Head of the Colorado (PumpkinHead)
- Oct 28, 2017
- head
- Colorado River
- Austin, TX (USA)
- Hosted By: Austin Rowing Club
- 2017 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 28, 2017 | |||||
1 | Mens Masters 8+ | 3 |
|||
2 | Womens Jr 4x - Pulling for Pink | 21 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
J. Hoffmeyer-Gay/G. Olsen/J. Wilder/C. Zhang
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (A) |
R. Richards/I. Schultz/l. anderson/M. Bach
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
K. Gildersleeve/S. Dodda/C. Podeszwa/K. Smythe
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
J. Knowles/F. Diamond/J. Valois/A. Glasgow
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
S. Fisher/G. Potter/J. Valero/C. Carlander
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
A. Dullye/N. Weeldryer/E. Williams/M. Jones
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
T. Martin/S. Gibbs/A. Gonzalez/H. Pujats
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. Allen-Kettle/E. Segrest/V. Racz/A. Furrh
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. Lay/S. Prado/O. Hudgens/M. Maggio
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (B) |
M. Cowser/L. Hagge/L. Yandell/C. Tong
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
S. Kelton/S. Fearon/N. Diamond/A. Hart
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
R. Fuller/S. Kelley/S. Moran/A. Czuchna
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
P. Kim/S. Watson/K. Burkhart/P. Waters
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
E. Shields/E. Reed/S. Polma/E. Sheumaker
|
|
|||
Texas Rowing Center (C) |
G. Winslette/A. Ganne/R. Myren/J. Settle
|
|
|||
The Hockaday School (C) |
K. Hancock/S. Pearson/E. Copley/E. Schindel
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (C) |
K. Finn/A. DeWitt/K. Hofmeister/K. Motta
|
|
|||
Texas Rowing Center (D) |
L. Kinzy/J. Chavez/e. Plowman/B. Stephanos
|
|
|||
The Hockaday School (D) |
K. Kelly/S. Chigurupati/C. Sigurdsson/P. Halverson
|
|
|||
Texas Rowing Center (E) |
B. Phillips/C. Poustovoi/K. Singhal/P. Gayaut
|
|
|||
3 | Womens Jr Novice 8+ | 7 |
|||
4 | Mens Novice 4+ | 7 |
|||
5 | Womens Open 2- | 10 |
|||
6 | Mens Masters 1x | 24 |
|||
7 | Womens Ltwt 1x | 5 |
|||
8 | Womens Jr Ltwt 4+ | 6 |
|||
9 | Mens Jr Novice 1x | 14 |
|||
10 | Adaptive 2x | 0 |
|||
11 | Mens Jr 4x - Pulling for Pink | 17 |
|||
12 | Mens Jr Novice 8+ | 4 |
|||
13 | Womens Masters 8+ | 6 |
|||
14 | Mens Jr Ltwt 4+ | 5 |
|||
15 | Mens Open 2- | 3 |
|||
16 | Mens Open 1x | 10 |
|||
17 | Womens Open 2x | 3 |
|||
18 | Mens Ltwt 1x | 3 |
|||
19 | Womens Novice 4+ | 10 |
|||
20 | Womens Masters 1x | 11 |
|||
21 | Mens Novice 1x | 2 |
|||
22 | Adaptive 1x | 1 |
|||
23 | Womens Open 8+ | 13 |
|||
24 | Mens Masters 2x | 13 |
|||
25 | Womens Jr 4+ | 7 |
|||
26 | Womens Jr Novice 4x- Pulling for Pink | 13 |
|||
Dallas Rowing Club (A) |
E. Haas/A. Cryer/I. Bruce/H. Gulick
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
C. Hills/P. North/K. Wolfe/E. Beck
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
L. Taten/K. Willems/A. Underdahl/S. Podeszwa
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
E. Walker/B. Moehnke/C. Isac/L. Bonds
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
P. Sween-Argyros/E. Smith/L. Quinn/C. Vidaurri
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
N. Weeldryer/E. Copley/K. Kelly/K. Burkhart
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
K. Finn/V. Barbero/H. Mentgen/A. Price
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
N. Allender/e. welty/r. Stowers/M. Moss
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
L. King/S. Corbett/M. Alvis/C. Cox
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
A. Hurt/R. madden/E. Stein/G. Dover
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
L. Bentanzos/C. Ding/H. Wahl/K. Hong
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (B) |
P. Racz/A. Wallace/E. Roumaya/S. Flores
|
|
|||
27 | Mens SECOND Novice 8+ | 0 |
|||
28 | Womens Jr Ltwt 2x | 15 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
P. Guerrero/C. Zhang
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (A) |
S. Usher/R. Maitland
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
B. Hudson/A. Ramirez
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
J. Knowles/N. Diamond
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
A. Long/W. Keith
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
K. Hancock/M. Jones
