    Manhasset High School
e. linder/G. Menke
 
    Navesink River Rowing
C. Nolan/A. Saenz
 
    Norwalk River Rowing Association
O. Peacock/E. Reichgut
 
    Norwalk River Rowing Association
B. Spiewak/B. Hufnagel
 
    Pelham Community Rowing Association
N. Brown/A. Selius
 
    Potomac Boat Club
R. Sobolewski/A. Thomas
 
    Potomac Boat Club
J. Young/C. Kiyonaga
 
    South Jersey Rowing Club
H. LaGatta/A. Laberee
 
    South Jersey Rowing Club
Z. GIll/J. DiMarino
 
    South Jersey Rowing Club
D. Mitnick/P. Malone
 
    The Foundry
N. Grivas/W. Kirkpatrick
 
    Three Rivers Rowing Association
B. Farnan/B. Horvitz
 
    V-Sculls
C. Ruf/W. Gregory
 
    Vesper Boat Club
D. Walkush/K. Fisher
 
    Whitemarsh Boat Club
I. Wilkens/W. KANE
 
    Whitemarsh Boat Club
D. Wierzbicki/N. Moeller
 
16 Womens U19 1x
21
17 Womens U17 1x
12
    Advanced Community Rowing Association INC.
G. Kellogg
 
    Amadeusz Rowing Academy
G. Vecchio/
 
    Amadeusz Rowing Academy
A. Weilert
 
    Amadeusz Rowing Academy
R. Friedlander
 
    Augusta Rowing Club, Inc.
L. Wolfe
 
    East End Rowing Institute, LTD.
H. O'Neill
 
    Essex Rowing Club, Inc.
V. Moda
 
    Gloucester Rowing Association
E. Frayser
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
K. Thibodeau
 
    Pegasus Rowing Club
J. Winter
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
G. Welp
 
    South Jersey Rowing Club
M. Janda
 
18 Womens U19 4+
22
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Waters/L. McDaniel/G. McDaniel/A. Hinton/E. Radinsky (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Trull/A. Lipsett/M. Lipsett/H. Jensen/C. Halston (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Eberth/H. Faretra/J. Romano/J. Carter/E. Vitale (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. McGrath/M. McGreevey/S. Nixon/M. Passarella/C. Mattioli (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Hilal/R. Davie/A. Fischer/J. Zachman/n. luciano (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
E. Kiley/G. Dreyer/M. Lyons/a. panzone/L. Leung (Cox)
 
    Mobjack Rowing Association (A)
T. Hummel/K. James/p. pelfrey/R. Witt/L. Baucom (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Senatore/T. Infante/r. mills/A. Guido/C. Murphy (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Cote/J. Brameier/T. Brown/Q. Fleming/I. Fox (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Vorbach/B. McIver/A. Campanile/J. Prisco/C. Gilman (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Frantz/S. Weissel/V. Papadakos/C. Field/A. Kim (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
J. Armetta/H. Uliasz/C. Vinch-Buck/S. Lund Hansen/C. Galati (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
J. Berdzik/T. Vierling/C. Friedman/E. Dobbs/L. Preston (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Koelsch/M. Cicha/H. Abdallah/E. Lee/E. Goldstein (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
E. Akbari/K. Spolar/T. Farese/M. Webster/O. Cantrell (Cox)
 
    The Foundry (A)
M. Porter/D. Murthy/A. Roche/D. Pichola/E. Germaine (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Casey/H. Hathaway/G. Karanikos/T. Trovato/B. Burns (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
R. McDonnell/A. Rowling/C. Castorino/K. Wild/M. Stickley (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
T. Nobles/K. Prinner/E. Eller/C. Patafio/K. Heber (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
O. DeNiro/A. Dobel/D. Devlyn/K. McCulloch/C. Sterman (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
K. Droogan/N. Viviani/A. Hain/J. Comerford/S. Kim (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
K. Sims/G. Krishna/E. James/P. Hardy/L. Pollock (Cox)
 
