USRowing Youth National Championship

  • Hosted By: USRowing
  • 2017 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 9, 2017
1 Womens Youth 1x
23
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
J. Grady/
 
    Briar Woods Crew Club (A)
H. Herbstritt/
 
    Colorado Jr. Crew (A)
S. Strugar/
 
    Episcopal School of Dallas (A)
K. Gildersleeve/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. Hinkle/
 
    Howard Gardner School (A)
S. Creskoff/
 
    Immaculate Heart Academy (A)
J. Giannotta/
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. Boyd/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
R. Kelly/
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Nykolyn/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
S. Marie-Rose/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
C. Mayor/
 
    Narragansett Boat Club (A)
B. Kennedy/
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Campbell/
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
K. Fearnley/
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Molina/
 
    Norcal Crew (A)
A. Barry/
 
    North Bay Rowing Club (A)
S. Gallup/
 
    North Palm Beach Rowing Club (A)
G. Leon/
 
    Pittsford Crew (A)
O. Farrar/
 
    Seattle Preparatory School (A)
E. Conaty/
 
    Southern California Scullers Club (A)
E. McGill/
 
    The Hockaday School (A)
T. Cohen/
 
2 Mens Youth 1x
19
3 Womens Youth 2x
15
4 Mens Youth 2x
17
5 Womens Youth 2-
22
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
H. Lynch/N. Kreusch/
 
    Artemis Rowing (A)
E. Bernou/L. Bishop/
 
    Brookline High School (A)
J. Roudebush/D. Bogdanovic/
 
    Cathedral Catholic High School Crew (A)
J. Van de Grift/S. Roy/
 
    Connecticut Boat Club (A)
K. Kynast/J. Cornacchia/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
K. Croft/M. Witherington/
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
Z. Huber/E. Sumner/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Senatore/K. Klaschka/
 
    Nashville Rowing (A)
G. Lebo/J. Wills/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
V. Markow/O. bernardini/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
G. Butero/M. Dial/
 
    Port Rowing (A)
M. McIntyre/L. Rust/
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
G. Welp/A. Deljanin/
 
    Row New York - Manhattan (A)
S. Carter/A. Arroyo/
 
    RowAmerica Rye (A)
J. Longo/T. Caminiti/
 
    Seattle Rowing Center (A)
A. Ness/S. Wright/
 
    Triad United Rowing Association (A)
J. Ognovich/M. Mullins/
 
    Utah Crew (A)
Z. Glasgow/S. Kelsey/
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
G. Lynch/R. Enzian/
 
    Westerville Rowing Club (A)
V. Cooke/M. Kirwin/
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
K. Lay/s. prado/
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
S. Mildon/K. Kelly/
 
6 Mens Youth 2-
24
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
J. Irving/T. Yadali/
 
    Atomic Rowing (A)
D. Lee/D. Dunn/
 
    Bergen Catholic High School (A)
C. Labozzetta/T. Murray/
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
A. Ewing/J. Hollenberg/
 
    Capital Crew (A)
N. Klaff/E. Robinson/
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
C. Schmidt/C. Drangsholt/
 
    Fordham Preparatory School (A)
R. Young/N. Chwalkowski/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
S. Lindsay/J. Nelson/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
R. Allon/E. Shen/
 
    Lakeside School (A)
C. Franklin/J. Kurlander/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
M. Algert/J. Shannon/
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
O. Peacock/E. Reichgut/
 
    OKC Riversport (A)
A. Serven/C. MaGill/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
J. Gerhard/N. Taylor/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
E. Kinter/L. Mersky/
 
    Row New York - Manhattan (A)
R. Pantaleon/S. Rojas/
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Hayes/A. Rodriguez/
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
B. Stamato/J. Epstein/
 
    Sarasota Crew (A)
Z. FAGIANI/W. West/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
I. Eastlund/C. Reagan/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
G. Stocker/W. Hathaway/
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
M. Adams/B. Fay/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
D. Gajewski/A. Moss/
 
7 Womens Youth 4x
21
8 Mens Youth 4x
24
9 Womens Ltwt Youth 2x
23
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
K. Marren/T. Khurana/
 
    City Island Rowing (A)
J. Hall/N. Bregman/
 
    Colorado Jr. Crew (A)
R. Maitland/S. Strugar/
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Green/N. Bertolotti/
 
    Founders Rowing Club (A)
J. Knowles/K. Fraser/
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
K. Maguire/E. Cheung/
 
    Great River Rowing (A)
M. Newman/M. McGuire/
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
C. Haines/M. Kloske/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Yap/D. HOEKSTRA/
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Hamilton/C. Noble Shriver/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Holmgren/M. Cote/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Jablonski/L. Brown/
 
    Pocock Rowing Center (A)
M. Bower/E. Rodde/
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
I. Duan/L. Howe/
 
    RowLA (A)
 
    Rye High School Crew (A)
C. Sutherland/J. Breen/
 
    Seattle Preparatory School (A)
A. Tuminello/A. MARGARITIS/
 
    Seattle Rowing Center (A)
E. Andrews/A. Bloom/
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
C. Mizell/J. Smith/
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
B. Morley/D. Evans/
 
    Narragansett Boat Club (B)
E. Dolan/A. DeShaw/
 
    Redwood Scullers/PACJC (B)
L. Carlson/P. Hinders/
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
K. VanderWeele/M. Beghtol/
 
10 Mens Ltwt Youth 2x
22
11 Womens Youth 4+
19
12 Womens Ltwt Youth 8+
24
13 Mens Youth 4+
19
14 Mens Ltwt Youth 4+
20
15 Womens Ltwt Youth 4+
22
16 Mens Ltwt Youth 8+
19
17 Womens Youth 8+
23
18 Mens Youth 8+
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change