Head of the Lake
- Nov 5, 2017
- head
- Lake Union, Montlake Cut, Lake Washington
- Seattle, WA (USA)
- Hosted By: Lake Washington Rowing Club
- 2017 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 5, 2017 | |||||
1 | 8:00 AM | COLL/OPEN | Mens Collegiate/Open 8+ | 8 |
|
2 | 8:03 AM | COLL JV | Mens Collegiate Jv 8+ | 5 |
|
3 | 8:06 AM | CHAMP 8 | Champ Women's 8+-Sponsored By Pocock Racing Shells | 9 |
|
4 | 8:09 AM | COLL JV | Womens Collegiate Jv 8+ | 5 |
|
5 | 8:15 AM | COLL 3V | Mens Collegiate 3v 8+ | 7 |
|
6 | 8:19 AM | COLL 3V | Womens Collegiate 3v 8+ | 6 |
|
7 | 8:26 AM | JR | Mens Jr 8+ | 25 |
|
8 | 8:34 AM | JR | Womens Jr 8+ | 28 |
|
9 | 8:44 AM | U-17 | Boys U-17 8+ | 7 |
|
10 | 8:47 AM | U-17 | Girls U-17 8+ | 5 |
|
11 | 8:51 AM | COLL/OPEN | Womens Collegiate/Open 4+ | 8 |
|
12 | 9:00 AM | JR | Mens Junior 1x | 6 |
|
13 | 9:03 AM | OPEN | Womens Open 1x | 2 |
|
14 | 9:03 AM | JR | Womens Junior 1x | 5 |
|
15 | 9:12 AM | MST A-B | Mens Masters 1x A-B | 7 |
|
16 | 9:12 AM | MST C | Mens Masters 1x C | 4 |
|
17 | 9:12 AM | MST D-E | Mens Masters 1x D-E | 8 |
|
18 | 9:12 AM | MST F-I | Mens Masters 1x F-I | 7 |
|
19 | 9:19 AM | MST AA-A | Womens Masters 1x AA-A | 5 |
|
20 | 9:19 AM | MST E-G | Womens Masters 1x E-G | 6 |
|
21 | 9:35 AM | MST A-C | Mens Masters 8+ A-C | 9 |
|
College Club Seattle (A) |
G. Morris/R. McShane/Z. Jensen/W. Lippitt/I. Adams/R. Lawrence/M. Putnam/D. Vavrichek/B. McCulloch (Cox)
|
7.8 (36)
|
|||
College Club Seattle (A) |
M. Altman/P. Lambert/T. Lange/J. Brown/T. Hull/C. Hamlin/E. Johnson/N. Pohlmann/H. Krause (Cox)
|
38.4 (47)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
C. Alo/A. Egloff/M. Brugger/C. Tietje/R. Johnston/J. Redrup/M. Asbridge/B. Dotson/K. Bodhaine (Cox)
|
38.4 (47)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
C. Weber/M. Brooks/A. Broucek/A. O'Sullivan/D. Savrasov/W. Russell/J. Kahn/D. Woodward/L. Woodward (Cox)
|
3.5 (33)
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
A. Fix/D. Ross/R. Remmers/J. Lachman-Curl/C. Wilshire/M. Peixoto/A. Lewis/B. Andresen/Z. Hedeen (Cox)
|
24.6 (43)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
18.8 (41)
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
S. Behrbaum/T. Simpson/W. Senenko/P. Yount/m. skirgaudas/J. Kallay/M. McGinnis/P. Eames/L. Roberds (Cox)
|
27.7 (44)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
A. Glasfeld/J. Barrett/G. Baker/K. Henning/M. Ripley/C. Lodore/E. Derby/E. Halprin/B. Halprin (Cox)
|
42.3 (48)
|
|||
Willamette Rowing Club (C) |
R. Williams/D. Setter/S. Cooper/S. Snyder/I. Kelly/A. Green/M. Ryan/S. WU/A. Withycombe (Cox)
|
38.4 (47)
|
|||
22 | 9:35 AM | MST D-F | Mens Masters 8+ D-F | 6 |
|
23 | 9:41 AM | MST A-C | Mixed Masters 8+ A-C | 7 |
|
24 | 9:41 AM | MST D-G | Mixed Masters 8+ D-G | 9 |
|
