Independence Day Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 30, 2017
NOTES Time trials for all events (except Masters) with > 18 entries.
Heats for JR events (except JR 8's) with 7 to 18 entries.
Heats for any of the following events with 7 to 18 entries:
Mens Intermediate, Ltwt Intermediate & Ltwt Open 1x
Womens Intermediate, Ltwt Intermediate & Ltwt Open 1x
Mens & Womens Intermediate & Open 2-
Heats for Mens & Womens JR 8+
Saturday, July 1, 2017
1 Mens Masters 2-
5
    East Arm Rowing Club (A)
R. Wagner/C. Shepherd
13.5 (52)
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Vaccaro/C. Gilbert
18.2 (56)
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Truesdell/D. Potts
9.5 (48)
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. Rahtz/D. Gallagher
13.5 (52)
    Westford Community Rowing (A)
J. Raichek/P. Klenk
12.4 (51)
2 Womens Masters 2-
3
3 Womens Masters 4+
19
4 Mens Masters 8
8
5 Father/son 2x (1000m)
7
6 Father/daughter 2x (1000m)
7
7 Mother/son 2x (1000m)
5
8 Mother/daughter 2x (1000m)
3
9 Womens Novice 1x (1000m)
11
10 Mens Novice 1x (1000m)
15
11 Womens U17 4x
11
12 Womens U19 4x
19
13 Mens Senior 2x
0
14 Mens U17 1x
24
15 Mens U19 2x
42
16 Womens U19 1x
21
17 Womens U17 1x
12
18 Womens U19 4+
22
19 Mens U19 4x
17
20 Mens U17 4+
12
21 Mens 2-
6
22 Mens Light 2x
9
23 Womens Light 2x
0
24 Womens Inter Light 1x
11
25 Mens U17 4x
8
26 Womens U17 4+
10
27 Mens Intermediate 4+
8
28 Mens Intermediate 2x
24
29 Mens U19 4+
29
30 Womens Masters 8
16
31 Mens Masters 4+
18
32 Mixed Masters 2x
12
33 Masters Mixed 4x
4
34 Mens 4+
3
35 Womens Open 4+
8
36 Womens Intermediate 2x
25
37 Mens Inter Light 8
2
38 Womens U17 2x
17
39 Mens U19 1x
36
40 Mens Inter Light 4x
6
41 Womens U19 2x
39
42 Mens U17 2x
26
43 Mens Intermediate 2-
16
44 Mens U19 8+
15
45 Womens U19 8+
10
46 Womens 1x
18
90 Mens U17 8+
3
91 Womens U17 8+
8
Sunday, July 2, 2017
47 Womens Light 1x Dash
6
48 Mens Light 1x Dash
5
49 Womens 1x Dash
10
50 Mens 1x Dash
12
51 Adaptive 2x
5
52 Womens Adaptive AS/TA 1x
0
53 Mens Masters 1x
30
54 Mens Masters Light 1x
7
55 Womens Masters 1x
16
56 Womens Masters Light 1x
5
57 Mens Intermediate 1x
28
58 Womens Intermediate 1x
21
59 Mens Inter Light 1x
26
60 Womens Light Inter 4+
5
61 Womens 2x
8
62 Womens 2-
5
63 Mens 2x
11
64 Womens Intermediate 4+
16
65 Womens Inter Light 2x
12
66 Mens Intermediate Light 4+
5
67 Womens Light 1x
5
68 Mens Light 1x
3
69 Mens Intermediate 4x
6
70 Womens Intermediate 4x
12
71 Mens Inter Light 2x
12
72 Mens Intermediate 8
6
73 Jr Octuple Sculls
3
74 Mens Adaptive AS/TA 1x
0
75 Womens Masters 2x
17
76 Mens Masters 2x
12
    Annapolis Rowing Club, Inc.
R. Biddle/W. Dyott
26.5 (62)
    Fairmount Rowing Association
L. Connor/P. Rufo
4.9 (42)
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
15.8 (54)
    Composite: Penn AC, Potomac
W. Browder/E. Caudron
10.5 (49)
    Pennsylvania Barge Club
C. Windeknecht/M. Daemen/
22.1 (59)
    Rockland Rowing Association, Inc.
I. Rudolph-Shabinsky/P. Klose
13.5 (52)
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Sullivan/J. Reed
1.4 (35)
    University Barge Club
P. McGrath/G. Lawrence
25.0 (61)
    Vesper Boat Club
J. Greenfield/G. Leimkuhler
15.8 (54)
    Composite: Vesper, Penn AC
G. Kaplan/S. Lambers
2.2 (37)
    Westford Community Rowing
P. Klenk/J. Raichek
12.4 (51)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
M. Smith/R. Fisher
16.9 (55)
77 Womens 4x
4
78 Womens Intermediate 8
4
79 Mixed Open 2x
6
80 Mens 4x
5
81 Mens Light 4x
4
82 Womens 8
4
83 Mens 8
6
84 Octuple Sculls
6
85 Mens 1x
23
86 Mens Masters 4x
11
87 Womens Masters 4x
12
88 Mens Alumni 8+
0
89 Womens Alumni 8+
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change