USRowing Youth National Championship
- Jun 9, 2017 To Jun 11, 2017
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2017 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 9, 2017 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 23 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 19 |
|||
3 | Womens Youth 2x | 15 |
|||
4 | Mens Youth 2x | 17 |
|||
5 | Womens Youth 2- | 22 |
|||
6 | Mens Youth 2- | 24 |
|||
7 | Womens Youth 4x | 21 |
|||
8 | Mens Youth 4x | 24 |
|||
Brophy College Preparatory Crew (A) |
J. Carr/K. Harrison/J. Hart/K. Hawkins/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
M. Amsterdam/C. Sullivan/G. Hamilton/Z. Simpson/
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
P. Wittmann/K. Donnelly/D. McComas/C. Yaklic/
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
S. Malbouef/I. Herdegen/N. Marchi/C. Cornillie/
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
T. Hessel/B. Miltenberger/G. Hemingway/N. Gies/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Schlyer/N. Salazar/C. Donadio/B. Evans/
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
L. Brown/E. Tingley/D. McGarry/P. Duffy/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
J. McGlinn/D. Brady/C. Lauder/W. Koch/
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
E. Spetnagel/J. Bernstein/H. Toll/D. Varcoe/
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
O. Tarlo/J. Cioffari/S. Brown/M. Kulik/
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
J. Norton/L. galloway/W. Legenzowski/D. Cone/
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
K. Thompson/B. Hodson/J. Ferris/A. Husseini/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
E. Hoster/C. Jones/J. Schofield/E. Smith/
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
H. Tsavaris/M. Facciuto/C. Dowicz/R. Schetlick/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
K. Kavanagh/A. Korver/J. Leslie/C. Royer/
|
|
|||
Ransom Everglades Crew (A) |
O. Alfi/A. Zalivchiy/A. Segrera/C. Carlos/
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
R. Krappe/J. Polverari/I. Aweeka/D. Guslani/
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
P. GANDHI/W. Midthun/N. Grothey/E. Bianco/
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
C. Ball/M. Piegza/G. Riffle/G. Devermann/
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
S. Farnham/E. Evans/M. Shure/J. Harper/
|
|
|||
Space Coast Crew (A) |
|
||||
Steel City Rowing Club (A) |
N. Kurzawa/J. Hopeman/H. Mahon/D. Scheatzle/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
C. Alexander/D. Ellis/A. Schweizer/W. Schweizer/
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
N. Phelps/J. Byrne/W. Grotto/C. Dorsey/
|
|
|||
9 | Womens Ltwt Youth 2x | 23 |
|||
10 | Mens Ltwt Youth 2x | 22 |
|||
11 | Womens Youth 4+ | 19 |
|||
Capital Crew (A) |
|
||||
Chattanooga Rowing (A) |
J. Dunn/K. Nash/M. Haustein/M. Hibbs/A. Williams (Cox)/
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
V. Faker/T. Jacobson/C. Snyder/C. Bujacich/E. Wendel (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
E. Benkert/S. Mason/a. smith/F. Marota/T. Senthilnathan (Cox)/
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
R. McNutt/T. Shafer/C. Busch/C. Sutton/E. Mitchell (Cox)/
|
|
|||
Deerfield Academy Crew (A) |
B. Prichett/A. Scott/L. Fauver/E. Warren/J. Zheng (Cox)/
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
T. Miller/G. Herbert/H. Bauer/T. Richardson/J. Perry (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
J. Woodrow/C. Broderick/K. Hallahan/L. Kiefner/A. Schwenger (Cox)/
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
C. Orlowski/T. Finlayson/J. Stoll/K. Bauer/K. Bohen (Cox)/
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
S. Sellers/J. Armitage/A. Haas/J. Woy/S. Sizelove (Cox)/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
P. Mishkin/B. Parker/S. Closser/G. Wonnell/O. Herman (Cox)/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
H. Schaenman/K. Morrissy/M. Holmes/A. Mustafaraj/K. O'Byrne (Cox)/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
C. Meyer-Bosse/C. Everett/H. Weisman/P. Cuthbertson/I. Grosgogeat (Cox)/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
R. Pierce/R. Carr/E. Aronson/C. Castorino/A. Backal (Cox)/
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
P. Salewood/D. Harris/K. Ward/L. Dorn/E. Huber (Cox)/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
D. Devlyn/K. Knifton/E. Lynch/K. McKerrihan/I. Sura (Cox)/
|
|
|||
The Stewards Foundation, Inc. (A) |
K. Wojciechowski/H. Drapp/A. Ball/A. Klein/J. Hojnaski (Cox)/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
T. Kimmy/A. Altman/A. Farnan/S. Winbush/A. Christensen (Cox)/
|
|
|||
Utah Crew (A) |
S. Gowans/S. Frasier/S. Kelsey/Z. Glasgow/V. Bajji (Cox)/
|
|
|||
12 | Womens Ltwt Youth 8+ | 24 |
|||
13 | Mens Youth 4+ | 19 |
|||
14 | Mens Ltwt Youth 4+ | 20 |
|||
15 | Womens Ltwt Youth 4+ | 22 |
|||
16 | Mens Ltwt Youth 8+ | 19 |
|||
17 | Womens Youth 8+ | 23 |
|||
18 | Mens Youth 8+ | 24 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change