Head of the Schuylkill Regatta

  • Hosted By University Barge Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 28, 2017
NOTE: Please note this is a provisional schedule --
event times are tentative and subject to change.
01A 8:00 AM Adaptive/Inclusion 2x (USRowing Classified LTA, TA, AS Athletes)
5
01B 8:00 AM Adaptive TA 2x (USRowing Classified TA (PR 2) Athletes)
1
02A 8:30 AM Mens Championship Pair w/out Cox
9
02B Womens Championship Pair w/out Cox
23
03A 8:40 AM Mens Masters Pair w/out Cox (Continuous Handicap - Base age 27)
6
03B Womens Masters Pair w/out Cox (Continuous Handicap - Base age 27)
2
04A 8:50 AM Mens College Frosh/Novice Fours w/Cox
18
04B 9:05 AM Womens College Frosh/Novice Fours w/Cox
25
05A 9:20 AM Father/Son Doubles - NEW
12
05B Father/Daughter Doubles - NEW
8
05C 9:30 AM Mother/Son Doubles - NEW
1
05D Mother/Daughter Doubles- NEW
2
    Narragansett Boat Club (A)
C. Gross/R. Gross
19.4 (42)
    Vesper Boat Club (A)
M. Jones/B. Jones
45.7 (50)
06A 9:40 AM Mens Masters Fours w/Cox (27 yrs - 39 yrs)
10
06B Mens Masters Fours w/Cox (40 yrs - 49 yrs)
4
06C Mens Masters Fours w/Cox (50 yrs- 59 yrs)
8
    Alexandria Community Rowing (A)
T. Fannon/W. Yeingst/S. Mulrooney/A. Weatherley/H. Batson (Cox)
 
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
W. Holland/W. Cladek/J. Butters/C. Lloyd/S. OLeary (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
J. Sacks/R. Yochum/E. Geoca/J. Morone/R. Yuhas (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
R. Rodriguez/E. Doyle/M. Pohlmeier/T. Richbourg/W. Rhodes (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Truesdell/D. Potts/M. Vaccaro/C. Gilbert/M. Harkins (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Albanir/D. Gallagher/J. Rahtz/B. Price/R. Price (Cox)
 
    University Barge Club (A)
R. Phillips/R. Baxter/G. Lawrence/P. Laskow/D. Culhane (Cox)
 
    Composite: Vesper, Melbourne Uni (A)
G. Rees/P. Horvat/P. Antonie/A. Langford/T. Koo (Cox)
 
06D Mens Veteran Fours w/Cox (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
4
07A 9:50 AM Mixed Masters Fours w/Cox - NEW
4
07B Womens Masters Fours w/Cox (27 yrs - 39 yrs)
6
07C Womens Masters Fours w/Cox (40 yrs - 49 yrs)
7
07D Womens Masters Fours w/Cox (50 yrs - 59 yrs)
15
07E Womens Veteran Fours w/ Cox (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
4
    Avalon Rowing Club (A)
M. Wooten/M. Hilf/L. Ensor/G. Teborek/A. Leingang (Cox)
118.3 (64)
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Baldino/c. spicer/E. Tormey/C. Cohen/M. Harkins (Cox)
94.1 (60)
    Composite: Vesper, Unaff. (USA) (A)
S. Hingley/A. Jonik/M. Karl/A. Boucher/F. Papandrew (Cox)
99.9 (61)
    Vesper Boat Club (A)
E. Acworth/A. Couwenhoven/A. Franklin/B. Hogan/M. Bersani (Cox)
112.0 (63)
08A 10:15 AM Mens Championship Fours w/Cox
37
08B 10:35 AM Womens Championship Fours w/Cox
44
    Bryant University (A)
R. Balcom/E. Weston/R. Klei/L. Paglierani/K. Mikitarian (Cox)
 
    Bucknell University (A)
A. Mascioli/O. Healy/M. Mullin/G. Ott/S. Sellers (Cox)
 
    Cabrini Women's Rowing (A)
Z. Brown/K. Castillo/V. Anderson/M. Murtha/H. Betham (Cox)
 
    College of the Holy Cross (A)
K. Beckerman/M. Parslow/G. Cogan/C. Quinn/C. Malatesta (Cox)
 
    Duquesne University (A)
 
    Franklin & Marshall College (A)
T. Chappell/A. Herz/K. Benham/C. Siemon/E. MacDonald (Cox)
 
    Geneseo Crew Club (A)
 
