Schuylkill Navy Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • 2017 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 17, 2017
1 Adaptive Double - 1000 meters
0
2 Mens Novice Single - 1000 meters
0
3 Womens Novice Singles - 1000 meters
4
4 Masters Mixed Double - 1000 meters
22
5 Mens Masters Four - 1000 meters
20
6 Womens Masters Four - 1000 meters
16
7 Womens Masters Single - 1000 meters
18
8 Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters
10
9 Mens Masters Single - 1000 meters
27
10 Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters
8
11 Mens Open Pair
5
12 Womens Open Pair
0
13 Mens Ltwt Single
9
14 Womens Ltwt Single
0
15 Womens Intermediate Ltwt Single
2
16 Mens Intermediate Ltwt Single
5
17 Womens Intermediate Single
5
18 Mens Intermediate Single
7
19 Mens Senior Single
0
20 Womens Open Single
1
21 Mens Open Single
9
22 Womens Junior Single
9
23 Mens Junior Single
10
24 Mens Open Four
6
25 Womens Open Four
0
26 Mens Intermediate Pair
0
27 Womens Intermediate Pair
2
28 Womens Junior Four
0
29 Mens Junior Four
2
30 Womens Intermediate Four
0
31 Womens Masters Double - 1000 meters
24
32 Mens Masters Double - 1000 meters
22
    Annapolis Rowing Club, Inc.
R. Biddle/W. Dyott
26.5 (62)
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
15.8 (54)
    New Haven Rowing Club
G. Friel/I. Duthie
25.0 (61)
    New Haven Rowing Club
A. Jackson/K. Knudsen
13.5 (52)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
A. FIORY/J. Lahm
41.8 (71)
    Pelham Community Rowing Association
R. Constable/S. Humphrey
16.9 (55)
    Pennsylvania Barge Club
C. Windeknecht/M. Daemen/
22.1 (59)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Gardiner/T. Coffin
14.6 (53)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
J. Everett/B. Pasternak
54.0 (77)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/D. Utter
20.8 (58)
    Swan Creek Rowing Club
A. Albanir/D. Gallagher
11.4 (50)
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Johnson/F. Rowe
15.8 (54)
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Sullivan/J. Reed
1.4 (35)
    Composite: Vesper, Penn AC
G. Kaplan/S. Lambers
2.2 (37)
    Bachelors Barge Club (A)
L. Tochinski/K. Foran
11.4 (50)
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Constantino/W. Gore
0.0 (28)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Oliver/G. Ahrens
34.6 (67)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Levinson/J. Gingold
22.1 (59)
    Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club (A)
K. Wobeser/M. Malone
14.6 (53)
    University Barge Club (A)
T. Barron/J. Reiss
36.3 (68)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (B)
C. Goodnow/S. Aller
12.4 (51)
    Fairmount Rowing Association (J)
T. Nash/R. Sargent/
63.0 (81)
33 Womens Intermediate Double
6
34 Mens Intermediate Double
7
35 Mens Intermediate Four
0
36 Mens Junior Double
10
37 Womens Junior Double
5
38 Mens Intermediate Light Double
0
39 Womens Intermediate Light Double
2
40 Womens Masters Eight - 1000 meters
12
41 Mens Masters Eight - 1000 meters
13
42 Masters Mixed Quad - 1000 meters
4
43 Mens Masters Quad - 1000 meters
16
44 Womens Masters Quad - 1000 meters
14
45 Mixed Alumni 8+
0
46 Mens Open Double
6
47 Womens Open Double
0
48 Mens Intermediate Quad
3
49 Womens Intermediate Quad
0
50 Mens Intermediate Eight
4
51 Womens Intermediate Eight
0
52 Mens Alumni 8+
0
53 Womens Alumni 8+
0
54 Mens Open 4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change