USRowing Youth National Championship
- Jun 9, 2017 To Jun 11, 2017
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2017 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 9, 2017 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 23 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 19 |
|||
3 | Womens Youth 2x | 15 |
|||
4 | Mens Youth 2x | 17 |
|||
Amadeusz Rowing Academy (A) |
A. Zimny/K. Dworak/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
M. Balch/S. Connell/
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
M. Campone/J. Freitas/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Schlyer/N. Salazar/
|
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
A. Rise/C. Fu/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
A. Quintiliani/C. Franck/
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
S. Onbargi/T. Cone/
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
C. Renae/J. Kramer/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
S. Vogan/J. Kneeland/
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
N. Grothey/P. GANDHI/
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
K. Schumann/C. Cail/
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
E. Sammons/M. Newell/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
H. LaGatta/A. Laberee/
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
Z. Childs/J. Peers/
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
B. Evans/K. Jonke/
|
|
|||
5 | Womens Youth 2- | 22 |
|||
6 | Mens Youth 2- | 24 |
|||
Advanced Community Rowing Association INC. (A) |
J. Irving/T. Yadali/
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
D. Lee/D. Dunn/
|
|
|||
Bergen Catholic High School (A) |
C. Labozzetta/T. Murray/
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
A. Ewing/J. Hollenberg/
|
|
|||
Capital Crew (A) |
N. Klaff/E. Robinson/
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
C. Schmidt/C. Drangsholt/
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
R. Young/N. Chwalkowski/
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
S. Lindsay/J. Nelson/
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
R. Allon/E. Shen/
|
|
|||
Lakeside School (A) |
C. Franklin/J. Kurlander/
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
M. Algert/J. Shannon/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Norwalk River Rowing Association (A) |
O. Peacock/E. Reichgut/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
A. Serven/C. MaGill/
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
J. Gerhard/N. Taylor/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
E. Kinter/L. Mersky/
|
|
|||
Row New York - Manhattan (A) |
R. Pantaleon/S. Rojas/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
S. Hayes/A. Rodriguez/
|
|
|||
Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A) |
B. Stamato/J. Epstein/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
Z. FAGIANI/W. West/
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
I. Eastlund/C. Reagan/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
G. Stocker/W. Hathaway/
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (B) |
M. Adams/B. Fay/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
D. Gajewski/A. Moss/
|
|
|||
7 | Womens Youth 4x | 21 |
|||
8 | Mens Youth 4x | 24 |
|||
9 | Womens Ltwt Youth 2x | 23 |
|||
10 | Mens Ltwt Youth 2x | 22 |
|||
11 | Womens Youth 4+ | 19 |
|||
12 | Womens Ltwt Youth 8+ | 24 |
|||
13 | Mens Youth 4+ | 19 |
|||
Capital Crew (A) |
K. Hennessy/A. Terrazas/G. Hanson/N. Patrick/C. Madrigal (Cox)/
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
S. Lorio/G. Mahama/P. Burleigh/B. O'Rourke/D. Ariestanto (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
R. Boer/j. sills/H. Taylor/R. McGuire/F. Singer (Cox)/
|
|
|||
Deerfield Academy Crew (A) |
F. Johnson/H. Lowe/G. Johnson/W. Sanford/D. Michelson (Cox)/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew (A) |
N. Tobey/A. Thomas/M. Dommel/B. McCabe/T. Warburton (Cox)/
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
C. Williams/N. Parks/A. Tarr/H. Hardiman-Mostow/A. Gold (Cox)/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Noble & Greenough School (A) |