19 Mens U19 4x
17
20 Mens U17 4+
12
    Bergen County Rowing Academy (A)
G. Hill/L. Filletti/A. Engstrom/H. McGovern/B. Dixon (Cox)/
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
C. Cox/J. Dickison/D. Tang/I. Tacey/A. Morell (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
L. Horgan/O. Verrill/J. Familetti/T. Margiotti/A. Cooper (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
G. Menke/E. Hanley/D. Kuehn/R. Muni/A. Miller (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
E. Lowndes/m. oram/E. infante/M. Schoeller/D. Scalfi (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
M. Rotering/H. Koontz/H. Rupp/E. Ross/W. Leclerc (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
L. Deng/B. Kioko/P. HOROSZEWSKI/A. Fessler/L. Rooney (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. Tanas/D. Frankel/H. Powell/A. Small/E. Mahaffy (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
V. Colestock/N. McHugh/J. Heffelfinger/M. DeMercurio/A. Prutchi (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Raab/C. O'Neill/V. Cart-Sanders/E. Bisco-Werner/E. Mahaffy (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
H. Baker/A. Phalcomepely/S. Ashton/B. Ondis/A. Gambescia (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
B. Stergion/T. Closser/S. Patel/J. Mongelli/S. Hu (Cox)
 
21 Mens 2-
6
22 Mens Light 2x
9
23 Womens Light 2x
0
24 Womens Inter Light 1x
11
25 Mens U17 4x
8
26 Womens U17 4+
10
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
B. Lee/l. johnson/O. Hadley/G. Chiodo/T. Almirall (Cox)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
K. Dougherty/M. Quirk/C. Quirk/S. Sabia/S. Eill (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
A. Ionescu/A. Oliveira/A. Zhong/I. Baddour/V. Tardugno (Cox)
 
    Gloucester Rowing Association (A)
J. Wilgus/T. Rowe/B. Wilson/E. Frayser/A. MINTER (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Telzerow/S. Wendling/M. Reilly/A. Straus/k. Lewis (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
M. Moreira/M. Kenlon/P. Finnegan/C. Doran/A. Goodwin (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
M. Guido/K. FitzSimons/g. jarmain/O. Coffey/C. LaBella (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Craver/M. Linsley/A. Sands/E. Enthoven/H. Wolk (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
D. Rotchford/I. Garcia/H. Abdallah/A. Kowal/E. Mahaffy (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
r. cooper/G. Roberts/M. Stewart/S. Williford/A. Gambescia (Cox)
 
27 Mens Intermediate 4+
8
28 Mens Intermediate 2x
24
29 Mens U19 4+
29
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
W. Camillo/W. Doss/E. Brinser/K. Vohra/B. Kim (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
T. Rogers/W. Moorer/T. Bollin/J. Lamason/A. Radinsky (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
N. Hanify/R. Hardenbrook/H. Galusza/S. Warming/J. Sclar (Cox)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
M. Palmer/G. McNicholas/B. Lyons/C. Atillasov/A. Dugan (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
R. Faiz/J. DiFraia/B. Thibeau/A. Monayer/S. Spadafora (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
O. Hinkley/C. McNamara/L. Roberts/T. Longo/J. Halfpenny (Cox)
 
    Gloucester Rowing Association (A)
G. Holland/B. Carpender/J. Jones/G. Corcoran/A. MINTER (Cox)
 
    Gloucester Rowing Association (A)
H. Emanus/J. Hutson/T. Fox/M. Moore/H. Carteret (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Tivnan/A. D'Amico/J. Schlusser/T. Gagliardi/E. McDermott (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
M. Canino/M. khalifa/D. Malina/D. Kuehn/N. Cleri (Cox)
 
