Head of the Welland - Five Bridges Fall Classic

  • Hosted By South Niagara Rowing Club

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, September 23, 2017
1 9:00 AM MO1x Mens Open 1x
11
2 9:00 AM MU1x Mens University1x
0
3 9:00 AM MOL1x Mens Open Ltwt 1x
4
4a 9:10 AM MMstAA-B1x Mens Masters Aa-B 1x
0
4c 9:10 AM MMSTC-D Mens Masters Aa-D 1x
11
4e 9:10 AM MMstE-F1x Mens Masters E-F 1x
14
4g 9:10 AM MMstG+1x Mens Masters G+ 1x
4
5 9:25 AM MJr1x Mens Jr 1x
22
6 9:25 AM MJrN1x Mens Jr Novice 1x
5
7 9:25 AM MAdap1x Mens Adaptive 1x
1
8 9:40 AM WO1x Womens Open 1x
4
    London Rowing Club (ON)
K. Vanhie
 
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Steel City Rowing Club
L. Schall
 
    Western Rowing Club
V. Beland
 
9 9:40 AM WU1x Womens University1x
5
10 9:40 AM WOL1x Womens Open Ltwt 1x
2
11a 9:50 AM WMstAA-B1x Womens Masters Aa-B 1x
6
11c 9:50 AM WMstC-D1x Womens Masters C-D 1x
9
11e 9:50 AM WMstE-F1x Womens Masters E-F 1x
6
11g 9:50 AM WMstG+1x Womens Masters G+ 1x
0
12 10:05 AM WJr1x Womens Jr 1x
23
    Detroit Waterfront Rowing Association
K. Dailey/
 
    Don Rowing Club
A. Arps/
 
    Leander Boat Club
A. Maillet/
 
    Leander Boat Club
J. Dekker/
 
    London Rowing Club (ON)
J. Aswald
 
    London Rowing Club (ON)
R. Haines
 
    Niagara Falls Rowing Club
C. McCarthy/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland)
N. Hare/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland)
G. Jansen/
 
    Ridley College
E. Sabine
 
    Ridley College
E. Broski
 
    Ridley College
B. Prince
 
    Ridley College
G. Tylee
 
    Ridley College
a. cook
 
    South Niagara Rowing Club
R. Della Valle
 
    South Niagara Rowing Club
M. Thomas
 
    South Niagara Rowing Club
P. Learn
 
    South Niagara Rowing Club
L. Nuccitelli
 
    South Niagara Rowing Club
S. Couroux
 
    South Niagara Rowing Club
R. O'Neill
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Kelly
 
    Steel City Rowing Club
 
    Steel City Rowing Club
 
13 10:05 AM WJrN1x Womens Jr Novice 1x
6
14 10:05 AM WAdap1X Womens Adaptive 1x
0
CK-1 10:10 AM MC-1 Mens Jr/Open Canoe C-1
0
CK-2 10:10 AM MK-1 Mens Jr/Open Kayak K-1
0
CK-3 10:10 AM WC-1 Womens Jr/Open Canoe C-1
0
CK-4 10:10 AM WK-1 Womens Jr/Open Kayak K-1
0
15 10:25 AM MUL8+ Mens University Ltwt 8+
0
16 10:25 AM MOL8+ Mens Open Ltwt 8+
0
17 10:30 AM WUL8+ Womens University Ltwt 8+
0
18 10:30 AM WOL8+ Womens Open Ltwt 8+
0
19 10:35 AM MJr4+ Mens Jr 4+
22
20 10:40 AM MO4+ Mens Open 4+
3
21 10:45 AM MMst4+ Mens Masters 4+
13
22 10:50 AM MON4+ Mens Novice 4+
5
23 10:55 AM WMst4+ Womens Masters 4+
10
24 11:00 AM WO4+ Womens Open 4+
0
25 11:15 AM WJr8+ Womens Jr 8+
14
26 11:20 AM MU4+ Mens University 4+
2
27 11:25 AM WU4+ Womens University 4+
3
28 11:30 AM WOL4+ Womens Open Ltwt 4+
0
29 11:35 AM WJrL4+ Womens Jr Ltwt 4+
4
30 11:40 AM WON4+ Womens Novice 4+
1
31 12:00 PM WJr4x Womens Jr 4x
15
    Argonaut Rowing Club (A)
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
 