    Hofstra University Crew (A)
W. Markert/O. Marine/L. McCarthy/L. Wood/S. Asofsky (Cox)/
 
    Iona College Crew (A)
B. Quirino/A. Danyo/A. Kaufman/J. Lorusso/S. Rambusch (Cox)
 
    La Salle University (A)
J. Lindsay/C. Dowd/T. Cates/S. Donahue/R. Schafer (Cox)
 
    Lafayette College Crew Club (A)
C. Cranley/S. Krantzler/A. O'Dea/R. Erdogan/S. O'Gorman (Cox)
 
    Lafayette College Crew Club (A)
C. Labriola/C. Swanson/S. Deignan/R. Silverman/T. Galarce (Cox)
 
    Loyola University Rowing (A)
M. Frauenheim/R. Schueren/E. Jantzen/G. Teoli/k. gibbons (Cox)
 
    New York University Crew (A)
N. Lauer/E. Andersson/C. Stern/O. Haworth/I. Valdes (Cox)/
 
    Passaic River Rowing Association (Stevens Institute) (A)
C. McGinnis/E. Kilcoyne/M. Williams/P. Gartelmann/G. Stella (Cox)
 
    St. Joseph's University (A)
O. Sullivan/S. Haines/s. oconnell/k. lacasse/C. Kennedy (Cox)
 
    Susquehanna University (A)
L. Tishkevich/K. Brady-Benzing/S. Karpa/E. Cooper/H. Miller (Cox)
 
    Temple University Rowing (A)
C. O'Sullivan/C. Forman/S. Hartman/J. Bahel/R. Kelley (Cox)
 
    The College of New Jersey Crew (A)
R. Conrey/E. Walby/J. Sokolik/R. Nimmala/S. Liang (Cox)
 
    Thomas Jefferson University (A)
E. Zolnierzak/M. Saad/A. Ptasinski/J. Palacios/A. Gargano (Cox)
 
    U.S. Coast Guard Academy (A)
M. Marsh/K. Long/Z. Bolling/M. Karnehm/V. Castleberry (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
S. Leahy/J. Behn/I. Yu/J. Bell/H. Fusselman (Cox)
 
    University of Delaware Women's Rowing (A)
M. Wood/C. McGrath/N. Teichman/K. Thomesen/A. Gibney (Cox)
 
    University of Mary Washington (A)
C. Kuge/K. Marston/K. Beucler/L. Chartier/E. Siegfried (Cox)/
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
R. Simpson/A. Scheetz/E. Harned/S. Scheid/T. Byxbee (Cox)
 
    University of Pittsburgh (A)
M. Donahue/K. Bushman/R. Huang/C. Marshalek/M. Crotty (Cox)
 
    Composite: Vesper, University (A)
 
    Villanova-Wildcat Rowing Association (A)
K. Bitler/M. McDevitt/M. Grimm/M. Bowden/E. Cayer (Cox)
 
    Bryant University (B)
K. Nicholson/R. Klei/A. Perrone/B. McKinstry/A. McCorison (Cox)
 
    College of the Holy Cross (B)
A. McClure/M. Manyin/T. Sparling/V. Magnozzi/M. Lambo (Cox)
 
    Duquesne University (B)
 
    St. Joseph's University (B)
k. roman/I. Haleski/J. Raphaelson/K. Loue/C. Kennedy (Cox)
 
    Temple University Rowing (B)
K. McGee/E. Kiehn/M. Tucker/G. Thomas/A. Nussbaum (Cox)
 
    University of Delaware Women's Rowing (B)
G. Sydney/S. Shaffer/C. Brown/K. North/K. Hewton (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (B)
J. LUNDSTROM/L. Ashtaryeh/H. Butrico/S. Henry/E. Cruz (Cox)
 
    University of Pittsburgh (B)
K. Brasch/K. Schechter/S. Walborn/C. Conyngham/K. Oner (Cox)
 
    Villanova-Wildcat Rowing Association (B)
S. Kao/S. Land/K. Rubin/H. Gagnon/A. hock (Cox)
 
    Duquesne University (C)
 
    Temple University Rowing (C)
R. Bonner/A. Pansky/L. Huuki/S. Driscoll/R. Petrosino (Cox)
 
    University of Delaware Women's Rowing (C)
B. McMahon/M. Natale/J. Fellowes/K. Taylor/S. Elliott (Cox)
 
