USRowing Youth National Championship

  • Hosted By: USRowing
  • 2017 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 9, 2017
1 Womens Youth 1x
23
2 Mens Youth 1x
19
3 Womens Youth 2x
15
4 Mens Youth 2x
17
5 Womens Youth 2-
22
6 Mens Youth 2-
24
7 Womens Youth 4x
21
8 Mens Youth 4x
24
9 Womens Ltwt Youth 2x
23
10 Mens Ltwt Youth 2x
22
11 Womens Youth 4+
19
    Capital Crew (A)
 
    Chattanooga Rowing (A)
J. Dunn/K. Nash/M. Haustein/M. Hibbs/A. Williams (Cox)/
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
V. Faker/T. Jacobson/C. Snyder/C. Bujacich/E. Wendel (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Benkert/S. Mason/a. smith/F. Marota/T. Senthilnathan (Cox)/
 
    Dayton Boat Club (A)
R. McNutt/T. Shafer/C. Busch/C. Sutton/E. Mitchell (Cox)/
 
    Deerfield Academy Crew (A)
B. Prichett/A. Scott/L. Fauver/E. Warren/J. Zheng (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
T. Miller/G. Herbert/H. Bauer/T. Richardson/J. Perry (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
J. Woodrow/C. Broderick/K. Hallahan/L. Kiefner/A. Schwenger (Cox)/
 
    Nardin Academy Crew (A)
C. Orlowski/T. Finlayson/J. Stoll/K. Bauer/K. Bohen (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
S. Sellers/J. Armitage/A. Haas/J. Woy/S. Sizelove (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
P. Mishkin/B. Parker/S. Closser/G. Wonnell/O. Herman (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
H. Schaenman/K. Morrissy/M. Holmes/A. Mustafaraj/K. O'Byrne (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Meyer-Bosse/C. Everett/H. Weisman/P. Cuthbertson/I. Grosgogeat (Cox)/
 
    South Jersey Rowing Club (A)
R. Pierce/R. Carr/E. Aronson/C. Castorino/A. Backal (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Salewood/D. Harris/K. Ward/L. Dorn/E. Huber (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Devlyn/K. Knifton/E. Lynch/K. McKerrihan/I. Sura (Cox)/
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
K. Wojciechowski/H. Drapp/A. Ball/A. Klein/J. Hojnaski (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/A. Altman/A. Farnan/S. Winbush/A. Christensen (Cox)/
 
    Utah Crew (A)
S. Gowans/S. Frasier/S. Kelsey/Z. Glasgow/V. Bajji (Cox)/
 
12 Womens Ltwt Youth 8+
24
    Arch City Rowing Club (A)
S. Billy/K. Young/J. Irelan/J. McBurney-Buell/M. Mason/H. Fowler/E. Carney/K. Kelly/L. Haenszel (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
B. Carpenter/H. Hattori/F. Hopperton/C. Tanasijevich/E. Nitzken/M. Cosgrove/A. Osborne/A. Kulkarni/A. Canaras (Cox)/
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
E. Derrickson/C. Najarian/L. Goss/E. Genkinger/G. Dymoke/S. Wilkinson/E. Fink/m. bianchi/C. Deavy (Cox)/
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
E. Smith/S. Maxwell/Z. Flanzer/A. Shlimak/K. Liu/A. Kong/C. Robb/T. Tracey/C. Farren (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
A. Wright/E. Richards/R. Kilcoyne/M. Huber/M. Heldman/O. Vonderhaar/R. Cleves/M. Corley/C. Murphy (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Downing/E. Elder/O. Goldenberg/K. Maguire/K. Cerulle/c. bell/M. Pini/E. Baumgartner/E. Endresen (Cox)/
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
M. Wellborn/M. Boyer/G. Cook-Burton/M. Tiscareno/K. Holder/B. Sullivan/K. Hammonds/G. Wellborn/C. Lutz (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
C. Boylan/K. Turk/I. Wilkowski/R. Korzendorfer/C. Hacker/A. Lucier/A. Zavattaro/M. Mcmillan/L. DeVore (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
N. Ferrero/S. Longawa/G. Beery/E. Austin/K. Round/C. Margarones/L. Hartley/O. Bay/H. Diaz (Cox)/
 
    Manhasset High School (A)
M. Lyons/E. Kim/R. Corcoran/S. D'Angelo/K. Miller/V. Papadakos/A. Crewe/a. panzone/A. Kim (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
H. Willner/K. Reis/K. Chapman/S. Krivoruchko/M. Gagnon/A. Goldman/D. Noonan/A. Giannini/M. Allen (Cox)/
 
