USRowing Central Youth Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2017 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 6, 2017
1 MY2x Mens Youth 2x
13
2 MY2nd2x Mens Youth 2nd 2x
16
3 WY1x Womens Youth 1x
12
4 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
12
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/J. Cox/H. Bodwell/R. Jobe/B. Fern (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
B. Lyle/Z. Keuer/Z. Strugar/A. Valin/J. Moore (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
T. Ekstrom/A. Wang/C. Pettijohn/S. Evans/A. Armenta (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
J. McClure/H. Droese/M. Hornung/R. Cave/P. Allen (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
L. Stewart/J. Gallagher/S. Prutsman/N. Brown/N. Govan (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
R. Marlow/J. Montano/M. Pirie/N. Eastwick/A. Okeefe (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Hill/I. McKinney/C. Milam/A. Bridgwater/A. O'Leary (Cox)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
W. Stehman/J. Sadler/D. Kupetsky/H. Thornton/D. Doctor (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
P. Kraus/H. Freitas/T. Brewster/C. Plumettaz/K. Yank (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
G. Heinen/D. Schwenke/A. Cooksey/W. Drake/M. Gutierrez (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (B)
C. Hayden/D. Dalpedri/A. Turati/J. Castro/J. Hamburger (Cox)
 
5 MFresh4x Mens Freshman 4x
4
6 WY2- Womens Youth 2-
7
7 WFresh8+ Womens Freshman 8+
0
8 MYN4x Mens Youth Novice 4x
10
9 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
7
    Austin Rowing Club (A)
C. Evans/S. Buxton/O. Anderson/M. Silverman/M. Mitchell/J. Wilder/M. Zapata/V. Gregory/T. Word (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
A. Tiscareno/B. Clifford/K. Burkhart/M. Marron/E. Hartmann/S. Cortes/L. Carey/C. Healy/E. Fleming (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
S. Cutter/D. Cutter/H. Holmes/B. Hill/L. Wilson/K. Warmuth/S. Sherry/A. Serven/C. Mulligan (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Fisher/S. Thoden/G. Winslette/S. Kelley/R. Myren/S. Slaten/A. Ganne/E. Glasscock/E. Haggard (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
V. Clark/L. Mikes/R. LACY/A. Lance/G. Utt/S. Crowell/M. Doyle/E. Fokas/A. Owens (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
J. Settle/M. Kugler/P. Gayaut/M. Carrigee/J. Chavez/B. Phillips/H. Mohr/A. Petrik/H. Hay (Cox)
 
10 MU171x Mens U17 1x
10
11 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
13
12 MY4x Mens Youth 4x
10
13 MY2nd4x Mens Youth 2nd 4x
9
14 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
3
    Dallas United Crew, Inc. (A)
M. Wellborn/M. Boyer/G. Cook-Burton/K. Holder/M. Tiscareno/K. Hammonds/B. Sullivan/G. Wellborn/C. Lutz (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/A. Fall/M. Olstad/A. Serven/S. Rinner/D. Rinner/V. Clark/P. Nguyen/H. Adams (Cox)
 
15 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
15
    Austin Rowing Club (A)
J. Edgar/H. Simpson-May/D. Intag/J. Escalante/T. Word (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
e. Pedack/Z. smith/L. Grossman/F. burzynski/K. Corey (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
N. Faulkner/P. McCormack/M. Martin/B. Graass/J. Zirkman (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
B. Rodts/B. Dennis/T. Shay/C. Brown/L. Herring (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Sabra/J. Young/A. Barrera-Waters/G. Roeling/E. Dryer (Cox)
 
    Austin Rowing Club (B)
X. Gennarelli/D. Shields/J. Rizzo/D. Pablos/G. Offermann (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
D. Avila/R. Gough/H. Schick/C. Schick/D. Foley (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
C. Landry/J. Corrales/R. Cave/W. Lenzen/W. Carr (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
S. Emrich/M. Fawad/N. Miles/L. Deem/M. Aljumaily (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
C. Smith/J. Kovacs/D. Pruitt/W. Grim/T. Wissemann (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (C)
R. Luo/B. Drumm/M. Adams/W. welch/H. Goetz (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (C)
N. Crawford/N. Brown/S. Humphrey/J. Welp/J. Clarkson (Cox)
 
    OKC Riversport (C)
C. Turner/W. Scambler/C. Goodall/A. Burch/Z. Emrich (Cox)
 
    OKC Riversport (D)
T. Pazoureck/A. Rogers/S. Pitman/D. Horstmanshof/N. Burks (Cox)
 