G. Skelly/I. Sheerin/T. McEvoy/J. Patterson/E. Majernik (Cox)/
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
E. Kimble/T. Smith/C. Sauer/C. Toomey/J. Cashen (Cox)/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Stroud/C. Tubb/H. Park/A. Best/M. Gutierrez (Cox)/
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
A. Russo/C. McElwee/M. DiRico/Z. Lung/J. Sabis (Cox)/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
F. Schneider/E. Mofidi/J. Niemer/K. SKOW/K. Stewart (Cox)/
|
|
|||
Port Rowing (A) |
Y. Philipson/A. Lyman/N. Kniesly/B. Bosse/O. Fogarty (Cox)/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
M. Pitchford/Z. Stith/N. Egrie/M. Leon/K. Barnett (Cox)/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
H. Burke/m. cantor/S. Banbury/D. Baugh/A. Pasa (Cox)/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
J. DiMarino/H. LaGatta/M. Van Buskirk/A. Laberee/S. Kim (Cox)/
|
|
|||
St. Edward High School (A) |
Z. Kujda/B. Mingus/K. Trebilcock/A. Raffin/J. Wilde (Cox)/
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
W. Lerwick/S. Watkins/Z. AbuAwad/N. Vallurupalli/W. Klein (Cox)/
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
S. Donaldson/M. Williamson/D. MacKelcan/D. Flogaus/N. Donahue (Cox)/
|
|
|||
14 | Mens Ltwt Youth 4+ | 20 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
|
||||
Bainbridge Island Rowing (A) |
N. Faust/C. Oliver/M. Derry/H. Dore/N. Sublett (Cox)/
|
|
|||
Cambridge Rindge & Latin School (A) |
C. Johnson-Harwitz/C. Mitchell/H. MacArthur/S. Leek/T. McNulty (Cox)/
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
M. Poon/M. Zacharski/M. Wells/D. Chaves/T. Losey (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
K. Lu/A. Bauer/G. VanOrden/B. Nelson/I. Emery (Cox)/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew (A) |
M. LesStrang/D. Young/J. Nicoll/A. Khlopin/J. Carluccio (Cox)/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
C. Stich/A. Jaffe/A. Gugger/T. Polkinghorne/C. Krantz (Cox)/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
T. Francia/T. Francia/J. Love/L. Stockwell/D. Wilson (Cox)/
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
J. Biggs/D. Poirier/T. Biggs/A. Bared/C. Miller (Cox)/
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
H. Lerner/P. Skinner/M. Flannery/V. Sorano/S. alexander (Cox)/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Newport Sea Base Rowing (A) |
B. CARFANO/D. Petraglia/M. Juliano/T. Frame/A. Dimitropoulos (Cox)/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
K. Lenihan/J. Markow/L. Jenkins/J. Trentos/N. Pollio, Jr (Cox)/
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
J. McCarthy/J. Hays/E. Emery/P. Hollander/R. Garzelloni (Cox)/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
A. Brodowski/T. Harris/B. Stergion/E. Couillens/S. Brune (Cox)/
|
|
|||
River City Crew (A) |
H. Tekriwal/I. Richine/F. Scotti/T. Loppacker/A. Greenberg (Cox)/
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
J. Dailey/T. Rudolph-Math/J. Cronin/J. Hartman/Z. Szabo (Cox)/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
C. Wolf/L. Jeffries/J. Kondapalli/J. Earp/G. Giannone (Cox)/
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
J. Bayly/J. Patterson/D. Tanasijevich/B. Hudson/J. Katz (Cox)/
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
L. Taxman/D. Hawkins/J. Detling-Nusser/T. Francis/V. Xu (Cox)/
|
|
|||
15 | Womens Ltwt Youth 4+ | 22 |
|||
Capital City Rowing (A) |
C. Luce/A. Ding/P. Eldridge/A. MacVicar/E. Haire (Cox)/
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
C. Teranes/K. Semanision/A. Gleason/L. Weekley/K. Nemeh (Cox)/
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
G. Cotter/B. Hopkins/K. Rosa/H. Ferrero/A. Chauhan (Cox)/
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
J. Rapoza/R. Taeubel/J. Taeubel/J. Flohr/m. ryan (Cox)/
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
H. Harris/T. Villante/L. Kelly/M. Cookson/A. Gorlick (Cox)/
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
A. Ray/M. Rodriguez/H. Prindle/A. Duffy/A. Delgado (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