    Merion Mercy Academy (A)
A. Baccile/C. Kwapinski/A. Levine/S. Capuzzi/T. Gregitis/I. Begley/O. Anderson/E. Welch/D. Sciulli (Cox)/
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Hovermale/A. Scheitler/D. Buehler/D. Brummond/G. Regnier/B. Flanigan/L. Feagler/Z. Leischner/M. Schoeberlein (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
K. Healy/E. Veon/B. Gimaro/E. French/E. Arnold/M. Whalen/M. Curran/M. Sandquist/M. Walsh (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
H. Hubbard/T. Dillard/e. muratore/E. Sukphon-Devita/P. Deguchi/G. Babonas/M. Santos/C. Webster/S. Yamamoto (Cox)/
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Adams/I. DeSpirito/H. Gelnaw/C. Martin/G. Walker/A. Hall/E. Smicka/R. Smith/V. Van Ingen (Cox)/
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Dickerson/K. Phillips/c. melgard/J. Olson/H. Lerner/A. Weyhrich/A. Scarano/E. Axelrod/G. Caras (Cox)/
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
A. Jarvis/S. Virtue/C. Bird/J. McIntyre/E. NORQUIST/C. Mahaffey/S. Koop/E. Kim/I. Cooper (Cox)/
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
M. Bartchy/A. Elmgren/M. Yates/C. Biasi Batchelder/N. Foster/E. Hosler/A. Heuser/c. Birdsall/C. Ricksen (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
J. Finch/M. Ford/N. Abruzzo/K. Bennett/P. Graziotti/M. Cunningham/H. Waller/J. Figueroa/A. Infante (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Kennedy-Moore/M. Bawa/J. Armetta/T. Vierling/C. Vinch-Buck/E. Enthoven/C. Couillens/J. Berdzik/M. Peel (Cox)/
 
    Sarasota Crew (A)
O. DeNiro/R. Roberts/S. Wright/T. Cox/S. Mihm/L. Andrews/B. Newcomb/E. Cole/S. Edwards (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
J. Volk/a. klenke/C. Albert/G. Gevers/S. Sorel/A. Watkins/M. Duncan/J. Farmer/E. Ewell (Cox)/
 
    Williamsburg Boat Club (A)
E. deJager/T. Jackson-Vincent/E. McNeil/C. Hastings/M. Downey/a. bridgford/P. Brotherton/L. Holmes/D. Hochman (Cox)/
 
13 Mens Youth 4+
19
14 Mens Ltwt Youth 4+
20
15 Womens Ltwt Youth 4+
22
    Capital City Rowing (A)
C. Luce/A. Ding/P. Eldridge/A. MacVicar/E. Haire (Cox)/
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Teranes/K. Semanision/A. Gleason/L. Weekley/K. Nemeh (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
G. Cotter/B. Hopkins/K. Rosa/H. Ferrero/A. Chauhan (Cox)/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
J. Rapoza/R. Taeubel/J. Taeubel/J. Flohr/m. ryan (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
H. Harris/T. Villante/L. Kelly/M. Cookson/A. Gorlick (Cox)/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
A. Ray/M. Rodriguez/H. Prindle/A. Duffy/A. Delgado (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
S. McKernan/M. Ciolko/N. Hogan/H. Goodyear/K. Greed (Cox)/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Flower/E. Thomson/r. mills/T. Infante/M. Orlofski (Cox)/
 
    Newport Aquatic Center (A)
L. John/K. Viceroy/M. Smith/S. Leon/H. Alexander (Cox)/
 
    Newport Rowing Club (A)
A. Hallinan/M. Singh/L. Tierney/F. Gorman/S. Manno (Cox)/
 
    Norcal Crew (A)
A. Tappe/A. Stein/E. Rabinovitsj/M. Buxton/E. Goldberg (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/M. Olstad/A. Serven/E. Geist/K. O'Keefe (Cox)/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
C. Robinson/A. DeVerse/J. Olson/C. Bremner/J. Van Grol (Cox)/
 
    Port Rowing (A)
J. Ritholz/N. Rosenberg/C. Maroney/L. Rust/M. Lavin (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
C. Soltz/M. Smith/A. GIANNETTI/H. Weingartner/I. Aronin (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Burleson/A. Lalor/E. Young/M. Kirschner/M. Luna (Cox)/
 