    Mobjack Rowing Association (A)
s. knebl/F. Rich/J. Raha/L. Hudgins/A. Daniel (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
B. Jones/O. Witt/M. Tarka/K. Ruehle/H. Scott (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Selius/N. Brown/G. Jorissen/K. Timmermans/S. Hofstetter (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
L. Polk/J. Edwards/M. Van Buskirk/J. Shannon/J. Sheridan (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
K. Kearney/G. Nolan/m. paton/S. Berning/I. Guerrero (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
E. Kinter/B. Radvany/P. Collins/W. li/A. Huber (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
H. LaGatta/A. Laberee/J. Kolb/Z. GIll/A. Backal (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
P. Malone/D. Mitnick/C. O'Neill/J. Raab/V. Cart-Sanders (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
M. Rahtz/R. Stack/W. Darling/I. Ashton/N. Hartley (Cox)
 
    The Foundry (A)
M. O'Neil/B. Castro/J. Yontek/C. Morrissey/K. Haller (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
N. Terwiesch/A. Moss/C. Tuckerman/P. Gerlach/S. Millner (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
C. Hills/E. Panton/M. Pakula/C. Seay/C. Williams (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (B)
W. Ernst/B. Sweeney/J. Greenwood/J. Schwarz/S. Kresge (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
A. Mauer/Z. Smith/A. Madsen/T. Jackson/M. Hammond (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
C. Knott/H. De Cokere/D. Piccinich/C. Walton/C. Malatesta (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
C. Warwick/T. Filiaci/D. Walkush/K. Fisher/O. Morris (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (C)
G. Hamilton/R. Milkman/J. Pusey/H. Sloan/A. Cooper (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (C)
A. Sarafin/S. Stengle/A. Gosek/P. Zhelnin/K. Sung (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (D)
G. George/J. Bouldin/M. Ayodele/A. Fradkin/H. Wolk (Cox)
 
30 Womens Masters 8
16
31 Mens Masters 4+
18
32 Mixed Masters 2x
12
33 Masters Mixed 4x
4
34 Mens 4+
3
35 Womens Open 4+
8
36 Womens Intermediate 2x
25
37 Mens Inter Light 8
2
38 Womens U17 2x
17
39 Mens U19 1x
36
40 Mens Inter Light 4x
6
41 Womens U19 2x
39
42 Mens U17 2x
26
43 Mens Intermediate 2-
16
44 Mens U19 8+
15
45 Womens U19 8+
10
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
V. Cason/R. Anderson/C. O'Brien/S. Stacks/Z. Bishop/l. johnson/B. Lee/R. Davenport/B. Kim (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Trull/K. Lummis/M. Lipsett/A. Lipsett/C. Kinghorn/M. Gibson/A. McDonald/H. Jensen/J. Sclar (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Eberth/H. Faretra/A. Zhong/J. Carter/J. Romano/S. Nieves/I. Baddour/A. Ionescu/V. Tardugno (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Gantt/N. Horbowy/M. Horvat/S. Ix/N. Johnston/R. Keffer-Scharpf/B. Kraftson/A. Lee/B. Ferry (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Hilal/J. Zachman/A. Fischer/R. Davie/A. Telzerow/S. Wendling/M. Reilly/A. Straus/n. luciano (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
E. Kiley/K. Miller/G. Dreyer/M. Lyons/a. panzone/M. Kenlon/A. Crewe/M. Moreira/N. Cleri (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
O. DeNiro/M. Maier/D. Devlyn/E. Hosler/H. Prindle/C. Navellier/A. Ray/A. Dobel/A. Kim (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Barkenbush/A. Rowling/C. Ewing/E. Aronson/K. Wild/E. Weiss/J. Comerford/K. Droogan/S. Kim (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
K. Sims/G. Krishna/E. James/M. Fentress/N. Ortiz-Langleben/K. McCulloch/S. Flower/M. Rodriguez/C. Sterman (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
C. Frantz/P. Hardy/K. Stanton/S. Weissel/L. Mersky/C. Field/V. Papadakos/I. Begley/L. Pollock (Cox)
 
