Michigan Club Invitational Regatta

  • Jul 22, 2017
  • sprint
  • Argo Pond
  • Ann Arbor, MI (USA)
  • Hosted By Ann Arbor Rowing Club
  • 2017 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 22, 2017
NOTE Times indicate the expected start of the first flight in each event.
Many events have multiple flights. 5min centers 1x; 4min all others
0
There are no heats. The fastest times recorded
from all flights determine the placement in the event.
break 7:15 AM Coach/Coxswain Meeting
1 8:00 AM WM1x Womens Masters 1x
7
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso
28.9 (61)
    Detroit Boat Club (A)
T. Newman
4.9 (41)
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
R. Kirchhoff/
25.6 (59)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Sheppard
0.4 (31)
    Rockford Crew (A)
C. Raisky
8.1 (45)
    Toledo Rowing Club (A)
D. Perlini
11.0 (48)
    Wyandotte Boat Club (A)
M. Jakubowski/
16.9 (53)
2 8:15 AM MM1x Mens Masters 1x RowKraft Cup
13
3 8:40 AM WHS4+ Womens HS 4+ State Farm Insurance Cup
11
4 8:56 AM MensHS8+ Mens HS 8+
3
5 9:00 AM MM8+ Mens Masters 8+
4
6 9:08 AM WM2x Womens Masters 2x
5
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
22.1 (59)
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
R. Kirchhoff/K. Shaffer/
7.8 (46)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
A. Poort/B. Poort
1.4 (35)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Odronic/S. Stafford
4.2 (41)
    Composite: Toledo Rowing Club, Traverse Area Community Rowing (A)
D. Perlini/M. Tolson
9.5 (48)
8 9:16 AM WM4+ Womens Masters 4+ Michigan Diabetes Research Center Cup
8
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Janusz/K. Judd/M. Perrett/J. Hutton/B. Greenspoon (Cox)
13.5 (52)
    Detroit Boat Club (A)
T. Manire/T. Newman/J. Porvin/J. MacKinnon/G. Manchester (Cox)
10.5 (49)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
l. johnson/G. Raymer/S. Katt/J. Bennett/J. Momber (Cox)
18.2 (56)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Walker/L. Gunzelman/C. Evans/S. Linn/s. gunzelman (Cox)
1.8 (36)
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Iffert/D. Stoll/L. Hess/T. Barta/D. Urbanek (Cox)
16.9 (55)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
T. Lutes/E. Roth/S. Yeager/B. Barbas/W. Wodek (Cox)
13.5 (52)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
S. O'Connor/H. Grinage/A. Wascher/C. Schaefer-Hills/K. Kelderhouse (Cox)
2.2 (37)
    Greater Columbus Rowing Association (B)
A. Papp/S. Harrell/K. Roberts/C. Cress/M. King (Cox)
13.5 (52)
break 9:28 AM Morning Respite
9 9:43 AM M HS 1x Mens HS 1x
12
10 10:03 AM W HS 2x Womens HS 2x
18
11 10:27 AM MM 2- Mens Masters 2-
5
    Central Ohio Rowing (A)
J. Rudolph/J. Ansari
0.0 (8)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
A. Johanni/M. Szablewski
5.6 (42)
    Orchard Lake St. Mary's Crew (A)
A. DEKHNE/D. Wright
0.0 (25)
    Washtenaw Rowing Center (A)
O. Page/T. Bergin
0.0 (17)
    Central Ohio Rowing (X)
e. Metzger/B. Brown
0.0 (18)
12 10:35 AM MX N/R 8+ Mixed Novice/Rec 8+ Zingerman's Bakehouse Cup
5
13 10:43 AM MO 1x Mens Open 1x
15
    Ann Arbor Rowing Club (A)
W. Arts
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
B. Pack
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
C. Ciungan
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Kazmierczak
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
P. Sheppard
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
r. briggs
 
    Toledo Rowing Club (A)
C. Samul
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. Bozenski
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
B. Norrix
 
    Wyandotte Boat Club (A)
A. Pappas/
 
    Grand Rapids Rowing Association (B)
S. Lasater
 
    Wyandotte Boat Club (B)
T. Powser/
 
    Wyandotte Boat Club (C)
R. Shockley/
 
    Unaffiliated (USA) (I)
P. Tsebro
 
    Detroit Boat Club (Y)
A. Stanovoy
 
14 11:08 AM WO 1x Womens Open 1x- Kate Bosher Cup presented by Societe Cycling
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Salchow MacArthur
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
R. Kirchhoff/
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Bushman
 
    Orchard Lake St. Mary's Crew (A)
E. Kurcz
 
    Orchard Lake St. Mary's Crew (A)
I. Cureton
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
S. Staudacher
 