    Don Rowing Club (A)
A. Foksa/R. Murphy/J. Mayrand/R. Olvet/
 
    Hanlan Boat Club (A)
L. Large/A. Featherston-Rajcic/R. Whittaker/E. Blues
 
    London Rowing Club (ON) (A)
P. Plat-Dekoter/A. Plat-Dekoter/K. Flaherty/D. Darvill-Kaiser/
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
H. Bray/M. Wang/A. Iacobaccio/S. Scott/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
T. Capra/C. Mehlenbacher/C. Nero/B. Langelaan/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
M. Thomas/R. Della Valle/L. Nuccitelli/P. Learn
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
R. McClean/M. Irish/R. Dockray/E. Beaulne
 
    Steel City Rowing Club (A)
 
    Don Rowing Club (B)
A. Najjar/B. Doyle/S. Dmytryshyn/H. Forgeron/
 
    Hanlan Boat Club (B)
A. Hwang/A. Quinn/F. Drebin/S. Fahey
 
    South Niagara Rowing Club (B)
M. Lachnit/K. Zucco/D. Partridge/S. Couroux
 
    South Niagara Rowing Club (C)
O. Bruin/M. Russell/K. Smith/D. MacLeod
 
    South Niagara Rowing Club (D)
A. Bilotta/R. Sliter/S. Lenson/C. Keith
 
32 12:05 PM WMst4x Womens Masters 4x
8
33 12:10 PM MO2x Mens Open 2x
0
34 12:15 PM MU2x Mens University 2x
0
35 12:20 PM MJr2x Mens Jr 2x
27
    Hanlan Boat Club
 
    Argonaut Rowing Club (A)
B. Zupancic/B. Banh
 
    Canisius High School (A)
B. Shively/G. DiFilippo
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
A. Schreiber/S. Scarfone/
 
    Don Rowing Club (A)
W. Pirie/J. Appleton/
 
    Hanlan Boat Club (A)
L. Simpson/L. Summers
 
    Island Lake Rowing Club (A)
J. Wood/J. Bradley
 
    Leander Boat Club (A)
N. Greener/R. MacPherson/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
R. Sumner/A. Stiles
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
J. Cournoyea/A. Laliberte/
 
    Ridley College (A)
J. Shaw/E. Enns
 
    South Niagara Rowing Club (A)
A. Jastremski/C. Rusin
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
R. von Keyserling/R. Whitford
 
    Steel City Rowing Club (A)
D. Scheatzle/M. DeGregorio
 
    Tillsonburg Rowing Club (A)
C. Watters/A. Gilvesy
 
    Argonaut Rowing Club (B)
 
    Don Rowing Club (B)
A. Tano/M. Navrota/
 
    Hanlan Boat Club (B)
A. Steiner/C. MacLean
 
    London Rowing Club (ON) (B)
C. Robichaud/C. Veenstra
 
    South Niagara Rowing Club (B)
J. Natale/B. Maidens
 
    Steel City Rowing Club (B)
 
    Tillsonburg Rowing Club (B)
R. Peever/N. Grunerud
 
    Argonaut Rowing Club (C)
S. Harker/E. Bowman
 
    Don Rowing Club (C)
C. Goff/E. Seawright/
 
    Hanlan Boat Club (C)
G. aa/H. Hutt
 
    South Niagara Rowing Club (C)
R. Irvine/L. White
 
    Steel City Rowing Club (C)
 
