USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2017 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 9, 2017
1 Womens Youth 1x
23
2 Mens Youth 1x
19
3 Womens Youth 2x
15
4 Mens Youth 2x
17
5 Womens Youth 2-
22
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
H. Lynch/N. Kreusch/
 
    Artemis Rowing (A)
E. Bernou/L. Bishop/
 
    Brookline High School (A)
J. Roudebush/D. Bogdanovic/
 
    Cathedral Catholic High School Crew (A)
J. Van de Grift/S. Roy/
 
    Connecticut Boat Club (A)
K. Kynast/J. Cornacchia/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
K. Croft/M. Witherington/
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
Z. Huber/E. Sumner/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Senatore/K. Klaschka/
 
    Nashville Rowing (A)
G. Lebo/J. Wills/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
V. Markow/O. bernardini/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
G. Butero/M. Dial/
 
    Port Rowing (A)
M. McIntyre/L. Rust/
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
G. Welp/A. Deljanin/
 
    Row New York - Manhattan (A)
S. Carter/A. Arroyo/
 
    RowAmerica Rye (A)
J. Longo/T. Caminiti/
 
    Seattle Rowing Center (A)
A. Ness/S. Wright/
 
    Triad United Rowing Association (A)
J. Ognovich/M. Mullins/
 
    Utah Crew (A)
Z. Glasgow/S. Kelsey/
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
G. Lynch/R. Enzian/
 
    Westerville Rowing Club (A)
V. Cooke/M. Kirwin/
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
K. Lay/s. prado/
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
S. Mildon/K. Kelly/
 
6 Mens Youth 2-
24
7 Womens Youth 4x
21
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
E. Shinners/M. Schuster/K. Curry/E. Taylor/
 
    California Yacht Club (A)
S. Hart/S. Karasik/D. Brattesani/B. O'Callahan/
 
    Conestoga Crew Club (A)
K. Concannon/K. Hudson/V. Budike/L. Alcorn/
 
    Founders Rowing Club (A)
T. Toudouze/J. Valois/A. Glasgow/E. Royal/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. Hinkle/E. Koenig/K. Picray/K. Eads/
 
    Holy Names Academy (A)
L. Sulcs/C. Widzgowski/C. Ewing/M. Olson/
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
C. Mudd/T. Wilson/A. Luttrell/E. Rundqwist/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
Z. Chakos/A. Maxson/H. YOUNG/S. Quirke/
 
    Minnesota Boat Club (A)
S. Gardner/A. Peterson/B. Bahner/G. Gardner/
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Owen/E. Caton/K. Dyrvik/S. Naughton/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
K. Miles/P. Fraser/L. Mei/H. Mead/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
Z. Calambokidis/C. Zepeda/L. Landers/M. Anderson/
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
C. Whelan/R. Schinkelwitz/J. Whelan/M. Beremski/
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Doyle/A. McIntyre/C. Cornacchia/E. Tonkel/
 
    Sarasota Crew (A)
J. Braz/A. Szabo/C. Strates/E. Kennedy/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Allen/M. Varcoe/H. Howe/Z. HASBROUCK/
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman/E. Jordan/K. Barrows/K. Edwards/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Koelsch/A. Schmidt/C. Ricciardi/O. Herbstritt/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Sharis/A. Phillips/T. English/C. Blunk/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
B. Martin/S. Haley/O. Dolan/C. Pazderski/
 
8 Mens Youth 4x
24
    Brophy College Preparatory Crew (A)
J. Carr/K. Harrison/J. Hart/K. Hawkins/
 
    Conestoga Crew Club (A)
M. Amsterdam/C. Sullivan/G. Hamilton/Z. Simpson/
 
    Dayton Boat Club (A)
P. Wittmann/K. Donnelly/D. McComas/C. Yaklic/
 
    Detroit Boat Club (A)
S. Malbouef/I. Herdegen/N. Marchi/C. Cornillie/
 
    Episcopal School of Dallas (A)
T. Hessel/B. Miltenberger/G. Hemingway/N. Gies/
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Schlyer/N. Salazar/C. Donadio/B. Evans/
 
    Haddon Township High School (A)
L. Brown/E. Tingley/D. McGarry/P. Duffy/
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. McGlinn/D. Brady/C. Lauder/W. Koch/
 