15 11:18 AM MX M 8+ Mixed Masters 8+ Gronewold Bodywork Cup
4
    Detroit Boat Club (A)
S. Terrien/S. Bezanson/P. D'Ambrosio/A. Stanovoy/K. Rossi/H. Kargula/S. Ziemba/J. Chlebnik/G. Manchester (Cox)
13.5 (53)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Walker/L. Gunzelman/C. Evans/S. Linn/J. Cecil/J. King/r. briggs/T. Slater/s. gunzelman (Cox)
3.4 (40)
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Iffert/L. Hess/D. Stemmler/L. bechtel/E. Stoll/T. Cordes/T. Barta/D. Stoll/K. Kavanagh (Cox)
19.2 (58)
    Westerville Rowing Club (A)
W. Lundstrom/J. Klima/R. Holliday/A. Broderick/D. Blazo/E. Dellinger/M. Parker/S. Clark/C. Beavin (Cox)
7.2 (46)
16 11:26 AM WO 4+ Womens Open 4+
6
17 11:34 AM MO 4+ Mens Open 4+
6
18 11:42 AM M N/R 4+ Mens Novice/Rec 4+
3
19 11:46 AM Inclusive PD or ID 2x American Diabetes Association Cup
2
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Manees/W. Arts
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Jackson/J. Wagner
 
break 12:00 PM LUNCH
20 1:00 PM MxO 2x Mixed Open 2x Terra Firma Rowing Cup
15
    Central Ohio Rowing (A)
B. Brown/L. Brown
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
B. Pack/M. Hatfield
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
J. Lee/B. Gair
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Gunzelman/s. gunzelman
 
    Orchard Lake St. Mary's Crew (A)
A. DEKHNE/E. Kurcz
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Saline High Crew Club (A)
C. Hays/K. Johnson
 
    Saline High Crew Club (A)
B. Christen/S. Fancher
 
    Saline High Crew Club (A)
D. Sesi/S. Abee
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
J. Famurewa/L. Beemer
 
    Wyandotte Boat Club (A)
M. Jakubowski/J. Jakubowski/
 
    Grand Rapids Rowing Association (B)
C. Allen/C. Allen
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
J. King/E. King
 
    Washtenaw Rowing Center (B)
B. Kinkade/B. Norrix
 
    Washtenaw Rowing Center (C)
E. Seelig/L. Zuiderveen
 
21 1:20 PM M HS 4+ Mens HS 4+ Advantage Strength and Conditioning Cup
6
22 WM 2- Womens Masters 2-
0
23 1:28 PM W HS 8+ Womens HS 8+
6
24 1:36 PM W N/R 4+ Womens Novice/Rec 4+
5
    Dayton Boat Club (A)
L. Lyons/C. Stephens/R. Devine/E. Waldspurger/A. Shuttleworth (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
H. Kathrob/L. Postula-Stein/L. Manardo/C. Johnston/G. Manchester (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
J. Trierweiler/J. Smart/K. Chandler/J. Schafer/J. Hibler (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Koeneman/d. martin/j. plumley/J. Walsh/M. King (Cox)
 
    Saint Charles Rowing Club (A)
A. Pereira/E. Cozzi/C. Crowe/E. Kroening/V. Iacovetti (Cox)
 
25 1:44 PM MM 2x Mens Masters 2x
9
    Detroit Boat Club (A)
R. Lesnau/D. Sitek
23.5 (60)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. King/T. Slater
7.8 (46)
    Indianapolis Rowing Center (A)
j. rifkin/A. Beebe
2.2 (37)
    Composite: Rockford, Unaff. (USA) (A)
M. Raisky/P. Tsebro
9.5 (48)
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/T. Cardanha/
13.5 (52)
    Detroit Boat Club (B)
S. Lovett/m. Dezsi
4.2 (41)
    Composite: Greater Columbus, Unaff. (USA) (B)
P. Bozenski/r. briggs
9.5 (48)
    Indianapolis Rowing Center (B)
D. Stemmler/A. Purdie
10.5 (49)
    Wyandotte Boat Club (B)
m. dolence/w. weber/
13.5 (52)
26 1:56 PM MxO 4+ Mixed Open 4+
9
    Bay City Rowing Club (A)
J. Leffingwell/L. Brehm/L. Jansen/L. Watters/A. Sieggreen (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Walker/A. Johanni/J. Cecil/L. Gunzelman/s. gunzelman (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
A. Barnes/J. Klochko/K. George/F. Dantas/D. Urbanek (Cox)
 
    Orchard Lake St. Mary's Crew (A)
D. Wright/A. DEKHNE/E. Kurcz/I. Cureton/T. Walker (Cox)
 
    Saint Charles Rowing Club (A)
M. Koebel/T. Kelly-Martin/M. McGivney/J. Kirtley/V. Iacovetti (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
R. Moran/S. Lee/Y. Lee/J. Levering/A. Scherl (Cox)
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
B. Kinkade/O. Wagner/B. Norrix/P. Middleton/A. Corriere (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
W. Lundstrom/J. Klima/M. Parker/S. Clark/C. Beavin (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (B)
C. Powell/J. Boyer/R. Brandes/G. Zou/A. Mitiska (Cox)
 
