USRowing Central Youth Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2017 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 6, 2017
1 MY2x Mens Youth 2x
13
    Austin Rowing Club (A)
S. Bauld/C. Clarke
 
    Dallas Rowing Club (A)
W. Reyes-Cruz/C. Upfield
 
    Episcopal School of Dallas (A)
 
    Mile High Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
C. Tubb/M. Stroud
 
    Parati Competitive Rowing (A)
N. Jablonski/E. Merida
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
M. Bagale/R. Ivory-Ganja
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Peers/Z. Childs
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
I. Kazmierczak/D. Coburn
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
A. Witcher/C. Newman
 
    OKC Riversport (B)
A. Best/H. Park
 
    Parati Competitive Rowing (B)
M. Lee/M. Gottipati
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
T. Persaud/A. Lachman
 
2 MY2nd2x Mens Youth 2nd 2x
16
    Episcopal School of Dallas (A)
M. Gosslee/C. King
 
    Mile High Rowing Club (A)
W. Allstetter/A. Fante
 
    OKC Riversport (A)
D. Burger/K. Wilson
 
    Parati Competitive Rowing (A)
A. Colon/R. Robinson
 
    St. Mark's School of Texas (A)
C. Kim/C. Duessel
 
    Texas Rowing Center (A)
A. Valdes/K. Hastings
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
J. Linson/S. Shine
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
G. Phipps/B. Borga
 
    Episcopal School of Dallas (B)
W. Beck/P. Kerrigan
 
    OKC Riversport (B)
R. Cortes/S. Morlan
 
    Parati Competitive Rowing (B)
G. Hartwick/R. Tunstead
 
    St. Mark's School of Texas (B)
E. Ludwig-Bernardo/E. Shah
 
    Texas Rowing Center (B)
W. Meyer/M. Ozzello
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
N. Blossfeld/M. Salmeron
 
    Episcopal School of Dallas (C)
E. Duessel/K. Boyd
 
    OKC Riversport (C)
D. Relland/J. Ternes
 
3 WY1x Womens Youth 1x
12
4 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
12
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/J. Cox/H. Bodwell/R. Jobe/B. Fern (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
B. Lyle/Z. Keuer/Z. Strugar/A. Valin/J. Moore (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
T. Ekstrom/A. Wang/C. Pettijohn/S. Evans/A. Armenta (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
J. McClure/H. Droese/M. Hornung/R. Cave/P. Allen (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
L. Stewart/J. Gallagher/S. Prutsman/N. Brown/N. Govan (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
R. Marlow/J. Montano/M. Pirie/N. Eastwick/A. Okeefe (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Hill/I. McKinney/C. Milam/A. Bridgwater/A. O'Leary (Cox)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
W. Stehman/J. Sadler/D. Kupetsky/H. Thornton/D. Doctor (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
P. Kraus/H. Freitas/T. Brewster/C. Plumettaz/K. Yank (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
G. Heinen/D. Schwenke/A. Cooksey/W. Drake/M. Gutierrez (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (B)
C. Hayden/D. Dalpedri/A. Turati/J. Castro/J. Hamburger (Cox)
 
5 MFresh4x Mens Freshman 4x
4
6 WY2- Womens Youth 2-
7
    OKC Riversport (A)
H. Ondak/X. Yousey
 
    Parati Competitive Rowing (A)
G. Butero/M. Dial
 
    Texas Rowing Center (A)
E. Lynch/K. McKerrihan
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
M. Bulmer/G. Poole
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
K. Lay/s. prado
 
    OKC Riversport (B)
S. Ferguson/L. Kline
 
    Parati Competitive Rowing (B)
J. Dolfi/C. Hall
 
7 WFresh8+ Womens Freshman 8+
0
8 MYN4x Mens Youth Novice 4x
10
9 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
7
10 MU171x Mens U17 1x
10
11 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
13
    Colorado Jr. Crew (A)
G. Antonucci/S. Strugar
 
