Schuylkill Navy Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • 2017 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 17, 2017
1 Adaptive Double - 1000 meters
0
2 Mens Novice Single - 1000 meters
0
3 Womens Novice Singles - 1000 meters
4
4 Masters Mixed Double - 1000 meters
22
    Bachelors Barge Club
J. Hogan/T. Hogan
29.6 (64)
    Composite: Fairmount, Carnegie Lake
J. Oliver/B. Hogan
36.3 (68)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
F. Cortes/M. de Luccas
0.0 (28)
    Pelham Community Rowing Association
L. Choate/G. Houlihan
18.2 (56)
    Penn A.C. Rowing Association
J. Dewar/G. Dewar
19.4 (57)
    Composite: Philadelphia Girls, Malta
T. Trocky/T. Savard
23.5 (60)
    Potomac Boat Club
W. Kostoff/C. Dinion
19.4 (57)
    Row New York
S. Billinge/G. Oliveira
3.1 (39)
    Row New York
R. Sabean/A. Wells
7.8 (46)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Shaw/A. Kerns
28.0 (63)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Dodge/B. Gardiner
16.9 (55)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
C. Nicklas/S. Gulick
15.8 (54)
    Composite: Undine, Conshohocken
M. Scott/K. McFetridge
0.0 (25)
    University Barge Club
K. Cook/A. COOK
19.4 (57)
    Composite: Vesper, University
T. Barron/E. Normoyle/
22.1 (59)
    Composite: Vesper, Malta
J. Cutler/A. James
14.6 (53)
    Whitemarsh Boat Club
L. Roberts/J. Noonan
0.2 (30)
    Whitemarsh Boat Club
D. Kaess/L. Lehane
0.4 (31)
    Composite: Pennsylvania Barge Club, PCRA (A)
C. Windeknecht/L. Stirton Aust
23.5 (60)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
C. Goodnow/B. Vanderslice
28.0 (63)
    Potomac Boat Club (C)
J. Lytel/J. Olbrys
7.0 (45)
    Fairmount Rowing Association (I)
R. Sargent/S. Sargent/
49.8 (75)
5 Mens Masters Four - 1000 meters
20
6 Womens Masters Four - 1000 meters
16
7 Womens Masters Single - 1000 meters
18
    Bachelors Barge Club
A. Joyce
2.0 (36)
    Fairmount Rowing Association
M. Murray/
0.9 (33)
    GMS Rowing Center
C. Purcell
27.2 (60)
    Pelham Community Rowing Association
L. Choate
15.6 (52)
    Philadelphia Girls' Rowing Club
L. Malinowski
0.4 (31)
    Potomac Boat Club
C. Dinion
16.9 (53)
    Vesper Boat Club
J. Mussio
10.0 (47)
    Whitemarsh Boat Club
J. McAlear
1.6 (35)
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Erbelding
21.0 (56)
    Capital Rowing Club (A)
S. Acerra
7.2 (44)
    Cooper Rowing Club (A)
J. Margusity
44.1 (69)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Turner
40.0 (67)
    University Barge Club (A)
D. Eringis
16.9 (53)
    Vesper Boat Club (A)
E. Saint Clair
19.6 (55)
    Baltimore Rowing Club (B)
P. Merkle
28.9 (61)
    Capital Rowing Club (B)
R. Hollins
15.6 (52)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
E. Brennan
19.6 (55)
    Vesper Boat Club (B)
M. Hilton
7.2 (44)
8 Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters
10
    Capital Rowing Club
S. Acerra
7.2 (44)
    Rock Creek Rowing, Inc.
