Independence Day Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 30, 2017
NOTES Time trials for all events (except Masters) with > 18 entries.
Heats for JR events (except JR 8's) with 7 to 18 entries.
Heats for any of the following events with 7 to 18 entries:
Mens Intermediate, Ltwt Intermediate & Ltwt Open 1x
Womens Intermediate, Ltwt Intermediate & Ltwt Open 1x
Mens & Womens Intermediate & Open 2-
Heats for Mens & Womens JR 8+
Saturday, July 1, 2017
1 Mens Masters 2-
5
2 Womens Masters 2-
3
3 Womens Masters 4+
19
4 Mens Masters 8
8
5 Father/son 2x (1000m)
7
6 Father/daughter 2x (1000m)
7
7 Mother/son 2x (1000m)
5
8 Mother/daughter 2x (1000m)
3
9 Womens Novice 1x (1000m)
11
10 Mens Novice 1x (1000m)
15
11 Womens U17 4x
11
12 Womens U19 4x
19
13 Mens Senior 2x
0
14 Mens U17 1x
24
15 Mens U19 2x
42
16 Womens U19 1x
21
    Advanced Community Rowing Association INC.
J. Grady
 
    Amadeusz Rowing Academy
W. Newman
 
    Amadeusz Rowing Academy
V. Martins
 
    Atlanta Junior Rowing Association
O. Hadley
 
    Baltimore Rowing Club
Z. Brown
 
    Cambridge Boat Club
M. Rodriguez
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
K. Healy
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
J. Greytok
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
D. Mervine
 
    Detroit Waterfront Rowing Association
K. Konieczny/
 
    East End Rowing Institute, LTD.
L. Sanchez/
 
    Greater Dayton Rowing Association
H. Braum
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
C. Kean
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
R. Kelly
 
    Manhasset High School
G. Lane
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. DiLauro
 
    Old Dominion Boat Club
B. Markel
 
    Old Dominion Boat Club
G. Vannatta
 
    Texas Rowing Center
E. Fetting
 
    Unaffiliated (USA)
S. Egan
 
    V-Sculls
F. Casson
 
17 Womens U17 1x
12
18 Womens U19 4+
22
19 Mens U19 4x
17
20 Mens U17 4+
12
21 Mens 2-
6
22 Mens Light 2x
9
23 Womens Light 2x
0
24 Womens Inter Light 1x
11
25 Mens U17 4x
8
26 Womens U17 4+
10
27 Mens Intermediate 4+
8
28 Mens Intermediate 2x
24
29 Mens U19 4+
29
30 Womens Masters 8
16
31 Mens Masters 4+
18
32 Mixed Masters 2x
12
33 Masters Mixed 4x
4
34 Mens 4+
3
35 Womens Open 4+
8
36 Womens Intermediate 2x
25
    ARION
A. Albright/A. McGinn
 
    ARION
A. Floyd/A. Insero
 
    Bachelors Barge Club
S. Stanley/T. Gilad
 
    Cambridge Boat Club
C. Trottier/M. Gibson
 
    East End Rowing Institute, LTD.
C. Forman/L. Sanchez/
 
    Fairmount Rowing Association
S. Ryan/M. Zhdankina
 
    Ithaca College Development Camp
S. Brija/R. Veninsky
 
    Manhasset High School
E. Kiley/a. panzone
 
    Manhasset High School
A. Crewe/A. Tsalikis
 
    Narrow River Rowing LLC
K. Anderson/E. Pena/
 
    Narrow River Rowing LLC
C. Harrington/L. Alexander/
 
    Nereid Boat Club, Inc.
A. Zolnowsky/K. Francis
 
    Nereid Boat Club, Inc.
M. Connelly/J. DiLauro
 
    Nereid Boat Club, Inc.
C. Hong/A. Baer
 
    New York Athletic Club
E. Houston/M. Purcell
 
    South Jersey Rowing Club
O. Herbstritt/R. Pierce
 
    Texas Rowing Center
K. Wilson/E. Fetting
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Kuntz/A. Kasprowicz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
 
