Spring Sprints Invitational
- Hosted By: Lake Stevens Rowing Club
- 2017 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, April 8, 2017 | |||||
8:00 AM | C&C meeting | ||||
1 | Novice Mixed Youth 8x+/8+ | 2 |
|||
2 | Mens Youth Novice 1x | 8 |
|||
3 | Mens Youth Ltwt 4x | 0 |
|||
4 | Mens Open 2x | 1 |
|||
5 | Womens Youth Ltwt 1x | 2 |
|||
6 | Womens Open 1x | 0 |
|||
7 | Womens Youth Novice 2x | 9 |
|||
8 | Womens Youth Ltwt 4x | 0 |
|||
9 | Womens Open 2x | 0 |
|||
10 | Womens Youth 4+ | 0 |
|||
11 | Mens Youth 1x | 8 |
|||
12 | Womens Youth 2x | 7 |
|||
13 | Mens Youth 4x | 3 |
|||
14 | Mens Youth Ltwt 1x | 2 |
|||
15 | Womens Youth Novice 1x | 5 |
|||
16 | Mens Youth Novice 2x | 5 |
|||
17 | Womens Youth Novice 4x+ | 3 |
|||
18 | Mens Youth Novice 4x+ | 2 |
|||
19 | Mens Open 1x | 4 |
|||
20 | Womens Open 4x | 1 |
|||
21 | Mens Open 4x | 1 |
|||
22 | Womens Youth 4x | 5 |
|||
23 | Womens Youth Novice 4+ | 2 |
|||
24 | Youth Womens Novice 8+ | 4 |
|||
25 | Womens Youth 1x | 2 |
|||
26 | Mens Youth 2x | 9 |
|||
27 | Mens Youth Novice 4+ | 2 |
|||
28 | Youth Mens 8+ | 0 |
|||
29 | Youth Mens 4+ | 0 |
|||
30 | Mens Open 2- | 1 |
|||
31 | Womens Open 2- | 0 |
|||
32 | Womens Youth 2- | 2 |
|||
33 | Womens Youth 8+ | 2 |
|||
34 | Mens Youth Ltwt 2x | 1 |
|||
35 | Womens Youth Ltwt 2x | 2 |
|||
36 | Youth Mens 2- | 0 |
|||
37 | Youth Mens Novice 8+ | 2 |
|||
38 | Womens Open 8+ | 0 |
|||
39 | Mens Open 8+ | 0 |
|||
40 | Mens Open 4+ | 0 |
|||
41 | Womens Open 4+ | 0 |
|||
Sunday, April 9, 2017 | |||||
8:00 AM | C&C meeting | ||||
42 | Mixed Masters 8x+ | 0 |
|||
43 | Mixed Masters Novice 2x | 3 |
|||
44 | Mens Masters Ltwt 4x | 0 |
|||
45 | Womens Masters 8+ | 10 |
|||
46 | Womens Masters Ltwt 1x | 8 |
|||
47 | Mens Masters 2x | 23 |
|||
48 | Womens Masters Novice 4x | 2 |
|||
49 | Mens Masters Novice 1x | 1 |
|||
50 | Womens Masters Novice 2x | 6 |
|||
51 | Mens Masters Novice 2x | 1 |
|||
52 | Mens Masters 1x | 16 |
|||
Ancient Mariners Rowing Club |
G. Naden
|
36.1 (65)
|
|||
College Club Seattle |
L. Yaffe
|
28.9 (61)
|
|||
Deep Cove Rowing Club |
C. Johns
|
9.0 (46)
|
|||
Delta Deas Rowing Club |
r. Stout
|
36.1 (65)
|
|||
Lake Stevens Rowing Club |
J. Aylesworth
|
12.1 (49)
|
|||
Lake Union Crew |
W. Hines
|
16.9 (53)
|
|||
Lake Union Crew |
B. Costello
|
0.0 (27)
|
|||
Lake Union Crew |
A. Day
|
0.1 (29)
|
|||
Lake Washington Rowing Club |
C. Jenkins
|
0.0 (26)
|
|||
Olympic Peninsula Rowing Association |
S. Halberg
|
6.4 (43)
|
|||
Pocock Youth Rowing |
E. Nelson
|
8.1 (45)
|
|||
Pocock Youth Rowing |
J. Taylor
|
0.2 (30)
|
|||
Sammamish Rowing Association |
P. Struyvenberg
|
28.9 (61)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Heacox
|
55.2 (74)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. Colman
|
44.1 (69)
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club |
D. Venema
|
40.0 (67)
|
|||
53 | Mixed Masters 4x | 10 |
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
N. Stewart/K. Lucas/N. Crump/K. Chow
|
10.6 (50)
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
S. Macdonald/M. Bates/S. Gauvin/J. Norris
|
24.5 (62)
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
K. Simmons/M. Chenoweth/J. Connell/J. Wright
|
12.5 (52)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
J. Werner/A. Cavanaugh/S. Gill/D. Colburn
|
0.1 (29)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
D. Lucas/R. Skokan/m. collins/S. Mitchell
|
4.5 (42)
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
P. Luu/N. WARD/P. Defliese/B. Moravec
|
23.1 (61)
|
|||
North Cascades Crew (A) |
B. McIsaac/V. Posey/K. Runyon/D. Hoffmann/
|
25.9 (63)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Chace/D. Elliott/K. Fritcher/T. Redd
