Head of the American
- Oct 28, 2017
- head
- Lake Natoma
- Gold River, CA (USA)
- Hosted By: Sacramento State Aquatic Center/Capital
- 2017 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 28, 2017 | |||||
1 | Mens Jr 4x | 12 |
|||
2 | Mens Masters 4x | 7 |
|||
3 | Womens Masters 2x | 10 |
|||
4 | Womens Jr 2x | 26 |
|||
Artemis Rowing (A) |
M. Gallagher/I. McCracken
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
F. Murphy/E. Harris
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
K. McKenzie/J. O'Connor
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
T. Wilhelm/E. McGill
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
L. Decker/I. Ryan
|
|
|||
Oakland Athletic Rowing Society (A) |
M. Ma/L. Mcleod
|
|
|||
Oakland Athletic Rowing Society (A) |
M. Ma/L. Mcleod
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
E. Martinez/S. McGinn
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
I. Ulitsky/e. ulitsky
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
T. Manghise/D. Thomsen
|
|
|||
Rogue Rowing (A) |
A. Benton/E. Glatte
|
|
|||
Table Mountain Rowing Club (A) |
K. Weldon/I. Kern
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
J. Smith/M. Cowles
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
C. Wasielewski/M. Vettese
|
|
|||
Artemis Rowing (B) |
H. Anderson/G. Twitchell
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (B) |
C. Eggleston/C. Ammon
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (B) |
K. Dawson/M. Hassien
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (B) |
M. Smith/A. Moore
|
|
|||
River City Rowing Club (B) |
A. Adamchak/N. Rowe
|
|
|||
Rogue Rowing (B) |
A. Kirschel/E. Hale
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (B) |
M. Javidan/K. Sloan
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (B) |
E. tillotson/H. Wolthuis
|
|
|||
Artemis Rowing (C) |
N. Yaroschuk/N. Friesenhahn
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (C) |
K. Keirstead/V. Cocotis
|
|
|||
Rogue Rowing (C) |
M. Dungan/R. Kirschel
|
|
|||
Artemis Rowing (D) |
K. Baker/A. Edison
|
|
|||
5 | Mens Jr U17 8+ | 12 |
|||
6 | Mens Jr Novice 8+ | 28 |
|||
7 | Womens Jr U17 8+ | 8 |
|||
8 | Womens Jr Novice 8+ | 26 |
|||
9 | Mens Open 4+ | 28 |
|||
10 | Mens Ltwt 4+ | 11 |
|||
11 | Mens Masters 4+ | 10 |
|||
12 | Womens Masters 4+ | 7 |
|||
13 | Mens Collegiate Novice 8+ | 13 |
|||
14 | Mens Masters Novice 4+ | 2 |
|||
15 | Womens Collegiate Novice 8+ | 14 |
|||
16 | Womens Masters Novice 4+ | 4 |
|||
17 | Womens Masters 4x | 10 |
|||
18 | Mens Open 1x | 6 |
|||
19 | Mens Masters 1x | 11 |
|||
20 | Mens Masters Ltwt 1x | 5 |
|||
21 | Mens Jr 1x | 7 |
|||
22 | Mens Open 2- | 17 |
|||
23 | Womens Collegiate 2- | 54 |
|||
24 | Mens Jr Varsity 8+ | 12 |
|||
25 | Mens Jr JV 8+ | 25 |
|||
26 | Womens Jr Varsity 8+ | 13 |
|||
27 | Womens Jr JV 8+ | 18 |
|||
28 | Mens Masters 2x | 5 |
|||
29 | Womens Masters 1x | 3 |
|||
30 | Womens Masters Ltwt 1x | 4 |
|||
Bair Island Aquatic Center (BIAC) |
V. Bialas/
|
144.5 (61)
|
|||
Long Beach Rowing Association |
M. Gough
|
8.0 (35)
|
|||
Sacramento State Aquatic Center/Capital |
C. Flowers
|
98.0 (55)
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD |
A. Brian
|
180.5 (65)
|
|||
31 | Womens Masters Novice 8+ | 3 |
|||
32 | Womens Jr 4x | 10 |
|||
33 | Mens Open 8+ | 31 |
|||
34 | Mens Ltwt 8+ | 7 |
|||
35 | Mens Masters 8+ | 7 |
|||
36 | Mens Open 2x | 3 |
|||
37 | Mens Ltwt 2x | 10 |
|||
38 | Mens Jr 2x | 14 |
|||
39 | Mixed Masters 2x | 8 |
|||
40 | Womens Collegiate 8+ | 28 |
|||
41 | Womens Ltwt 8+ (no collegiate entries) | 2 |
|||
42 | Womens Masters 8+ | 14 |
|||
43 | Mens Jr 4+ | 29 |
|||
44 | Womens Jr 4+ | 29 |
|||
Artemis Rowing (A) |
L. Bishop/E. Bernou/H. Caldwell-Meurer/A. Lambert-Mullen/J. Tiffin (Cox)