16 WYNov2x Womens Youth Novice 2x
18
17 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
10
    Austin Rowing Club (A)
M. Silverman/C. Eby/P. Guerrero/C. Zhang/A. Van Zile (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
J. Heatley/J. Sundaresan/A. Savant/M. Michels/M. Harrod (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
C. Myers/S. Fletcher/K. Arnold/E. Calvert/L. Given (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
A. Feeley/A. Hyles/E. Geist/B. Hill/K. O'Keefe (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Mulligan/M. Montgomery/J. Valero/E. Rowe/K. Chiang (Cox)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
L. Bollinger/G. Orr/B. Faerber/S. Talladivedula/D. Doctor (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (B)
A. Worrell/T. Given/L. Butsch/R. Junge/R. Sawyer (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
J. Tahmassebi/K. Purvis/S. Taylor/R. Soash/C. Mulligan (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
Q. McClanahan/C. Castillo/A. Davis/R. Fuller/R. Bray (Cox)
 
    OKC Riversport (C)
G. Winemiller/A. Lance/C. Haragsim/E. Fokas/A. Owens (Cox)
 
18 WY4+ Womens Youth 4+
14
    Austin Rowing Club (A)
S. Choat/E. Morales/O. Anderson/N. GILL/K. Schwartzhoff (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
J. Henze/A. Moore-Kneipp/M. Ambraziunas/O. Brown/O. Pfeiffer (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
R. Craycroft/K. Hettrick/O. AVILA/I. Albert/C. Lutz (Cox)
 
    Kansas City Boat Club (A)
T. Crimmins/L. Thompson/K. Crouch/H. Foutch/C. McCann (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
E. Carpender/M. Miner/P. Robinson/S. Dencker/A. Huguez (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
X. Yousey/S. Ondak/H. Ondak/A. Fall/H. Adams (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
A. SHELLUM GONZALEZ/C. Bremner/A. Pineda/P. Mundra/A. Okeefe (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
D. Devlyn/K. Knifton/E. Lynch/K. McKerrihan/I. Sura (Cox)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
S. McMahan/G. Poole/M. Bulmer/V. Williams/J. Bollinger (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
J. vanWitzenburg/O. Hudgens/I. Vega/A. Furrh/I. Haerle (Cox)
 
    Austin Rowing Club (B)
A. Williams/S. Buxton/C. Evans/M. Smith/J. Wilson (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
C. Hogan/C. Pinker/C. Manganello/g. condon/C. Fleming (Cox)
 
    Kansas City Boat Club (B)
A. Campbell/E. Meysenburg/M. Gragg/B. Graham/K. Donnellan (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
S. Ferguson/S. Theige/A. Brenner/L. Kline/P. Nguyen (Cox)
 
19 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
5
    Dallas United Crew, Inc. (A)
B. Genender/A. Wang/T. Ekstrom/C. Bell/T. Hill/H. Bolt/C. Pettijohn/S. Evans/A. Craycroft (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
L. Edelmann/J. Reyes/W. Name/M. Harkness/H. Droese/N. Brown/J. McClure/M. Hornung/E. Bandiera (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
J. Gallagher/L. Stewart/G. Heinen/W. Drake/D. Burger/N. Haragsim/S. Prutsman/D. Schwenke/S. Morlan (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
D. McNeill/I. Heatley/L. Martin/K. Csaky/A. Justine/R. Dunn/J. Donahue/R. Zhang/A. Armenta (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
C. Hendee/M. Forgue/A. Cooksey/R. Ramana/K. Wilson/R. Cortes/A. Van Horn/D. Nguyen/Z. Rockett (Cox)
 
20 MY8+ Mens Youth 8+
4
    Dallas United Crew, Inc. (A)
D. Slear/D. Deuel/E. Cox/E. Martin/J. Lynn/A. Smith/H. Adams/W. Cory/S. Corey (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
L. Songy/C. Sochia/R. Freimuth/C. Le Doux/A. Trautman/M. Sorensen/M. Schmidt/W. Cave/J. French (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
 
    OKC Riversport (A)
M. Stroud/C. Tubb/A. Serven/H. Park/A. Best/N. Brown/O. Riggins/C. MaGill/M. Gutierrez (Cox)
 
Sunday, May 7, 2017
NOTE Sunday Events
21 WY2x Womens Youth 2x
15
22 WY2nd2x Womens Youth 2nd 2x
10
23 MY1x Mens Youth 1x
17
    Dallas Rowing Club (A)
C. Petersen
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
D. Deuel/
 
    Episcopal School of Dallas (A)
T. Hessel
 
    Mile High Rowing Club (A)
G. Cain
 
    OKC Riversport (A)
H. Park
 
    Parati Competitive Rowing (A)
M. Gottipati
 
    RowAmerica North Little Rock (A)
E. Hankins-Hull
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
M. Bagale
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
I. Kazmierczak
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
D. Ellis
 