|
4.5 (42)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
M. Shemeta/M. Ripley/C. Magnuson/L. Heffernan
|
13.5 (53)
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
M. Peterson/S. Telfer/J. Treat/A. Molchany
|
2.4 (38)
|
|||
54 | Mens Masters 4x | 14 |
|||
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
L. Steele/J. Christianson/G. Benjamin/D. Struzyna
|
24.5 (62)
|
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
N. Stewart/C. Johns/K. Chow/R. Westfall
|
14.6 (54)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. Faulds/C. Goss/A. Ravichandran/A. Broucek
|
2.9 (39)
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
d. baker/E. Olson/D. Cain/D. Peschel
|
24.5 (62)
|
|||
Composite: Pocock, Delta Deas (A) |
M. Bates/r. Stout/H. Koerner/J. Norris
|
27.4 (64)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
K. Meyer/R. Lorentsen/R. Leet/T. Shaw
|
12.5 (52)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
J. Conlu/K. Briggs/R. Relyea/M. Diederich
|
5.8 (44)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
M. MACRET/E. Aye/V. Terletsky/C. Cuddy
|
0.5 (32)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
P. Osztian/R. Bebb/J. Eiboff/C. Chan
|
6.5 (45)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
M. Uhlenbruck/J. O'Brien/L. CROWLEY/D. Craveiro
|
27.4 (64)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
J. Hoyt/R. McMahon/G. Schoch/L. Stewart
|
32.0 (67)
|
|||
Lake Union Crew (B) |
B. Williams/M. Hendrix/A. Davis/I. Reilly
|
3.4 (40)
|
|||
Mt. Baker Crew (B) |
M. Riley/J. Medverd/B. Nebel/J. Cooper
|
18.0 (57)
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
S. MacCormack/E. Phoun/A. Brassington/R. Mangel
|
7.2 (46)
|
|||
55 | Womens Masters Ltwt 4x | 2 |
|||
56 | Mixed Masters 2x | 18 |
|||
57 | Womens Masters 4x | 21 |
|||
Conibear Rowing Club (A) |
G. Schueler/G. Calvin/J. Oliver/I. Baker
|
28.9 (65)
|
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
K. Lucas/A. Gussenhoven/S. Lori/W. Moore
|
13.5 (53)
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
K. McGillivray/G. Hubbard/C. Easton/L. Jones
|
13.5 (53)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. Sullivan/K. Choi/K. Trujillo/U. Deelstra
|
0.1 (29)
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
K. Boudreau/D. Brandt/L. Ernst/J. Hietter
|
8.8 (48)
|
|||
Nicomekl Rowing Club (A) |
M. Tisdelle/H. Healey/A. Kite/K. Williams
|
21.8 (60)
|
|||
North Cascades Crew (A) |
J. Huffman/S. Wood/A. Gessel/W. Clark/
|
5.1 (43)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Greenberg/L. Doermann/R. Hoch/E. Sweeney
|
4.5 (42)
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
A. Bryant/D. Tacionyte/J. Tanner/K. Harris/
|
12.5 (52)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
S. Bidwell/J. Hamilton/S. Fender/J. Aylsworth
|
4.5 (42)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
L. Moser/L. Golebiowski/C. Wolyniak/T. Neider
|
5.8 (44)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
P. Mazzuca/H. Kelly/C. Weisse/A. Murdoch
|
13.5 (53)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
K. Burnett/D. Wikaruk/P. Brnjac/C. Chipps-Smith
|
7.2 (46)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
C. Rowley/L. Rouse/F. Crowley/L. Eglington Uhlenbruck
|
13.5 (53)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
M. Shemeta/C. Gruver/R. Henry/M. Kleyn
|
15.7 (55)
|
|||
Lake Union Crew (B) |
J. Bishop/A. Hagar/J. Lacey/A. Dion
|
0.7 (33)
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (B) |
A. Fortney/S. Harmon/C. Fletcher/P. Casebolt
|
14.6 (54)
|
|||
North Cascades Crew (B) |
J. Gross/S. Swan/M. Moon/K. Runyon/
