USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2017 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 9, 2017
1 Womens Youth 1x
23
2 Mens Youth 1x
19
3 Womens Youth 2x
15
4 Mens Youth 2x
17
5 Womens Youth 2-
22
6 Mens Youth 2-
24
7 Womens Youth 4x
21
8 Mens Youth 4x
24
    Brophy College Preparatory Crew (A)
J. Carr/K. Harrison/J. Hart/K. Hawkins/
 
    Conestoga Crew Club (A)
M. Amsterdam/C. Sullivan/G. Hamilton/Z. Simpson/
 
    Dayton Boat Club (A)
P. Wittmann/K. Donnelly/D. McComas/C. Yaklic/
 
    Detroit Boat Club (A)
S. Malbouef/I. Herdegen/N. Marchi/C. Cornillie/
 
    Episcopal School of Dallas (A)
T. Hessel/B. Miltenberger/G. Hemingway/N. Gies/
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Schlyer/N. Salazar/C. Donadio/B. Evans/
 
    Haddon Township High School (A)
L. Brown/E. Tingley/D. McGarry/P. Duffy/
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. McGlinn/D. Brady/C. Lauder/W. Koch/
 
    Mile High Rowing Club (A)
E. Spetnagel/J. Bernstein/H. Toll/D. Varcoe/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
O. Tarlo/J. Cioffari/S. Brown/M. Kulik/
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Norton/L. galloway/W. Legenzowski/D. Cone/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
K. Thompson/B. Hodson/J. Ferris/A. Husseini/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
E. Hoster/C. Jones/J. Schofield/E. Smith/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
H. Tsavaris/M. Facciuto/C. Dowicz/R. Schetlick/
 
    Pocock Rowing Center (A)
K. Kavanagh/A. Korver/J. Leslie/C. Royer/
 
    Ransom Everglades Crew (A)
O. Alfi/A. Zalivchiy/A. Segrera/C. Carlos/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
R. Krappe/J. Polverari/I. Aweeka/D. Guslani/
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
P. GANDHI/W. Midthun/N. Grothey/E. Bianco/
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Ball/M. Piegza/G. Riffle/G. Devermann/
 
    Seattle Rowing Center (A)
S. Farnham/E. Evans/M. Shure/J. Harper/
 
    Space Coast Crew (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
N. Kurzawa/J. Hopeman/H. Mahon/D. Scheatzle/
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
C. Alexander/D. Ellis/A. Schweizer/W. Schweizer/
 
    New Canaan High School Crew (B)
N. Phelps/J. Byrne/W. Grotto/C. Dorsey/
 
9 Womens Ltwt Youth 2x
23
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
K. Marren/T. Khurana/
 
    City Island Rowing (A)
J. Hall/N. Bregman/
 
    Colorado Jr. Crew (A)
R. Maitland/S. Strugar/
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Green/N. Bertolotti/
 
    Founders Rowing Club (A)
J. Knowles/K. Fraser/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
K. Maguire/E. Cheung/
 
    Great River Rowing (A)
M. Newman/M. McGuire/
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
C. Haines/M. Kloske/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Yap/D. HOEKSTRA/
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Hamilton/C. Noble Shriver/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Holmgren/M. Cote/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Jablonski/L. Brown/
 
    Pocock Rowing Center (A)
M. Bower/E. Rodde/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
I. Duan/L. Howe/
 
    RowLA (A)
 
    Rye High School Crew (A)
C. Sutherland/J. Breen/
 
    Seattle Preparatory School (A)
A. Tuminello/A. MARGARITIS/
 
    Seattle Rowing Center (A)
E. Andrews/A. Bloom/
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
C. Mizell/J. Smith/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
B. Morley/D. Evans/
 
    Narragansett Boat Club (B)
E. Dolan/A. DeShaw/
 
    Redwood Scullers/PACJC (B)
L. Carlson/P. Hinders/
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
K. VanderWeele/M. Beghtol/
 
10 Mens Ltwt Youth 2x
22
11 Womens Youth 4+
19
12 Womens Ltwt Youth 8+
24
13 Mens Youth 4+
19
    Capital Crew (A)
K. Hennessy/A. Terrazas/G. Hanson/N. Patrick/C. Madrigal (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
S. Lorio/G. Mahama/P. Burleigh/B. O'Rourke/D. Ariestanto (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Boer/j. sills/H. Taylor/R. McGuire/F. Singer (Cox)/
 