S. McKernan/M. Ciolko/N. Hogan/H. Goodyear/K. Greed (Cox)/
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
S. Flower/E. Thomson/r. mills/T. Infante/M. Orlofski (Cox)/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
L. John/K. Viceroy/M. Smith/S. Leon/H. Alexander (Cox)/
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
A. Hallinan/M. Singh/L. Tierney/F. Gorman/S. Manno (Cox)/
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
A. Tappe/A. Stein/E. Rabinovitsj/M. Buxton/E. Goldberg (Cox)/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
Z. McMillan/M. Olstad/A. Serven/E. Geist/K. O'Keefe (Cox)/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
C. Robinson/A. DeVerse/J. Olson/C. Bremner/J. Van Grol (Cox)/
|
|
|||
Port Rowing (A) |
J. Ritholz/N. Rosenberg/C. Maroney/L. Rust/M. Lavin (Cox)/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
C. Soltz/M. Smith/A. GIANNETTI/H. Weingartner/I. Aronin (Cox)/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Burleson/A. Lalor/E. Young/M. Kirschner/M. Luna (Cox)/
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
A. Naidel/C. Simpson/W. Lu/L. Lingle/S. Chan (Cox)/
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
M. Dodd/K. Grabowski/C. Griskowitz/P. Benfer/S. Klotz (Cox)/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
A. Sardarian/E. Shorrock/B. Pushner/S. ten Cate/E. Schumer (Cox)/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
M. Tsudis/H. Walter/A. Mico/A. Trainer/M. Cahall (Cox)/
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
M. Hitesman/A. Holman/C. Powell/Y. Lee/R. Johnson (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
K. Patterson/J. Cook/E. Iannace/E. Kaye/D. Kahan (Cox)/
|
|
|||
16 | Mens Ltwt Youth 8+ | 19 |
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
D. Paul/A. Dildar/D. Sutphin/S. De Laria/J. Thomson/J. Lloyd/S. Kukler/O. Eribac/V. Shelton (Cox)/
|
|
|||
Belen Jesuit Prep School (A) |
J. Menendez/C. Marin/J. GarcĂa-Sarraff/D. Giacosa/R. Marin/A. Pacios/I. Cabrera/H. Prindle/S. Ugas (Cox)/
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
R. Wenk/N. Klesa/H. Beckmeyer/D. Franke/S. Graumlich/G. MONTGOMERY/A. Sheldon/P. Klesa/F. Vieth (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
N. Sterne/C. Terpstra/H. Toulmin/G. Barnett/N. Weldon/N. Fitzpatrick/D. Ellison/P. DiGiovanni/E. Dwyer (Cox)/
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
A. Barrett/J. McManis/E. Senn/J. Nemiroff/S. Bjorkquist/J. Dehart/L. Kohorst/T. Norby/S. Keyes (Cox)/
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
G. Menke/A. Hom/B. Weisberg/M. khalifa/J. Delaney/R. Muni/G. Thatos/E. Hanley/B. Voto (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
B. Sweet/G. Mandossian/G. Pompili/s. spillane/A. Horstmeyer/J. Abbey/H. Hobart/S. Pomichter/J. Ransick (Cox)/
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
S. Dubiel/J. Hubbard/N. McGinty/J. Elggren/B. Riley/M. Crabs/D. Shen/K. Olson/A. Bolender (Cox)/
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
R. Gregory/T. Brennan/J. Tucker/A. Williams/A. Orner/T. Ekern/R. Sill/R. Borsy/C. Legenzowski (Cox)/
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
M. Knight/J. Ratty/D. Tigerman/G. Gilchrist/D. Aiken/C. Borsotti/C. Simon/M. Cassis/J. Klein (Cox)/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
H. McCormick/J. Allen/J. Taylor/M. Bruce/I. Clark/J. Burri/H. White/P. Emmel/E. Rolfes (Cox)/
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
D. Barber/J. Woll/A. Simpson/C. McDonald/B. Smith/A. Stoddard/C. Mclaren/m. schade/A. Gates (Cox)/
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
J. Gallagher/L. Stewart/G. Heinen/W. Drake/A. Cooksey/N. Brown/S. Prutsman/D. Schwenke/Z. Rockett (Cox)/
|
|
|||
Parati Competitive Rowing (A) |
C. Hayden/J. Castro/A. Turati/D. Dalpedri/R. Marlow/M. Pirie/J. Montano/N. Eastwick/A. Okeefe (Cox)/
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
L. Hamilton/M. Vail/N. Backman/D. Kipnis/c. oswald/N. Pingul/J. Lindauer/R. Pang/M. Heiderich (Cox)/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