    Dallas Rowing Club (A)
A. Ramirez/S. Ritter Pleitez
 
    Founders Rowing Club (A)
J. Knowles/K. Fraser
 
    Kansas City Boat Club (A)
K. Donnellan/C. McCann
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Jablonski/L. Brown
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Seifert/B. Kelly
 
    The Hockaday School (A)
M. Jones/A. Jia
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
L. Bollinger/S. Talladivedula
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
E. Sheumaker/P. Villegas
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
E. Hollas/M. Maggio
 
    Founders Rowing Club (B)
H. Sipes/E. Royal
 
    Parati Competitive Rowing (B)
C. Robinson/A. DeVerse
 
    Texas Rowing Center (B)
D. Childs/c. phelps
 
12 MY4x Mens Youth 4x
10
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/L. Rizzo/S. Blab/J. Cox
 
    Episcopal School of Dallas (A)
T. Hessel/G. Hemingway/B. Miltenberger/N. Gies
 
    Mile High Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
A. Serven/N. Haragsim/R. Ramana/O. Riggins
 
    Parati Competitive Rowing (A)
E. Hoster/E. Smith/J. Schofield/C. Jones
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
 
    St. Mark's School of Texas (A)
A. Graue/J. Hancock/R. Sanders/P. Kirby
 
    Texas Rowing Center (A)
P. Atherton/H. Berrier/A. Martinez/E. Kersey
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
T. Rex/D. Coburn/B. Cooper/S. Shine
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
C. Alexander/A. Schweizer/W. Schweizer/D. Ellis
 
13 MY2nd4x Mens Youth 2nd 4x
9
    Austin Rowing Club (A)
T. Wilson/P. Franco/J. Kim/C. Clarke
 
    Episcopal School of Dallas (A)
M. Gosslee/W. Beck/P. Kerrigan/C. King
 
    OKC Riversport (A)
J. Ternes/M. Forgue/D. Relland/S. Morlan
 
    St. Mark's School of Texas (A)
J. Libby/K. Brewster/R. Jurcak/J. Simon
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
R. Jones/E. Turner/R. Freeman/A. Geary
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
G. Phipps/N. Blossfeld/B. Borga/M. Bardwell
 
    Episcopal School of Dallas (B)
E. Duessel/W. Minnis/K. Boyd/D. Kozelsky
 
    St. Mark's School of Texas (B)
M. Zhang/H. Lee/A. Ching/E. Shah
 
    Episcopal School of Dallas (C)
C. Talbot/J. Cabrales/M. Cavitt/P. Phillips
 
14 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
3
15 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
15
16 WYNov2x Womens Youth Novice 2x
18
    Dallas Rowing Club (A)
D. Zubrick/J. Bynoe
 
    Episcopal School of Dallas (A)
M. Gangasani/C. Podeszwa
 
    Founders Rowing Club (A)
A. Hart/J. Valois
 
    OKC Riversport (A)
L. Wilson/H. Holmes
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
M. Miller/M. Masso
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Fisher/S. Thoden
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
A. Rahman/M. Sullins
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
C. Moore/S. Gibbs
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
E. Segrest/B. Scruggs
 
    Dallas Rowing Club (B)
J. Schaeffer/L. Schaeffer
 
    Founders Rowing Club (B)
M. Wu/H. Sipes
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
G. Keen/F. Derville
 
    Texas Rowing Center (B)
G. Winslette/E. Glasscock
 
    Tulsa Youth Rowing Association (B)
B. Jewell/E. Jones
 
    Ursuline Academy of Dallas (B)
K. Finn/A. Gonzalez
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
S. Keller/P. Stowers
 