46 Womens 1x
18
90 Mens U17 8+
3
    Essex Rowing Club, Inc.
C. Cox/D. Tang/J. Dickison/I. Tacey/K. Guo/T. Mueller/T. Barry/K. Morrill/A. Morell (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer
L. Deng/B. Kioko/P. HOROSZEWSKI/A. Fessler/B. Stergion/D. Costanzo/J. Mongelli/A. Dumitriu/L. Rooney (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
O. Verrill/L. Horgan/J. Familetti/A. Lutz/N. Peyton/J. Rebillard/I. Reape/T. Margiotti/A. Carabello (Cox)
 
91 Womens U17 8+
8
Sunday, July 2, 2017
47 Womens Light 1x Dash
6
    Amadeusz Rowing Academy
G. Vecchio/
 
    Augusta Rowing Club, Inc.
L. Wolfe
 
    Essex Rowing Club, Inc.
V. Moda
 
    Pegasus Rowing Club
L. Naber
 
    Pegasus Rowing Club
J. Winter
 
    Three Rivers Rowing Association
H. Hathaway
 
48 Mens Light 1x Dash
5
49 Womens 1x Dash
10
50 Mens 1x Dash
12
51 Adaptive 2x
5
52 Womens Adaptive AS/TA 1x
0
53 Mens Masters 1x
30
54 Mens Masters Light 1x
7
55 Womens Masters 1x
16
56 Womens Masters Light 1x
5
57 Mens Intermediate 1x
28
    Amadeusz Rowing Academy
J. Poll/
 
    Amadeusz Rowing Academy
A. Friedlander
 
    Atlanta Junior Rowing Association
K. Richardson
 
    Augusta Rowing Club, Inc.
T. Grupp
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
M. Yaron
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
A. DeNolfo
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
K. Schipper
 
    Crescent Boat Club
K. PERRY/
 
    Essex Rowing Club, Inc.
A. Thoren
 
    Minnesota Men's Development Camp
L. Bellows
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Arnott
 
    Nereid Boat Club, Inc.
B. Connor
 
    Nereid Boat Club, Inc.
C. Bezault
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Cioffari
 
    New York Athletic Club
W. Gordon
 
    Penn A.C. Rowing Association
K. Mabry
 
    Penn A.C. Rowing Association
C. Anderson/
 
    Potomac Boat Club
J. Olbrys/
 
    Potomac Boat Club
H. Hervey
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer
R. Berger
 
    South Jersey Rowing Club
A. Kuzy
 
    The Foundry
M. Trebilcock
 
    Unaffiliated (USA)
P. Belmonte
 
    Unaffiliated (USA)
R. Carmody/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
L. Rein
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Neal
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Vracevic
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Mallgrave
 
58 Womens Intermediate 1x
21
59 Mens Inter Light 1x
26
60 Womens Light Inter 4+
5
61 Womens 2x
8
62 Womens 2-
5
63 Mens 2x
11
64 Womens Intermediate 4+
16
65 Womens Inter Light 2x
12
66 Mens Intermediate Light 4+
5
67 Womens Light 1x
5
68 Mens Light 1x
3
69 Mens Intermediate 4x
6
70 Womens Intermediate 4x
12
71 Mens Inter Light 2x
12
72 Mens Intermediate 8
6
73 Jr Octuple Sculls
3
74 Mens Adaptive AS/TA 1x
0
75 Womens Masters 2x
17
76 Mens Masters 2x
12
77 Womens 4x
4
78 Womens Intermediate 8
4
79 Mixed Open 2x
6
80 Mens 4x
5
81 Mens Light 4x
4
82 Womens 8
4
83 Mens 8
6
84 Octuple Sculls
6
85 Mens 1x
23
86 Mens Masters 4x
11
87 Womens Masters 4x
12
88 Mens Alumni 8+
0
89 Womens Alumni 8+
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change