USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2017 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 9, 2017
1 Womens Youth 1x
23
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
J. Grady/
 
    Briar Woods Crew Club (A)
H. Herbstritt/
 
    Colorado Jr. Crew (A)
S. Strugar/
 
    Episcopal School of Dallas (A)
K. Gildersleeve/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. Hinkle/
 
    Howard Gardner School (A)
S. Creskoff/
 
    Immaculate Heart Academy (A)
J. Giannotta/
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. Boyd/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
R. Kelly/
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Nykolyn/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
S. Marie-Rose/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
C. Mayor/
 
    Narragansett Boat Club (A)
B. Kennedy/
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Campbell/
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
K. Fearnley/
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Molina/
 
    Norcal Crew (A)
A. Barry/
 
    North Bay Rowing Club (A)
S. Gallup/
 
    North Palm Beach Rowing Club (A)
G. Leon/
 
    Pittsford Crew (A)
O. Farrar/
 
    Seattle Preparatory School (A)
E. Conaty/
 
    Southern California Scullers Club (A)
E. McGill/
 
    The Hockaday School (A)
T. Cohen/
 
2 Mens Youth 1x
19
3 Womens Youth 2x
15
4 Mens Youth 2x
17
5 Womens Youth 2-
22
6 Mens Youth 2-
24
7 Womens Youth 4x
21
8 Mens Youth 4x
24
9 Womens Ltwt Youth 2x
23
10 Mens Ltwt Youth 2x
22
11 Womens Youth 4+
19
12 Womens Ltwt Youth 8+
24
13 Mens Youth 4+
19
14 Mens Ltwt Youth 4+
20
15 Womens Ltwt Youth 4+
22
    Capital City Rowing (A)
C. Luce/A. Ding/P. Eldridge/A. MacVicar/E. Haire (Cox)/
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Teranes/K. Semanision/A. Gleason/L. Weekley/K. Nemeh (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
G. Cotter/B. Hopkins/K. Rosa/H. Ferrero/A. Chauhan (Cox)/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
J. Rapoza/R. Taeubel/J. Taeubel/J. Flohr/m. ryan (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
H. Harris/T. Villante/L. Kelly/M. Cookson/A. Gorlick (Cox)/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
A. Ray/M. Rodriguez/H. Prindle/A. Duffy/A. Delgado (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
S. McKernan/M. Ciolko/N. Hogan/H. Goodyear/K. Greed (Cox)/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Flower/E. Thomson/r. mills/T. Infante/M. Orlofski (Cox)/
 
    Newport Aquatic Center (A)
L. John/K. Viceroy/M. Smith/S. Leon/H. Alexander (Cox)/
 
    Newport Rowing Club (A)
A. Hallinan/M. Singh/L. Tierney/F. Gorman/S. Manno (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
A. Tappe/A. Stein/E. Rabinovitsj/M. Buxton/E. Goldberg (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/M. Olstad/A. Serven/E. Geist/K. O'Keefe (Cox)/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
C. Robinson/A. DeVerse/J. Olson/C. Bremner/J. Van Grol (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
J. Ritholz/N. Rosenberg/C. Maroney/L. Rust/M. Lavin (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
C. Soltz/M. Smith/A. GIANNETTI/H. Weingartner/I. Aronin (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Burleson/A. Lalor/E. Young/M. Kirschner/M. Luna (Cox)/
 
    Sarasota Scullers (A)
A. Naidel/C. Simpson/W. Lu/L. Lingle/S. Chan (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Dodd/K. Grabowski/C. Griskowitz/P. Benfer/S. Klotz (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Sardarian/E. Shorrock/B. Pushner/S. ten Cate/E. Schumer (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Tsudis/H. Walter/A. Mico/A. Trainer/M. Cahall (Cox)/
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
M. Hitesman/A. Holman/C. Powell/Y. Lee/R. Johnson (Cox)/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Patterson/J. Cook/E. Iannace/E. Kaye/D. Kahan (Cox)/
 