    Founders Rowing Club (C)
S. Kelton/C. Fraser
 
    Texas Rowing Center (C)
H. Mohr/E. Haggard
 
17 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
10
18 WY4+ Womens Youth 4+
14
    Austin Rowing Club (A)
S. Choat/E. Morales/O. Anderson/N. GILL/K. Schwartzhoff (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
J. Henze/A. Moore-Kneipp/M. Ambraziunas/O. Brown/O. Pfeiffer (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
R. Craycroft/K. Hettrick/O. AVILA/I. Albert/C. Lutz (Cox)
 
    Kansas City Boat Club (A)
T. Crimmins/L. Thompson/K. Crouch/H. Foutch/C. McCann (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
E. Carpender/M. Miner/P. Robinson/S. Dencker/A. Huguez (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
X. Yousey/S. Ondak/H. Ondak/A. Fall/H. Adams (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
A. SHELLUM GONZALEZ/C. Bremner/A. Pineda/P. Mundra/A. Okeefe (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Devlyn/K. Knifton/E. Lynch/K. McKerrihan/I. Sura (Cox)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
S. McMahan/G. Poole/M. Bulmer/V. Williams/J. Bollinger (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
J. vanWitzenburg/O. Hudgens/I. Vega/A. Furrh/I. Haerle (Cox)
 
    Austin Rowing Club (B)
A. Williams/S. Buxton/C. Evans/M. Smith/J. Wilson (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
C. Hogan/C. Pinker/C. Manganello/g. condon/C. Fleming (Cox)
 
    Kansas City Boat Club (B)
A. Campbell/E. Meysenburg/M. Gragg/B. Graham/K. Donnellan (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
S. Ferguson/S. Theige/A. Brenner/L. Kline/P. Nguyen (Cox)
 
19 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
5
20 MY8+ Mens Youth 8+
4
Sunday, May 7, 2017
NOTE Sunday Events
21 WY2x Womens Youth 2x
15
    Episcopal School of Dallas (A)
K. Gildersleeve/K. Smythe
 
    Founders Rowing Club (A)
J. Valois/A. Glasgow
 
    Kansas City Boat Club (A)
K. Donnellan/H. Foutch
 
    Mile High Rowing Club (A)
D. Flanigan/H. Mathias
 
    OKC Riversport (A)
X. Yousey/S. Ondak
 
    Parati Competitive Rowing (A)
G. Butero/M. Dial
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
C. Dixon/K. Bouthillette
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Devlyn/K. Knifton
 
    The Hockaday School (A)
E. Williams/T. Cohen
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
S. McMahan/G. Poole
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
E. Courtois/D. Thompson
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
K. Lay/s. prado
 
    Founders Rowing Club (B)
A. Hart/P. Hart
 
    Kansas City Boat Club (B)
T. Crimmins/L. Thompson
 
    Parati Competitive Rowing (B)
C. Bremner/A. SHELLUM GONZALEZ
 
22 WY2nd2x Womens Youth 2nd 2x
10
    Episcopal School of Dallas (A)
S. Dodda/C. Tong
 
    OKC Riversport (A)
S. Ferguson/A. Brenner
 
    Parati Competitive Rowing (A)
J. Van Grol/J. Olson
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Moran/H. Hansen
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
M. Bulmer/L. Bollinger
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
E. Sheumaker/T. Martin
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
S. Linde/A. Johnston
 
    OKC Riversport (B)
A. Hyles/L. Kline
 
    OKC Riversport (C)
J. Tahmassebi/A. Feeley
 
    OKC Riversport (D)
R. Soash/C. Haragsim
 
23 MY1x Mens Youth 1x
17
    Dallas Rowing Club (A)
C. Petersen
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
D. Deuel/
 
    Episcopal School of Dallas (A)
T. Hessel
 
    Mile High Rowing Club (A)
G. Cain
 
    OKC Riversport (A)
H. Park
 
    Parati Competitive Rowing (A)
M. Gottipati
 
    RowAmerica North Little Rock (A)
E. Hankins-Hull
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
M. Bagale
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
I. Kazmierczak
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
D. Ellis
 