L. Porter
30.6 (62)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Davis
21.0 (56)
    University Barge Club
K. Cook
16.9 (53)
    Vesper Boat Club
M. Folco
0.4 (31)
    Whitemarsh Boat Club
D. Parenti
30.6 (62)
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Stirton Aust
32.4 (63)
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
D. Winters
19.6 (55)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Mikkola
13.2 (50)
    Philadelphia Girls' Rowing Club (B)
M. Mendez
32.4 (63)
9 Mens Masters Single - 1000 meters
27
10 Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters
8
    New Haven Rowing Club
E. Dannemann
52.9 (73)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Shaw
36.1 (65)
    Unaffiliated (USA)
S. Sepe
40.0 (67)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Truppelli
15.6 (52)
    Potomac Boat Club (A)
B. Kostoff/
28.9 (61)
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Watt
15.6 (52)
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
D. Kacala
48.4 (71)
    Whitemarsh Boat Club (C)
K. Wobeser
11.0 (48)
11 Mens Open Pair
5
12 Womens Open Pair
0
13 Mens Ltwt Single
9
14 Womens Ltwt Single
0
15 Womens Intermediate Ltwt Single
2
16 Mens Intermediate Ltwt Single
5
17 Womens Intermediate Single
5
18 Mens Intermediate Single
7
19 Mens Senior Single
0
20 Womens Open Single
1
21 Mens Open Single
9
22 Womens Junior Single
9
23 Mens Junior Single
10
24 Mens Open Four
6
25 Womens Open Four
0
26 Mens Intermediate Pair
0
27 Womens Intermediate Pair
2
28 Womens Junior Four
0
29 Mens Junior Four
2
30 Womens Intermediate Four
0
31 Womens Masters Double - 1000 meters
24
    Bachelors Barge Club
S. Behrend/C. Pavlak
28.0 (63)
    Capital Rowing Club
R. Hollins/C. Dinion
13.5 (52)
    Fairmount Rowing Association
M. Angelopoulos/E. Horvat/
5.5 (43)
    Pelham Community Rowing Association
L. Choate/V. Sesler
15.8 (54)
    Rock Creek Rowing, Inc.
L. Porter/C. McMahon
16.9 (55)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Dodge/K. Huber
19.4 (57)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
C. Randel/L. Turner
34.6 (67)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
P. Foudy/C. McGeehan
25.0 (61)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
A. Kerns/E. Knapp
22.1 (59)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
A. Mikkola/E. Brennan
13.5 (52)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Durno/K. Davis
16.9 (55)
    University Barge Club
D. Eringis/K. Cook
14.6 (53)
    Whitemarsh Boat Club
L. Roberts/L. Lehane
1.1 (34)
    Whitemarsh Boat Club
P. Burke/M. Martin
0.0 (24)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
F. Lee/A. Evans
6.2 (44)
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Erbelding/P. Merkle
20.8 (58)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/M. Mark
18.2 (56)
    Fairmount Rowing Association (A)
S. Sargent/B. Hogan
43.7 (72)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Kornblum/L. Gomez
3.1 (39)
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Costello/N. Lotz
26.5 (62)
    Vesper Boat Club (A)
S. Kaplan/V. Mather
0.8 (33)
    Vesper Boat Club (B)
M. Hilton/J. Mussio
7.0 (45)
    Vesper Boat Club (C)
A. James/E. Saint Clair
16.9 (55)
    Vesper Boat Club (D)
M. Folco/A. Squire
0.1 (29)
32 Mens Masters Double - 1000 meters
22
    Annapolis Rowing Club, Inc.
R. Biddle/W. Dyott
26.5 (62)
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
15.8 (54)
    New Haven Rowing Club
G. Friel/I. Duthie
25.0 (61)
    New Haven Rowing Club
A. Jackson/K. Knudsen
13.5 (52)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
A. FIORY/J. Lahm
41.8 (71)
    Pelham Community Rowing Association
R. Constable/S. Humphrey
16.9 (55)
    Pennsylvania Barge Club
C. Windeknecht/M. Daemen/
22.1 (59)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Gardiner/T. Coffin
14.6 (53)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
J. Everett/B. Pasternak
54.0 (77)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/D. Utter
20.8 (58)
    Swan Creek Rowing Club
A. Albanir/D. Gallagher
11.4 (50)
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Johnson/F. Rowe
15.8 (54)
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Sullivan/J. Reed
1.4 (35)
    Composite: Vesper, Penn AC
G. Kaplan/S. Lambers
2.2 (37)
    Bachelors Barge Club (A)
L. Tochinski/K. Foran
11.4 (50)
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Constantino/W. Gore
0.0 (28)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Oliver/G. Ahrens