Commencement Bay Rowing Club (A) |
86.4 (57)
|
||||
Green Lake Crew (A) |
L. Nelson/P. McVicker/C. Kooperberg/W. Wheeler/L. Minch/T. Boyd/N. Lecher/M. Cogan/M. Marks (Cox)
|
55.3 (51)
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
T. Jayne/D. Brandt/J. Medverd/D. Ostergaard/J. Zilavy/N. Thornsburg/S. Doi/J. Naylor/P. Defliese (Cox)
|
64.9 (53)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
K. Hansen/S. Winter/S. Merritt/M. Norelius/S. Solaro/L. Golebiowski/J. Teschke/B. Calvert/J. Pare (Cox)
|
75.3 (55)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
B. Morser/B. Horsley/K. Goforth/E. Lanske/J. Hoyt/N. Martinsen/M. Hoeffel/C. Atwood/L. Huggenvik (Cox)
|
86.4 (57)
|
|||
Green Lake Crew (B) |
P. Albert-McVicker/A. Hossack/P. Timmins/B. Douangphrachanh/S. Hokoda/S. Harper/D. Fournier/W. Caldwell/T. Randall (Cox)
|
111.0 (61)
|
|||
Lake Union Crew (B) |
K. Stout/L. Cooper/A. Davis/P. Emory/C. Goss/C. Mandujano/M. Connon/M. Angell/E. Eldrenkamp (Cox)
|
86.4 (57)
|
|||
Spokane River Rowing Association (SRRA) (B) |
60.0 (52)
|
||||
Willamette Rowing Club (G) |
E. Slikas/M. Westermeyer/S. Smith/J. Kratochvil/J. Rudoff/D. Venema/J. Schweitzer/N. Johnson/B. Byrd (Cox)
|
138.6 (65)
|
|||
25 | 9:52 AM | CHAMP | Champ Men's 4+ Sponsored By Pocock Racing Shells | 16 |
|
26 | 10:01 AM | MST A-B | Womens Masters 8+ A-B | 6 |
|
College Club Seattle (A) |
T. Thompson/E. Carter/j. nicoloff/J. Edwards/M. Queitzsch/E. Boyles Ilk/T. Wahl/S. Lovell/M. Calkins (Cox)
|
13.8 (39)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
N. Hein/K. Thomson/C. Tallman/M. Barckert/V. Wasson/R. Carini/C. Dickson/J. Naegeli/L. Summervill (Cox)
|
2.4 (32)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Smith/J. Potter/M. Hupp/S. Seeman/N. Pattis/P. Mulkern/A. McCabe/A. Japhet/M. Kerst (Cox)
|
2.4 (32)
|
|||
Station L Rowing Club (A) |
L. Burns Spencer/A. Ryman/K. Anderson/A. Ingerson/R. Dumont/C. Elardo/A. Reid/T. Jones/R. Knickerbocker (Cox)
|
18.8 (41)
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
S. Hurley/T. Hood/K. Goetz/S. Hartigan/S. Chace/J. Culbert/A. Merkens/E. Meyer/S. Zuckerman (Cox)
|
6.1 (35)
|
|||
Willamette Rowing Club (B) |
J. Withycombe/S. Wright/K. Wojda/S. Copeland/C. Lund/S. Gribbons/H. Rudoff/P. Shen/J. Byrd (Cox)
|
13.8 (39)
|
|||
27 | 10:01 AM | MST C | Womens Masters 8+ C | 5 |
|
28 | 10:01 AM | MST D | Womens Masters 8+ D | 6 |
|
29 | 10:01 AM | MST E-G | Womens Masters 8+ E-G | 9 |
|
30 | 10:15 AM | OPEN | Mens Open 1x | 17 |
|
31 | 10:25 AM | MST A-C | Mens Masters 4x A-C | 7 |
|
32 | 10:25 AM | MST D-H | Mens Masters 4x D-H | 6 |
|
33 | 10:35 AM | MST A-C | Mixed Masters 4x A-C | 5 |
|
34 | 10:35 AM | MST D-F | Mixed Masters 4x D-F | 5 |
|
35 | 10:45 AM | JR | Mens Jr 2x | 11 |
|
36 | 11:04 AM | OPEN | Mens Open 2x | 3 |
|
37 | 11:07 AM | COLL/OPEN | Womens Collegiate 2- | 12 |