    Dallas Rowing Club (B)
D. Walz
 
    Episcopal School of Dallas (B)
G. Hemingway
 
    OKC Riversport (B)
A. Best
 
    Parati Competitive Rowing (B)
M. Lee
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
C. Kennedy
 
    Tulsa Youth Rowing Association (B)
D. Coburn
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
W. Schweizer
 
24 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
9
    Colorado Jr. Crew (A)
S. Strugar/G. Antonucci/C. Cope/R. Maitland/J. Moore (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
M. Wellborn/M. Boyer/G. Cook-Burton/M. Tiscareno/C. Lutz (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Bassock/A. Scheitler/A. Hovermale/D. Buehler/A. Huguez (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/A. Fall/M. Olstad/A. Serven/P. Nguyen (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Brown/L. Jablonski/C. Robinson/A. DeVerse/J. Hamburger (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Seifert/B. Kelly/M. Lynch/A. Long/E. Strelitz-Block (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
E. Hollas/M. Maggio/V. Racz/A. Johnston/E. McPherson (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
K. Holder/G. Wellborn/B. Sullivan/K. Hammonds/M. Harrod (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
W. Keith/D. Childs/K. Arcinue/C. Lossing-Cann/R. Bray (Cox)
 
25 WFresh4x Womens Freshman 4x
4
26 MY2- Mens Youth 2-
6
27 MFresh8+ Mens Freshman 8+
0
28 WYNov4x Womens Youth Novice 4x
11
    Founders Rowing Club (A)
S. Fearon/S. Kelton/H. Sipes/C. Fraser
 
    Mile High Rowing Club (A)
M. Pulse/G. Regnier/L. Given/Z. Leischner
 
    OKC Riversport (A)
H. Holmes/B. Hill/A. Serven/L. Wilson
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Fisher/R. Myren/S. Kelley/S. Thoden
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
V. Williams/A. Rahman/B. Jewell/M. Sullins
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
K. Finn/C. Moore/S. Gibbs/A. Gonzalez
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
S. Keller/B. Scruggs/P. Stowers/E. Segrest
 
    OKC Riversport (B)
D. Cutter/S. Cutter/S. Sherry/V. Clark
 
    Texas Rowing Center (B)
M. Carrigee/B. Phillips/A. Ganne/E. Glasscock
 
    OKC Riversport (C)
G. Utt/E. Fokas/S. Crowell/M. Doyle
 
    Texas Rowing Center (C)
G. Winslette/M. Kugler/J. Chavez/A. Petrik
 
29 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
10
30 WU171x Womens U17 1x
9
31 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
16
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/J. Cox
 
    Colorado Jr. Crew (A)
B. Lyle/Z. Strugar
 
    Dallas Rowing Club (A)
D. De Orta/K. Lasley
 
    Episcopal School of Dallas (A)
D. Kozelsky/P. Phillips
 
    Kansas City Boat Club (A)
m. donnellan/m. donnellan
 
    Mile High Rowing Club (A)
S. Burke-Bevis/H. Toll
 
    OKC Riversport (A)
R. Cortes/D. Nguyen
 
    Parati Competitive Rowing (A)
D. Dalpedri/J. Castro
 
    St. Mark's School of Texas (A)
E. Ludwig-Bernardo/A. Blinn
 
    Texas Rowing Center (A)
A. Bridgwater/C. Milam
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
D. Kupetsky/R. Freeman
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
A. Witcher/C. Newman
 
    OKC Riversport (B)
J. Ternes/M. Forgue
 
    Parati Competitive Rowing (B)
C. Hayden/A. Turati
 
    Texas Rowing Center (B)
J. Hill/I. McKinney
 
    Tulsa Youth Rowing Association (B)
W. Stehman/J. Sadler
 
32 WY4x Womens Youth 4x
15
    Dallas Rowing Club (A)
A. Ramirez/L. Schaeffer/S. Ritter Pleitez/B. Hudson
 
    Episcopal School of Dallas (A)
K. Gildersleeve/I. Harrington/J. Clardy/K. Smythe
 
    Founders Rowing Club (A)
J. Knowles/A. Glasgow/T. Toudouze/K. Fraser
 
    Kansas City Boat Club (A)
T. Crimmins/H. Foutch/L. Thompson/K. Crouch
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Worrell/T. Given/R. Junge/D. Brummond
 