    Union Boat Club Development Camp
a. denis/S. Maietta
 
    Vesper Boat Club
I. Duan/N. Teichman
 
37 Mens Inter Light 8
2
38 Womens U17 2x
17
39 Mens U19 1x
36
40 Mens Inter Light 4x
6
41 Womens U19 2x
39
42 Mens U17 2x
26
43 Mens Intermediate 2-
16
44 Mens U19 8+
15
45 Womens U19 8+
10
46 Womens 1x
18
90 Mens U17 8+
3
91 Womens U17 8+
8
Sunday, July 2, 2017
47 Womens Light 1x Dash
6
48 Mens Light 1x Dash
5
49 Womens 1x Dash
10
50 Mens 1x Dash
12
51 Adaptive 2x
5
52 Womens Adaptive AS/TA 1x
0
53 Mens Masters 1x
30
54 Mens Masters Light 1x
7
55 Womens Masters 1x
16
    Cooper Rowing Club
J. Margusity
44.1 (69)
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
G. Zaharek
5.6 (42)
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
A. Hermans
21.0 (56)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
D. Cenit
14.4 (51)
    Philadelphia Girls' Rowing Club
L. Malinowski
0.4 (31)
    Rockland Rowing Association, Inc.
s. quayle
27.2 (60)
    Swan Creek Rowing Club
P. Glover
38.0 (66)
    Texas Rowing Center
K. Wilson
10.0 (47)
    University Barge Club
D. Eringis
16.9 (53)
    Vesper Boat Club
E. Saint Clair
19.6 (55)
    Vesper Boat Club
V. Mather
0.0 (28)
    Vesper Boat Club
S. Kaplan
3.6 (39)
    Vesper Boat Club
J. Mussio
10.0 (47)
    Vesper Boat Club
A. Couwenhoven
32.4 (63)
    Vesper Boat Club
A. James
21.0 (56)
    Whitemarsh Boat Club
L. Roberts
0.6 (32)
56 Womens Masters Light 1x
5
57 Mens Intermediate 1x
28
58 Womens Intermediate 1x
21
59 Mens Inter Light 1x
26
60 Womens Light Inter 4+
5
61 Womens 2x
8
62 Womens 2-
5
63 Mens 2x
11
64 Womens Intermediate 4+
16
65 Womens Inter Light 2x
12
66 Mens Intermediate Light 4+
5
67 Womens Light 1x
5
68 Mens Light 1x
3
69 Mens Intermediate 4x
6
70 Womens Intermediate 4x
12
71 Mens Inter Light 2x
12
72 Mens Intermediate 8
6
73 Jr Octuple Sculls
3
74 Mens Adaptive AS/TA 1x
0
75 Womens Masters 2x
17
    Bachelors Barge Club
S. Behrend/C. Pavlak
28.0 (63)
    Composite: Carnegie Lake, Whitemarsh Boat Club
D. Parenti/M. Mark
25.0 (61)
    Fairmount Rowing Association
S. Sargent/B. Hogan
43.7 (72)
    Fairmount Rowing Association
M. Angelopoulos/E. Horvat/
5.5 (43)
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc.
K. Varga/H. Gorman
0.0 (27)
    Nereid Boat Club, Inc.
S. Kornblum/L. Gomez
3.1 (39)
    Philadelphia Girls' Rowing Club
A. Northrup/L. Schade
25.0 (61)
    Philadelphia Girls' Rowing Club
E. Smithers/K. Crowley
6.2 (44)
    Riverfront Recapture, Inc.
S. San Emeterio/L. Hutchinson
1.4 (35)
    Texas Rowing Center
K. Wilson/M. Robinson
7.0 (45)
    Texas Rowing Center
S. Morse/K. Skeffington
7.0 (45)
    University Barge Club
D. Eringis/K. Cook
14.6 (53)
    Vesper Boat Club
E. Saint Clair/A. James
16.9 (55)
    Vesper Boat Club
S. Kaplan/V. Mather
0.8 (33)
    Vesper Boat Club
M. Folco/A. Squire
0.1 (29)
    Whitemarsh Boat Club
L. Roberts/L. Lehane
1.1 (34)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
F. Lee/A. Evans
6.2 (44)
76 Mens Masters 2x
12
77 Womens 4x
4
78 Womens Intermediate 8
4
79 Mixed Open 2x
6
80 Mens 4x
5
81 Mens Light 4x
4
82 Womens 8
4
83 Mens 8
6
84 Octuple Sculls
6
85 Mens 1x
23
86 Mens Masters 4x
11
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda/G. Stefan/D. Vilimanovic/K. Montenegro
2.4 (38)
    Composite: Riverside, Vesper, Penn AC (A)
G. Kaplan/S. Lambers/S. Wolf/S. Clarke
2.9 (39)
    Composite: Texas Rowing Center, Pennsylvania Barge Club, University (A)
C. Windeknecht/R. Miller/K. Shalabi/M. Daemen/
18.0 (57)
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Bowlby/B. DiSalle/T. Hudak/S. Martino
3.4 (40)
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Leonard/R. Diecidue/J. Cantrill/D. Kacala
28.9 (65)
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Allen/M. Richardson/J. Curran/S. Whalen
23.1 (61)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Smith/I. Baldychev/D. Green/R. Fisher
10.6 (50)
    Fairmount Rowing Association (B)
T. Toland/J. Ryan/T. Sibson/J. Krajewski/
15.7 (55)
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
S. Sullivan/F. Braun/C. McElroy/D. Rhodes
3.4 (40)
    Composite: Fairmount, Penn AC, Alexandria (C)
J. Rubini/d. krmpotich/T. Nash/R. Sargent
40.5 (72)
    Fairmount Rowing Association (D)
J. Sonzogni/S. Jonik/R. Galli/J. Willemin/
30.4 (66)
87 Womens Masters 4x
12
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Acciari/S. Kaupp/L. Van Orden-Rudberg/L. Gassner Otting
4.5 (42)
    Cooper Rowing Club (A)
M. Higgins/G. Loeber/M. Cuneo/J. Mitchell
15.7 (55)
    Fairmount Rowing Association (A)
A. Messersmith/M. Hilf/J. Koch/A. Kuvik/
5.1 (43)
    Manhasset High School (A)
S. Olsen/D. Pagliara/R. Ribacoff/R. Roth
2.9 (39)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Kornblum/L. Gomez/E. Martin/K. Francis
2.4 (38)
    Philadelphia Girls' Rowing Club (A)
C. Lefton/L. Malinowski/K. Miller/R. Sanchez
0.3 (31)
    Texas Rowing Center (A)
K. Wilson/S. Morse/M. Robinson/K. Skeffington
6.5 (45)
    Vesper Boat Club (A)
A. Franklin/K. Tetlow/B. Hogan/M. Karl
37.0 (70)
    Whitemarsh Boat Club (A)
L. Roberts/J. McAlear/D. Parenti/L. Lehane
3.9 (41)
    Cooper Rowing Club (B)
S. McGann Page/E. Quinn/S. Blough/T. D'Aprile
5.8 (44)
    Vesper Boat Club (B)
V. Mather/A. Squire/M. Folco/S. Kaplan
0.3 (31)
    Composite: Upper Merion, Vesper (C)
M. Zisling/J. Mussio/N. Dormans/E. Mair
7.2 (46)
88 Mens Alumni 8+
0
89 Womens Alumni 8+
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change