Speakmon Memorial Regatta
- Oct 27, 2007
- head
- Griggs Reservoir
- Columbus, OH (USA)
- Hosted By: Greater Columbus Rowing Association
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 27, 2007 | |||||
1 | 8:45 AM | Mens Open 2- | 15 |
||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
J. Smith/S. Quinn
|
|
|||
Mercyhurst University (A) |
S. Kostic/C. Register
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
A. Schrock/W. Cereghini
|
|
|||
University of Cincinnati Rowing Team (A) |
J. Kentner/C. Reid
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
M. Benedetti/D. Culicover
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
T. Marcovy/W. Chessar
|
|
|||
Mercyhurst University (B) |
K. Boyd/B. Boyd
|
|
|||
University of Cincinnati Rowing Team (B) |
T. Idoine/S. Balo
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (B) |
B. Haxton/S. Halsey
|
|
|||
Mercyhurst University (C) |
A. Chappman/B. Wells
|
|
|||
University of Cincinnati Rowing Team (C) |
G. Bearcat/D. Bearcat
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (C) |
M. Gramila/P. Kington
|
|
|||
Mercyhurst University (D) |
B. Sobiech/B. Patterson
|
|
|||
University of Cincinnati Rowing Team (D) |
I. Bearcat/H. Bearcat
|
|
|||
Mercyhurst University (E) |
Z. Rhodes/M. Schwartz
|
|
|||
2 | 8:50 AM | Womens Masters 8+ | 5 |
||
Three Rivers Rowing Association (A) |
B. Ensminger/B. Knapp/F. Amati/A. Pfennigwerth/D. Benkovitz/A. Donovan/B. Rumora/A. Fox/A. Volchko (Cox)
|
46.5 (49)
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
M. Briggs/S. Capelle/L. Dimick/K. Schulz/M. Esway/D. Watterson/M. Drennen/F. Ruggeri/C. A (Cox)
|
31.1 (45)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
S. Straffen/C. Sieberth/L. Scheid/J. Clark/K. Whitford/E. Gordon/J. Hardin/A. Chanakas/P. Whitaker (Cox)
|
21.6 (42)
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
K. Ferguson/J. Smith/J. Thomas/C. Stately/V. Ballog/L. Davis/T. Stolte/K. Rugg/S. Wigginton (Cox)
|
55.3 (51)
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (B) |
S. Ryan/L. Olson/K. Leonhart/M. Goetz/J. Disante/E. Hall/M. Stroh/P. Weiland/E. Long (Cox)
|
50.8 (50)
|
|||
3 | 9:00 AM | Womens Masters 1x | 1 |
||
4 | 9:05 AM | Womens HS Ltwt 8+ | 6 |
||
5 | 9:15 AM | Mens Open Ltwt 4+ | 16 |
||
6 | 9:20 AM | Mens Open 4+ | 17 |
||
7 | 9:35 AM | Mens Open 2x | 9 |
||
8 | 9:40 AM | Mens Masters 4+ | 3 |
||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
A. Hendricks/R. Miller/R. Florka/J. Bowden/A. Siroky (Cox)
|
37.4 (46)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Hartnell/F. Heger/J. Dillon/D. Ingham/J. Stalker (Cox)
|
23.3 (42)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (C) |
M. Silverstein/J. Neely/J. Mack/J. Zabor/J. Birosak (Cox)
|
134.4 (63)
|
|||
9 | 9:45 AM | Mens Rec 4+ | 1 |
||
10 | 9:50 AM | Womens Frosh/Novice 8+ | 8 |
||
11 | 10:00 AM | Womens Collegiate Frosh/Novice 8+ | 4 |
||
12 | 10:10 AM | Womens HS Novice 8+ | 23 |
||
13 | 10:30 AM | Mens HS Novice 4+ | 25 |
||
14 | 10:40 AM | Womens Open 1x | 6 |
||
15 | 10:45 AM | Mens Open Novice 8+ | 3 |
||
16 | 11:00 AM | Mens Masters 1x | 10 |
||
17 | 10:40 AM | Mixed Open 2x | 3 |
||
18 | 11:10 AM | Mixed Masters 2x | 4 |
||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
T. Filicko/B. Farahbakhsh
|
45.7 (48)
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
D. Barker/L. Clemens
|
54.8 (50)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
P. Kopp/Z. Varnelis
|
37.4 (46)
|
|||
Ohio Athletic Club (E) |
S. Webb/A. Clawson
|
33.6 (45)
|
|||
19 | 11:20 AM | Womens Rec 4+ | 2 |
||
20 | 11:25 AM | Womens Open 2- | 5 |
||
21 | 11:30 AM | Womens Open Novice 8+ | 7 |
||
22 | 11:40 AM | Mixed Masters 8+ | 6 |
||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
A. Hendricks/K. Hendricks/M. Hudson/J. Goldberg/B. Kraft/R. Florka/N. LeBlanc/R. Miller/A. Siroky (Cox)
|
13.8 (39)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Hartnell/J. Dillon/F. Miller/D. Ingham/E. Killmeyer/K. Dodgson/J. Burgess/J. Stark/J. Stalker (Cox)
|
70.0 (54)
