Lift Bridge Regatta

  • Hosted By: Fairport Crew Club Inc.
  • 2017 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 17, 2017
1 7:30 AM Boys Novice 8+
5
2 7:40 AM Mens Masters Novice 8+
0
3 7:50 AM Womens Masters Novice 8+
1
    Rochester Boat Club (A)
k. powell/A. Quinn/J. Spike/A. Folan/T. Hunzek/N. Mazur/L. Reed/S. DeMers/J. Turney (Cox)/
41.7 (49)
4 8:00 AM Girls Novice 4+
8
5 8:10 AM Mens Masters 1x
11
6 8:20 AM Womens Masters 1x
7
7 8:30 AM Boys HS 1x
4
8 8:40 AM Girls HS 1x
0
9 8:50 AM Mens Rec 1x
1
break 9:00 AM Time break for faster shells
10 9:20 AM Girls 1st Varsity 8+
5
11 9:30 AM Girls 2nd Varsity 8+
8
12 9:40 AM Girls Ltwt Varsity 8+
1
13 9:50 AM Boys Varsity 4+
6
14 10:00 AM Boys 2nd 4+
5
15 10:10 AM Boys Ltwt Varsity 4+
3
16 10:20 AM Mens Masters/Open 4+
0
17 10:30 AM Womens HS/Masters/Open 4x
4
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
R. Bachmann/R. Deshaies/M. Wright/N. Roswick
0.0 (14)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Sukiennicki/E. Perry/K. Vosburgh/L. Civiletti/
63.1 (55)
    Rochester Boat Club (A)
D. Desa/J. Baker/C. McMahon/L. Craigie/
34.8 (47)
    Rochester Boat Club (B)
D. Amuso/S. OBrien/L. Kindrat-Pratt/D. Parker
45.2 (50)
18 10:40 AM Womens Masters 4+
3
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
E. Montgomery/A. Neel/J. Bowne/J. Shulman/H. Siegrist (Cox)
13.8 (40)
    Naiades Oncology Rowing (A)
A. McIntyre/J. McKrell/N. Strelau/L. Graney/C. Giordano (Cox)
72.0 (56)
    Rochester Boat Club (A)
S. Foggett/B. Fennessey/S. Fennessey Murashko/P. Gausman/J. Turney (Cox)
0.0 (35)
19 10:50 AM Mens Open 2x
0
20 11:00 AM Womens Masters 2x
0
break 11:10 AM Time break for faster shells
21 11:15 AM Mens Masters 1st 8+
4
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Geoca/T. Thayer/G. Hale/B. Difiore/E. Geoca/R. Yochum/G. Swagler/J. Morone/R. Beldner (Cox)
59.5 (54)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
J. Courain/B. Evans/M. Zavery/P. Trudeau/O. Vyshnyvetskyi/E. Ding/D. Marang/S. OConnor/H. Ansaldi (Cox)
4.9 (37)
    Rochester Boat Club (A)
P. Davison/B. Andrews/R. Santizo/D. Tilson/M. Raith/G. Nasca/R. Mantena/R. Lamb/S. Welker (Cox)/
38.2 (48)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
A. Foote/K. Zablotny/J. Sacks/K. Hamilton/T. Forrester/D. Wikiera/G. Weiner/P. Siegrist/R. Yuhas (Cox)
41.7 (49)
22 11:20 AM Mens Masters 2nd 8+
0
23 11:25 AM Womens Open 8+
0
24 11:30 AM Womens Masters 1st 8+
5
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
M. Holgate/J. Moffat/S. Amandolare/S. Dupras/K. Gallagher/B. Lopata/M. Buckley/M. Schwartz/O. Bosies (Cox)
55.9 (53)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
M. Kaupp/J. Brown/S. Kaupp/L. Spencer/M. Rawlings/J. Morris/A. Parker/K. Fogle/M. Yeatts (Cox)
18.6 (42)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
B. Nitschke/K. Chaban/T. Abbott/B. Burchill/J. Colby/J. Brayer/K. Morgan/J. Hayes/X. Anderson (Cox)
45.2 (50)
    Naiades Oncology Rowing (A)
G. Koch/P. Krause/S. Post/J. Cooper/L. VanderMeid/M. Sarnoff/C. Sherwood/N. Davis/E. Tanzman (Cox)
73.9 (58)
    Rochester Boat Club (A)
S. Buchholtz/R. Lacagnina/C. Webster/J. Lourette/S. Mantione/L. Marino/A. Kealey/V. Tilson/H. Granville (Cox)/
38.2 (48)
25 11:35 AM Womens Masters 2nd 8+
0
break 12:00 PM Colonial Belle transits course 12:00-13:30
0
26 12:30 PM Mens Masters 2x
3
27 12:40 PM Mixed 2x
3
28 1:00 PM Boys Ltwt Varsity 8+
0
29 1:20 PM Boys 1st Varsity 8+
5
30 1:30 PM Boys 2nd Varsity 8+
4
31 1:40 PM Girls Varsity 4+
3
32 1:45 PM Girls 2nd 4+
7
33 1:55 PM Girls Ltwt Varsity 4+
4
34 2:00 PM Boys Novice 4+
7
44 2:30 PM Colonial Belle 2nd Run 14:30-17:30
35 2:20 PM Girls Novice 8+
6
36 2:25 PM Mixed Recreational Masters 8+
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change