Head of the Welland - Five Bridges Fall Classic

  • Hosted By South Niagara Rowing Club

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, September 23, 2017
1 9:00 AM MO1x Mens Open 1x
11
2 9:00 AM MU1x Mens University1x
0
3 9:00 AM MOL1x Mens Open Ltwt 1x
4
4a 9:10 AM MMstAA-B1x Mens Masters Aa-B 1x
0
4c 9:10 AM MMSTC-D Mens Masters Aa-D 1x
11
4e 9:10 AM MMstE-F1x Mens Masters E-F 1x
14
4g 9:10 AM MMstG+1x Mens Masters G+ 1x
4
5 9:25 AM MJr1x Mens Jr 1x
22
    Detroit Waterfront Rowing Association
S. Scarfone/
 
    Detroit Waterfront Rowing Association
A. Schreiber
 
    Don Rowing Club
S. Harris/
 
    Don Rowing Club
J. Michaud/
 
    Hanlan Boat Club
H. Hutt
 
    Hanlan Boat Club
F. Shein
 
    Leander Boat Club
J. Bresolin/
 
    Leander Boat Club
N. Greener/
 
    Niagara Falls Rowing Club
A. Pozzobon/
 
    Niagara Falls Rowing Club
A. Corr/
 
    Niagara Falls Rowing Club
J. Sisley/
 
    Ridley College
E. Enns
 
    Ridley College
D. Kozak
 
    Ridley College
n. biscaro
 
    Ridley College
C. Epperson
 
    South Niagara Rowing Club
O. Noel
 
    South Niagara Rowing Club
C. Rusin
 
    South Niagara Rowing Club
 
    St. Catharines Rowing Club
E. MacRae
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing
P. Criscuolo
 
    Steel City Rowing Club
 
    Tillsonburg Rowing Club
A. Gilvesy
 
6 9:25 AM MJrN1x Mens Jr Novice 1x
5
7 9:25 AM MAdap1x Mens Adaptive 1x
1
8 9:40 AM WO1x Womens Open 1x
4
9 9:40 AM WU1x Womens University1x
5
10 9:40 AM WOL1x Womens Open Ltwt 1x
2
11a 9:50 AM WMstAA-B1x Womens Masters Aa-B 1x
6
    Genesee Rowing Club, Inc.
N. Brugler
0.0 (32)
    Georgian Bay Rowing Club
T. Rusch/
0.0 (27)
    Leander Boat Club
M. Dunn/
0.0 (30)
    Niagara Rowing School
R. Appelman
0.0 (42)
    Tillsonburg Rowing Club
B. McClure
0.0 (38)
    Western Reserve Rowing Association
K. Connor/
0.0 (36)
11c 9:50 AM WMstC-D1x Womens Masters C-D 1x
9
11e 9:50 AM WMstE-F1x Womens Masters E-F 1x
6
11g 9:50 AM WMstG+1x Womens Masters G+ 1x
0
12 10:05 AM WJr1x Womens Jr 1x
23
13 10:05 AM WJrN1x Womens Jr Novice 1x
6
14 10:05 AM WAdap1X Womens Adaptive 1x
0
CK-1 10:10 AM MC-1 Mens Jr/Open Canoe C-1
0
CK-2 10:10 AM MK-1 Mens Jr/Open Kayak K-1
0
CK-3 10:10 AM WC-1 Womens Jr/Open Canoe C-1
0
CK-4 10:10 AM WK-1 Womens Jr/Open Kayak K-1
0
15 10:25 AM MUL8+ Mens University Ltwt 8+
0
16 10:25 AM MOL8+ Mens Open Ltwt 8+
0
17 10:30 AM WUL8+ Womens University Ltwt 8+
0
18 10:30 AM WOL8+ Womens Open Ltwt 8+
0
19 10:35 AM MJr4+ Mens Jr 4+
22
20 10:40 AM MO4+ Mens Open 4+
3
21 10:45 AM MMst4+ Mens Masters 4+
13
22 10:50 AM MON4+ Mens Novice 4+
5
23 10:55 AM WMst4+ Womens Masters 4+
10
24 11:00 AM WO4+ Womens Open 4+
0
25 11:15 AM WJr8+ Womens Jr 8+
14
26 11:20 AM MU4+ Mens University 4+
2
27 11:25 AM WU4+ Womens University 4+
3
28 11:30 AM WOL4+ Womens Open Ltwt 4+
0
29 11:35 AM WJrL4+ Womens Jr Ltwt 4+
4
30 11:40 AM WON4+ Womens Novice 4+
1
31 12:00 PM WJr4x Womens Jr 4x
15
32 12:05 PM WMst4x Womens Masters 4x
8
    Georgian Bay Rowing Club (A)
K. Barr McGill/T. Rusch/T. Abbott/D. Baillie/
0.0 (45)
    Hanlan Boat Club (A)
T. Keesmaat/L. Mangano/N. Halycia/M. Stewart
0.0 (33)
    Leander Boat Club (A)
M. Repa/R. Maier/T. Akitt/V. Shepherd/
0.0 (49)
    South Niagara Rowing Club (A)
S. Frayne/D. Gula/S. Michaud/S. Battersby-Campbell
0.0 (51)
    St. Catharines Rowing Club (A)
E. Sharpe/M. Stoutenburg/M. Markarian/J. Lancaster
0.0 (53)
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/M. Ulsh/J. Goldblum/S. Folan
0.0 (58)
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Thomson/D. Parios/M. Evanko/V. Reeves
0.0 (35)
    Tillsonburg Rowing Club (A)
A. Malott/A. Newson/B. McClure/S. Howard
0.0 (39)
33 12:10 PM MO2x Mens Open 2x
0
34 12:15 PM MU2x Mens University 2x
0
35 12:20 PM MJr2x Mens Jr 2x
27
    Hanlan Boat Club
 