27 2:08 PM W HS 1x Womens HS 1x
10
28 2:28 PM M HS 2x Mens HS 2x
14
29 2:48 PM Mens and Womens Adaptive 1x
2
    Greater Columbus Rowing Association
J. Wagner
 
    Greater Columbus Rowing Association
K. Jackson
 
break 3:08 PM High Tea
30 3:23 PM MM 4+ Mens Masters 4+ Holland Bowl Mill Cup
9
    Ann Arbor Rowing Club (A)
10.5 (49)
    Detroit Boat Club (A)
M. Thibault/R. Lesnau/D. Wojdyla/D. Sitek/K. Nemeh (Cox)
26.5 (62)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. King/S. Lopez/T. Slater/J. Cecil/M. King (Cox)
3.7 (40)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
J. Carter/E. Zehender/J. Scholten/R. Bahle/K. Kelderhouse (Cox)
13.5 (52)
    Westerville Rowing Club (A)
D. Blazo/W. Lundstrom/R. Holliday/J. Klima/S. Clark (Cox)
10.5 (49)
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/T. Cardanha/w. weber/m. dolence/N. Snider (Cox)/
13.5 (52)
    Detroit Boat Club (B)
N. Serafin/R. Jones/J. Chlebnik/S. Ziemba/G. Manchester (Cox)
32.9 (66)
    Detroit Boat Club (B)
T. Lavigne/K. Ramon/P. D'Ambrosio/A. Stanovoy/G. Manchester (Cox)
13.5 (52)
    Wyandotte Boat Club (B)
R. Olszewski/J. Gilliland/m. sawka/J. Jakubowski/T. Stewart-Williams (Cox)/
23.5 (60)
31 3:35 PM WO2x Womens Open 2x
9
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Sheppard/C. Evans
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
M. Dupuie/H. Judge
 
    Perrysburg Rowing Club (A)
A. Dibling/N. Dibling
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
S. Staudacher/B. Kinkade
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
S. Stafford/L. Odronic
 
    Washtenaw Rowing Center (B)
O. Wagner/A. Krawcke
 
    Greater Columbus Rowing Association (C)
C. Koeneman/S. Linn
 
    Composite: Ann Arbor RC, Greater Columbus (D)
E. Purcell/C. Duesdieker
 
32 3:47 PM MixHS8+ Mixed HS 8+
6
33 3:55 PM WM 8+ Womens Masters 8+
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Hudson/R. Schultz-Purves/K. Kopchitz/M. Perrett/K. Raser/N. Krinitsky/M. Leonard/K. Cook/A. Cox (Cox)
7.2 (46)
    Detroit Boat Club (A)
S. Terrien/S. Bezanson/P. Shumate/T. Newman/T. Manire/J. MacKinnon/J. Porvin/B. LoPiccolo/G. Manchester (Cox)
11.5 (51)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
J. Schafer/B. Poort/l. johnson/C. Ashbay/S. Katt/G. Raymer/J. Bennett/J. Kim/A. Poort (Cox)
7.2 (46)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Roberts/C. Cress/S. Harrell/C. Koeneman/L. Gunzelman/J. Walsh/d. martin/j. plumley/A. Papp (Cox)
10.6 (50)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
T. Lutes/E. Roth/S. O'Connor/B. Barbas/H. Grinage/A. Wascher/S. Yeager/C. Schaefer-Hills/W. Wodek (Cox)
5.8 (44)
    Traverse Area Community Rowing (A)
S. Buck/M. Fournier/D. Terzano/S. Kellogg/M. Dow/C. Thomas/L. Stapleton/C. Diver/J. Genaro (Cox)
8.8 (48)
34 4:03 PM MO 2x Mens Open 2x
9
35 4:15 PM MO8+ Mens Open 8+
2
36 4:19 PM Mixed Open 4x
7
    Detroit Boat Club (A)
R. Reed/H. Kargula/K. Rossi/A. Carson
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
P. Sheppard/L. Odronic/S. Stafford/r. briggs
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Klochko/A. Barnes/A. Purdie/K. George
 
    Skyline Crew (A)
J. Carroll/V. Dudley/M. Watson/N. Force
 
    Toledo Rowing Club (A)
A. Dibling/N. Dibling/K. Ludwig/N. Celestino
 
    Washtenaw Rowing Center (A)
B. Norrix/P. Middleton/S. Staudacher/O. Wagner
 
    Washtenaw Rowing Center (B)
T. Bergin/A. Krawcke/J. Stone/L. Mathews-Herron
 
37 4:31 PM Womens Open 8+
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change