    Mile High Rowing Club (A)
E. Spetnagel/J. Bernstein/H. Toll/D. Varcoe/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
O. Tarlo/J. Cioffari/S. Brown/M. Kulik/
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Norton/L. galloway/W. Legenzowski/D. Cone/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
K. Thompson/B. Hodson/J. Ferris/A. Husseini/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
E. Hoster/C. Jones/J. Schofield/E. Smith/
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
H. Tsavaris/M. Facciuto/C. Dowicz/R. Schetlick/
 
    Pocock Rowing Center (A)
K. Kavanagh/A. Korver/J. Leslie/C. Royer/
 
    Ransom Everglades Crew (A)
O. Alfi/A. Zalivchiy/A. Segrera/C. Carlos/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
R. Krappe/J. Polverari/I. Aweeka/D. Guslani/
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
P. GANDHI/W. Midthun/N. Grothey/E. Bianco/
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Ball/M. Piegza/G. Riffle/G. Devermann/
 
    Seattle Rowing Center (A)
S. Farnham/E. Evans/M. Shure/J. Harper/
 
    Space Coast Crew (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
N. Kurzawa/J. Hopeman/H. Mahon/D. Scheatzle/
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
C. Alexander/D. Ellis/A. Schweizer/W. Schweizer/
 
    New Canaan High School Crew (B)
N. Phelps/J. Byrne/W. Grotto/C. Dorsey/
 
9 Womens Ltwt Youth 2x
23
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
K. Marren/T. Khurana/
 
    City Island Rowing (A)
J. Hall/N. Bregman/
 
    Colorado Jr. Crew (A)
R. Maitland/S. Strugar/
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Green/N. Bertolotti/
 
    Founders Rowing Club (A)
J. Knowles/K. Fraser/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
K. Maguire/E. Cheung/
 
    Great River Rowing (A)
M. Newman/M. McGuire/
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
C. Haines/M. Kloske/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Yap/D. HOEKSTRA/
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Hamilton/C. Noble Shriver/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Holmgren/M. Cote/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Jablonski/L. Brown/
 
    Pocock Rowing Center (A)
M. Bower/E. Rodde/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
I. Duan/L. Howe/
 
    RowLA (A)
 
    Rye High School Crew (A)
C. Sutherland/J. Breen/
 
    Seattle Preparatory School (A)
A. Tuminello/A. MARGARITIS/
 
    Seattle Rowing Center (A)
E. Andrews/A. Bloom/
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
C. Mizell/J. Smith/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
B. Morley/D. Evans/
 
    Narragansett Boat Club (B)
E. Dolan/A. DeShaw/
 
    Redwood Scullers/PACJC (B)
L. Carlson/P. Hinders/
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
K. VanderWeele/M. Beghtol/
 
10 Mens Ltwt Youth 2x
22
    Amadeusz Rowing Academy (A)
J. Karen/T. Chabowski/
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
H. Bjotvedt/R. Teetsel/
 
    Colorado Jr. Crew (A)
B. Lyle/Z. Strugar/
 
    Conestoga Crew Club (A)
F. Wang/L. Bobber/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
N. Furlow/G. Bauer/
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Rajagopalan/E. Mihok/
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
B. Davis/E. Coy/
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
B. Murphy/T. Huber/
 
    Malvern Preparatory School (A)
P. Keenan/S. Ward/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
N. Sanchez/N. Cordoves/
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Greenberg/J. Stone/
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
E. Cameron/L. Haynie/
 
    North Jersey Rowing (A)
E. Walker/B. Saks/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
I. Trostle/L. Degl'Innocenti/
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
L. Zimmermann/I. Beremski/
 
    Sarasota Scullers (A)
P. Watson/K. Bowles/
 
    Seattle Rowing Center (A)
N. Angelillo/N. Sullivan/
 
    Steel City Rowing Club (A)
H. Szweda/M. DeGregorio/
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
S. Daspin/S. Campbell/
 
    West Cambridge Rowing (A)
D. Niles/O. Niles/
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
B. Hufnagel/A. Harley/
 
    Seattle Rowing Center (B)
C. Graham/R. Schulz/
 
11 Womens Youth 4+
19
12 Womens Ltwt Youth 8+
24
13 Mens Youth 4+
19
14 Mens Ltwt Youth 4+
20
15 Womens Ltwt Youth 4+
22
16 Mens Ltwt Youth 8+
19
17 Womens Youth 8+
23
18 Mens Youth 8+
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change