Speakmon Memorial Regatta
- Oct 29, 2017
- head
- Griggs Reservoir
- Columbus, OH (USA)
- Hosted By: Greater Columbus Rowing Association
- 2017 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 29, 2017 | |||||
0 | 7:00 AM | Coach Coxswain Meeting | |||
1 | 8:00 AM | Womens Collegiate Novice 4+ | 4 |
||
2 | 8:05 AM | Mens Collegiate Novice 4+ | 3 |
||
3 | 8:10 AM | Mens HS 4+ | 20 |
||
4 | 8:15 AM | Womens HS 4+ | 31 |
||
5 | 8:20 AM | Mixed Open 4+ | 7 |
||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
J. Walter/C. Snyder/M. Lankey/L. Szaroleta/K. Collins (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (A) |
I. Wehner/C. Marshall/E. Schwab/N. Kluz/N. Vadakattu (Cox)
|
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
E. Bush/C. Deming/D. Bush/A. Bush/J. Bultman (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
G. Zou/R. Brandes/C. Powell/J. Boyer/A. Mitiska (Cox)
|
|
|||
Composite: Central Catholic Rowing Club, St. Francis de Sales (B) |
K. Roessle/R. LEHMAN/G. McCoy/C. Piasecki/A. Hoyt (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (B) |
A. Hjelle/J. Ammons/C. Fix/J. Boschert/T. Herzog (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (C) |
R. Moran/S. Lee/M. Weisberg/J. Holden/M. Fladberg (Cox)
|
|
|||
6 | 8:25 AM | Womens Collegiate 1x | 15 |
||
7 | 8:30 AM | Womens Masters 1x | 3 |
||
8 | 8:35 AM | Mens Masters 1x | 18 |
||
9 | 8:45 AM | Mens Open 2- | 14 |
||
10 | 8:50 AM | Mens Open 2x | 10 |
||
11 | 8:55 AM | Womens Open Novice 2x | 11 |
||
12 | 9:05 AM | Womens HS 1x | 21 |
||
Dayton Boat Club |
H. Braum
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
R. Dversdall
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
J. Neeley
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
M. Sanchez
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
J. Knecht
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
K. Dennison
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
R. Duff
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association |
N. Prasad
|
|
|||
Hampton High School Rowing Association |
C. Peters
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center |
A. Nealy
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center |
C. Young
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club |
G. Burkin
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club |
A. Orphall
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club |
S. Pino
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
F. Blase
|
|
|||
Shaker Heights High School Crew |
S. Calabrese
|
|
|||
Skyline Crew |
A. Dean
|
|
|||
Skyline Crew |
R. Dudley
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
C. Arnold-Mages
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
A. Mico
|
|
|||
Westerville Rowing Club |
D. Shuttleworth
|
|
|||
13 | 9:10 AM | Mens HS 1x | 16 |
||
break | 9:30 AM | 15 Minute Break | |||
14 | 9:45 AM | Womens Open Novice 8+ | 3 |
||
15 | 9:50 AM | Mens Open Novice 8+ | 1 |
||
16 | 9:55 AM | Womens HS Novice 8+ | 10 |
||
17 | 10:00 AM | Mens HS Novice 8+ | 9 |
||
18 | 10:05 AM | Mixed HS 8+ | 19 |
||
19 | 10:10 AM | Mixed Masters 8+ | 9 |
||
20 | 10:15 AM | Mixed Masters 2x | 6 |
||
21 | 10:20 AM | Mens Masters 2x | 10 |
||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
P. Mancuso/M. Myers
|
73.0 (53)
|
|||
Composite: Argonaut, Severn River (A) |
S. Ruttan/B. Farahbakhsh
|
132.3 (62)
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
M. McCutchan/E. Givens
|
164.3 (66)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
T. Slater/J. King
|
39.0 (46)
|
|||
Composite: Greater Dayton, Carolina Masters Rowing (A) |
Y. Fedoriw/B. Boehm
|
18.3 (40)
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
E. Walz/M. McCarty
|
117.6 (60)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
h. zepeda/N. Holston
|
43.2 (47)
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
D. Knott/J. Garver
|
103.8 (58)
|
|||
Composite: Argonaut, Tillsonburg (B) |
M. Niculescu/F. Tamasi
|
147.9 (64)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (B) |
A. Purdie/D. Stemmler
|
52.3 (49)