    Argonaut Rowing Club (A)
B. Zupancic/B. Banh
 
    Canisius High School (A)
B. Shively/G. DiFilippo
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
A. Schreiber/S. Scarfone/
 
    Don Rowing Club (A)
W. Pirie/J. Appleton/
 
    Hanlan Boat Club (A)
L. Simpson/L. Summers
 
    Island Lake Rowing Club (A)
J. Wood/J. Bradley
 
    Leander Boat Club (A)
N. Greener/R. MacPherson/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
R. Sumner/A. Stiles
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
J. Cournoyea/A. Laliberte/
 
    Ridley College (A)
J. Shaw/E. Enns
 
    South Niagara Rowing Club (A)
A. Jastremski/C. Rusin
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
R. von Keyserling/R. Whitford
 
    Steel City Rowing Club (A)
D. Scheatzle/M. DeGregorio
 
    Tillsonburg Rowing Club (A)
C. Watters/A. Gilvesy
 
    Argonaut Rowing Club (B)
 
    Don Rowing Club (B)
A. Tano/M. Navrota/
 
    Hanlan Boat Club (B)
A. Steiner/C. MacLean
 
    London Rowing Club (ON) (B)
C. Robichaud/C. Veenstra
 
    South Niagara Rowing Club (B)
J. Natale/B. Maidens
 
    Steel City Rowing Club (B)
 
    Tillsonburg Rowing Club (B)
R. Peever/N. Grunerud
 
    Argonaut Rowing Club (C)
S. Harker/E. Bowman
 
    Don Rowing Club (C)
C. Goff/E. Seawright/
 
    Hanlan Boat Club (C)
G. aa/H. Hutt
 
    South Niagara Rowing Club (C)
R. Irvine/L. White
 
    Steel City Rowing Club (C)
 
