USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2017 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 9, 2017
1 Womens Youth 1x
23
2 Mens Youth 1x
19
3 Womens Youth 2x
15
4 Mens Youth 2x
17
5 Womens Youth 2-
22
6 Mens Youth 2-
24
7 Womens Youth 4x
21
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
E. Shinners/M. Schuster/K. Curry/E. Taylor/
 
    California Yacht Club (A)
S. Hart/S. Karasik/D. Brattesani/B. O'Callahan/
 
    Conestoga Crew Club (A)
K. Concannon/K. Hudson/V. Budike/L. Alcorn/
 
    Founders Rowing Club (A)
T. Toudouze/J. Valois/A. Glasgow/E. Royal/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. Hinkle/E. Koenig/K. Picray/K. Eads/
 
    Holy Names Academy (A)
L. Sulcs/C. Widzgowski/C. Ewing/M. Olson/
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
C. Mudd/T. Wilson/A. Luttrell/E. Rundqwist/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
Z. Chakos/A. Maxson/H. YOUNG/S. Quirke/
 
    Minnesota Boat Club (A)
S. Gardner/A. Peterson/B. Bahner/G. Gardner/
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Owen/E. Caton/K. Dyrvik/S. Naughton/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
K. Miles/P. Fraser/L. Mei/H. Mead/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
Z. Calambokidis/C. Zepeda/L. Landers/M. Anderson/
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
C. Whelan/R. Schinkelwitz/J. Whelan/M. Beremski/
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Doyle/A. McIntyre/C. Cornacchia/E. Tonkel/
 
    Sarasota Crew (A)
J. Braz/A. Szabo/C. Strates/E. Kennedy/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Allen/M. Varcoe/H. Howe/Z. HASBROUCK/
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman/E. Jordan/K. Barrows/K. Edwards/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Koelsch/A. Schmidt/C. Ricciardi/O. Herbstritt/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Sharis/A. Phillips/T. English/C. Blunk/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
B. Martin/S. Haley/O. Dolan/C. Pazderski/
 
8 Mens Youth 4x
24
9 Womens Ltwt Youth 2x
23
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
K. Marren/T. Khurana/
 
    City Island Rowing (A)
J. Hall/N. Bregman/
 
    Colorado Jr. Crew (A)
R. Maitland/S. Strugar/
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Green/N. Bertolotti/
 
    Founders Rowing Club (A)
J. Knowles/K. Fraser/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
K. Maguire/E. Cheung/
 
    Great River Rowing (A)
M. Newman/M. McGuire/
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
C. Haines/M. Kloske/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Yap/D. HOEKSTRA/
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Hamilton/C. Noble Shriver/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Holmgren/M. Cote/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Jablonski/L. Brown/
 
    Pocock Rowing Center (A)
M. Bower/E. Rodde/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
I. Duan/L. Howe/
 
    RowLA (A)
 
    Rye High School Crew (A)
C. Sutherland/J. Breen/
 
    Seattle Preparatory School (A)
A. Tuminello/A. MARGARITIS/
 
    Seattle Rowing Center (A)
E. Andrews/A. Bloom/
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
C. Mizell/J. Smith/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
B. Morley/D. Evans/
 
    Narragansett Boat Club (B)
E. Dolan/A. DeShaw/
 
    Redwood Scullers/PACJC (B)
L. Carlson/P. Hinders/
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
K. VanderWeele/M. Beghtol/
 
10 Mens Ltwt Youth 2x
22
11 Womens Youth 4+
19
12 Womens Ltwt Youth 8+
24
13 Mens Youth 4+
19
14 Mens Ltwt Youth 4+
20
15 Womens Ltwt Youth 4+
22
16 Mens Ltwt Youth 8+
19
17 Womens Youth 8+
23
18 Mens Youth 8+
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change