Stotesbury Cup Regatta
- May 19, 2017 To May 20, 2017
- sprint
- 39.98632,-75.20308
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2017 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 19, 2017 | |||||
2 | Girls Junior Double | 27 |
|||
Academy of Holy Angels (A) |
S. Shin/A. Tokatlioglu/
|
|
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
A. Devine/M. Kieft
|
|
|||
Augustine Classical Academy (A) |
C. Lynip/L. Hopkins
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
G. Alston/J. Paiva
|
|
|||
Cedar Creek High School (A) |
I. Del Ross/A. Mathis
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
K. Moir/A. Stuber
|
|
|||
Dwight-Englewood School (A) |
R. Colquitt/M. Gagnon/
|
|
|||
Forest Park Crew (A) |
H. Casey/K. Naron
|
|
|||
Frank W. Cox High School Crew Club (A) |
|
||||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
I. Smrstik/J. Schmidt/
|
|
|||
Friends Select School (A) |
L. Muntean/C. Lam
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
S. Worrell/L. Richards/
|
|
|||
Grimsby Secondary School Rowing Team (A) |
E. Dockray/G. Humphrey/
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A) |
I. Sankoh/L. Shannon
|
|
|||
JEB Stuart High School (A) |
T. Rawlings-Kintzing/B. Carmody
|
|
|||
Mathews High School Crew (A) |
M. Moran/O. Wood
|
|
|||
Ridley College Rowing Club (A) |
E. Broski/B. Prince/
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
B. Bergan/D. Marlin Andrews
|
|
|||
School Without Walls HS (A) |
E. Fenzel/E. Wolfe/
|
|
|||
Shaker Rowing Association/High School (A) |
T. Bryan/O. Merolle
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
H. Lee/O. Clark/
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
C. Heward/S. Yoh/
|
|
|||
The Shipley School (A) |
I. Johnson/L. Wilson/
|
|
|||
Villa Joseph Marie High School (A) |
M. Guckin/K. Musial
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
A. Walton Roth/M. Gibson
|
|
|||
Western Albemarle (A) |
|
||||
William Penn Charter School (A) |
|
||||
1 | Boys Freshman Eight | 41 |
|||
4 | Boys Junior Double | 28 |
|||
3 | Girls Freshman Eight | 40 |
|||
9 | Girls Ltwt Double | 22 |
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
S. Fasciano/B. Chandler
|
|
|||
Albemarle High School (A) |
H. Lewis/E. O'Hara/
|
|
|||
Alexandria City HS (A) |
C. Fernandez/L. Kelly
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
O. Lanchoney/Z. Wenzinger
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Green/N. Bertolotti
|
|
|||
Eden High School (A) |
A. Cook/M. Warren
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
L. Keers/V. Partlow
|
|
|||
Friends Select School (A) |
Y. Anderson/K. Wu
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
A. Gill/N. Friedman/
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
K. Maguire/E. Cheung/
|
|
|||
Montclair High School (A) |
G. Aase-Remedios/C. Meyer
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
L. Anderson/E. Collen
|
|
|||
Ridley College Rowing Club (A) |
E. Sabine/S. Donnelly/
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
C. Friedlander/A. Carroll/
|
|
|||
School Without Walls HS (A) |
A. Gorlick/R. Hovanec/
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
P. Aloise/B. Hennessy/
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
S. McCarthy/A. Thomas/
|
|
|||
The Shipley School (A) |
C. Menziuso/R. Menziuso/
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
L. Flood/Z. Pillart
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
M. Phillips/E. Gilman
|
|
|||
Western Albemarle (A) |
|
||||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc (A) |
M. Barrera/S. Fiedler/
|
|
|||
5 | Boys Junior Four | 57 |
|||
10 | Boys Ltwt Double | 24 |
|||
6 | Girls Junior Four | 71 |
|||
7 | Boys Freshman Quads | 19 |
|||
12 | Boys Junior Eight | 53 |
|||
8 | Girls Freshman Quads | 12 |
|||
11 | Girls Junior Eight | 50 |
|||
13 | Boys Junior Quad | 27 |
|||
14 | Girls Junior Quad | 24 |
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
E. Lavin/N. Livingood/M. Quirk/K. Schickfus
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
H. Barnett/J. Bai/T. McMahon/J. Love