    Dallas Rowing Club (B)
D. Walz
 
    Episcopal School of Dallas (B)
G. Hemingway
 
    OKC Riversport (B)
A. Best
 
    Parati Competitive Rowing (B)
M. Lee
 
    Rowing Club of the Woodlands (B)
C. Kennedy
 
    Tulsa Youth Rowing Association (B)
D. Coburn
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
W. Schweizer
 
24 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
9
    Colorado Jr. Crew (A)
S. Strugar/G. Antonucci/C. Cope/R. Maitland/J. Moore (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
M. Wellborn/M. Boyer/G. Cook-Burton/M. Tiscareno/C. Lutz (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Bassock/A. Scheitler/A. Hovermale/D. Buehler/A. Huguez (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/A. Fall/M. Olstad/A. Serven/P. Nguyen (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
L. Brown/L. Jablonski/C. Robinson/A. DeVerse/J. Hamburger (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Seifert/B. Kelly/M. Lynch/A. Long/E. Strelitz-Block (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
E. Hollas/M. Maggio/V. Racz/A. Johnston/E. McPherson (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
K. Holder/G. Wellborn/B. Sullivan/K. Hammonds/M. Harrod (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
W. Keith/D. Childs/K. Arcinue/C. Lossing-Cann/R. Bray (Cox)
 
25 WFresh4x Womens Freshman 4x
4
26 MY2- Mens Youth 2-
6
27 MFresh8+ Mens Freshman 8+
0
28 WYNov4x Womens Youth Novice 4x
11
29 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
10
    Austin Rowing Club (A)
J. Rizzo/X. Gennarelli/D. Intag/J. Edgar/D. Shields/J. Escalante/G. Offermann/H. May/T. Word (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
e. Pedack/Z. smith/L. Grossman/F. burzynski/N. Knapp/J. RIgg/J. Lavish/B. Huang/K. Corey (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
J. Corrales/R. Cave/W. Lenzen/J. Welp/N. Crawford/S. Humphrey/J. Lehman/T. Brandes/W. Carr (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
C. Sochia/M. Schmidt/M. Sorensen/N. Faulkner/P. McCormack/M. Martin/B. Graass/C. Landry/J. Zirkman (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
C. LeMieux/A. Adams/G. Milne/T. Gervasini/J. Burke-Bevis/J. Park/R. Sawyer/C. Walsh/E. Eismeier (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
B. Rodts/B. Dennis/T. Shay/C. Brown/S. Emrich/M. Fawad/N. Miles/L. Deem/M. Aljumaily (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Sabra/J. Young/A. Barrera-Waters/G. Roeling/J. Penelas/C. Smith/D. Pruitt/W. Grim/E. Dryer (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
J. Annett/R. Gough/A. Bell/M. Moore/A. Graham/J. Waters/H. Schick/C. Schick/D. Foley (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
C. Turner/A. Burch/T. Pazoureck/W. Scambler/C. Goodall/A. Rogers/S. Pitman/D. Horstmanshof/L. Herring (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
A. Siegenthaler/J. Kovacs/A. Sankaran/B. Tames/A. Foucher/C. Anderson/T. Wissemann/Q. Schaefer/a. Dinh (Cox)
 
30 WU171x Womens U17 1x
9
31 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
16
32 WY4x Womens Youth 4x
15
33 WY2nd4x Womens Youth 2nd 4x
9
34 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
3
35 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
9
    Austin Rowing Club (A)
A. Johnson/J. Wilder/M. Mitchell/V. Gregory/T. Word (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
A. Tiscareno/B. Clifford/K. Burkhart/M. Marron/S. Jing (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
H. Holmes/B. Hill/L. Wilson/A. Serven/C. Mulligan (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Fisher/R. Myren/S. Thoden/S. Slaten/H. Hay (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
S. Delaney/B. Scruggs/S. Keller/E. Segrest/P. Stowers (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
E. Hartmann/C. Healy/b. jackson/S. Cortes/E. Collins (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
S. Rinner/D. Rinner/S. Sherry/K. Warmuth/A. Owens (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
J. Settle/P. Gayaut/J. Chavez/M. Kugler/E. Haggard (Cox)
 
    OKC Riversport (C)
V. Clark/G. Utt/S. Crowell/E. Fokas/M. Doyle (Cox)
 