|
|
|||
Berkeley High Crew (A) |
M. Frye/Z. Mammen/R. Bielak/I. Plowman/J. Pullin (Cox)
|
|
|||
Capital Crew (A) |
S. Sanchez/S. Ranker/M. Chakrabarti/T. Kasyanchuk/N. Djordjevic (Cox)
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
J. HOWARD/B. Cremins/M. Hynes/S. Vick/S. Hawes (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
H. Harris/J. Francis/M. Drandell/T. Villante/A. Gorlick (Cox)
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
R. Walencewicz/M. MacKenzie/M. Bradford/S. Leon/K. Turner (Cox)
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (A) |
K. Anderson/N. Loram/S. Fletcher/T. Pereira/K. Bryan (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
S. Dow/A. Barry/E. Brockman/A. Park/M. Goldstein (Cox)
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
L. Poehlmann/H. Charlton/L. Deely/E. Stephens-Jackson/S. Falls (Cox)
|
|
|||
Oakland Athletic Rowing Society (A) |
M. Ma/L. Mcleod/A. Bluey/G. Sandel/C. Henry (Cox)
|
|
|||
Oakland United Rowing (A) |
K. Henderson/E. McKillips/S. Simon/C. Londgren/A. Moore (Cox)/
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
M. Hernandez/M. Moreland/C. Sigmund/G. Cahalane/N. Lee (Cox)
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
C. Cross/C. Bunuan/E. Carman/A. Sigfstead/P. McNamara-Pittler (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
A. Sobrato/K. Meerscheidt/M. Dowson/a. hurley/K. Leones (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
A. Parker/C. Stipe/A. Czajkowski/K. Bolitho/J. Ramsey (Cox)
|
|
|||
Table Mountain Rowing Club (A) |
K. Weldon/M. Lambert/E. Bizjak/J. Bucago/R. Nelson (Cox)
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
A. Soesbe/M. Javidan/K. Sloan/M. Cowles/A. Johnson (Cox)
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
M. Martin/K. Klassen/C. McClain/Z. Seely/R. Saham (Cox)
|
|
|||
Capital Crew (B) |
A. Bradus/S. Costamagna/S. Koldinger/T. Robinson/C. Baxter (Cox)
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (B) |
K. Dawson/L. Kemble/M. Monsour/M. Kuzela/R. Intner (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (B) |
S. Lynn/A. Blair/V. del Valle/J. Hendriks/E. DUBIN (Cox)
|
|
|||
Newport Aquatic Center (B) |
C. Chavos/p. Matthews/A. Justus/A. Moeller/S. Hauser (Cox)
|
|
|||
Newport Sea Base Rowing (B) |
E. Cole/O. Cole/M. Guild/L. Carney/j. haider (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (B) |
J. Dignum/K. Tavakoli/A. Clough/A. Mortensen/N. Avida (Cox)
|
|
|||
North Bay Rowing Club (B) |
A. McDermott/E. Dolcini/T. Murphy/I. Ryan/C. Kane (Cox)
|
|
|||
Oakland United Rowing (B) |
M. Rice/O. Lau/O. Strayer/I. Diaz/L. Lau (Cox)/
|
|
|||
River City Rowing Club (B) |
E. McCallin/A. Sisco/O. Chan/M. Seo/N. Benedict (Cox)
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD (B) |
Z. Sipe/a. watson/V. Martin/A. Kringle/S. Reich (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (C) |
D. Troyan/M. Muilenburg/M. Laski/N. Erb/M. Rott (Cox)
|
|
|||
45 | Womens Open 1x | 6 |
|||
46 | Womens Jr 1x | 11 |
|||
Artemis Rowing |
M. Cowan
|
|
|||
Artemis Rowing |
E. Silbert
|
|
|||
Delta Sculling Center |
|
||||
Newport Sea Base Rowing |
E. McGill
|
|
|||
Oakland Athletic Rowing Society |
M. Ma
|
|
|||
Oakland Athletic Rowing Society |
C. Jin
|
|
|||
Oakland United Rowing |
O. Strayer/
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club |
I. Ulitsky
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club |
e. ulitsky
|
|
|||
Table Mountain Rowing Club |
I. Kern
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD |
C. McClain
|
|
|||
47 | Womens Collegiate 4+ | 21 |
|||
48 | Mixed Collegiate 8+ | 2 |
|||
49 | Mixed Masters 8+ | 9 |
|||
50 | Mixed Masters 4x | 5 |
|||
51 | Mixed Masters Novice 8+ | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change