M. Sullivan/S. Napoliello/P. Dietz/M. dewolf/R. Choquette/E. Friday/J. Jarczynski/w. young/G. Menke (Cox)/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
J. Schmidt/A. Woods/S. Holzhauer/S. Batter/J. Edwards/E. Beg/H. Grant/E. Vosper/N. DiLeo (Cox)/
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
J. Hutchinson/T. Binnig/R. Cackovic/J. Reese/E. Metzger/D. Cooke/R. Klinger/A. Choe/M. Yates (Cox)/
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
N. Habash/G. Gorman/C. Kopecki/J. Binder/A. Malinowski/J. Lee/C. Saridakis/T. Weir/O. Filandro (Cox)/
|
|
|||
17 | Womens Youth 8+ | 23 |
|||
18 | Mens Youth 8+ | 24 |
|||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
O. Babb/W. Nourachi/K. Richardson/C. Brady/W. Smith/B. Varnson/O. Lee/C. Johnson/M. Sweeden (Cox)/
|
|
|||
Chaminade High School (A) |
J. McDonald/S. Power/S. Aral/I. Gallagher/B. Dodson/P. Sheehan/G. Fischer/L. Varley/W. Mulhall (Cox)/
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
T. Clarke/F. Conlon/J. Wojcieszak/N. Taylor/A. VANDEROEF/K. Moll/T. Nalis/E. Cole/C. Trask (Cox)/
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
T. McMullen/L. Geiger/C. Kwiecinski/N. Hutchins/A. Sizemore/V. Morrison/W. Massey/C. Reid/T. Wenk (Cox)/
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
J. Hajjar/B. Joyce/N. Potter/I. Engstrom/A. Lehr/J. Heart/C. Bierden/D. Sobieszek/J. Robinson (Cox)/
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
D. Slear/D. Deuel/E. Cox/W. Cory/E. Martin/J. Lynn/A. Smith/H. Adams/S. Corey (Cox)/
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
P. Bumstead/C. Helgerson/C. Barrows/C. Kovacevich/E. Grice/K. Freeman/S. Willie/D. Lane/D. Mara (Cox)/
|
|
|||
Fordham Preparatory School (A) |
M. Ptucha/S. Haggerty/R. Doyle/A. Calder/B. Burbage/O. galvin/E. O'Connor/C. Kwas/J. Tomsen (Cox)/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew (A) |
R. Hrdy/W. Leslie/J. Johnson/T. Vasquez/J. Schoenewolf/J. Gillum/J. Roberts/J. Kiyonaga/S. Ponticiello (Cox)/
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
S. MAX/C. Edmundson/S. Mason/N. MATEJAK/P. Scott/M. Steinthal/W. Arndt/E. Boone/J. Catalano (Cox)/
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
L. Songy/L. Edelmann/C. Le Doux/R. Freimuth/J. Reyes/W. Cave/S. Tehan/A. Trautman/J. French (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
L. Carlson/A. Stengle/D. Kogan/E. Seder/J. Passot/A. GOSMAN/M. Gagnon/M. Igou/W. Zec (Cox)/
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
C. Brady/O. Witt/A. Byrdak/J. Morton/B. grissett/K. Ruehle/M. Donnelly/M. Wolkenstein/S. Chmelar (Cox)/
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
D. Pickard/D. Theiss/P. Chatain/G. Dunne/C. Fargo/G. Quinn/P. Sagraves/L. Miller/D. Healey (Cox)/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Norcal Crew (A) |
J. Wood/A. Ljunggren/G. Holterman/c. watson/A. Chase/T. Kelly/A. Rodrick/M. LaForce/D. McConnell (Cox)/
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
M. Hoite/N. Lilichenko/J. Ozaeta/G. Dettlinger/B. Mundelius/K. Hoite/N. Kim/J. Sun/B. Karimi (Cox)/
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
J. Kiely/R. McKinney/S. McKinney/V. Lindsay/J. Stephan/O. Villanueva/T. Miller/N. Kohl/C. Barquist (Cox)/
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
J. Gallagher/D. Stoddard/C. Silva/C. Levine/E. Kalfaian/A. Hickey/R. Berger/L. Deng/K. Takacs (Cox)/
|
|
|||
Rose City Rowing Club (A) |
E. Chase/E. Ching/P. Bifulco/L. Kallgren/W. Geib/D. Edington/S. Lewis/R. Freed/N. Gooding (Cox)/
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
S. Hayes/A. Rodriguez/r. telesca/J. Katzman/C. Pyne/E. Rabinowitz/J. Greer/H. GRODIN/K. O'Byrne (Cox)/
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
L. McKerlich/J. Ulmer/J. Spencer/C. Rouhana/G. Olerud/I. Butler/J. Smith/J. Buckley/K. Lewis (Cox)/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
C. Graue/T. Earp/C. Dean/C. Bowman/C. Irving/J. Lipford/H. Schofield/A. O'Grady/J. Shusko (Cox)/
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
Z. Thurston/K. Cook/E. Lane/T. Heft/J. Trybus/A. Bloom/L. Berry/N. Samson/A. Jung (Cox)/
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change