36 12:25 PM MMst2x Mens Masters 2x
14
CQ-JW 12:30 PM WJr4x+ Womens Jr 4x+
4
12:35 PM Break - Lunch
37 1:15 PM MO8+ Mens Open 8+
2
38 1:15 PM MU8+ Mens University 8+
2
39 1:20 PM WO8+ Womens Open 8+
2
40 1:20 PM WU8+ Womens University 8+
2
41 1:25 PM MJrL8+ Mens Jr Ltwt 8+
6
42 1:30 PM WJrL8+ Womens Jr Ltwt 8+
2
43 1:35 PM MJr4x Mens Jr 4x
14
44 1:40 PM MMst4x Mens Masters 4x
4
45 1:45 PM WO2x Womens Open 2x
0
46 1:45 PM WU2x Womens University 2x
3
47 1:50 PM WMst2x Womens Masters 2x
24
48 1:55 PM WJr2x Womens Jr 2x
25
    Argonaut Rowing Club (A)
C. Steen/J. Blunt
 
    Buffalo Scholastic Rowing Association (A)
 
    Don Rowing Club (A)
K. Breen/M. Meschkuleit/
 
    Island Lake Rowing Club (A)
K. Magee/K. Wellman
 
    Leander Boat Club (A)
J. Dekker/K. Alexander/
 
    London Rowing Club (ON) (A)
R. Haines/D. Darvill-Kaiser
 
    Niagara Falls Rowing Club (A)
C. McCarthy/H. Bray/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
R. Zahorchak/J. McKee/
 
    Ridley College (A)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
P. Learn/M. Thomas
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
H. Mercuri/G. Humphrey
 
    Steel City Rowing Club (A)
 
    Argonaut Rowing Club (B)
 
    Don Rowing Club (B)
L. Warfield/B. Hill/
 
    London Rowing Club (ON) (B)
K. Flaherty/A. Plat-Dekoter
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (B)
B. Langelaan/T. Capra/
 
    South Niagara Rowing Club (B)
M. Lachnit/K. Zucco
 
    Steel City Rowing Club (B)
 
    Don Rowing Club (C)
A. Arps/H. Forgeron/
 
    London Rowing Club (ON) (C)
J. Aswald/P. Plat-Dekoter
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (C)
M. Elson/C. Nero/
 
    South Niagara Rowing Club (C)
R. Law/B. Nicholls
 
    Steel City Rowing Club (C)
 
    Don Rowing Club (D)
A. Foksa/J. Mayrand/
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (D)
C. Mehlenbacher/S. Raso/
 
49 2:05 PM MJr8+ Mens Jr 8+
17
    Argonaut Rowing Club (A)
 
    Canisius High School (A)
W. Ezquerro/T. Feeney/T. Struckmann/C. Fohrd/C. Sullivan/B. Shively/G. DiFilippo/E. Bushway/G. Weckerle (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
C. Vangellow/N. Matteson/J. Suiter/J. Stewart/A. Dodd/A. Persaud/W. Gleason/C. Luebstorff/G. Christello (Cox)
 
    London Rowing Club (ON) (A)
J. Cinquina/B. Griffiths/S. Stewart/D. Veenstra/C. Robichaud/A. Stiles/B. McIntyre/R. Sumner/A. Callender (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
S. O'Connor/P. Grobe/N. Schaertl/S. CONNOLLY/I. Richards/M. Stratton/K. Reed/G. Gardinier/A. Patterson (Cox)
 
    Ridley College (A)
C. Vorias/M. hopkins/J. Petrunick/K. Singh/A. Gill/C. Rahe/N. Mohme/R. Mohammed/N. Brown (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Barry/C. McAlpine/J. May/A. Allan/M. Rodgers/A. van Engelen/H. Wang/A. Banner/N. Murray-Coplen (Cox)
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
J. Yontek/B. Castro/D. Turk/G. Fox/J. Pacholski/C. Jadrych/R. Whitford/J. Vedda/N. Showman (Cox)
 
    Upper Canada College (A)
M. Hardisty/C. Willcocks/R. Berz/D. Halkiw/B. Givertz-Steel/M. Thompson/A. Quinn/R. Davies/S. Osak (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
Z. Berzon/M. Battin/C. Schneck/J. Brown/M. Berdysiak/N. Gee/A. Jensen/A. Shuman/G. Gnozzo (Cox)
 