    OKC Riversport (A)
X. Yousey/A. Fall/S. Theige/S. Ondak
 
    Parati Competitive Rowing (A)
P. Mundra/C. Hall/J. Dolfi/A. Pineda
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
C. Dixon/K. Bouthillette/M. Miller/M. Masso
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Barchas/J. Grim/D. Mulligan/C. Carlander
 
    The Hockaday School (A)
E. Williams/C. Hao/F. Diamond/M. Jones
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
S. McMahan/G. Poole/M. Bulmer/L. Bollinger
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
H. Ni'Shuilleabhain/E. Courtois/D. Thompson/P. Villegas
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
A. Furrh/K. Allen-Kettle/J. vanWitzenburg/I. Vega
 
    Founders Rowing Club (B)
H. Sipes/A. Hart/P. Hart/E. Royal
 
    Kansas City Boat Club (B)
B. Graham/C. McCann/M. Tomasic/A. Campbell
 
33 WY2nd4x Womens Youth 2nd 4x
9
34 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
3
    OKC Riversport (A)
J. Gallagher/L. Stewart/G. Heinen/W. Drake/A. Cooksey/N. Brown/S. Prutsman/D. Schwenke/N. Govan (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
C. Hayden/J. Castro/A. Turati/D. Dalpedri/R. Marlow/M. Pirie/J. Montano/N. Eastwick/A. Okeefe (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
P. Kraus/H. Freitas/T. Brewster/C. Plumettaz/T. Brewster/L. Whittemore/T. Botsch/G. Broberg/K. Yank (Cox)
 
35 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
9
    Austin Rowing Club (A)
A. Johnson/J. Wilder/M. Mitchell/V. Gregory/T. Word (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
A. Tiscareno/B. Clifford/K. Burkhart/M. Marron/S. Jing (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
H. Holmes/B. Hill/L. Wilson/A. Serven/C. Mulligan (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Fisher/R. Myren/S. Thoden/S. Slaten/H. Hay (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
S. Delaney/B. Scruggs/S. Keller/E. Segrest/P. Stowers (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
E. Hartmann/C. Healy/b. jackson/S. Cortes/E. Collins (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
S. Rinner/D. Rinner/S. Sherry/K. Warmuth/A. Owens (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
J. Settle/P. Gayaut/J. Chavez/M. Kugler/E. Haggard (Cox)
 
    OKC Riversport (C)
V. Clark/G. Utt/S. Crowell/E. Fokas/M. Doyle (Cox)
 
36 MYNov2x Mens Youth Novice 2x
14
    Dallas Rowing Club (A)
K. Lasley/J. LaDue
 
    Episcopal School of Dallas (A)
O. Aston/G. Parker,III
 
    Kansas City Boat Club (A)
J. Michka/m. donnellan
 
    Mile High Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
B. Rodts/B. Dennis
 
    St. Mark's School of Texas (A)
B. Lockhart/C. Duessel
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Pruitt/T. Wissemann
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
A. Saunders/S. Smith
 
    OKC Riversport (B)
C. Brown/T. Shay
 
    St. Mark's School of Texas (B)
A. Loftus/K. Ramnath
 
    Texas Rowing Center (B)
Q. Schaefer/R. Stone
 
    OKC Riversport (C)
S. Emrich/N. Miles
 
    Texas Rowing Center (C)
A. Sankaran/C. Anderson
 
    OKC Riversport (D)
T. Pazoureck/L. Deem
 
37 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
10
38 MY4+ Mens Youth 4+
13
39 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
7
40 WY8+ Womens Youth 8+
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change