    University of Pennsylvania Crew (C)
V. Korine/A. Hunt/N. Ortiz/M. Vega/C. Arnett (Cox)
 
    University of Pittsburgh (C)
M. Blumenthal/R. Lewis/B. Roys/T. Salamone/E. Marotta (Cox)
 
    Temple University Rowing (D)
M. Fowler/K. McGee/M. Cook/G. Johnson/K. Carrigan (Cox)
 
    University of Delaware Women's Rowing (D)
A. Cooper/B. Callaghan/L. Donohue/C. Popielaski/E. Link (Cox)
 
09A 11:00 AM Mens College Frosh/Novice Eights
26
09B 11:30 AM Womens College Frosh/Novice Eights
33
10A 11:50 AM Mens Alumni Quads
3
10B Womens Alumni Quads
1
11A Mens Alumni Fours w/Cox
9
11B Womens Alumni Fours w/Cox
5
12A 1:00 PM Redgrave Challenge Mens Championship Singles
41
    Community Rowing, Inc.
A. Randall/
 
    Craftsbury Sculling Center
J. Graves
 
    Craftsbury Sculling Center
N. Lado/
 
    Craftsbury Sculling Center
W. Vear/
 
    Daniel Rowing Centre
y. siebzehner
 
    Fairmount Rowing Association
K. Kelly/
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd.
D. Brayton
 
    Malta Boat Club
S. Ferenczy
 
    Malta Boat Club
J. Conesa Purman
 
    Malta Boat Club
C. Lambert
 
    Nereid Boat Club, Inc.
B. Connor/
 
    New York Athletic Club
 
    New York Athletic Club
D. Smith
 
    New York Athletic Club
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Liu
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Keen
 
    Penn A.C. Rowing Association
D. Judah/
 
    Penn A.C. Rowing Association
L. wilhelm
 
    Penn A.C. Rowing Association
E. Frid
 
    Penn A.C. Rowing Association
S. Maeder/
 
    Penn A.C. Rowing Association
W. Burstein/
 
    Penn A.C. Rowing Association
C. Reich
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Brown
 
    Penn A.C. Rowing Association
T. Babiec/
 
    Penn A.C. Rowing Association
G. Ansolabehere
 
    Penn A.C. Rowing Association
C. Anderson/
 
    Penn A.C. Rowing Association
T. Pritz/
 
    Potomac Boat Club
J. Olbrys/
 
    Potomac Boat Club
W. Meeker/
 
    Potomac Boat Club
C. Rogers/
 
    Riverside Boat Club
K. Meador
 
    The Hill School
D. Scully
 
    Unaffiliated (USA)
T. Phifer
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
L. Rein
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Neal
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Higgins
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Mallgrave
 
    University Barge Club
M. Rossidis
 
    University Barge Club
L. Smith
 
    Vesper Boat Club
N. Goode
 
    Vesper Boat Club
J. Kirkegaard
 
12B Redgrave Challenge Mens Championship Light Singles
15
12C 1:20 PM Redgrave Challenge Womens Championship Singles
31
    ARION
E. Sonshine/
 
    ARION
K. Soucek
 
    California Rowing Club
K. Kohler
 
    Cambridge Boat Club
M. Jones
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
K. McFetridge
 
    Craftsbury Sculling Center
J. Forbes/
 
    Duquesne University
 
    Duquesne University
 
    Duquesne University
 
    New Haven Rowing Club
M. Carr
 
    New York Athletic Club
 
    New York Athletic Club
 
    Penn A.C. Rowing Association
K. Schiro
 
    Penn A.C. Rowing Association
O. Babiec
 
    Potomac Boat Club
M. Fili
 
    Potomac Boat Club
L. Tracey
 
    Steel City Rowing Club
L. Schall
 
    Unaffiliated (USA)
E. Huelskamp
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
M. Kuntz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
A. Kasprowicz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
C. Lewis
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Li
 
    University Barge Club
G. Cutler
 
    University of Pittsburgh
K. Murray
 
    University of Virginia Rowing Association
A. Gale
 
    USRowing Training Center - Princeton
F. Mueller
 
    Vesper Boat Club
J. Lonchar
 
    Vesper Boat Club
L. Healy
 
    Vesper Boat Club
M. Forster
 
    Vesper Boat Club
B. Wolford
 
    Vesper Boat Club
s. imsdahl
 
12D Redgrave Challenge Womens Championship Light Singles
12
    Duquesne University
 