    Canisius High School (B)
P. Hartung III/S. Fitzgibbons/B. Granville/O. Wittmann/J. Scinta/L. Khan/A. Taylor/K. Ester/S. Sullivan (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
D. Brooks/J. D'Agostino/T. Green/A. McGee/B. Kump/J. Sickler/J. Pomroy/C. Granville/M. Sampson (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (B)
M. Solazzo/O. Baird/J. Marang/R. Crooks/C. Mathews/J. Felice/A. Gioia/P. Grace/D. Goodbody (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (B)
J. Aubin/J. Tyrer/L. Harris/H. Young/L. Celia/A. Lawr/D. Bagozzi/R. Holland/T. Vanderloos (Cox)
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (B)
J. Burnett/M. Bender/B. Janesz/R. von Keyserling/B. Lavelle/N. Yavornitzky/S. Breen/A. Zerman/A. Yormick (Cox)
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (C)
C. Wendt/L. Burns/E. Coyne/J. Whitticar/E. Ketz/T. Egan/L. Calabrese/M. Ramba/A. McNamara (Cox)
 
50 2:10 PM MMst8+ Mens Masters 8+
3
51 2:15 PM WMst8+ Womens Masters 8+
8
52 2:20 PM MOL4+ Mens Open Ltwt 4+
0
53 2:25 PM MJrL4+ Mens Jr Ltwt 4+
5
54 2:30 PM WJr4+ Womens Jr 4+
13
55 2:40 PM MUN8+ Mens University Novice 8+
0
56 2:45 PM MJrN8+ Mens Jr Novice 8+
5
57 2:50 PM WUN8+ Womens University Novice 8+
0
58 2:55 PM WJrN8+ Womens Jr Novice 8+
2
59 3:00 PM MOL2x Mens Open Ltwt 2x
3
60 3:05 PM WOL2x Womens Open Ltwt 2x
0
61 3:10 PM MxMst4x Mixed Masters 4x
12
62 3:15 PM MxO2x Mixed Open 2x
5
63 3:20 PM MxMst2x Mixed Masters 2x
9
CQ-JM 3:25 PM MJr4x+ Mens Jr 4x+
7
    Canisius High School (A)
R. Walter/W. Herzog/B. Shively/T. Feeney/E. Schenk (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
S. Harris/E. Seawright/W. Pirie/J. Michaud/A. Arps (Cox)/
 
    Hanlan Boat Club (A)
L. Summers/W. Simpson/C. MacLean/A. Steiner/T. Rusaw (Cox)
 
    London Rowing Club (ON) (A)
J. Cinquina/B. Griffiths/S. Stewart/D. Veenstra/A. Callender (Cox)
 
    Ridley College (A)
G. Todd/C. Vorias/A. Gomez/N. Schramm/D. Bonifacio-Proietto (Cox)
 
    South Niagara Rowing Club (A)
N. Kennedy/F. Darling/B. Maidens/J. Natale/K. Keith (Cox)
 
    Ridley College (B)
D. Kozak/n. biscaro/J. Shaw/C. Epperson/N. Brown (Cox)
 
3br1 3:50 PM 3BMxOR8+ 3 Bridge Mixed Open Rec 8+
4
3br2 3:55 PM 3BMOR4x 3 Bridge Mens Open Rec 4x
1
3br3 4:00 PM 3BWOR4x 3 Bridge Womens Open Rec 4x
1
3br4 4:05 PM 3BMxOR4+ 3 Bridge Mixed Open Rec 4+
3
3br5 4:10 PM 3BMxU158+ 3 Bridge Mixed Jr Under 15 8+
0
3br6 4:15 PM 3BMxU154x+ 3 Bridge Mens Jr Under 15 4x+
2
3br7 4:20 PM 3BMxU154x+ 3 Bridge Womens Jr Under 15 4x+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change