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (A) |
K. Rowland/C. Hiyama/C. Gorski/N. Graham
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A) |
|
||||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Lewis/B. Kennedy/E. Lindquist/K. Stanton
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School (A) |
L. Bench/A. Drysdale/E. Leavens/L. Nuccitelli/
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
C. Lennon/M. Ritter/K. Mariano/B. hanratty
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
B. DiDonato/A. Campbell/C. Boye/A. Hook/
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
S. Pancoe/A. Regli/I. Ortega/L. Zukin/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
M. Janda/E. Clemens/E. Donohue/B. Ashfield
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. (A) |
M. Geib/T. Hryshchyshyn/E. Gallagher/E. Marble/
|
|
|||
JEB Stuart High School (A) |
P. McGuigan/I. Verardi/M. Wiley/I. Schrock
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
F. Kalchthaler/B. Gauntner/C. Guckert/R. Hopey
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
S. Cassidy/C. Simmons/V. Horner/K. Cwik
|
|
|||
Ridley College Rowing Club (A) |
G. Cook/a. jaschke/G. Tylee/I. Zarazua
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
E. Gorski/M. Marino/N. Karnoto/L. Gargano/
|
|
|||
Strath Haven High School (A) |
M. Fischer/M. Francis/L. Kernen/k. chapman/
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
A. Short/E. Bonner/R. Lawrence/A. Cayley/
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
A. Peyton/M. Gantt/C. Spellman/D. Kraftson
|
|
|||
The Shipley School (A) |
C. Winter/L. Duke/L. Helmers/C. Norris/
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
A. Wilkinson/A. Chaikovsky/S. Arzoumanian/C. Ricatto
|
|
|||
Western Albemarle (A) |
|
||||
Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A) |
G. Jolene/t. ahmed/R. He/T. Dobson
|
|
|||
Westminster School (A) |
S. Allen/M. Medrano/N. Desnoyer/E. Portwood
|
|
|||
15 | Girls Ltwt Eight | 11 |
|||
16 | Boys Ltwt Eight | 14 |
|||
17 | Boys Ltwt Four | 35 |
|||
18 | Girls Ltwt Four | 31 |
|||
19 | Girls Senior Double | 23 |
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
M. Boyd/C. Beck
|
|
|||
Albemarle High School (A) |
E. Wuensch/E. MacKnight/
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
C. Kiser/J. Greytok
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
H. Culbert/L. Burgess
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
K. Maffia/R. Leggio/
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
L. Naber/E. Wescott/
|
|
|||
Gloucester Rowing Association (A) |
C. Martin/A. Dough/
|
|
|||
Hampton High School Rowing Association (A) |
M. BouSamra/J. Duff
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A) |
C. Lee/S. Tatum
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
C. Korvink-Kucinski/E. Chadwick
|
|
|||
North Arlington High School (A) |
A. McCann/k. cappuccino
|
|
|||
Ridley College Rowing Club (A) |
A. Van Roon/N. Wellenreiter/
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
J. Costello/A. Tolvaisa
|
|
|||
Seminole County Area Rowing (A) |
A. Morris/M. Murphy
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy (A) |
L. Noble/G. Tasman
|
|
|||
St. Edward's School (A) |
k. oakes/M. Taylor
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
C. Zuccarini/C. Maner/
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
H. Zirnkilton/E. King
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
C. Callaghan/J. Wittmaack
|
|
|||
Western Albemarle (A) |
|
||||
Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A) |
P. Burke/C. Dougherty
|
|
|||
William Penn Charter School (A) |
|
||||
20 | Boys Senior Double | 27 |
|||
21 | Boys Second Eight | 28 |
|||
22 | Girls Second Eight | 17 |
|||
23 | Girls Senior Quad | 19 |
|||
24 | Boys Senior Quad | 17 |
|||
25 | Boys Senior Single | 35 |
|||
26 | Girls Senior Single | 25 |
|||
27 | Girls Senior Four | 59 |
|||
28 | Boys Senior Four | 54 |
|||
29 | Girls Senior Eight | 32 |
|||
30 | Boys Senior Eight | 41 |
|||
31 | Adaptive Double | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change