    Duquesne University
 
    Duquesne University
A. Zornow
 
    Nereid Boat Club, Inc.
A. Zolnowsky
 
    Penn A.C. Rowing Association
K. Propst
 
    Penn A.C. Rowing Association
J. Sager/
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Mosier
 
    Potomac Boat Club
E. Schmieg
 
    The Foundry
M. Wilson
 
    University of Pittsburgh
K. Bushman
 
    Vesper Boat Club
M. Sechser
 
    Vesper Boat Club
A. Fogarty
 
13A 1:40 PM Mens Club Championship Eights
40
13B 1:55 PM Womens Club Championship Eights
46
14A 2:15 PM Mens Masters Eights (27 yrs - 39 yrs)
6
14B Mens Masters Eights (40 yrs - 49 yrs)
4
14C Mens Masters Eights (50 yrs - 59 yrs)
7
14D Mens Veteran Eights (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
4
15A 2:30 PM Womens Masters Eights (27 - 39 yrs)
6
15B Womens Masters Eights (40 - 49 yrs)
6
15C Womens Masters Eights (50 - 59 yrs)
13
15D Womens Masters Eights (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
6
    Composite: Bachelors, Philadelphia Girls, Penn AC, Whitemarsh Boat Club (A)
T. Decker/S. Hanna/B. Pugel/T. Hogan/M. Hartigan/S. Collins/D. Brumble/K. Nieman/J. Szewczyk (Cox)/
87.1 (60)
    NDames (A)
J. DeLucia/M. Coyne/M. Fitzsimons/E. Murphy/A. Buckley/G. Elliott/K. Dilworth/M. Troy/M. Reid (Cox)/
87.1 (60)
    Composite: Vesper, Chester River, South Jersey Rowing Club, Unaff. (USA) (A)
H. McFie-Simone/A. Jonik/E. Normoyle/A. Boucher/K. Agersborg/E. Acworth/M. Elsberg/K. Constant/S. Kim (Cox)
103.7 (63)
    Vesper Boat Club (A)
S. Hingley/A. Franklin/M. Karl/A. Couwenhoven/N. Dormans/S. Cohen/M. Beck/F. Papandrew/S. Thomas (Cox)
103.7 (63)
    Composite: Vesper, Atlanta, University (A)
G. Teborek/A. Hurwitz/S. Shaltout/J. Kaplow/K. Tetlow/M. Meigs/S. Toler/M. Berry/J. Whiting (Cox)
141.1 (69)
    Rock Creek Rowing, Inc. (B)
l. porter/E. DiCarlo/A. Mascette/D. Katzman/B. Hill/M. Chambers/K. Ray/M. Orrick/A. Collazo (Cox)
0.0 (61)
16A 2:45 PM Mens Masters Doubles (27 yrs- 39 yrs)
6
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Shields/M. Tyrpak
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Lees/T. Madden sr
 
    Pennsylvania Barge Club (A)
E. Gallagher/J. Tanney
 
    Real Club de Regatas de Alicante (A)
J. Alonso/A. Garcia Martinez
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Lambers/G. Kaplan
 
    Pennsylvania Barge Club (B)
C. Malone/R. Wijngaarden
 
16B Mens Masters Doubles (40 yrs - 49 yrs)
5
    Capital Rowing Club (A)
S. NEUMANN/R. Reichart
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
P. Klose/A. Almond
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
D. Rhodes/R. Baldry
 