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
E. Shields/E. Sheumaker
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
S. Fearon/S. Kelton
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
|
||||
Texas Rowing Center (B) |
E. Glasscock/D. Childs
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
P. Kim/E. Schindel
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
H. Pujats/K. Motta
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (C) |
|
||||
Texas Rowing Center (C) |
M. Kugler/c. phelps
|
|
|||
29 | Mens Rec 1x | 0 |
|||
30 | Womens Novice 1x | 3 |
|||
31 | Mens Open 8+ | 12 |
|||
32 | Mens Jr 4+ | 5 |
|||
33 | Mens Open 2x | 6 |
|||
34 | Mens Jr Ltwt 2x | 10 |
|||
35 | Mens Jr Novice 4x - Pulling for Pink | 14 |
|||
36 | Womens SECOND Novice 8+ | 0 |
|||
37 | Womens Masters 2x | 10 |
|||
38 | Womens Jr 1x | 12 |
|||
Bay Area Rowing Club of Houston (A) |
G. Krishna
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (A) |
M. Bach
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
D. Zubrick
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
K. Gildersleeve
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
K. Smythe
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
J. Valois
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
K. Chiang
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
E. Williams
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
S. Chigurupati
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
S. Gibbs
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. Lay
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
A. Hart
|
|
|||
39 | Womens Rec 1x | 0 |
|||
40 | Adaptive 4x - Pulling for Pink | 1 |
|||
41 | Mens Masters 4x - Pulling for Pink | 8 |
|||
42 | Womens Jr 8+ | 9 |
|||
43 | Womens Novice 8+ | 12 |
|||
44 | Mens Jr 2x | 18 |
|||
45 | Womens Open 4+ | 10 |
|||
46 | Womens Open 4x - Pulling for Pink | 2 |
|||
47 | Mixed Open 8+ | 4 |
|||
48 | Womens Ltwt 4+ | 4 |
|||
49 | Mens Jr Ltwt 1x | 7 |
|||
50 | Mixed Adaptive 2x | 0 |
|||
51 | Mens Jr 8+ | 5 |
|||
52 | Mens Open 4x - Pulling for Pink | 6 |
|||
53 | Womens Masters 4x - Pulling for Pink | 16 |
|||
54 | Mens Novice 8+ | 7 |
|||
55 | Mens Open 4+ | 11 |
|||
56 | Womens Jr 2x | 15 |
|||
Dallas Rowing Club (A) |
D. Zubrick/J. Bynoe
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
F. Diamond/A. Glasgow
|
|
|||
Greater Houston Rowing Club (A) |
M. Thomas/M. Lu
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Alvis/K. Lewis
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
S. Fisher/G. Potter
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
C. Hao/E. Williams
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
E. Reed/T. Martin
|
|
|||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
K. Lay/S. Prado
|
|
|||
Founders Rowing Club (B) |
J. Valois/A. Hart
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (B) |
|
||||
Texas Rowing Center (B) |
J. Valero/C. Carlander
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
P. Halverson/P. Waters
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (B) |
H. Mentgen/V. Barbero
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (C) |
S. Polma/A. Price
|
|
|||
57 | Mens Ltwt 4+ | 4 |
|||
58 | Womens Jr Novice 4+ | 10 |
|||
59 | Womens Open 1x | 0 |
|||
60 | Mens Jr Rec 1x | 0 |
|||
61 | Womens Jr Novice 1x | 12 |
|||
Dallas Rowing Club (A) |
A. Bandarpalle
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
A. Underdahl
|
|
|||
Founders Rowing Club (A) |
L. Taten
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
K. Lewis
|
|
|||
Rowing Club of the Woodlands (A) |
S. Glaser
|
|
|||
The Hockaday School (A) |
K. Burkhart
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas (A) |
A. Gonzalez
|
|
|||
OKC Riversport (B) |
M. Alvis
|
|
|||
The Hockaday School (B) |
L. Bentanzos
|
|
|||
Founders Rowing Club (C) |
K. Willems
|
|
|||
The Hockaday School (C) |
K. Hong
|
|
|||
Founders Rowing Club (D) |
S. Podeszwa
|
|
|||
62 | Mixed Masters 8+ | 7 |
|||
63 | Mixed Jr 4x - Pulling for Pink | 2 |
|||
64 | Mixed Masters 4x - Pulling for Pink | 12 |
|||
65 | Mens Jr 1x | 14 |
|||
66 | Mixed Open 2x | 6 |
|||
67 | Mixed Masters 2x | 8 |
|||
68 | Parent Child 2x | 4 |
|||
69 | Mixed Novice 8+ | 2 |
|||
70 | Mixed Open 4+ | 10 |
|||
71 | Mens Jr Novice 4+ | 7 |
|||
72 | Mixed Jr Novice 4x - Pulling for Pink | 4 |
|||
73 | Womens Jr Ltwt 1x | 10 |
|||
74 | Womens Jr Rec 1x | 8 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change