Schuylkill Navy Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • 2017 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 17, 2017
1 Adaptive Double - 1000 meters
0
2 Mens Novice Single - 1000 meters
0
3 Womens Novice Singles - 1000 meters
4
4 Masters Mixed Double - 1000 meters
22
5 Mens Masters Four - 1000 meters
20
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Cardwell/J. Pickup/J. Petkosek/W. Marm/P. Kearney (Cox)
11.4 (50)
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Spalluzzi/T. Jones/R. Jones/J. Christ/M. Thoreson (Cox)
0.0 (27)
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/B. DuBois/S. Fondriest/C. Sweeney/M. Lambo (Cox)
15.8 (54)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
e. wengryn/I. Henderson/S. Tremaine/N. Miller/B. Tao (Cox)
23.5 (60)
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
B. Hackney/A. Blakeslee/J. McGuirk/N. Swinton/C. Wirth (Cox)
1.8 (36)
    Fairmount Rowing Association (A)
B. Dave/T. Sibson/J. Ryan/J. Krajewski/L. Schaefer (Cox)
14.6 (53)
    New Haven Rowing Club (A)
31.2 (65)
    Potomac Boat Club (A)
G. Gillinger/J. Manfredi/P. Clements/J. Hanlon/A. Manfredi (Cox)
3.7 (40)
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
M. Pfeiffer/P. Thompson/H. Wolf Rodda/I. Hayes/K. Connolly (Cox)
19.4 (57)
    Row New York (A)
M. Henrikson/R. Charriez/P. English/L. Carstensen/K. Vatter (Cox)
2.6 (38)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Dickison/T. Engelke/D. Engelke/T. Coffin/N. Karwashan (Cox)
8.6 (47)
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/R. Price (Cox)
11.4 (50)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
19.4 (57)
    Capital Rowing Club (B)
D. Schleiger/P. Lobron McDade/D. Lavin/D. Lippold/S. Acerra (Cox)
11.4 (50)
    D.C. Strokes Rowing Club (B)
K. Kriese/P. Falto/B. Forehand/R. Rudd/S. Jerome (Cox)
3.7 (40)
    Fairmount Rowing Association (B)
L. Connor/G. Stefan/D. Lennon/J. Reardon/M. Cipollone (Cox)/
7.8 (46)
    New Haven Rowing Club (B)
14.6 (53)
    Swan Creek Rowing Club (B)
t. pytlar/B. Seaver/M. Craig/S. Platt/C. Seelig (Cox)
23.5 (60)
    D.C. Strokes Rowing Club (C)
D. Scherzer/A. Kuntz/A. Fish/B. Derzinski/C. Barkey (Cox)
1.1 (34)
    Fairmount Rowing Association (D)
D. MacCormick/T. Kowalik/J. Scott/P. Read/T. DiAngelo (Cox)/
11.4 (50)
6 Womens Masters Four - 1000 meters
16
7 Womens Masters Single - 1000 meters
18
8 Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters
10
9 Mens Masters Single - 1000 meters
27
    Fairmount Rowing Association
J. Pratt
0.0 (68)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Utter
19.6 (55)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Pasternak
65.0 (78)
    Swan Creek Rowing Club
t. pytlar
36.1 (65)
    Undine Barge Club of Philadelphia
F. Rowe
18.2 (54)
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Sullivan
0.6 (32)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
21.0 (56)
    Bachelors Barge Club (A)
M. Levy
52.9 (73)
    Capital Rowing Club (A)
R. Best/
4.9 (41)
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Pokorny
46.2 (70)
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Montenegro
0.9 (33)
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda
8.1 (45)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Levinson
28.9 (61)
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Sesler
21.0 (56)
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Browder
11.0 (48)
    Pennsylvania Barge Club (A)
M. Malone
25.6 (59)
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
70.2 (80)
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland
22.5 (57)
    Union Boat Club (A)
J. Keating
46.2 (70)
    University Barge Club (A)
R. Wegryn
16.9 (53)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
H. Mueller
67.6 (79)
    Pelham Community Rowing Association (B)
G. Houlihan
27.2 (60)
    University Barge Club (B)
A. COOK
30.6 (62)
    University Barge Club (B)
H. Bodek
32.4 (63)
    Vesper Boat Club (D)
R. Gorodesky
22.5 (57)
    Capital Rowing Club (F)
M. Malinick
30.6 (62)
    Malta Boat Club (N)
P. Heifetz
14.4 (51)
10 Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters
8
11 Mens Open Pair
5
12 Womens Open Pair
0
13 Mens Ltwt Single
9
14 Womens Ltwt Single
0
15 Womens Intermediate Ltwt Single
2
16 Mens Intermediate Ltwt Single
5
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
N. Mendez
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
M. Couwenhoven
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
W. Risko
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
M. Grieshaber
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (G)
F. Berger
 
17 Womens Intermediate Single
5
18 Mens Intermediate Single
7
19 Mens Senior Single
0
20 Womens Open Single
1
21 Mens Open Single
9
22 Womens Junior Single
9
23 Mens Junior Single
10
24 Mens Open Four
6
25 Womens Open Four
0
26 Mens Intermediate Pair
0
27 Womens Intermediate Pair
2
28 Womens Junior Four
0
29 Mens Junior Four
2
30 Womens Intermediate Four
0
31 Womens Masters Double - 1000 meters
24
32 Mens Masters Double - 1000 meters
22
    Annapolis Rowing Club, Inc.