    Deerfield Academy Crew (A)
F. Johnson/H. Lowe/G. Johnson/W. Sanford/D. Michelson (Cox)/
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
N. Tobey/A. Thomas/M. Dommel/B. McCabe/T. Warburton (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
C. Williams/N. Parks/A. Tarr/H. Hardiman-Mostow/A. Gold (Cox)/
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Noble & Greenough School (A)
G. Skelly/I. Sheerin/T. McEvoy/J. Patterson/E. Majernik (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
E. Kimble/T. Smith/C. Sauer/C. Toomey/J. Cashen (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
M. Stroud/C. Tubb/H. Park/A. Best/M. Gutierrez (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
A. Russo/C. McElwee/M. DiRico/Z. Lung/J. Sabis (Cox)/
 
    Pocock Rowing Center (A)
F. Schneider/E. Mofidi/J. Niemer/K. SKOW/K. Stewart (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
Y. Philipson/A. Lyman/N. Kniesly/B. Bosse/O. Fogarty (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
M. Pitchford/Z. Stith/N. Egrie/M. Leon/K. Barnett (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Burke/m. cantor/S. Banbury/D. Baugh/A. Pasa (Cox)/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. DiMarino/H. LaGatta/M. Van Buskirk/A. Laberee/S. Kim (Cox)/
 
    St. Edward High School (A)
Z. Kujda/B. Mingus/K. Trebilcock/A. Raffin/J. Wilde (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
W. Lerwick/S. Watkins/Z. AbuAwad/N. Vallurupalli/W. Klein (Cox)/
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
S. Donaldson/M. Williamson/D. MacKelcan/D. Flogaus/N. Donahue (Cox)/
 
14 Mens Ltwt Youth 4+
20
15 Womens Ltwt Youth 4+
22
16 Mens Ltwt Youth 8+
19
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
D. Paul/A. Dildar/D. Sutphin/S. De Laria/J. Thomson/J. Lloyd/S. Kukler/O. Eribac/V. Shelton (Cox)/
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
J. Menendez/C. Marin/J. GarcĂ­a-Sarraff/D. Giacosa/R. Marin/A. Pacios/I. Cabrera/H. Prindle/S. Ugas (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
R. Wenk/N. Klesa/H. Beckmeyer/D. Franke/S. Graumlich/G. MONTGOMERY/A. Sheldon/P. Klesa/F. Vieth (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Sterne/C. Terpstra/H. Toulmin/G. Barnett/N. Weldon/N. Fitzpatrick/D. Ellison/P. DiGiovanni/E. Dwyer (Cox)/
 
    Everett Rowing Association (A)
A. Barrett/J. McManis/E. Senn/J. Nemiroff/S. Bjorkquist/J. Dehart/L. Kohorst/T. Norby/S. Keyes (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
G. Menke/A. Hom/B. Weisberg/M. khalifa/J. Delaney/R. Muni/G. Thatos/E. Hanley/B. Voto (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
B. Sweet/G. Mandossian/G. Pompili/s. spillane/A. Horstmeyer/J. Abbey/H. Hobart/S. Pomichter/J. Ransick (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
S. Dubiel/J. Hubbard/N. McGinty/J. Elggren/B. Riley/M. Crabs/D. Shen/K. Olson/A. Bolender (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Gregory/T. Brennan/J. Tucker/A. Williams/A. Orner/T. Ekern/R. Sill/R. Borsy/C. Legenzowski (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
M. Knight/J. Ratty/D. Tigerman/G. Gilchrist/D. Aiken/C. Borsotti/C. Simon/M. Cassis/J. Klein (Cox)/
 
    Newport Aquatic Center (A)
H. McCormick/J. Allen/J. Taylor/M. Bruce/I. Clark/J. Burri/H. White/P. Emmel/E. Rolfes (Cox)/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
D. Barber/J. Woll/A. Simpson/C. McDonald/B. Smith/A. Stoddard/C. Mclaren/m. schade/A. Gates (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
J. Gallagher/L. Stewart/G. Heinen/W. Drake/A. Cooksey/N. Brown/S. Prutsman/D. Schwenke/Z. Rockett (Cox)/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
C. Hayden/J. Castro/A. Turati/D. Dalpedri/R. Marlow/M. Pirie/J. Montano/N. Eastwick/A. Okeefe (Cox)/
 