36 12:25 PM MMst2x Mens Masters 2x
14
CQ-JW 12:30 PM WJr4x+ Womens Jr 4x+
4
12:35 PM Break - Lunch
37 1:15 PM MO8+ Mens Open 8+
2
38 1:15 PM MU8+ Mens University 8+
2
39 1:20 PM WO8+ Womens Open 8+
2
40 1:20 PM WU8+ Womens University 8+
2
41 1:25 PM MJrL8+ Mens Jr Ltwt 8+
6
42 1:30 PM WJrL8+ Womens Jr Ltwt 8+
2
43 1:35 PM MJr4x Mens Jr 4x
14
44 1:40 PM MMst4x Mens Masters 4x
4
45 1:45 PM WO2x Womens Open 2x
0
46 1:45 PM WU2x Womens University 2x
3
47 1:50 PM WMst2x Womens Masters 2x
24
    Argonaut Rowing Club (A)
T. Brooks/J. Ellis/
0.0 (46)
    Don Rowing Club (A)
J. Breitman/G. Wainwright/
0.0 (63)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Vosburgh/L. Civiletti
0.0 (58)
    Georgian Bay Rowing Club (A)
K. Barr McGill/D. Barr/
0.0 (56)
    Hanlan Boat Club (A)
K. Brigley/J. Herrle
0.0 (46)
    Island Lake Rowing Club (A)
K. Burnside/C. Huet
0.0 (48)
    Leander Boat Club (A)
C. Sitzer/j. vanni/
0.0 (46)
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
v. brennand/S. Lapointe/
0.0 (46)
    South Niagara Rowing Club (A)
S. Battersby-Campbell/D. Gula
0.0 (46)
    St. Catharines Rowing Club (A)
M. Markarian/J. Lancaster
0.0 (61)
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Gray/R. Williams
0.0 (64)
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Thomson/V. Reeves/
0.0 (44)
    Three Rivers Rowing Association (A)
A. Fox/B. Rumora/
0.0 (59)
    Tillsonburg Rowing Club (A)
A. Hendriksen/A. Phillips
0.0 (32)
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Connor/S. Romilly/
0.0 (47)
    Argonaut Rowing Club (B)
J. Dickie/O. Ziezold
0.0 (50)
    Don Rowing Club (B)
J. Ohberg/L. Larmondin/
0.0 (54)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
M. Kaupp/J. Brown
0.0 (53)
    Hanlan Boat Club (B)
M. McNeill/M. Bayley
0.0 (33)
    St. Catharines Rowing Club (B)
R. Ceccato/K. Powell
0.0 (40)
    Tillsonburg Rowing Club (B)
d. sykes/S. Howard
0.0 (41)
    Genesee Rowing Club, Inc. (C)
J. Bowne/A. Neel
0.0 (43)
    Hanlan Boat Club (C)
N. Worsfold/S. Walker
0.0 (46)
    St. Catharines Rowing Club (C)
S. Anderson/E. Sharpe
0.0 (45)
48 1:55 PM WJr2x Womens Jr 2x
25
49 2:05 PM MJr8+ Mens Jr 8+
17
50 2:10 PM MMst8+ Mens Masters 8+
3
    Composite: Argonaut, Tillsonburg, Severn River (A)
M. Niculescu/G. Bolton/B. Farahbakhsh/R. Perkins/M. Smith/S. Ruttan/F. Tamasi/Z. Hollingham/S. Grewal (Cox)
0.0 (55)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/T. Thayer/K. Zablotny/B. Difiore/E. Geoca/R. Yochum/J. Sacks/J. Morone/R. Beldner (Cox)
0.0 (53)
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Liberman/R. Emmet/R. Johnson/F. Campbell/T. Marcovy/D. Easley/G. Clark/K. Watterson/J. Saxton (Cox)
0.0 (54)
51 2:15 PM WMst8+ Womens Masters 8+
8
52 2:20 PM MOL4+ Mens Open Ltwt 4+
0
53 2:25 PM MJrL4+ Mens Jr Ltwt 4+
5
54 2:30 PM WJr4+ Womens Jr 4+
13
55 2:40 PM MUN8+ Mens University Novice 8+
0
56 2:45 PM MJrN8+ Mens Jr Novice 8+
5
57 2:50 PM WUN8+ Womens University Novice 8+
0
58 2:55 PM WJrN8+ Womens Jr Novice 8+
2
59 3:00 PM MOL2x Mens Open Ltwt 2x
3
60 3:05 PM WOL2x Womens Open Ltwt 2x
0
61 3:10 PM MxMst4x Mixed Masters 4x
12
62 3:15 PM MxO2x Mixed Open 2x
5
63 3:20 PM MxMst2x Mixed Masters 2x
9
CQ-JM 3:25 PM MJr4x+ Mens Jr 4x+
7
3br1 3:50 PM 3BMxOR8+ 3 Bridge Mixed Open Rec 8+
4
3br2 3:55 PM 3BMOR4x 3 Bridge Mens Open Rec 4x
1
3br3 4:00 PM 3BWOR4x 3 Bridge Womens Open Rec 4x
1
3br4 4:05 PM 3BMxOR4+ 3 Bridge Mixed Open Rec 4+
3
3br5 4:10 PM 3BMxU158+ 3 Bridge Mixed Jr Under 15 8+
0
3br6 4:15 PM 3BMxU154x+ 3 Bridge Mens Jr Under 15 4x+
2
3br7 4:20 PM 3BMxU154x+ 3 Bridge Womens Jr Under 15 4x+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change