    University Barge Club (A)
D. McGuinn/S. McGuinn
 
    Vesper Boat Club (B)
G. Leimkuhler/A. Preetam
 
16C Mens Masters Doubles (50 yrs - 59 yrs)
11
16D Mens Veteran Doubles (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
19
    Cambridge Boat Club (A)
J. Saxelby/J. Lambert
124.8 (65)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
G. Ahrens/J. Oliver
138.2 (67)
    Composite: Detroit Boat Club, Rockford (A)
R. Anderson/D. Sitek
131.4 (66)
    Duluth Rowing Club (A)
T. Rauschenfels/G. Peterson
112.0 (63)
    Fairmount Rowing Association (A)
R. Burns/R. Smith
216.0 (77)
    Malta Boat Club (A)
R. Stehlik/C. Patterson
159.8 (70)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. FIORY/J. Lahm
167.3 (71)
    Row New York (A)
B. Barnett/P. Armstrong
124.8 (65)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/M. Alloway
105.8 (62)
    Swan Creek Rowing Club (A)
B. Seaver/M. Craig
94.1 (60)
    Composite: Undine, University (A)
M. Halpert/S. Madden
99.9 (61)
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Mann/J. Cantrill
167.3 (71)
    Vesper Boat Club (A)
D. Vreugdenhil/B. Colgan
112.0 (63)
    Composite: West Side Rowing Club, Rock Creek (A)
H. Baker/R. Baker/
159.8 (70)
    Duluth Rowing Club (B)
A. Brekke/T. Griggs
190.9 (74)
    Malta Boat Club (B)
M. Brown/T. Mattson
94.1 (60)
    University Barge Club (B)
K. Coady/B. Preine
105.8 (62)
    Vesper Boat Club (B)
D. Kremer/M. Kremer
138.2 (67)
    Fairmount Rowing Association (I)
M. Breslin/P. Stewart (78)
224.7 (78)
17A 3:00 PM Womens Masters Doubles (27 yrs- 39 yrs)
6
    Lake Merritt Rowing Club (A)
V. Marchand/K. Lindl/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Kornblum/L. Gomez
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
S. Falkner/K. Kulig
 
    University Barge Club (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
V. Mather/M. Folco
 
    Vesper Boat Club (B)
L. Meyer/S. Kaplan
 
17B Womens Masters Doubles (40 yrs - 49 yrs)
6
    Composite: Ann Arbor RC, Minnesota (A)
J. Hamilton/S. Gronewold
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
v. brennand/S. Lapointe
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Wilson/D. Cenit
 
    Row New York (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Winter/C. Schoenecker/
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Hilton/J. Mussio
 
17C Womens Masters Doubles (50 yrs - 59 yrs)
11
17D Womens Veteran Doubles (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
5
18A 3:15 PM Mens Championship Doubles
12
    Composite: CRI, New York AC (A)
A. Randall/D. Smith
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
L. Tompkins/J. Schofer
 
    Crescent Boat Club (A)
C. Howshall/N. Wnek
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
I. Luetzow/T. Pritz
 
    Steel City Rowing Club (A)
Z. Petronic/W. Massimini
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
R. Mallgrave/J. Higgins
 
    University of Pittsburgh (A)
A. Ascoli/B. Luksik
 
    Vesper Boat Club (A)
F. Barry/G. O'Brien/
 
    Viking Rowing Foundation (A)
Z. Eberson/M. D'Amico
 
    Potomac Boat Club (K)
C. Rogers/J. Olbrys/
 
    Potomac Boat Club (Q)
G. Miller/K. Cronin/
 
    Potomac Boat Club (X)
A. Smith/W. Meeker/
 
18B Mens Championship Light Doubles
4
18C Womens Championship Doubles
9
    Duquesne University (A)
A. Asmundson/M. Miller
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Carr/J. Sager
 
    The College of New Jersey Crew (A)
S. Dury/D. Lee/
 
    Unaffiliated (USA) (A)
R. Cusumano/C. Ely
 
    Composite: Undine, Vesper (A)
B. Wolford/C. Lewis
 
    University of Pittsburgh (A)
K. Murray/T. Salamone
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
M. Kuntz/A. Kasprowicz
 
    Potomac Boat Club (Q)
L. Tracey/S. Birath/
 
    Potomac Boat Club (X)
R. Soja/M. Fili/
 
18D Womens Championship Light Doubles
2
19A 3:30 PM Mens Championship Eights
12
19B Mens Light Championship Eights
2
19C 3:50 PM Womens Championship Eights
13
19D Womens Light Championship Eights
0
20A 4:10 PM Mens Championship Quads
5
20B Womens Championship Quads
4
    Composite: Cambridge, Vesper, Penn AC (A)
N. Ritchie/M. Jones/C. Stawicki/L. Meyer
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Kuntz/A. Kasprowicz/J. Li/C. Lewis
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Fogarty/J. Sager/J. Lonchar/S. Kaplan
 