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
S. Ryan/K. Schulz/G. Harvie/P. Kington/D. Mevis/C. Swartz/G. Geosano/S. Capelle/C. A (Cox)
|
6.1 (35)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
S. Straffen/C. Sieberth/B. Onutz/G. Clark/P. Neugebauer/J. Zabor/E. Gordon/A. Chanakas/P. Whitaker (Cox)
|
34.7 (46)
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
F. Hill/R. Byrd/C. Miller/S. Clark/C. Hill/S. Kelly/A. Wood/E. Vawter/M. Frankenberg (Cox)
|
42.3 (48)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (C) |
E. Butter/G. Penhorwood/M. Licis/T. Stojcevich/S. Hart/K. Budzynski/A. Seward/P. Reno/J. Stoner (Cox)
|
7.8 (36)
|
|||
23 | 11:45 AM | Mens Masters 2x | 4 |
||
Ecorse Rowing Club (A) |
M. Bozenski/P. Bozenski
|
30.0 (44)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
M. McGovern/S. Watterson
|
106.2 (59)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
M. Silverstein/J. Neely
|
119.9 (61)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
J. Chrstos/S. Quinn
|
37.4 (46)
|
|||
24 | 11:50 AM | Mens Open Novice 4+ | 5 |
||
25 | 1:00 PM | Womens HS Novice 4+ | 31 |
||
26 | 1:10 PM | Womens Collegiate Open 4+ | 10 |
||
27 | 1:15 PM | Womens Masters 4x | 2 |
||
28 | 1:20 PM | Mens HS 4+ | 28 |
||
29 | 1:35 PM | Mens Open Ltwt 1x | 6 |
||
30 | 1:40 PM | Mens Frosh/Novice 8+ | 7 |
||
31 | 1:50 PM | Mixed Rec 8+ | 6 |
||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
A. Kajca/T. O'Donnell/J. Obee/M. Rader/T. Finlayson/K. Miles/K. Turner/S. Soto/P. Levering (Cox)
|
|
|||
Denison University Crew Club (A) |
L. Boote/K. Leight/C. Smith/E. Demaree/G. Adams/J. Davis/K. Lemarie/E. Pence/C. Size (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
C. Jalilevand/Z. Baker/T. Duffendack/M. Hilton/P. Wheeler/S. Webster/B. Callahan/H. Spencer/S. Snow (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
R. Sofka/T. Burns/C. Gritzmacher/J. Scheid/T. Haddock/C. Comboy/M. Ryan/C. Morgan/P. Whitaker (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
D. Baxter/S. Levine/S. Kirsch/E. Nordman/M. Shatz/H. Jackson/C. Allen/N. Elhor/S. Derks (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (H) |
M. Blumer/S. Heilman/S. Fortnam/P. Karavlan/D. O'Malley/J. Graves/J. Rearick/P. Fishcetti/M. Blumer (Cox)
|
|
|||
32 | 1:55 PM | Womens Open Ltwt 4+ | 10 |
||
33 | 2:00 PM | Womens Open 4+ | 6 |
||
34 | 2:05 PM | Mens HS Novice 8+ | 16 |
||
35 | 2:20 PM | Mens Open 1x | 10 |
||
36 | 2:25 PM | Womens HS 4+ | 27 |
||
37 | 2:35 PM | Womens Open 8+ | 1 |
||
38 | 2:45 PM | Womens Collegiate Open 8+ | 3 |
||
39 | 3:00 PM | Womens Open Novice 4+ | 2 |
||
40 | 3:10 PM | Womens Collegiate Open Novice 4+ | 5 |
||
41 | 3:15 PM | Mens HS Ltwt 8+ | 8 |
||
42 | 3:25 PM | Womens Open 2x | 12 |
||
Austinburg Boat Club (A) |
K. Dubrul/K. Dawe
|
|
|||
Cleveland Rowing Foundation (A) |
M. Cullins/S. Armstrong
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
A. Connelly/D. Reddington
|
|
|||
Miami University Rowing Club (A) |
A. Grande/P. Sims
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
S. Lau/L. Lau
|
|
|||
Upper St. Clair Rowing Association (A) |
L. Abrams/C. Lloyd
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
J. Hardin/L. Scheid
|
|
|||
Austinburg Boat Club (B) |
M. Wenstrup/L. Hauser
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
K. McConaha/D. Stoner
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (B) |
J. Hartel/J. Stuble
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (C) |
M. Snead/R. Phillips
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (D) |
A. Simpkins/H. Bohachek
|
|
|||
43 | 3:35 PM | Mens Masters 8+ | 1 |
||
Western Reserve Rowing Association (A) |
B. Onutz/W. Chessar/T. Marcovy/G. Clark/P. Neugebauer/P. Kopp/J. Mack/J. Zabor/P. Whitaker (Cox)
|
64.9 (53)
|
|||
44 | 3:40 PM | Womens Masters 4+ | 4 |
||
45 | 3:45 PM | Mens Masters 4x | 2 |
||
46 | 3:50 PM | Womens Rec 8+ | 1 |
||
47 | 3:55 PM | Womens HS 8+ | 36 |
||
48 | 4:00 PM | Mens HS 8+ | 25 |
||
49 | 4:10 PM | Mens Open 8+ | 10 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change