USRowing Youth National Championship
- Jun 9, 2017 To Jun 11, 2017
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2017 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 9, 2017 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 23 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 19 |
|||
3 | Womens Youth 2x | 15 |
|||
4 | Mens Youth 2x | 17 |
|||
5 | Womens Youth 2- | 22 |
|||
Advanced Community Rowing Association INC. (A) |
H. Lynch/N. Kreusch/
|
|
|||
Artemis Rowing (A) |
E. Bernou/L. Bishop/
|
|
|||
Brookline High School (A) |
J. Roudebush/D. Bogdanovic/
|
|
|||
Cathedral Catholic High School Crew (A) |
J. Van de Grift/S. Roy/
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
K. Kynast/J. Cornacchia/
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
K. Croft/M. Witherington/
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
Z. Huber/E. Sumner/
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
S. Senatore/K. Klaschka/
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
G. Lebo/J. Wills/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
V. Markow/O. bernardini/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
G. Butero/M. Dial/
|
|
|||
Port Rowing (A) |
M. McIntyre/L. Rust/
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
G. Welp/A. Deljanin/
|
|
|||
Row New York - Manhattan (A) |
S. Carter/A. Arroyo/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
J. Longo/T. Caminiti/
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
A. Ness/S. Wright/
|
|
|||
Triad United Rowing Association (A) |
J. Ognovich/M. Mullins/
|
|
|||
Utah Crew (A) |
Z. Glasgow/S. Kelsey/
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
G. Lynch/R. Enzian/
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
V. Cooke/M. Kirwin/
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. Lay/s. prado/
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (B) |
S. Mildon/K. Kelly/
|
|
|||
6 | Mens Youth 2- | 24 |
|||
7 | Womens Youth 4x | 21 |
|||
8 | Mens Youth 4x | 24 |
|||
9 | Womens Ltwt Youth 2x | 23 |
|||
10 | Mens Ltwt Youth 2x | 22 |
|||
11 | Womens Youth 4+ | 19 |
|||
12 | Womens Ltwt Youth 8+ | 24 |
|||
13 | Mens Youth 4+ | 19 |
|||
14 | Mens Ltwt Youth 4+ | 20 |
|||
15 | Womens Ltwt Youth 4+ | 22 |
|||
16 | Mens Ltwt Youth 8+ | 19 |
|||
17 | Womens Youth 8+ | 23 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
C. Coleman/K. Dubinski/P. Perchinsky/S. Jacobsen/E. Tolman/M. Dawson/A. Barrett/J. Barrett/C. Speciale (Cox)/
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
A. Filan/R. Anderson/P. Cohen/C. O'Brien/E. Anderson/C. Warmath/S. Stacks/V. Cason/K. Hadley (Cox)/
|
|
|||
Capital City Rowing (A) |
L. Reeves/M. Edwards/E. Emenike/O. Coyne/A. Stevens/H. Wong/A. Oropallo/E. Hoogerheyde/E. Shockley (Cox)/
|
|
|||
Capital Crew (A) |
|
||||
Chicago Rowing Foundation (A) |
E. Kuczura/S. Henriksen/T. Otting/O. Hunt/M. Kent/C. Marino/L. Hoplamazian/L. VanKoughnett/G. Weil (Cox)/
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
M. Malloy/K. Flynn/E. Schutzman/G. Hacker/K. Lackey/B. Rickert/M. Robison/H. Hauser/C. Castagna (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
M. Franck/M. Hedeman/E. Luniewicz/J. Kohl/M. Michael/S. Mason/J. Weiss/E. Baker/M. Barnard (Cox)/
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
J. Abbruzzese/C. Garrett/L. Squitieri/H. Jacobson/G. Collins/K. Kern/J. Macrae/E. Petreski/C. Visnic (Cox)/
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
|
||||
Green Lake Crew (A) |
A. ALLARD/C. McNamara-Smith/L. compeau/S. Dixon/M. Suehring/S. Stephenson/E. Ratliffe/F. Mullin/I. Klein (Cox)/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. van Meel/N. Neitzell/S. de la sierra/L. Koven/L. Navarrete/D. DeVore/A. Pyne/C. Chambers/L. Gilet (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
L. Noah/S. Commesso/C. Noble/S. Noble/M. Bonkowski/C. Dana/A. Shunk/C. Smythe/K. livermore (Cox)/
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
S. Lynn/A. Blair/A. Gray/J. Duckworth/V. del Valle/J. Hendriks/M. Drandell/J. Francis/L. Liebes (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
C. Timoney/K. Edling/G. Comerford/a. natale/G. Hunt/B. Pelletier/C. Antonacio/G. Natale/S. LoStracco (Cox)/
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
A. Tarquinio/J. Mixon/M. Trost/I. Grant/S. Larkin/L. Caton/E. Varney/G. DeNunzio/E. Loving (Cox)/
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
M. Smith/G. Smith/E. Ashton/M. Pfeiffer/M. Lahr/M. Preller/J. Catalano/S. Delaney/A. Lewandusky (Cox)/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
X. Yousey/S. Ondak/H. Ondak/A. Fall/A. Brenner/S. Theige/S. Ferguson/L. Kline/H. Adams (Cox)/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
C. Guay/C. Rasmussen/K. McCurdy/K. Michel/P. Illingworth/e. scanlan/D. Toepel/A. Corff/S. Kaplan (Cox)/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
K. Niva/l. shehab/E. Adamson/K. Lustig/M. Barkenbush/K. Wild/C. Varga/S. Hansen/C. Galati (Cox)/
|
|
|||
Rose City Rowing Club (A) |
A. Smith/H. Belli/K. Fallon/M. Thomas/O. Lawson/G. Klein/H. Davis/G. Nickas/R. Miller (Cox)/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
T. Federspiel/L. Lamp/K. Kirschner/S. Chaffey/B. Carter/A. Barry/K. Flinders/A. Sabin/E. Smith (Cox)/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
W. ten Cate/T. Chermayeff/K. McGinley/G. McGinley/I. Ratcliffe/C. Esse/N. Amlicke/s. pendrill/C. Powers (Cox)/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
T. Kimmy/A. Altman/S. Winbush/M. Frizzell/J. Casey/A. Farnan/M. Tsudis/H. Walter/E. Arnold-Mages (Cox)/
|
|
|||
18 | Mens Youth 8+ | 24 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change