    Potomac Boat Club (X)
R. Soja/E. Spencer/M. Fili/S. Birath/
 
21A 4:30 PM Mens Alumni Eights
21
21B Mixed Alumni Eights
3
21C Womens Alumni Eights
16
21D Corporate Challenge
2
Sunday, October 29, 2017
NOTE Events 19A - 19F are for USRowing
Class 3 Shells (21 Ft. at Waterline)
22A 8:00 AM Mens High School Trainer Singles (Varsity)
3
22B Mens High School Trainer Singles (JV)
6
22C Womens High School Trainer Singles (Varsity)
3
22D Womens High School Trainer Singles (JV)
4
22E Mens High School Trainer Singles (Frosh/Novice)
3
22F Womens High School Trainer Singles (Frosh/Novice)
5
23A 8:20 AM Mens High School Quads (Frosh/Novice)
20
23B Womens High School Quads (Frosh/Novice)
19
24A 8:35 AM Jim Barker Mens High School 1x (Varsity)
56
24B Jim Barker Mens High School 1x (JV)
28
24C 8:50 AM Jim Barker Womens High School 1x(Varsity)
24
24D Jim Barker Womens High School 1x (JV)
13
24E 9:05 AM The Jim Barker Mens High School Singles (Frosh/Novice)
13
24F The Jim Barker Womens High School Singles (Frosh/Novice)
11
25A 9:20 AM Mens High School Fours w/Cox (Varsity)
69
25B Womens High School Fours w/Cox (Varsity)
59
26A 9:50 AM Mens Masters Singles (27 yrs- 39 yrs)
15
26B Mens Masters Ltwt 1x (27-39)
3
26C Mens Masters Singles (40 yrs - 49 yrs)
6
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
G. Joseph
 
    Penn A.C. Rowing Association
W. Browder
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Belknap
 
    Potomac Boat Club
E. Gehres
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
R. Weaver
 
    Vesper Boat Club
G. Kaplan
 
26D Mens Masters Ltwt 1x (40-49)
1
26E Mens Masters Singles (50 yrs - 59 yrs)
26
    Alexandria Community Rowing
P. Heimberg
 
    Alexandria Community Rowing
s. levinson
 
    Argonaut Rowing Club
M. Sreckovic/
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt
 
    Fairmount Rowing Association
S. Platt
 
    Harvey's Lake Rowing Club
S. Meuser
 
    Maine Rowing Association
M. Vannorsdall
 
    Nereid Boat Club, Inc.
C. Johnston
 
    Potomac Boat Club
E. Caudron
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc.
S. Festin
 
    Susquehanna Rowing Association
D. Day
 
    Teaneck Rowing Club
D. Filosa
 
    Unaffiliated (USA)
J. Divan
 
    Unaffiliated (USA)
A. Carpenter
 
    Unaffiliated (USA)
C. Kagel
 
    Unaffiliated (USA)
J. Miros
 
    University Barge Club
R. Wegryn
 
    Vesper Boat Club
G. Leimkuhler/
 
    Vesper Boat Club
J. Oestreich
 
    Vesper Boat Club
R. Boyd
 
    Washington Rowing School
S. Plog/
 
    Washington Rowing School
C. Arnold
 
    Whitemarsh Boat Club
S. West
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
M. Smith
 
26F Mens Masters Ltwt 1x (50-59)
8
26G Mens Veteran Singles (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
23
    Carnegie Lake Rowing Association
J. Oliver
144.4 (65)
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
B. Carson
176.4 (69)
    Cooper Rowing Club
E. Peterson
115.6 (61)
    Detroit Boat Club
W. Maher
202.5 (72)
    East End Rowing Institute, LTD.
S. Gould
129.6 (63)
    Highlands Rowing Center, Inc
D. DeNicola
122.5 (62)
    Nereid Boat Club, Inc.
E. Avizov
260.1 (78)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
J. Levinson
115.6 (61)
    Portland Community Rowing Association
A. Gilman
184.9 (70)
    Potomac Boat Club
C. Selden
144.4 (65)
    Redwood Scullers/Stanford Rowing Center
G. Duesdieker/
122.5 (62)
    Rockford Crew
R. Anderson/
160.0 (67)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Pasternak
260.1 (78)
    St. Catharines Rowing Club
J. Lovett
220.9 (74)
    Unaffiliated (USA)
H. Killen
220.9 (74)
    Unaffiliated (USA)
J. Rich
136.9 (64)
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
160.0 (67)
    Unaffiliated (USA)
A. Haight
176.4 (69)
    Undine Barge Club of Philadelphia
J. Rome
115.6 (61)
    Vesper Boat Club
H. Pass
152.1 (66)
    Vesper Boat Club
D. Vreugdenhil
168.1 (68)
    Whitemarsh Boat Club
G. Kerr/
115.6 (61)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
H. Mueller
270.4 (79)
26H Mens Masters Ltwt 1x (60+)(Continuous Handicap -Base Age 60
9
    Bachelors Barge Club
M. Levy
 