|
38 | 11:11 AM | OPEN | Womens Open 2x | 2 |
|
39 | 11:12 AM | JR | Womens Jr 2x | 8 |
|
40 | 11:19 AM | U-17 | Boys U-17 2x | 11 |
|
41 | 11:24 AM | U-17 | Girls U-17 2x | 10 |
|
42 | 11:31 AM | MST A-D | Mixed Masters 2x A-D | 5 |
|
43 | 11:31 AM | MST | Mixed Masters 2x E-H | 5 |
|
44 | 11:40 AM | JR | Mens Jr 4x Coxed | 9 |
|
45 | 11:40 AM | U-17 | Boys U-17 Coxed 4x | 4 |
|
46 | 11:45 AM | JR | Womens Jr 4x Coxed | 8 |
|
47 | 11:45 AM | U-17 | Girls U-17 Coxed 4x | 6 |
|
48 | 12:00 PM | OPEN | Mens Open 8+ | 2 |
|
49 | 12:02 PM | OPEN | Womens Open 8+ | 2 |
|
50 | 12:04 PM | MST A-B | Womens Masters 4x A-B | 5 |
|
Everett Rowing Association (A) |
J. Raab/T. Hausmann/H. Hudson/C. Ronhaar
|
9.6 (37)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
2.4 (32)
|
||||
Station L Rowing Club (A) |
H. Swain/A. Ryman/K. Bott/A. Novak
|
9.6 (37)
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
J. Withycombe/S. Wright/S. Gribbons/K. Wojda
|
4.7 (34)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (B) |
0.9 (30)
|
||||
51 | 12:04 PM | MST C-D | Womens Masters 4x C-D | 5 |
|
52 | 12:04 PM | MST E-H | Womens Masters 4x E-H | 9 |
|
College Club Seattle (A) |
L. De Leuw/A. Hughes/L. Dettinger/K. Weisman
|
75.3 (55)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. Wopat/D. Todd/O. Treciokas/K. Sternberg
|
98.3 (59)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
G. Sherman/C. Buchan/G. Walton/K. Lokan
|
104.5 (60)
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
92.3 (58)
|
||||
Oregon Association of Rowers (A) |
R. Thompson/L. Baker/K. Juhlin/S. Keller
|
75.3 (55)
|
|||
Rat Island Rowing and Sculling Club (A) |
E. Sabo/K. Michaud/L. Deal/S. Giesler
|
86.4 (57)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
131.4 (64)
|
||||
Rat Island Rowing and Sculling Club (B) |
M. Heemstra/A. Weinmann/C. Voigt/M. Friend
|
161.4 (68)
|
|||
Willamette Rowing Club (E) |
J. King/L. Mand/N. Moore/E. Slikas
|
80.7 (56)
|
|||
53 | 12:13 PM | MST A-D | Mens Masters 4+ A-D | 5 |
|
54 | 12:13 PM | MST E-H | Mens Masters 4+ E-H | 4 |
|
55 | 12:17 PM | MST AA-C | Womens Masters 4+ AA-C | 5 |
|
56 | 12:17 PM | MST d-G | Womens Masters 4+ D-G | 7 |
|
57 | 12:25 PM | JR | Mens Jr 4+ | 17 |
|
58 | 12:30 PM | JR | Womens Jr 4+ | 17 |
|
59 | 12:37 PM | MST AA-B | Mens Masters 2x AA-B | 4 |
|
60 | 12:37 PM | MST C | Mens Masters 2x C | 4 |
|
61 | 12:37 PM | MST D | Mens Masters 2x D | 4 |
|
62 | 12:37 PM | MST E | Mens Masters 2x E | 4 |
|
63 | 12:37 PM | MST F-G | Mens Masters 2x F-G | 4 |
|
64 | 12:44 PM | MST A-C | Womens Masters 2x A-C | 7 |
|
65 | 12:44 PM | MST D | Womens Masters 2x D | 6 |
|
66 | 12:44 PM | MST E-G | Womens Masters 2x E-G | 4 |
|
67 | 12:50 PM | PARCHILD | Parent Child 2x | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change