Schuylkill Navy Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • 2017 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 17, 2017
1 Adaptive Double - 1000 meters
0
2 Mens Novice Single - 1000 meters
0
3 Womens Novice Singles - 1000 meters
4
    Freedom Rowers
S. Bruce
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
N. Rangel
 
    Pegasus Rowing Club (A)
J. Winters
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
V. Even-Chen
 
4 Masters Mixed Double - 1000 meters
22
5 Mens Masters Four - 1000 meters
20
6 Womens Masters Four - 1000 meters
16
7 Womens Masters Single - 1000 meters
18
8 Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters
10
9 Mens Masters Single - 1000 meters
27
10 Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters
8
11 Mens Open Pair
5
12 Womens Open Pair
0
13 Mens Ltwt Single
9
14 Womens Ltwt Single
0
15 Womens Intermediate Ltwt Single
2
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
A. Zolnowsky
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (D)
A. Connell
 
16 Mens Intermediate Ltwt Single
5
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
N. Mendez
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
M. Couwenhoven
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
W. Risko
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
M. Grieshaber
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (G)
F. Berger
 
17 Womens Intermediate Single
5
18 Mens Intermediate Single
7
19 Mens Senior Single
0
20 Womens Open Single
1
21 Mens Open Single
9
22 Womens Junior Single
9
    Bergen County Rowing Academy (A)
M. Gagnon/
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
J. Giannotta/
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
L. Sanchez
 
    Freedom Rowers (A)
S. Wiseley
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. DiLauro
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
G. Welp
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
V. Even-Chen
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Deljanin
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
Z. Wenzinger
 
23 Mens Junior Single
10
24 Mens Open Four
6
25 Womens Open Four
0
26 Mens Intermediate Pair
0
27 Womens Intermediate Pair
2
28 Womens Junior Four
0
29 Mens Junior Four
2
30 Womens Intermediate Four
0
31 Womens Masters Double - 1000 meters
24
    Bachelors Barge Club
S. Behrend/C. Pavlak
28.0 (63)
    Capital Rowing Club
R. Hollins/C. Dinion
13.5 (52)
    Fairmount Rowing Association
M. Angelopoulos/E. Horvat/
5.5 (43)
    Pelham Community Rowing Association
L. Choate/V. Sesler
15.8 (54)
    Rock Creek Rowing, Inc.
L. Porter/C. McMahon
16.9 (55)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Dodge/K. Huber
19.4 (57)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
C. Randel/L. Turner
34.6 (67)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
P. Foudy/C. McGeehan
25.0 (61)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
A. Kerns/E. Knapp
22.1 (59)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
A. Mikkola/E. Brennan
13.5 (52)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Durno/K. Davis
16.9 (55)
    University Barge Club
D. Eringis/K. Cook
14.6 (53)
    Whitemarsh Boat Club
L. Roberts/L. Lehane
1.1 (34)
    Whitemarsh Boat Club
P. Burke/M. Martin
0.0 (24)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
F. Lee/A. Evans
6.2 (44)
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Erbelding/P. Merkle
20.8 (58)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/M. Mark
18.2 (56)
    Fairmount Rowing Association (A)
S. Sargent/B. Hogan
43.7 (72)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Kornblum/L. Gomez
3.1 (39)
    Penn A.C. Rowing Association (A)
C. Costello/N. Lotz
26.5 (62)
    Vesper Boat Club (A)
S. Kaplan/V. Mather
0.8 (33)
    Vesper Boat Club (B)
M. Hilton/J. Mussio
7.0 (45)
    Vesper Boat Club (C)
A. James/E. Saint Clair
16.9 (55)
    Vesper Boat Club (D)
M. Folco/A. Squire
0.1 (29)
32 Mens Masters Double - 1000 meters
22
33 Womens Intermediate Double
6
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Lewis/C. Napoli
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
C. Forman/L. Sanchez
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
M. Connelly/K. Francis
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
c. mcgovern/J. Frank
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Kuntz/A. Kasprowicz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (L)
L. Smith/A. Cooper
 
34 Mens Intermediate Double
7
    Penn A.C. Rowing Association
A. Williams III/E. Orts
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
L. Rein/S. Neal
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Grieshaber/F. Berger
 
    Malta Boat Club (A)
L. Leyden/J. Gentile
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
B. Connor/J. Arnott
 
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
N. Mendez/C. Bezault
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
R. Mallgrave/J. Higgins
 
35 Mens Intermediate Four
0
36 Mens Junior Double
10
    Great Blue Heron Rowing Club
J. Hehmeyer/W. Stocovaz
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
C. Tsui/A. Ferrari/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Brown/M. Kulik
 
    Pegasus Rowing Club (A)
T. Hogan/I. Garrison
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Rostek/W. Grippi
 
    Bergen County Rowing Academy (B)
A. D'Iorio/P. Benderly/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
J. Kropp/D. Sprawka
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
K. McCabe/A. Karanikitas
 
    Bergen County Rowing Academy (C)
J. Reis/A. Rapella/
 
    Bergen County Rowing Academy (D)
S. Olsen/A. Fajardo/
 
37 Womens Junior Double
5
    Crescent Boat Club
M. Madden/M. Guckin/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. DiLauro/J. Craig
 
    Pegasus Rowing Club (A)
J. Winters/A. Chakraborty
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
F. Fradianni/L. Carroll
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
K. Nueva/L. Arcasoy
 
38 Mens Intermediate Light Double
0
39 Womens Intermediate Light Double
2
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Cavalier/L. Kuhn
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
G. Welp/L. Tasker
 
40 Womens Masters Eight - 1000 meters
12
41 Mens Masters Eight - 1000 meters
13
42 Masters Mixed Quad - 1000 meters
4
43 Mens Masters Quad - 1000 meters
16
44 Womens Masters Quad - 1000 meters
14
45 Mixed Alumni 8+
0
46 Mens Open Double
6
    Composite: Vesper, Penn AC
D. Judah/N. Goode
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
M. Carenza Scholz/A. Raitto
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
W. Burstein/A. Dowd
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
P. Ogonek/M. Orzolek/
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
R. Dronzek/A. Arcasoy
 
    Penn A.C. Rowing Association (V)
C. Shirley/J. Garay
 
47 Womens Open Double
0
48 Mens Intermediate Quad
3
49 Womens Intermediate Quad
0
50 Mens Intermediate Eight
4
51 Womens Intermediate Eight
0
52 Mens Alumni 8+
0
53 Womens Alumni 8+
0
54 Mens Open 4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change