    Carnegie Lake Rowing Association
M. Hurley
 
    Potomac Boat Club
N. Young
 
    Riverside Boat Club
P. Dale
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Shaw
 
    Unaffiliated (USA)
S. Sepe
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
K. Robinson
 
    Vesper Boat Club
H. Langer/
 
    West Side Rowing Club
R. Baker/
 
27A 10:20 AM Mens High School Doubles (Frosh/Novice)
17
27B Womens High School Doubles (Frosh/Novice)
21
28A 10:40 AM Mens High School Eights (Frosh/Novice)
52
28B Womens High School Eights (Frosh/Novice)
43
29A 11:10 AM Womens Masters Singles (27 yrs - 39 yrs)
7
    Alexandria Community Rowing
L. Criado
 
    Unaffiliated (USA)
S. Pannizzo
 
    Vesper Boat Club
M. Folco
 
    Washington Rowing School
I. Martin
 
    Whitemarsh Boat Club
L. Lehane
 
    Whitemarsh Boat Club
L. Roberts
 
    Whitemarsh Boat Club
J. McAlear
 
29B Womens Masters Ltwt 1x (27-39)
0
29C Womens Masters Singles (40 yrs - 49 yrs)
2
    Notre Dame Rowing Club (Welland)
S. Lapointe
 
    Vesper Boat Club
M. Hilton
 
29D Womens Masters Ltwt 1x (40-49)
0
29E Womens Masters Singles (50 yrs - 59 yrs)
9
    Detroit Waterfront Rowing Association
R. Kirchhoff/
 
    Greenwich Crew
M. McCormack
 
    Nagambie Rowing Club
S. andrews
 
    Rocky Mountain Rowing Club
K. Gress
 
    University Barge Club
D. Eringis
 
    Vesper Boat Club
E. Acworth
 
    Vesper Boat Club
S. Shaltout
 
    Vesper Boat Club
B. Meehan
 
    Washington Rowing School
C. Berard
 
29F Womens Masters Ltwt 1x (50-59)
7
29G Womens Veteran Singles (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
9
    Cooper Rowing Club
J. Margusity
176.4 (69)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
L. Turner
160.0 (67)
    Swan Creek Rowing Club
P. Glover
152.1 (66)
    Three Rivers Rowing Association
E. Winter/
115.6 (61)
    Vesper Boat Club
G. Kaufmann
115.6 (61)
    Vesper Boat Club
M. Karl
136.9 (64)
    Vesper Boat Club
E. Lynn
176.4 (69)
    Washington Rowing School
P. Jackman/
122.5 (62)
    Washington Rowing School
C. Cole
0.0 (61)
29H Womens Veterans Ltwt 1x (60+)(Continuous Handicap - Base Age 60)
0
30A 11:30 AM Mens High School Quads (Varsity)
23
30B Mens High School Quads (JV)
22
30C Womens High School Quads (Varsity)
33
30D 12:00 PM Womens High School Quads (JV)
20
31A Mixed Championship Doubles
4
31B Mixed Masters Doubles (27 yrs - 39 yrs)
6
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Shields/C. Shields
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Bureau/S. NEUMANN
 
    Greenwich Academy (A)
N. Kress/N. Reynolds
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
K. Jolliffe/W. Burgoyne
 
    Composite: Undine, Conshohocken (A)
A. Preetam/K. McFetridge
 
    Vesper Boat Club (A)
L. Meyer/S. Clarke
 
31C Mixed Masters Doubles (40 yrs - 49 yrs)
3
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
B. Owens/J. Owens
 
    Miami Rowing Club (A)
Y. Castella/M. Belknap
 
    Vesper Boat Club (A)
G. Kaplan/S. Kaplan
 
31D Mixed Masters Doubles (50 yrs - 59 yrs)
9
    Composite: Alexandria, OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
 
    Fairmount Rowing Association (A)
D. Baugh/E. Horvat/
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
G. Dewar/J. Dewar
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Gardiner/S. Dodge
 
    Composite: Vesper, University (A)
E. Normoyle/T. Barron
 
    Composite: Vesper, Malta (A)
J. Cutler/A. James
 
    Washington Rowing School (A)
S. Plog/C. Cole
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
P. Schlosser/A. Evans
 