    Pocock Rowing Center (A)
L. Hamilton/M. Vail/N. Backman/D. Kipnis/c. oswald/N. Pingul/J. Lindauer/R. Pang/M. Heiderich (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
M. Sullivan/S. Napoliello/P. Dietz/M. dewolf/R. Choquette/E. Friday/J. Jarczynski/w. young/G. Menke (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Schmidt/A. Woods/S. Holzhauer/S. Batter/J. Edwards/E. Beg/H. Grant/E. Vosper/N. DiLeo (Cox)/
 
    Westerville Rowing Club (A)
J. Hutchinson/T. Binnig/R. Cackovic/J. Reese/E. Metzger/D. Cooke/R. Klinger/A. Choe/M. Yates (Cox)/
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
N. Habash/G. Gorman/C. Kopecki/J. Binder/A. Malinowski/J. Lee/C. Saridakis/T. Weir/O. Filandro (Cox)/
 
17 Womens Youth 8+
23
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Coleman/K. Dubinski/P. Perchinsky/S. Jacobsen/E. Tolman/M. Dawson/A. Barrett/J. Barrett/C. Speciale (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
A. Filan/R. Anderson/P. Cohen/C. O'Brien/E. Anderson/C. Warmath/S. Stacks/V. Cason/K. Hadley (Cox)/
 
    Capital City Rowing (A)
L. Reeves/M. Edwards/E. Emenike/O. Coyne/A. Stevens/H. Wong/A. Oropallo/E. Hoogerheyde/E. Shockley (Cox)/
 
    Capital Crew (A)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
E. Kuczura/S. Henriksen/T. Otting/O. Hunt/M. Kent/C. Marino/L. Hoplamazian/L. VanKoughnett/G. Weil (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
M. Malloy/K. Flynn/E. Schutzman/G. Hacker/K. Lackey/B. Rickert/M. Robison/H. Hauser/C. Castagna (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Franck/M. Hedeman/E. Luniewicz/J. Kohl/M. Michael/S. Mason/J. Weiss/E. Baker/M. Barnard (Cox)/
 
    Connecticut Boat Club (A)
J. Abbruzzese/C. Garrett/L. Squitieri/H. Jacobson/G. Collins/K. Kern/J. Macrae/E. Petreski/C. Visnic (Cox)/
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
 
    Green Lake Crew (A)
A. ALLARD/C. McNamara-Smith/L. compeau/S. Dixon/M. Suehring/S. Stephenson/E. Ratliffe/F. Mullin/I. Klein (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
M. van Meel/N. Neitzell/S. de la sierra/L. Koven/L. Navarrete/D. DeVore/A. Pyne/C. Chambers/L. Gilet (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
L. Noah/S. Commesso/C. Noble/S. Noble/M. Bonkowski/C. Dana/A. Shunk/C. Smythe/K. livermore (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
S. Lynn/A. Blair/A. Gray/J. Duckworth/V. del Valle/J. Hendriks/M. Drandell/J. Francis/L. Liebes (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
C. Timoney/K. Edling/G. Comerford/a. natale/G. Hunt/B. Pelletier/C. Antonacio/G. Natale/S. LoStracco (Cox)/
 
    Nashville Rowing (A)
A. Tarquinio/J. Mixon/M. Trost/I. Grant/S. Larkin/L. Caton/E. Varney/G. DeNunzio/E. Loving (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
M. Smith/G. Smith/E. Ashton/M. Pfeiffer/M. Lahr/M. Preller/J. Catalano/S. Delaney/A. Lewandusky (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
X. Yousey/S. Ondak/H. Ondak/A. Fall/A. Brenner/S. Theige/S. Ferguson/L. Kline/H. Adams (Cox)/
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Guay/C. Rasmussen/K. McCurdy/K. Michel/P. Illingworth/e. scanlan/D. Toepel/A. Corff/S. Kaplan (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Niva/l. shehab/E. Adamson/K. Lustig/M. Barkenbush/K. Wild/C. Varga/S. Hansen/C. Galati (Cox)/
 
    Rose City Rowing Club (A)
A. Smith/H. Belli/K. Fallon/M. Thomas/O. Lawson/G. Klein/H. Davis/G. Nickas/R. Miller (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Federspiel/L. Lamp/K. Kirschner/S. Chaffey/B. Carter/A. Barry/K. Flinders/A. Sabin/E. Smith (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. ten Cate/T. Chermayeff/K. McGinley/G. McGinley/I. Ratcliffe/C. Esse/N. Amlicke/s. pendrill/C. Powers (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/A. Altman/S. Winbush/M. Frizzell/J. Casey/A. Farnan/M. Tsudis/H. Walter/E. Arnold-Mages (Cox)/
 
18 Mens Youth 8+
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change