R. Biddle/W. Dyott
26.5 (62)
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
15.8 (54)
    New Haven Rowing Club
G. Friel/I. Duthie
25.0 (61)
    New Haven Rowing Club
A. Jackson/K. Knudsen
13.5 (52)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
A. FIORY/J. Lahm
41.8 (71)
    Pelham Community Rowing Association
R. Constable/S. Humphrey
16.9 (55)
    Pennsylvania Barge Club
C. Windeknecht/M. Daemen/
22.1 (59)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Gardiner/T. Coffin
14.6 (53)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
J. Everett/B. Pasternak
54.0 (77)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd/D. Utter
20.8 (58)
    Swan Creek Rowing Club
A. Albanir/D. Gallagher
11.4 (50)
    Undine Barge Club of Philadelphia
D. Johnson/F. Rowe
15.8 (54)
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Sullivan/J. Reed
1.4 (35)
    Composite: Vesper, Penn AC
G. Kaplan/S. Lambers
2.2 (37)
    Bachelors Barge Club (A)
L. Tochinski/K. Foran
11.4 (50)
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Constantino/W. Gore
0.0 (28)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Oliver/G. Ahrens
34.6 (67)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Levinson/J. Gingold
22.1 (59)
    Composite: Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club (A)
K. Wobeser/M. Malone
14.6 (53)
    University Barge Club (A)
T. Barron/J. Reiss
36.3 (68)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (B)
C. Goodnow/S. Aller
12.4 (51)
    Fairmount Rowing Association (J)
T. Nash/R. Sargent/
63.0 (81)
33 Womens Intermediate Double
6
34 Mens Intermediate Double
7
35 Mens Intermediate Four
0
36 Mens Junior Double
10
37 Womens Junior Double
5
38 Mens Intermediate Light Double
0
39 Womens Intermediate Light Double
2
40 Womens Masters Eight - 1000 meters
12
41 Mens Masters Eight - 1000 meters
13
    Alexandria Community Rowing (A)
T. Huggins/J. Earle/D. Robinson/P. Kearney/J. Pickup/M. Cardwell/J. Petkosek/W. Marm/K. Snyder (Cox)
3.4 (40)
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/B. DuBois/S. Fondriest/C. Sweeney/D. Schleiger/P. Lobron McDade/D. Lavin/D. Lippold/M. Lambo (Cox)
12.5 (52)
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
K. Kriese/P. Falto/C. Perry/A. Blakeslee/J. McGuirk/R. Rudd/B. Forehand/D. Scherzer/C. Wirth (Cox)
2.4 (38)
    Fairmount Rowing Association (A)
D. MacCormick/T. Kowalik/P. Read/J. Scott/G. Stefan/T. Greenwood/P. McNamara/E. Villanueva/T. DiAngelo (Cox)/
11.5 (51)
    New Haven Rowing Club (A)
20.5 (59)
    Potomac Boat Club (A)
G. Gillinger/J. Hanlon/R. DeVirgiliis/J. Manfredi/R. Wulbern/D. Pallotta/P. Clements/N. Holland/A. Manfredi (Cox)
1.6 (36)
    Row New York (A)
S. Billinge/D. Greenberg/M. Henrikson/L. Carstensen/P. English/P. Armstrong/C. Fithian/T. Logan/K. Vatter (Cox)
6.5 (45)
    Swan Creek Rowing Club (A)
D. Gallagher/R. Park/J. Rahtz/B. Price/B. Seaver/t. pytlar/M. Jezyk/B. King/C. Seelig (Cox)
12.5 (52)
    University Barge Club (A)
P. Laskow/B. Isdaner/D. Diefenbach/P. McGrath/G. Lawrence/F. Bobrow/B. Cody/B. Ellis/K. Nieman (Cox)
27.4 (64)
    University Barge Club (A)
M. Rossidis/L. Smith/K. Hirt/J. Pardoe/M. Schardt/J. Greenberg/R. Kirlin/S. Lambers/A. Kelly (Cox)
0.0 (27)
    D.C. Strokes Rowing Club (B)
B. Hackney/A. Kuntz/B. Fisher/N. Swinton/J. Valdivia/C. McGlothlin/F. Miller/C. Barkey/S. Jerome (Cox)
2.0 (37)
    Fairmount Rowing Association (B)
K. Gross/g. goettner/D. Lennon/J. Reardon/B. Perkins/L. Connor/J. Greenwood/P. Rufo/M. Cipollone (Cox)/
5.8 (44)
    University Barge Club (B)
J. Abele/E. Hammond/K. Kennedy/L. Mead/S. McGuinn/C. Martin/K. Spaeth/B. McLelland/J. Curtin (Cox)
1.6 (36)
42 Masters Mixed Quad - 1000 meters
4
43 Mens Masters Quad - 1000 meters
16
44 Womens Masters Quad - 1000 meters
14
45 Mixed Alumni 8+
0
46 Mens Open Double
6
47 Womens Open Double
0
48 Mens Intermediate Quad
3
49 Womens Intermediate Quad
0
50 Mens Intermediate Eight
4
51 Womens Intermediate Eight
0
52 Mens Alumni 8+
0
53 Womens Alumni 8+
0
54 Mens Open 4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change