16 Mens Ltwt Youth 8+
19
17 Womens Youth 8+
23
18 Mens Youth 8+
24
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
O. Babb/W. Nourachi/K. Richardson/C. Brady/W. Smith/B. Varnson/O. Lee/C. Johnson/M. Sweeden (Cox)/
 
    Chaminade High School (A)
J. McDonald/S. Power/S. Aral/I. Gallagher/B. Dodson/P. Sheehan/G. Fischer/L. Varley/W. Mulhall (Cox)/
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
T. Clarke/F. Conlon/J. Wojcieszak/N. Taylor/A. VANDEROEF/K. Moll/T. Nalis/E. Cole/C. Trask (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
T. McMullen/L. Geiger/C. Kwiecinski/N. Hutchins/A. Sizemore/V. Morrison/W. Massey/C. Reid/T. Wenk (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hajjar/B. Joyce/N. Potter/I. Engstrom/A. Lehr/J. Heart/C. Bierden/D. Sobieszek/J. Robinson (Cox)/
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
D. Slear/D. Deuel/E. Cox/W. Cory/E. Martin/J. Lynn/A. Smith/H. Adams/S. Corey (Cox)/
 
    Everett Rowing Association (A)
P. Bumstead/C. Helgerson/C. Barrows/C. Kovacevich/E. Grice/K. Freeman/S. Willie/D. Lane/D. Mara (Cox)/
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Ptucha/S. Haggerty/R. Doyle/A. Calder/B. Burbage/O. galvin/E. O'Connor/C. Kwas/J. Tomsen (Cox)/
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
R. Hrdy/W. Leslie/J. Johnson/T. Vasquez/J. Schoenewolf/J. Gillum/J. Roberts/J. Kiyonaga/S. Ponticiello (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
S. MAX/C. Edmundson/S. Mason/N. MATEJAK/P. Scott/M. Steinthal/W. Arndt/E. Boone/J. Catalano (Cox)/
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
L. Songy/L. Edelmann/C. Le Doux/R. Freimuth/J. Reyes/W. Cave/S. Tehan/A. Trautman/J. French (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
L. Carlson/A. Stengle/D. Kogan/E. Seder/J. Passot/A. GOSMAN/M. Gagnon/M. Igou/W. Zec (Cox)/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
C. Brady/O. Witt/A. Byrdak/J. Morton/B. grissett/K. Ruehle/M. Donnelly/M. Wolkenstein/S. Chmelar (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
D. Pickard/D. Theiss/P. Chatain/G. Dunne/C. Fargo/G. Quinn/P. Sagraves/L. Miller/D. Healey (Cox)/
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Norcal Crew (A)
J. Wood/A. Ljunggren/G. Holterman/c. watson/A. Chase/T. Kelly/A. Rodrick/M. LaForce/D. McConnell (Cox)/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
M. Hoite/N. Lilichenko/J. Ozaeta/G. Dettlinger/B. Mundelius/K. Hoite/N. Kim/J. Sun/B. Karimi (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
J. Kiely/R. McKinney/S. McKinney/V. Lindsay/J. Stephan/O. Villanueva/T. Miller/N. Kohl/C. Barquist (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
J. Gallagher/D. Stoddard/C. Silva/C. Levine/E. Kalfaian/A. Hickey/R. Berger/L. Deng/K. Takacs (Cox)/
 
    Rose City Rowing Club (A)
E. Chase/E. Ching/P. Bifulco/L. Kallgren/W. Geib/D. Edington/S. Lewis/R. Freed/N. Gooding (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Hayes/A. Rodriguez/r. telesca/J. Katzman/C. Pyne/E. Rabinowitz/J. Greer/H. GRODIN/K. O'Byrne (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
L. McKerlich/J. Ulmer/J. Spencer/C. Rouhana/G. Olerud/I. Butler/J. Smith/J. Buckley/K. Lewis (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
C. Graue/T. Earp/C. Dean/C. Bowman/C. Irving/J. Lipford/H. Schofield/A. O'Grady/J. Shusko (Cox)/
 
    Westerville Rowing Club (A)
Z. Thurston/K. Cook/E. Lane/T. Heft/J. Trybus/A. Bloom/L. Berry/N. Samson/A. Jung (Cox)/
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change