34.6 (67)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Levinson/J. Gingold
22.1 (59)
    Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club (A)
K. Wobeser/M. Malone
14.6 (53)
    University Barge Club (A)
T. Barron/J. Reiss
36.3 (68)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (B)
C. Goodnow/S. Aller
12.4 (51)
    Fairmount Rowing Association (J)
T. Nash/R. Sargent/
63.0 (81)
33 Womens Intermediate Double
6
34 Mens Intermediate Double
7
35 Mens Intermediate Four
0
36 Mens Junior Double
10
37 Womens Junior Double
5
38 Mens Intermediate Light Double
0
39 Womens Intermediate Light Double
2
40 Womens Masters Eight - 1000 meters
12
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Dutzer/B. Simonen/M. Cato/P. Jones/D. Schroeder/W. Nichols/K. Harrison/C. Swartz/K. Snyder (Cox)
3.9 (41)
    Capital Rowing Club (A)
J. Battistini/J. Lewandowski/A. Lenz/K. Giuliano/J. Ney/K. Hall/S. Dunham/S. Acerra/A. Ballard (Cox)
3.4 (40)
    Composite: Philadelphia Girls, Penn AC (A)
T. Decker/h. sheri/A. Northrup/s. collins/M. Hartigan/B. Pugel/A. Myarick/M. Mendez/R. Foley (Cox)/
21.8 (60)
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. Moazed/J. Henry-Feeney/C. McMahon/B. Miller/L. Porter/D. Katzman/J. Wolf-Rodda/J. Lago/K. Downey (Cox)
15.7 (55)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Mioli/m. flavin/A. Kerns/C. McGeehan/C. Randel/K. Weber/L. Turner/P. Foudy/N. Karwashan (Cox)
23.1 (61)
    Vesper Boat Club (A)
S. Hingley/A. Franklin/S. Cohen/M. Karl/A. Couwenhoven/S. Toler/K. Papandrew/M. Berry/M. bersani (Cox)
30.4 (66)
    Whitemarsh Boat Club (A)
R. Katz/T. Scherpbier/S. Berry-Gorelli/M. Culbertson/M. Woodrow/L. Chisholm/A. McBlane/L. Hrycko/G. McBlane (Cox)
14.6 (54)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
15.7 (55)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (B)
2.4 (38)
    Carnegie Lake Rowing Association (C)
A. Piscadlo/A. Pollini/S. Fischer/N. Schultz/K. Samsel/Z. Brookes/S. Weinstein/K. Mooij/G. Carrillo (Cox)
5.1 (43)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (C)
25.9 (63)
    Carnegie Lake Rowing Association (D)
M. Randeria/L. McGough/E. Hauptman/G. Chernaya/J. Perantoni/N. Gajewski/V. Airgood/T. Steele/R. Colburn (Cox)
10.6 (50)
41 Mens Masters Eight - 1000 meters
13
42 Masters Mixed Quad - 1000 meters
4
    University Barge Club
A. COOK/K. Cook/D. Eringis/C. browden
14.6 (54)
    Composite: Vesper, University
M. Hilton/T. Barron/E. Normoyle/H. Langer
18.0 (57)
    Whitemarsh Boat Club
L. Roberts/D. Kaess/J. Noonan/L. Lehane
0.2 (30)
    Capital Rowing Club (A)
A. Diggs/L. Caruso/R. Reichart/K. Bonner/
11.5 (51)
43 Mens Masters Quad - 1000 meters
16
    Fairmount Rowing Association
B. Dave/T. Sibson/J. Ryan/J. Krajewski
13.5 (53)
    Fairmount Rowing Association
R. Burns/W. Hudome/B. Mudrick/H. Todd
48.0 (76)
    Fairmount Rowing Association
J. Sonzogni/S. Jonik/R. Galli/J. Willemin/
30.4 (66)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
A. FIORY/J. Levinson/J. Gingold/J. Lahm
28.9 (65)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
F. Cortes/R. Victorio/J. Li/B. Villaruel
0.0 (25)
    Pelham Community Rowing Association
D. Sesler/S. Humphrey/R. Constable/G. Houlihan
16.8 (56)
    Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club
C. Windeknecht/K. Wobeser/M. Malone/M. Daemen/
16.8 (56)
    Row New York
C. Taeusch/A. Zeif/R. Benjamin/E. Cadoff
27.4 (64)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
C. Sutliff/B. Pasternak/J. Everett/W. Shaw
46.1 (75)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Gardiner/T. Coffin/D. Utter/S. Gulick
13.5 (53)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/T. Engelke/D. Engelke/D. Dickison
10.6 (50)
    Three Rivers Rowing Association
R. Ulsh/R. Johnson/E. Bohn/J. Watt
25.9 (63)
    University Barge Club
K. Coady/B. Preine/J. Kopcsik/J. Reiss
24.5 (62)
    Whitemarsh Boat Club
M. Allen/T. Loomis/J. Curran/S. Whalen
20.5 (59)
    Baltimore Rowing Club (A)
W. Gore/P. Constantino/J. Christ/M. Spalluzzi
0.0 (28)
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda/M. Dolson/D. Vilimanovic/K. Montenegro
1.3 (35)
44 Womens Masters Quad - 1000 meters
14
45 Mixed Alumni 8+
0
46 Mens Open Double
6
47 Womens Open Double
0
48 Mens Intermediate Quad
3
49 Womens Intermediate Quad
0
50 Mens Intermediate Eight
4
51 Womens Intermediate Eight
0
52 Mens Alumni 8+
0
53 Womens Alumni 8+
0
54 Mens Open 4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change