    Sarasota Scullers (A)
A. Naidel/C. Simpson/W. Lu/L. Lingle/S. Chan (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Dodd/K. Grabowski/C. Griskowitz/P. Benfer/S. Klotz (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Sardarian/E. Shorrock/B. Pushner/S. ten Cate/E. Schumer (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Tsudis/H. Walter/A. Mico/A. Trainer/M. Cahall (Cox)/
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
M. Hitesman/A. Holman/C. Powell/Y. Lee/R. Johnson (Cox)/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Patterson/J. Cook/E. Iannace/E. Kaye/D. Kahan (Cox)/
 
16 Mens Ltwt Youth 8+
19
17 Womens Youth 8+
23
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
C. Coleman/K. Dubinski/P. Perchinsky/S. Jacobsen/E. Tolman/M. Dawson/A. Barrett/J. Barrett/C. Speciale (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
A. Filan/R. Anderson/P. Cohen/C. O'Brien/E. Anderson/C. Warmath/S. Stacks/V. Cason/K. Hadley (Cox)/
 
    Capital City Rowing (A)
L. Reeves/M. Edwards/E. Emenike/O. Coyne/A. Stevens/H. Wong/A. Oropallo/E. Hoogerheyde/E. Shockley (Cox)/
 
    Capital Crew (A)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
E. Kuczura/S. Henriksen/T. Otting/O. Hunt/M. Kent/C. Marino/L. Hoplamazian/L. VanKoughnett/G. Weil (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
M. Malloy/K. Flynn/E. Schutzman/G. Hacker/K. Lackey/B. Rickert/M. Robison/H. Hauser/C. Castagna (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Franck/M. Hedeman/E. Luniewicz/J. Kohl/M. Michael/S. Mason/J. Weiss/E. Baker/M. Barnard (Cox)/
 
    Connecticut Boat Club (A)
J. Abbruzzese/C. Garrett/L. Squitieri/H. Jacobson/G. Collins/K. Kern/J. Macrae/E. Petreski/C. Visnic (Cox)/
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
 
    Green Lake Crew (A)
A. ALLARD/C. McNamara-Smith/L. compeau/S. Dixon/M. Suehring/S. Stephenson/E. Ratliffe/F. Mullin/I. Klein (Cox)/
 
    Greenwich Crew (A)
M. van Meel/N. Neitzell/S. de la sierra/L. Koven/L. Navarrete/D. DeVore/A. Pyne/C. Chambers/L. Gilet (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
L. Noah/S. Commesso/C. Noble/S. Noble/M. Bonkowski/C. Dana/A. Shunk/C. Smythe/K. livermore (Cox)/
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
S. Lynn/A. Blair/A. Gray/J. Duckworth/V. del Valle/J. Hendriks/M. Drandell/J. Francis/L. Liebes (Cox)/
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
C. Timoney/K. Edling/G. Comerford/a. natale/G. Hunt/B. Pelletier/C. Antonacio/G. Natale/S. LoStracco (Cox)/
 
    Nashville Rowing (A)
A. Tarquinio/J. Mixon/M. Trost/I. Grant/S. Larkin/L. Caton/E. Varney/G. DeNunzio/E. Loving (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
M. Smith/G. Smith/E. Ashton/M. Pfeiffer/M. Lahr/M. Preller/J. Catalano/S. Delaney/A. Lewandusky (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
X. Yousey/S. Ondak/H. Ondak/A. Fall/A. Brenner/S. Theige/S. Ferguson/L. Kline/H. Adams (Cox)/
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Guay/C. Rasmussen/K. McCurdy/K. Michel/P. Illingworth/e. scanlan/D. Toepel/A. Corff/S. Kaplan (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Niva/l. shehab/E. Adamson/K. Lustig/M. Barkenbush/K. Wild/C. Varga/S. Hansen/C. Galati (Cox)/
 
    Rose City Rowing Club (A)
A. Smith/H. Belli/K. Fallon/M. Thomas/O. Lawson/G. Klein/H. Davis/G. Nickas/R. Miller (Cox)/
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Federspiel/L. Lamp/K. Kirschner/S. Chaffey/B. Carter/A. Barry/K. Flinders/A. Sabin/E. Smith (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. ten Cate/T. Chermayeff/K. McGinley/G. McGinley/I. Ratcliffe/C. Esse/N. Amlicke/s. pendrill/C. Powers (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Kimmy/A. Altman/S. Winbush/M. Frizzell/J. Casey/A. Farnan/M. Tsudis/H. Walter/E. Arnold-Mages (Cox)/
 
18 Mens Youth 8+
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change