Chicago Sprints
- Jul 16, 2005 To Jul 17, 2005
- sprint
- South Lagoon
- Chicago, IL (USA)
- Hosted By: Lincoln Park Boat Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 16, 2005 | |||||
01 | Mens Open 1x (MO1x) | 11 |
|||
02 | Mens Ltwt 1x (ML1x) | 9 |
|||
Greater Columbus Rowing Association |
D. Savoie
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association |
M. Lauria
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club |
M. Burke
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club |
B. Richards
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
G. Masiulis
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
P. VanDuyne
|
|
|||
St. Louis Rowing Club |
A. Altvater
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club |
J. Peters
|
|
|||
University of Chicago |
M. Bruce
|
|
|||
03 | Mens Junior 1x (MJ1x) | 3 |
|||
04 | Mens Masters 8+ (MM8+) | 3 |
|||
05 | Womens Open 4+ (WO4+) | 9 |
|||
06 | Womens Open 1x (WO1x) | 4 |
|||
07 | Womens Ltwt 1x (WL1x) | 2 |
|||
08 | Womens Junior 1x (WJ1x) | 5 |
|||
09 | Mens Open 2x (MO2x) | 4 |
|||
10 | Mens Junior 2x (MJ2x) | 7 |
|||
Lincoln Park Boat Club |
K. Bryukhanov/S. Kunkel
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
T. Schubbe/J. Hellersteadt
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
P. Scanlon/D. Stefan
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
L. Thoms/P. Varilek
|
|
|||
St. Louis Rowing Club |
T. Nesmith/K. Dadian
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club |
P. P/F. Robertson
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club |
J. J/J. Jacobson
|
|
|||
11 | Mens Masters 2x (MM2x) | 11 |
|||
12 | Womens Masters 8+ (WM8+) | 4 |
|||
13 | Womens Junior 8+ (WJ8+) | 4 |
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
E. Schramm/S. Jackiewicz/S. Jaffe/B. Trevarthen/E. Peterson/L. Urban/S. Wohlman/A. Noto/O. Knott (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
K. Gusk/C. O'Malley/M. Carroll/C. Evans/E. Greil/M. O'Brien/J. Strandemo/L. Damer/J. Jacquart (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
A. Robertson/N. Stevens/K. Wallach/C. Mattrisch/R. LaCroix/L. Cameron/C. Cleary/L. Georgen/K. Otero (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (B) |
S. Jensen/A. Gomez-Koski/A. Morely/K. Koon/L. Friedman/K. Sikora/M. Ongun/D. Zar/E. Kaplan (Cox)
|
|
|||
14 | Womens Open 2- (WO2-) | 0 |
|||
15 | Mens/Womens Adaptive 1x (M/WA1x) | 0 |
|||
16 | Womens Ltwt 4+ (WL4+) | 2 |
|||
17 | Womens Masters Ltwt 4+ (WML4+) | 3 |
|||
18 | Mens Open 4+ (MO4+) | 11 |
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
C. Weick/C. Harvey/M. Leahy/P. Grant/L. Midelfort (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
R. Briggs/P. Denney/S. Quinn/J. Smith/T. Bentine (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club Men's Rowing (A) |
R. Dahlgren/P. Ott/D. Smith/G. Grossnickle/P. Sturm (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
M. Wilkinson/J. Hellersteadt/G. Masiulis/M. Solnitzky/J. Jacquart (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
Z. Savage/T. Crane/M. Khatchadourian/J. Peters/M. Agler (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin - Men (A) |
C. Barry/T. Cose/D. Stitgen/N. Hartog/G. Hull (Cox)
|
|
|||
Washington University Rowing - St. Louis (A) |
M. White/J. Pasinski/K. Klien/P. Hunt/J. Choi (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
T. Bova/J. Dean/S. Lopez/J. Lundberg/H. Berthold (Cox)
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club Men's Rowing (B) |
M. Basedow/A. Boquist/J. Karney/M. Leen/L. Brown (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin - Men (B) |
Z. Boender/M. Helmrick/M. Murphy/S. Sahakian/D. Finnessy (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin - Men (C) |