36 MYNov2x Mens Youth Novice 2x
14
37 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
10
    Austin Rowing Club (A)
C. Clarke/S. Bauld/J. Kim/H. Bodwell/R. Jobe (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
A. Waddle/K. Csaky/P. Beveridge/A. Justine/A. Armenta (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
L. Edelmann/J. Reyes/M. Harkness/H. Droese/P. Allen (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
G. Milne/J. Park/T. Gervasini/J. Burke-Bevis/E. Eismeier (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Hendee/D. Burger/N. Haragsim/D. Nguyen/Z. Rockett (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
A. Shellum-Gonzalez/R. Tunstead/G. Hartwick/A. Jones/F. Pirie (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
P. Atherton/E. Kersey/A. Martinez/H. Berrier/A. O'Leary (Cox)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
R. Jones/J. Linson/R. Freeman/A. Geary/E. Turner (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
A. Van Horn/M. Fawad/K. Wilson/R. Ramana/R. Cross (Cox)
 
    OKC Riversport (C)
R. Cortes/D. Relland/J. Ternes/M. Forgue/M. Aljumaily (Cox)
 
38 MY4+ Mens Youth 4+
13
    Austin Rowing Club (A)
T. Wilson/L. Rizzo/S. Blab/P. Franco/B. Fern (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
I. Cormier/S. Snyder/N. Solt/J. Pennington/O. Pfeiffer (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
D. Slear/W. Cory/E. Cox/A. Smith/S. Corey (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
R. Freimuth/W. Cave/C. Le Doux/A. Trautman/J. French (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
E. Spetnagel/J. Hustead/P. van Leeuwen/E. Williams/M. Schoeberlein (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
M. Stroud/C. Tubb/H. Park/A. Best/M. Gutierrez (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (A)
E. Hoster/E. Merida/N. Jablonski/J. Schofield/J. Hamburger (Cox)
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
R. Ivory-Ganja/M. Bagale/T. Persaud/A. Lachman/C. Kennedy (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Peers/Z. Childs/A. Valdes/K. Hastings/E. Dryer (Cox)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
T. Rex/D. Coburn/B. Cooper/S. Shine/D. Doctor (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
L. Songy/C. Sochia/M. Sorensen/M. Schmidt/E. Bandiera (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
O. Riggins/C. MaGill/A. Serven/N. Brown/N. Govan (Cox)
 
    Parati Competitive Rowing (B)
K. Rogers/A. Colon/C. Jones/E. Smith/A. DeVerse (Cox)
 
39 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
7
    Austin Rowing Club (A)
A. Van Zile/C. Eby/M. Silverman/J. Hoffmeyer-Gay/G. Olsen/M. Zapata/P. Guerrero/C. Zhang/J. Wilson (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
K. Holder/J. Sundaresan/J. Heatley/G. Wellborn/A. Savant/M. Michels/K. Struthers/K. Hammonds/A. Manganello (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
L. Butsch/C. Myers/M. Lafferty/L. Redford/D. Sharrow/L. Garner/L. Feagler/E. Calvert/A. Huguez (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
Z. McMillan/A. Hyles/H. Holmes/L. Wilson/A. Feeley/B. Hill/M. Olstad/A. Serven/P. Nguyen (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Seifert/D. Mulligan/E. Rowe/J. Valero/M. Montgomery/A. Davis/M. Lynch/A. Long/E. Strelitz-Block (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
S. Rinner/J. Tahmassebi/S. Taylor/K. Purvis/G. Winemiller/K. Warmuth/E. Geist/R. Soash/K. O'Keefe (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
Q. McClanahan/C. Castillo/W. Keith/R. Fuller/B. Kelly/C. Lossing-Cann/S. Moran/A. Czuchna/K. Chiang (Cox)
 
40 WY8+ Womens Youth 8+
6
    Austin Rowing Club (A)
S. Choat/E. Morales/O. Anderson/S. Buxton/A. Williams/N. GILL/C. Evans/M. Smith/K. Schwartzhoff (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
R. Craycroft/K. Hettrick/C. Hogan/I. Albert/O. AVILA/g. condon/C. Manganello/C. Pinker/C. Fleming (Cox)
 
    Kansas City Boat Club (A)
T. Crimmins/H. Foutch/L. Thompson/K. Crouch/K. Donnellan/M. Gragg/E. Meysenburg/C. McCann/A. Campbell (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
E. Carpender/S. Dencker/P. Robinson/M. Miner/M. Evans/H. Mathias/A. Manning/D. Flanigan/e. needham (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
X. Yousey/S. Ondak/H. Ondak/A. Fall/A. Brenner/S. Theige/S. Ferguson/L. Kline/H. Adams (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Knifton/D. Devlyn/M. Barchas/J. Grim/K. McKerrihan/E. Lynch/C. Carlander/A. van Heemskerck/I. Sura (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change