    Washington Rowing School (B)
C. Arnold/V. Lance
 
31E Mixed Veteran Doubles (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
12
    Alexandria Community Rowing (A)
B. Vanderslice/C. Goodnow/
112.0 (63)
    Bachelors Barge Club (A)
J. Hogan/T. Hogan
118.3 (64)
    Cohasset Maritime Institute (A)
S. Bryant/C. Wolfe
105.8 (62)
    Composite: Philadelphia Girls, Malta (A)
T. Trocky/T. Savard
94.1 (60)
    Potomac Boat Club (A)
C. Selden/J. Lytel
112.0 (63)
    Row New York (A)
167.3 (71)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
167.3 (71)
    University Barge Club (A)
K. Robinson/L. Geddes
99.9 (61)
    Vesper Boat Club (A)
T. Simon/S. Scott
105.8 (62)
    Viking Rowing Foundation (A)
F. Previti/B. Sharp
112.0 (63)
    Whitemarsh Boat Club (B)
G. Kerr/L. Chisholm/
99.9 (61)
    Fairmount Rowing Association (I)
R. Sargent/S. Sargent/
199.1 (75)
32A 12:10 PM Mens High School Fours w/Cox (JV)
51
32B Womens High School Fours w/Cox (JV)
50
32C 12:50 PM Mens High School Fours w/Cox (Frosh/Novice)
27
32D Womens High School Fours w/Cox (Frosh/Novice)
31
33A 1:50 PM Mens High School Eights (Varsity/First Boats)
68
33B Womens High School Eights (Varsity/First Boats)
48
34A 2:20 PM Mens High School Doubles (Varsity)
36
34B Mens High School Doubles (JV)
29
34C 2:40 PM Womens High School Doubles (Varsity)
40
34D Womens High School Doubles (JV)
30
35A 3:10 PM Mens Masters Quads (27 yrs - 39 yrs)
2
35B Mens Masters Quads (40 yrs - 49 yrs)
6
35C Mens Masters Quads (50 yrs - 59 yrs)
6
35D Mens Veteran Quads (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
9
36A 3:30 PM Womens Masters Quads (27 yrs - 39 yrs)
4
    Row New York (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
C. Fleck/E. Rhodes/K. Stutz/C. Schoenecker
 
    Vesper Boat Club (A)
V. Mather/L. Healy/M. Folco/S. Kaplan
 
    Fairmount Rowing Association (Q)
M. Murray/A. Messersmith/J. Koch/A. Kuvik/
 
36B Womens Masters Quads (40 yrs - 49 yrs)
3
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Lawrence/J. Hines/C. Wladyka/C. Shields
 
    RowAmerica Rye/ Rye High School (A)
A. Costa/U. Chambers/P. Nicoletta/E. Napack
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Hilton/J. Mussio/K. Melendez/A. James
 
36C Womens Masters Quads (50 yrs - 59 yrs)
7
36D Womens Veteran Quads (60+) (Continuous Handicap – Base Age 60)
3
    Avalon Rowing Club (A)
G. Teborek/M. Wooten/N. Yannuzzi/U. Kapp
115.5 (65)
    Vesper Boat Club (A)
H. McFie-Simone/A. Couwenhoven/M. Karl/K. Constant
134.5 (68)
    Vesper Boat Club (B)
E. Acworth/A. Franklin/K. Tetlow/B. Hogan
128.0 (67)
37A 3:45 PM Mens High School Eights (JV and Lower Boats)
68
37B Womens High School Eights (JV and Lower Boats)
47
38A 4:15 PM Mixed Championship Quads
2
38B Mixed Masters Quads (27 yrs - 39 yrs)
2
38C Mixed Masters Quads (40 yrs - 49 yrs)
2
38D Mixed Masters Quads (50 yrs - 59 yrs)
8
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Clark/A. Rupert/c. goodnow/b. vanderslice
 
    Bachelors Barge Club (A)
W. Dowling/C. Shiffer/L. Alfieri/H. Hauptfuhrer
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd. (A)
D. Brayton/S. Smith/D. Davis/S. Lyons
 
    Composite: Pennsylvania Barge Club, PCRA, University (A)
C. Windeknecht/L. Stirton Aust/D. Eringis/M. Daemen/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Upper Merion Boat Club (A)
M. Zisling/J. Monaghan III/D. McGovern/C. Otten
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Greenfield/R. Gorodesky/N. Dormans/E. Mair
 
    Composite: Vesper, University (A)
L. Meyer/T. Barron/E. Normoyle/R. Wegryn
 
38E Mixed Veteran Quads (60+ yrs)
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change