|
18.0 (57)
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
0.3 (31)
|
||||
Lake Union Crew (C) |
K. Stout/M. Newman/M. Scatena/S. Ohman
|
12.5 (52)
|
|||
Pocock Youth Rowing (C) |
A. Mendlein/A. Sigel/A. Long/M. Peterson
|
0.5 (32)
|
|||
58 | Mens Masters Ltwt 2x | 4 |
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
K. Chow/R. Westfall
|
22.1 (59)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
S. Mitchell/D. Colburn
|
0.8 (33)
|
|||
North Cascades Crew (A) |
B. McIsaac/D. Hoffmann/
|
26.5 (62)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
H. Koerner/R. Leet
|
22.1 (59)
|
|||
59 | Combined Masters Novice & Mixed 8+ | 1 |
|||
60 | Womens Masters 1x | 8 |
|||
61 | Mens Masters Novice 4x | 0 |
|||
62 | Womens Masters Novice 1x | 2 |
|||
63 | Mens Masters 8+ | 8 |
|||
64 | Womens Masters 2x | 31 |
|||
Conibear Rowing Club (A) |
G. Schueler/G. Calvin
|
31.2 (65)
|
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
A. Gussenhoven/N. Crump
|
12.4 (51)
|
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
S. Lori/W. Moore
|
18.2 (56)
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
L. Jones/S. Macdonald
|
18.2 (56)
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
D. Baker/J. Wright
|
16.9 (55)
|
|||
Composite: Lake Washington, College Club Seattle (A) |
R. Alexander/J. Gardner
|
29.6 (64)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
0.2 (30)
|
||||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
C. Fletcher/P. Casebolt
|
26.5 (62)
|
|||
Nicomekl Rowing Club (A) |
A. Kite/K. Williams
|
18.2 (56)
|
|||
North Cascades Crew (A) |
V. Posey/K. Runyon/
|
28.0 (63)
|
|||
North Cascades Crew (A) |
J. Huffman/W. Clark/
|
7.8 (46)
|
|||
Composite: Palo Alto, College Club Seattle (A) |
J. Pendleton/N. Andreadis
|
32.9 (66)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
R. Hoch/L. Pollard
|
12.4 (51)
|
|||
Renton Rowing Center (A) |
D. Tacionyte/A. Bryant
|
3.1 (39)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
C. Wolyniak/S. Bustad
|
0.2 (30)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
L. Moser/J. Hamilton
|
6.2 (44)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
S. Cameron/Y. Cote
|
16.9 (55)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
J. Schelter/J. Patrick
|
12.4 (51)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
C. Rowley/L. Eglington Uhlenbruck
|
12.4 (51)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
M. Leight/L. Rouse
|
13.5 (52)
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
K. Burnett/K. Taylor
|
0.2 (30)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
R. Henry/D. Jackson
|
22.1 (59)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
Z. Macomber/S. DeWalt
|
19.4 (57)
|
|||
Delta Deas Rowing Club (B) |
G. Hubbard/C. Easton
|
29.6 (64)
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (B) |
E. Runde/M. Heffernan
|
15.8 (54)
|
|||
Nicomekl Rowing Club (B) |
H. Healey/M. Tisdelle
|
31.2 (65)
|
|||
North Cascades Crew (B) |
E. Uhrich/A. Gessel/
|
0.5 (32)
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
S. Greenberg/L. Doermann
|
0.1 (29)
|
|||
Delta Deas Rowing Club (C) |
K. McGillivray/N. Dhillon
|
1.4 (35)
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (C) |
B. Smith/J. Smith
|
54.0 (77)
|
|||
Pocock Youth Rowing (C) |
E. Sweeney/S. Read
|
23.5 (60)
|
|||
65 | Mens Masters Ltwt 1x | 4 |
|||
66 | Womens Masters 2- | 4 |
|||
67 | Mixed Masters 8+ | 9 |
|||
68 | Mens Masters 2- | 5 |
|||
69 | Womens Masters 4+ | 13 |
|||
70 | Womens Masters Ltwt 2x | 5 |
|||
71 | Mens Masters 4+ | 10 |
|||
72 | Combined Masters Novice & Mixed 4+ | 5 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change