|
|||
22 | 10:25 AM | Womens Open 2- | 7 |
||
23 | 10:30 AM | Womens Collegiate 2- | 10 |
||
24 | 10:45 AM | Womens Collegiate Novice 8+ | 5 |
||
25 | 10:50 AM | Mens Collegiate Novice 8+ | 0 |
||
26 | 11:10 AM | Adaptive Event | 2 |
||
27 | 11:25 AM | Adaptive Events | 1 |
||
28 | 11:40 AM | Adaptive Event | 1 |
||
break | 12:00 PM | Lunch break - 45 minutes | |||
29 | 12:45 PM | Womens Collegiate 4+ | 5 |
||
30 | 12:50 PM | Mens Masters 4+ | 6 |
||
Composite: Argonaut, Tillsonburg, Severn River (A) |
F. Tamasi/Z. Hollingham/R. Perkins/M. Niculescu/S. Ruttan (Cox)
|
62.2 (51)
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
D. Bush/C. Deming/M. McCutchan/J. Bultman/E. Givens (Cox)
|
31.2 (44)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
T. Stawovy/B. Heister/A. Lucia/R. Rusiski/M. McConaghy (Cox)
|
117.6 (60)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
M. Filippo/M. Young/J. Frolik/R. Hostoffer/H. Johnson (Cox)/
|
43.2 (47)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
R. Eckles/T. Marcovy/R. Emmet/K. Watterson/E. Anthopoulos (Cox)
|
156.0 (65)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (C) |
S. Liberman/R. Johnson/M. Eisen/R. Sebbio/J. Saxton (Cox)
|
57.1 (50)
|
|||
31 | 12:55 PM | Womens Open Novice 4+ | 3 |
||
32 | 1:00 PM | Mens Open Novice 4+ | 4 |
||
33 | 1:05 PM | Womens HS Novice 4+ | 22 |
||
34 | 1:10 PM | Mens HS Novice 4+ | 15 |
||
35 | 1:15 PM | Womens Masters 4+ | 5 |
||
Great Miami Rowing Center (A) |
k. currie/c. burgett/D. Taylor/M. Kinstedt/K. Stanley (Cox)
|
62.2 (51)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
S. Linn/C. Evans/L. Gunzelman/L. Walker/s. gunzelman (Cox)
|
8.7 (36)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
K. Dodgson/A. Norris/M. Evanko/R. Evans/E. Sabo (Cox)/
|
8.7 (36)
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
J. Baker/S. Zoellner/S. Moran/M. Parker/B. Binnig (Cox)
|
13.1 (38)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
E. Hayman/a. mulligan/L. Bautista Doerr/S. Hickernell/M. McConaghy (Cox)
|
39.0 (46)
|
|||
36 | 1:20 PM | Mens Open 4x | 21 |
||
37 | 1:30 PM | Womens Masters 8+ | 4 |
||
38 | 1:35 PM | Womens HS 8+ | 17 |
||
39 | 1:40 PM | Mens HS 8+ | 12 |
||
40 | 1:45 PM | Womens Open 8+ | 4 |
||
41 | 1:50 PM | Mens Open 8+ | 13 |
||
42 | 1:55 PM | Womens Collegiate 8+ | 5 |
||
43 | 2:00 PM | Mens Masters 8+ | 3 |
||
44 | 2:15 PM | Womens Open 1x | 1 |
||
45 | 2:20 PM | Mens Open 1x | 11 |
||
Break | 2:45 PM | 15 Minute Break | |||
46 | 3:00 PM | Mixed Open 2x | 10 |
||
47 | 3:05 PM | Womens HS 2x | 13 |
||
48 | 3:10 PM | Mens HS 2x | 19 |
||
49 | 3:15 PM | Womens Masters 2x | 5 |
||
Great Miami Rowing Center (A) |
E. Bush/A. Bush
|
0.1 (28)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
A. Fox/B. Rumora/
|
110.6 (59)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
E. Ensminger/N. Navta/
|
84.7 (55)
|
|||
Great Miami Rowing Center (B) |
k. currie/D. Taylor
|
43.2 (47)
|
|||
Cincinnati Rowing Club (C) |
A. Hollstegge/I. Behrens
|
31.2 (44)
|
|||
50 | 3:20 PM | Womens Open 2x | 5 |
||
51 | 3:30 PM | Mens Open Novice 2x | 7 |
||
52 | 3:40 PM | Womens Open 4x | 14 |
||
53 | 3:45 PM | Womens Open 4+ | 8 |
||
54 | 3:50 PM | Mens Open 4+ | 7 |
||
55 | 3:55 PM | Mixed Masters 4+ | 6 |
||
Central Ohio Rowing (A) |
E. Lubbers/B. Bingham/H. Wuellner/B. Leonard/A. Ansari (Cox)
|
0.0 (24)
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
J. Bultman/c. burgett/M. Kinstedt/E. Givens/K. Stanley (Cox)
|
73.0 (53)
|
|||
Composite: Greater Columbus, Unaff. (USA) (A) |
S. Gallagher/C. Kochanek/B. Wyslouzil/J. Walsh/A. Papp (Cox)
|
52.3 (49)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
T. Stawovy/a. mulligan/M. Brandfass/S. Hickernell/K. Hughes (Cox)
|
78.7 (54)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
B. Ramsey/M. McGovern/M. Gutierrez/J. D'Andrea/H. Linke (Cox)
|
117.6 (60)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
R. Rusiski/T. O'Carroll/L. Bautista Doerr/E. Hayman/M. McConaghy (Cox)
|
57.1 (50)
|
|||
56 | 4:00 PM | Mixed Open 4x | 8 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change