A. Kaufman/M. Vice-Reshel/D. Rasmussen/M. Donoghue/A. Barhammand (Cox)
|
|
|||
19 | Mens Novice 8+ (MN8+) | 0 |
|||
20 | Womens Novice 8+ (WN8+) | 1 |
|||
21 | Womens Open 8+ (WO8+) | 5 |
|||
22 | Mens Open 2- (MO2-) | 5 |
|||
Minnesota Boat Club |
M. Solnitzky/G. Masiulis
|
|
|||
University of Wisconsin - Men |
C. Anspach/W. Barnebey
|
|
|||
University of Wisconsin - Men |
A. Kaufman/M. Vice-Reshel
|
|
|||
University of Wisconsin - Men |
D. Donoho/A. Evans
|
|
|||
University of Wisconsin - Men |
D. Rasmussen/D. Gary
|
|
|||
23 | Mixed Masters 2x (MxM2x) | 9 |
|||
24 | Mixed Open 2x (MxO2x) | 1 |
|||
25 | Womens Ltwt 8+ (WL8+) | 0 |
|||
26 | Mens Ltwt 8+( ML8+) | 0 |
|||
Sunday, July 17, 2005 | |||||
27 | Mens Masters 1x (MM1x) | 13 |
|||
28 | Mens Masters Ltwt 1x (MML1x) | 2 |
|||
29 | Womens Masters 1x (WM1x) | 4 |
|||
30 | Womens Masters Ltwt 1x (WML1x) | 5 |
|||
31 | Womens Novice 4+ | 6 |
|||
32 | Mens Novice 4+ | 3 |
|||
33 | Womens Junior 4+ (WJ4+) | 4 |
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
E. Schramm/S. Jackiewicz/S. Wohlman/A. Noto/O. Knott (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
K. Gusk/C. O'Malley/J. Strandemo/M. O'Brien/E. Barr (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
A. Robertson/C. Mattrisch/N. Stevens/L. Cameron/B. Rusinow (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (B) |
E. Peterson/L. Urban/B. Trevarthen/S. Jaffe/E. Kaplan (Cox)
|
|
|||
34 | Mens Junior 4+ (MJ4+) | 4 |
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
K. Turnbull/S. Fiel/C. Goodman/C. Freeman/K. Jimmy (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
J. Hellersteadt/T. Schubbe/P. Scanlon/N. Kusteleski/J. Jacquart (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
A. Elert/J. Mahlik/A. Moriarity/M. Mastroianni/M. Otero (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
P. Helfer/F. Robertson/J. Jacobson/J. Silverstein/K. Otero (Cox)
|
|
|||
35 | Mens/Womens Adaptive 2x (M/WA2x) | 0 |
|||
36 | Mens Ltwt 4+) (ML4+) | 0 |
|||
37 | Mens Masters Ltwt 4+ (MML4+) | 0 |
|||
38 | Mens Rec 1x (MRec1x) | 3 |
|||
39 | Mens Open 8+ (MO8+) | 5 |
|||
Lincoln Park Boat Club Men's Rowing (A) |
R. Dahlgren/J. Karney/M. Basedow/A. Boquist/D. Smith/M. Leen/P. Ott/G. Grossnickle/P. Sturm (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
M. Wilkinson/J. Hellersteadt/T. Schubbe/N. Kusteleski/G. Masiulis/M. Solnitzky/D. Stefan/S. Wojta/J. Jacquart (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
Z. Savage/T. Crane/M. Khatchadourian/J. Peters/S. Stratton/J. LaDue/R. Endries/K. Mayo/M. Agler (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin - Men (A) |
C. Anspach/W. Barnebey/C. Barry/M. Donoghue/D. Donoho/A. Evans/D. Gary/M. Helmrick/G. Hull (Cox)
|
|
|||
University of Wisconsin - Men (B) |
J. Murphy/C. Payne/D. Rasmussen/S. Sahakian/D. Stitgen/M. Sundby/M. Tupek/S. Vermilyea/A. Barhammand (Cox)
|
|
|||
40 | Womens Masters 2x (WM2x) | 5 |
|||
41 | Womens Open 2x (WO2x) | 4 |
|||
42 | Womens Junior 2x (WJ2x) | 7 |
|||
Minnesota Boat Club |
C. O'Malley/K. Gusk
|
|
|||
Minnesota Boat Club |
M. Carroll/E. Greil
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
S. Leners/D. Kennedy
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
B. Birks/E. Strensrud
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
A. Cohen/M. Sullivan
|
|
|||
St. Louis Rowing Club |
M. Sloan/M. Sinks
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club |
A. Robertson/N. Stevens
|
|
|||
43 | Mens Masters 4+ (MM4+) | 8 |
|||
44 | Womens Rec 1x (WRec1x) | 4 |
|||
45 | Mens Junior 8+ (MJ8+) | 2 |
|||
46 | Womens Masters 4+ (WM4+) | 8 |
|||
47 | Mixed 8+ (Mx8+) | 11 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change